[ EagleOne @ 06.12.2005. 00:51 ] @
Pokrecem ovu temu jer sam pricao sa drugom koji je kosarkaski menadzer i koji sa sobom nosi bar 3 mobilna telefona (cesto selektivno iskljucena), jasno zbog cega. I posto sam skoro na es-u nabasao na temu, pomenuo sam mu mogucnost kloniranja brojeva sa nekoliko kartica na jednu, ukratko, odusevio se.

E, sada vas pitam da li postoji prepreka /legalna/ da covek uzme SVOJE tri kartice i prebaci na jednu i tako se resi 2 mobilna aparata. Da li postoji opasnost da mobilni operater iskljuci ove brojeve, tj. detektuje da su "klonirani" i da korisnik snosi bilo kakve konsekvence.
Da se razumemo, ne mislim da se koristi isti broj istovremono putem nekoliko sim kartica, vec jednostavno tih 3 ili 4 na jednoj.

Hvala!
[ broker @ 06.12.2005. 09:40 ] @
Ja koristim tri klonirana broja na jednoj kartici duze vreme i nisam imao nikakvih problema sa operatoreom. Cak mi se desavalo da greskom u isto vreme drzim isti broj u dva telefona, na jednom kloniran na drugom original.

Moguce je da operateri to ne dozvoljavaju, ali ja na to gledam isto kao i na kopiranje CD-a, po fair use principu, ako imas original, sto ne bi smeo da napravis kopiju radi prakticnijeg korsicenja za sopstvene potrebe.
[ genesys @ 06.12.2005. 10:20 ] @

FYI, nash zakon ne poznaje pojam "fair use". Kopirash CD -> po trenutnom "do 5 godina", u predlogu novog (jel usvojen vec mozda) "do 3 godine"... o
[ rajco @ 06.12.2005. 21:27 ] @
Otkud ti ideja da za kopiran disk(ako je i orginal tu) ides u zatvor?
[ genesys @ 06.12.2005. 23:02 ] @
Ne znachi, to zavisi od sudije kakvu kaznu ce ti odrezati Kopiranjem CD si povredio prava autora posto ti on nije dozvolio da napravis kopiju (evo drzim u ruci dva domaca legalna CDa, na jednom pishe "zabranjena su SVA presnimavanja, iznajmljivanja, pozajmljivanja i emitovana ovog snimka", a na drugom isti tekst al je dodato jos i "javna izvodjenja").

Pogledaj sajt zavoda za intelektualnu svojinu scg i konvenciju o zastiti prava proizvodjaca fonograma (da, znam da je to iz 1971).

U svakom slucaju, debelo smo off-topic u odnosu na pocetno pitanje. Sad sam procitao ugovor za postpaid korisnike Mobtela (opsti uslovi i posebni uslovi) i ne vidim da se igde spominje kloniranje kartica. Verovatno recenica

Code:
Na sva pitanja koja nisu regulisana Ugovorom i Posebnim uslovima, shodno se primenjuju odredbe Opštih uslova ugovora o pretplatničkom odnosu i korišćenju usluga GSM mreže javnih mobilnih telekomunikacija, koji su dati u prilogu i čine sastavni deo Ugovora.


obuhvata to

BTW, ono sto je najgore, imam utisak da su i MP3 plejeri po nasim zakonima "nelegalni" ako na njih snimis nesto sa (sopstvenog) CDa
[ vinovnik @ 18.12.2005. 00:03 ] @
Imam karticu na kojoj su dva broja i koju je napravio MOBTEL. (dual kartica)
Dakle koriscenje vise brojeva na jednoj kartici nije nelegalno, jer sami operateri prave takve kartice.
[ Dejan Krstic @ 18.12.2005. 13:08 ] @
Tacno.

Ali kloniranje kartice se smatra za krivicno delo, bez obzira da li to radis da bi sebi napravio neku malu korist od koje niko nece imati stetu ili to radis da bi nekom nabio racun odnosno napravio sebi veliku korist a nekom drugom veliku stetu.

U svakom slucaju sto se tehnickog dela tice, ukoliko se radi o starim karticama, operater nema cak ni teoretsku sansu da sazna koja kartica je u telefonu (da li je klon ili original).

Ali ukoliko se radi o originalnim karticama koje u sebi imaju neku OTA aplikaciju, operateru moze biti veoma cudno ako kartica odjednom prestane da reaguje na pojedine komande mreze.
[ djricky @ 18.12.2005. 13:29 ] @
stare? originalne? OTA???

objasnjenje ili link plz... ?
[ Mobtel @ 22.12.2005. 18:20 ] @
No sta bi ?
[ Dejan Krstic @ 22.12.2005. 23:08 ] @
http://www.gemplus.com/pss/telecom/technos/ota/index.html