[ bojan_bozovic @ 06.12.2005. 10:35 ] @
Dobro, moje pitanje je da li je bolje koristiti DELETE upit ili onemoguciti prikazivanje sadrzaja drugacije (jos jedno tinyint(1) polje u tabeli) jer moj sajt moze porasti, a ja necu biti u mogucnosti da reindeksiram bazu. Dakle sta treba da se radi da bi performanse bile dobre (npr. ovaj sajt, DELETE upit vs. ban)?
[ noviKorisnik @ 06.12.2005. 11:14 ] @
DELETE je jednostavniji... ali nema povratka. Sve ostalo može se nazvati aplikativnim "brisanjem", a bolje je jer daje više mogućnosti za samu aplikaciju, ako postoji potreba. Ako ne postoji potreba, ne znam zašto bi obeležavao nešto... pa potom isto to maskirao pri selekciji.
[ Dejan Topalovic @ 06.12.2005. 11:20 ] @
Ako imas potrebu za nekim arhiviranjem ili za mogucim reaktiviranjem sadrzaja, onda nemoj koristiti DELETE.

Ako ti taj sadrzaj ne treba i siguran si da ti nikad nece ni zatrebati, onda slobodno uradi DELETE, a tabelu mozes optimizovati sa obicnim prosljedjivanjem odgovorajuceg querya (hint: OPTIMIZE table). Kada iz tabele obrises taj suvisni sadrzaj, onda ce ti i SELECT biti brzi zbog manjeg broja zapisa (recorda) u toj tabeli...
[ bojan_bozovic @ 06.12.2005. 12:05 ] @
@ nk, stripy

Hvala momci! Strava je ovaj [ES]
[ U.L.T.R.A. @ 13.12.2005. 06:00 ] @
DELETE upit vs. onemogucavanje - glasam za onemogucavanje
[ noviKorisnik @ 13.12.2005. 07:26 ] @
Ovo nije anketa da bi se glasalo. Onemogućivanje se radi na nivou aplikacije i pri gomili upita mora da se doda deo filtera selekcije - ignoriši "obrisane" . . .
[ Dejan Topalovic @ 13.12.2005. 07:58 ] @
U.L.T.R.A.: Svako od nas je napisao misljenje zasto je dobro jedno ili drugo, a ti nisi. Smatram da ne mozes tek tako olako glasati za nesto, bez ikakvog obrazlozenja...
[ U.L.T.R.A. @ 13.12.2005. 17:18 ] @
OK ljudi - nisam mislio da ispadne offtopic, samo nisam hteo da ponavljam vase rechi, ali sam hteo da stavim do znanja da je bolje da uradi onemogucavanje sadrzaja.
Delete se radi jednom samo :)
[ _owl_ @ 13.12.2005. 22:25 ] @
@StRiPy
Normalno da moze, to je i uradio.
@noviKorisnik
Nista se ne dodaje kada se odlucis za jedan nacin onda ga i primenjujes. Deo oko komplikovanja upita necu ni da komentarisem.


[Ovu poruku je menjao _owl_ dana 13.12.2005. u 23:28 GMT+1]