[ kontrolor @ 02.12.2005. 12:13 ] @
u dosta uredjaja se koristi IR komunikacija ali ona je ipak
ogranicena na istu prostoriju pa me zanima
da li je neko radio sa RF komunikacijom
postoje gotovi chipovi ali oni su 5-6eura za
predajnik +toliko za prijemnim+ puta dva ako je dvosmerna komunikacija
sto je u vecini uredjaja slucaj tako da to i nije tako jeftino resenje,
a PIC chipovi koji imaju u sebi ugradjen RF stepen sve spremno ovde nemaju da
se kupe,ili ih makar ja nisam nasao.
malo sam pregledao na netu pa sam naisao na shemu ali nije proverena.
komunikacija 2 kompjutera preko com porta sto naravno odgovara i za mikrokontrolere,samo koliko vidim zahteva i napajanje 9,12V...
ne znam da li neko ima iskustva sa ovim stvarima?
u svakom slucaju jako je korisna stvar da se izbegne gomila kablova,a da opet
prijemnik i predajnik ne moraju da imaju opticku vidljivost


pisite iskustva,ideje..
linkovi
bilo kakva pomoc je dobrodosla

http://www.elektronika.ba/el.s...;idshema=343&iz_idgrupa=31
[ lord Vader @ 02.12.2005. 14:07 ] @
Ovakvih šemica sam viđao do sad. To je ta tehnika. U principu jako je loše. Ni prijemnik ni predajnik nemaju stabilizaciju učestanosti. Ovo bi kod analognog prenosa blo pogubno, tj. kada bi prenosio audio signal stalno bi se pojavljivalo šuštenje. Kod prenosa digitalnog signala ovo nije tako kritično pa možda može da prođe. Video sam da na http://www.geocities.com/sinelyu/ imaju jako slične, ali ovaj sajt ne radi više prodaju. Ako ne probaš nećeš nikada znati.

Treba li ti to za zezanje ili za nešto ozbiljno?

Ja trenutno tražim isto takve transivere samo moraju da budu kvalitetni.
[ lord Vader @ 02.12.2005. 14:09 ] @
Ima li neko da preporuči dobre transivere, baš mi trebaju ovih dana. Iskustva sa nekim konkretnim modulima bi bilo lepo.
[ kontrolor @ 02.12.2005. 19:44 ] @
niste preterano ozbiljno
hocu da imam kao neki mali daljinski za kontrolu temperature u kupatilu i kontrolu grejalice.. ocitavanje trenutne temperature i zadavanje zeljene.
ali naravno voleo bih da to lepo radi.
mada cesto je primenjiva stvar u mnogim projektima ako bi radio stabilno..
probacu kada budem nasao vremena sa ovim pa cu videti koliko dobro radi ovako
a kazes nestabilno radi? koliko je to nestabilno? samo na vecim udaljenostima ili uvek?
[ lord Vader @ 04.12.2005. 09:52 ] @
Nisam ih probao, ali kažem kada prenosiš zvuk onda "čuješ" koliko je to nestabilno, kada prenosiš podatke ne možeš da znaš kolike su greške sve dok ne napraviš pa proveriš. Konkretno, što je veća udaljenost to su veće greške. Ja mislim da na 10-ak metara teeba da radi super, preko toga verovatno je da će dobro da radi ali nisam siguran. Bilo bi lepo da s javi neko ko je probao ovakve transmitere.

Može li da se koristi IR svetlost? Moraš li baš radio talase?
[ kontrolor @ 05.12.2005. 12:32 ] @
pa koliko znam za ir komunikaciju je potrebno koliko toliko ipak da ima opticku vidljivost, a vec kada su uredjaji u susednim sobama odvojeni zidom ir je neupotrebljiv..

videcu kada budem imao vremena probacu ja da napravim,ali za sada je malo frka na faxu pa ce morati malcice da saceka :(
[ _str_ @ 05.12.2005. 14:29 ] @
Prijemnik AM-HRR6-433, predajnik AM-RT4-433. AM modulacija, domet 100m, malih dimenzija.
[ lord Vader @ 06.12.2005. 13:45 ] @
_str_

Gde imaju da se nabave odnosno naruče ovi delovi. Ako si ih ti uzimao kaži preko koga i koliko koštaju.