[ fastaf @ 05.12.2005. 19:20 ] @
Molim Vas da mi pomognete, u pitanju je velika TA PEC cini mi se 5 kw elind, naime posto iskljucujem i ukljucujem je samo kada je jeftina struja prilikom jednog od ukljucivanja desio se neki sitan kvrc i od tada mi ne radi ni jedan grejac, izduvavanje funkcionise ali grejaci ne?!
Cuo sam negde da u pecima postoji osigurac, zivim u beogradu i majstori su jako skupi pa pokusavam da barem ovako jer nemam novca da ga popravim (ode sve na struju)
Da li zaista postoji osigurac u ta peci?
Gde se on nalazi i kako izgleda, da bih mogao da ga prepoznam, da li stoji u nekom lezistu pokriven pa ga ne vidim?
Molim Vas da pozurite jer idu jos hladniji dani brrr
Pozdrav!!
Pretpostavljam da nemogu pregoreti sva tri grejaca odjednom!?
[ Goran Mijailovic @ 05.12.2005. 19:50 ] @
Postoje osiguraci u tabli na zidu a u TA peci ne.
[ Dalibor81 @ 05.12.2005. 19:56 ] @
Pa ne bi trebalo da imas osigurace unutar peci, a to "kvrc" moze da bude bilo sta. U sustini TA pec je veoma prosto kolo sa ventilatorom, grejacima, termostatom i signalnim lampicama, pa je vrlo lako pronaci kvar, samo pratis putanje provodnika, i sigurno ces naici na problem. Ako termostat "skljoca" kada ga okreces, obicno biva da je ispravan, ali na tim stvarima unimer resava sve.
Pozdrav
[ LPFM @ 05.12.2005. 21:55 ] @
Ako nemas dosta iskustva sa strujom prati sledeci postupak.

1. ISKLJUCI TA PEC IZ STRUJE
2. Otvori poklopac sa strane gde se nalazi tockic za termostat (obicno desne)
3. Proveri vizuelno da li je nesto pocrnelo izgorelo prekinula se neka zica i slicno.
4. Tvoj problem je izgleda u termostatu proveri njega da li skljoca kada ga okreces.
5. Ako imas unimer(instrument) napisi pa da ti objasnomo sta dalje da radis.
[ alexa_pg @ 05.12.2005. 22:00 ] @
U termoakumulacionim pecima ne postoji klasican osigurac ali ima termicki osigurac ili ako hoces sigurnosni termostat. Ako iz nekog razloga termostat za punjeneje peci ne iskljuci grijace, na scenu stupa sigurnosni i gasi struju. U trenutku kad se iskljuci cuje se "kvrc" kako si i opisao. Termostat ne moze da se ukljuci sam vec moras to rucno uraditi. Nalazi se sa strane peci, okruglog oblika i u njega ulaze tri zice (tri faze) a takodje izlaze tri. U sredini se nalazi "dugme" koje treba pritisnuti.
Prije bilo kakvog rada obavezno iskljuci pec iz struje.
[ bobahruma @ 05.12.2005. 23:04 ] @
i ja bi rekao da je sigurnosni termostat probaj da srafcigerom da gurnes dugme na sigurnosnom termostatu ponekad to upali ali pazi ako ti to uspe pa se opet desi znaci da ti nevalja termostat za punjenje peci javi sta se desava i ako ti nesto nije jasno najbolje bi bilo da imas unimer lako bi resili problem
[ fastaf @ 06.12.2005. 09:09 ] @
>
alexa_pg hvala ti na osnovu onoga sto si napisao tacno
i precizno ja se sada grejem hvala ti !!!
A i hvala drugim forumasima sto su savetom hteli pomoci



__________________________________________
Yahoo! DSL � Something to write home about.
Just $16.99/mo. or less.
dsl.yahoo.com
[ Ljubo @ 02.10.2016. 19:58 ] @
drustvo, moze li mi neko reci gde se na prilozenim slikama nalazi sigurnosni osigurac?
radi se o starom modelu MK peci (po AEG licenci).
i da li (kako) se osigurac moze resetovati?
hvala!
[ batalale @ 02.10.2016. 20:22 ] @
Nema sigurnosnog osigurača nego ima termički prekidač!
[ Ljubo @ 02.10.2016. 20:42 ] @
moze i sa uzvicnikom a moze i bez njega.
jeste termicki osigurac, ali jeste i sigurnosni.

nebitno, moje pitanje ostaje, nazvao ga ti kako hoces.
[ batalale @ 02.10.2016. 20:49 ] @
Ok, bez uzvičnika. Prati onu "golu"žicu sa desne strane, ona ulazi gore u termički prekidač.
Jel bolje?
[ Ljubo @ 02.10.2016. 20:56 ] @
jeste bolje ali nije najjasnije.

dakle, gde se na priloženoj slici iz prethodne poruke nalazi termički prekidač i da li i kako se on može "resetovati"?
evo moje pitanje je jasnije...
[ batalale @ 02.10.2016. 21:01 ] @
Pa napisao sam ti, prati žicu i ona te vodi do prekidača, gore-desno na slici!
Morao sam znak uzvike da bi bio pažljiviji, da ne ponavljam.
A o kakvom resetovanju termičkog prekidača je reč?
Nije on kompjuter?
Na njemu je samo regulator temperature a ne nikakav procesor.
Ako ne radi, treba ga zameniti resetovanjem u kantu za otpatke.
[ Ljubo @ 02.10.2016. 21:35 ] @
prijatelju, mnogo si brz na obaraču, tj. uzvičniku.

ako neko nije pažljiv, to nisam bio ja.
kada si rekao "golu žicu", verovatno si mislio na kapilaru radnog termostata.

moje pitanje je u vezi sa termičkim/sigurnosnim prekidačem/osiguračem.
on služi da prekine struju ako npr. crkne radni termostat i ne isključuje, pa da se peć ne bi pregrejavala i ne daj Bože palila.

na novijim modelima, termički osigurač je okruglog oblika, sa 3 ulaza i 3 izlaza i dugmetom u sredini.
kada on prekine, u njegovoj sredini je taster/prekidač kojim se "resetuje".
e sad, to je za novije modele, ali ne mogu da provalim gde je na ovim starim modelima.
[ Ljubo @ 02.10.2016. 22:12 ] @
izgleda da se na kraju sam "resetovao" i pustio struju dalje ka radnom termostatu.
ako nekog zanima, na slici je to četvrtasta kutija na sredini...
[ Living Light @ 02.10.2016. 23:12 ] @
Ljubo,
Jeste, to je ta kutijica koju si pomenuo.



U nekim termo pecima je na takav nacin resena zastita
od pregrevanja peci, da se nesto ne zapali (parket, tepih ili peskir koji je nabacen da se susi).

To je u stvari trofazni termostat koji je
(fabricki podesen i ne teba da se cacka ili prepodesava)

On je podesen na malko vecu temperaturu iskljucenja od
radnog trofaznog termostata.

Lepo se na slici vide 3 crna provodnika od radnog ka sigurnosnom termostatu.

Oba termostata su vezana na red, a to znaci da vrse isti posao (iskljucenje sve 3 faze).

Ovaj sigurnosni termostat NEMA neko dugmence za reset,
jer je to klasican bimetalni termostat (nema kapilarnu cev)
i koji svojim naslanjanjem na metalno telo peci

-"nadzire" i prati temperaturu u peci i ako ona poraste iznad
maksimalno dozvoljene "sigurnosni" prekine sve 3 faze i iskljucuje grejace.

Nakon hlađenja peci teremostat se automatski vraca u svoje prvobitno stanje
i ukljucuje (dozvoljava) normalan rad peci.

pOz


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 03.10.2016. u 00:28 GMT+1]
[ Ljubo @ 03.10.2016. 07:45 ] @
Hvala prijatelju!

Profesionalno i detaljno objašnjeno.
Još jednom hvala.
[ Gosha_Nish @ 03.10.2016. 08:45 ] @
Taj koji se resetije izgleda ovako:


Kad "izbaci" treba stisnuti ovde:
[ zica49 @ 03.10.2016. 09:16 ] @
Ako je odradio siguronosni termostat ima se problem.Siguronosni je minimalno desetak stepeni iznad opsega radnog.
Radni termostat koji ima manju temperaturu prekidanja ne radi kako treba.
Senzorski dio kapilare moze biti odmaknut od metala gdje mjeri,prasina odvodi toplotu i rashladjuje kapilaru ili jednostavno odradio svoje.
Radni termostat trebas provjeriti ili mjenjati novim

Zastitni/siguronosni termostat je napravljnen da ima patinu na kontaktima za nekoliko "stotina" iskljucenja i ukljucenja.
Ukoliko se ne uradi nista nekad u pola zime imaces problem jer ni on vise nece raditi. Moze zalijepiti a moze potpuno prekinuti, sr*nje u oba slucaja ili se smrznes ili zapalis :)

[ Ljubo @ 04.10.2016. 21:41 ] @
hvala svima na lepim slikama i savetima.

peć je normalno radila prošle sezone.

sada sam hteo da ugradim tinjalicu (koju nema fabričku), pa sam malo grešio i prespajao faze prilikom testiranja rada.
tinjalicu sam vezivao pogrešno, ali na okretaj radnog termostata se palila i mislio sam da je sve ok.
kada sam je kasnije čvrsto montirao, na testiranje nije radila.
e sad, tad nije radila tinjalica ali ni grejači nisu dobijali struju.
dolazila je do termičkog prekidača i to je to.

u jednom trenutku je prekidač propustio struju, ja testirao novo vezivanje tinjalice i sve je bilo ok.
kada sam opet sve čvrsto vezao, ponovila se prva situacija, tj. opet je blokirao termički prekidač.
da ne bude zabune, tinjalicu sada vezujem tako što jedan kraj vežem za fazu posle radnog termostata (a pre grejača) dok drugi ide na nulu.

hmmmm... izvod nule sa kleme ide i na ovaj termički prekidač, pa mi je tu bilo bliže da vežem tinjalicu.

sve sam mislio da ovaj termički nekako prekine dok sam ga drmusao da bih skinuo buksnu i vratio buksnu, ali sada mi je palo na pamet da sam nulu možda ipak trebao da vežem skroz na početku, tj. na klemi.

to je bilo sinoc, mislio sam da ce do veceras termički prekidač da proradi, ali nije...

mozda bi mi resenje bilo da zamenim ovaj stari sa novim tipom prekidača, ne znam.
probaću malo da prodrmusam ovaj stari pa ako ne proradi, morace menjanje.
[ alarmi ns @ 04.10.2016. 22:11 ] @
Nema osiguraca sto posto,jel gori lampica?Mislim al nisam siguran da termostat pali lampicu zajedno sa grejacima, otvori je nazad vidi dali ima sve tri faze termostat ne njoj je za grejace onaj na kabelu je za ventilator, nisam citao celu temu samo pocetak izvinjavam se ako ponavljam necije reci.Pozzz
[ Living Light @ 05.10.2016. 06:09 ] @
@alarmi ns,
Mozda nisi primetio,
ali je jos pre 15 postova receno da nema klasicnih osiguraca u termo pecima.
Citat:
batalale:Nema sigurnosnog osigurača nego ima termički prekidač!

Obrati paznju:
Citat:
alarmi ns:Mislim al nisam siguran da termostat pali lampicu..

Upravo je termostat taj glavni (i jedini ) element u termo pecima
koji pali-gasi sve sto je unutar kucista peci.






[Ovu poruku je menjao Living Light dana 05.10.2016. u 14:03 GMT+1]
[ bc201 @ 26.12.2018. 06:25 ] @
Vidim da se spominje da ukoliko se iskljucuje sigurnosni termostat, treba proveriti i zameniti radni termostat.
Kod mene se sigurnosni termostat ne iskljucuje ako je radni termostat podesen na nize pozicije (ispod 2), ali ukoliko ga ukljucim do kraja (3) svaki put izbaci sigurnosni.
Meni ovako laicki deluje da je radni onda ispravan, jer kada je on na nizim pozicijama ukljucen ne izbacuje sigurnosni. Da li je moguce da je problem do sigurnosnog termostata, pa da probam njega da zamenim ili bi moglo biti nesto drugo u pitanju?
[ Java Beograd @ 26.12.2018. 07:15 ] @
Ne nego je max temperatura na radnom termostatu viša od temperature na kojoj izbija sigurnosni.
Bemliga, dal' to može da se šteluje ...
[ looker-on @ 26.12.2018. 07:21 ] @
Moj prijatelj je na staru ta peć priključio ovaj termostat. Pored savremenog izgleda ima i pristup sa mobilnog telefona.
Sve mu radi bez problema.
[ SG kamikaza @ 26.12.2018. 07:29 ] @
Ako možeš da pročitaš na radnom i sigurnosnom termostatu oznake, uporedi maksimalne temperature.
Možda je nekad rađena zamena radnog, pa stavljen neki sa većom max temperaturom.
Pre cackanja i čitanja, isključi peć iz struje.

Locker-on

To je za ventilator stavio?
[ bc201 @ 26.12.2018. 07:47 ] @
Pogledacu oznake, mada termostati nisu menjani sigurno proteklih par godina, a radilo je normalno.
Ove godine je menjana vuna, i zamenjen je jedan grejac koji nije radio..al ne shvatam sta je moglo time da se poremeti.
Pomislio sam da je sigurnostni "oslabio" pa da na nizoj temperaturi izbacuje, jer mi pec i ne deluje ne znam kako zagrejano, a on opet izbaci.
[ looker-on @ 26.12.2018. 07:51 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Ako možeš da pročitaš na radnom i sigurnosnom termostatu oznake, uporedi maksimalne temperature.
Možda je nekad rađena zamena radnog, pa stavljen neki sa većom max temperaturom.
Pre cackanja i čitanja, isključi peć iz struje.

Locker-on

To je za ventilator stavio?

Da, u pravu si.
[ Ljubo @ 26.12.2018. 07:52 ] @
@locker-on

to je sobni termostat, samo uključuje i isključuje ventilator na ta peći.
i da, OK je.
ja sam meni po stanu postavio sva 4 slična, još i lepša.
u off režimu pokazuje mi temperaturu sobe, a u on režimu naravno reguliše temperaturu - barem bi tako trebalo.
izuzetno su kvalitetno napravljeni, kućište od tvrde plastike, pa neki prsten u boji, unutra sve sklešito, mikro kontakti i elementi ekstra odrađeni... pa su još nazidni, tj. nema ukopavanja u zid.

samo ne rade baš najbolje.
zna da se željena temperatura resetuje sama od sebe kada termostat dostigne neku trenutnu zadatu, pa npr. dostigne temperaturu 22C, prekine struju (isključi ventilator) ali se razdesi samo na recimo 16C (pa više ni ne uključi) ili ode na 28C (dok ne pocrkamo od vrućine i opet ga ne podesimo ili isključimo).

našao sam da izaberem model koji izgleda nije baš najbolje konstruisan i osmišljen, više ga i nema u ponudi verovatno zbog tih fabričkih nedostataka...


inače, on nema veze sa radnim i sigurnosnim termostatom, odnosno grejačima...
[ SG kamikaza @ 26.12.2018. 08:18 ] @
Znaci da, ako sam dobro razumeo, problem se počeo javljati po remontu ta peći?
Jel sonda termostata vraćena na svoje mesto, ili je možda malo izmestena?
[ bc201 @ 26.12.2018. 10:07 ] @
Tako je, nakon remonta je nastao problem.
Sa drugarom sam odradio remont, ali kao fizikalac :) tako da nisam siguran za sondu (ne razumem se bas u te stvari).
Svakako cu imati u vidu da to proverim sa nekim ko se razume, ukoliko sonda moze biti uzrok.
Mada mislim da je nismo dirali prilikom remonta.
[ Java Beograd @ 26.12.2018. 10:20 ] @
Sondu ste morali da dirate.
[ bc201 @ 26.12.2018. 10:26 ] @
Onda cu to proveriti. Hvala puno ;)
[ bc201 @ 27.12.2018. 11:13 ] @
Pogledao sam sondu. Kod mene se nalazi na pri dnu bocne strane, iznad ventilatora, tanka cev u koju ulazi sonda. Nisam je skroz izvlacio (reko da nesto ne pokidam), ali mi deluje da je namestena tamo gde treba. Ne secam se uopste da sam je video kada smo vadili cigle i menjali vunu, tako da nisam siguran da li je sa unutrasnje strane nesto dirano oko nje. Pokusacu da stavim sliku, pa mi samo recite moram li vaditi sve cigle iznutra kako bih video sa unutrasnje strane stanje ili vam ovo deluje u redu?
[ bc201 @ 08.01.2019. 06:01 ] @
Na sigurnosnom termostatu ima kao crvena "tacka" desno od dugmenceta koje iskace, i taj crveni sloj kao nalepnica ili tanak poklopcic je ostecena. Da li je moguce da je tu sonda sigurnosnog termostata, pa da zato sigurnosni termostat iskace?
[ branko tod @ 08.01.2019. 08:05 ] @
Citat:
bc201:
Tako je, nakon remonta je nastao problem.

Citat:
bc201:
... vadili cigle i menjali vunu ...

Nisi najverovatnije uzeo vunu za ta peći.
[ bc201 @ 08.01.2019. 12:21 ] @
Jesam, knauf kamena vuna bas za ta pec...
[ branko tod @ 08.01.2019. 18:57 ] @
Nameće se logični zaključak da ste, ako je peć radila bez problema dok
je niste revidirali, negde nešto zabrljali u radovima. Kada peć počne tako
da se ponaša obično je napravljena neka greška sa izolacijom. Ako dođe
do oštećenja kapilare termostata uobičajeno je da on gubi funkciju i da
više ne isključuje.