[ Dragan Varagic @ 08.12.2005. 09:46 ] @
Kako još nisam video post ovde na temu sajta www.mtsmondo.com, postavljam neke komentare koji su se do sada mogli čuti na ovu temu:

http://www.personalmag.co.yu/blog/?postid=816
http://www.pctv.co.yu/aktuelno/mts_mondo.htm
http://www.pcmagazin.co.yu/?postid=107

Činjenica je da ako se izuzmu bilo kakve mahinacije koje u ovom slučaju eventualno postoje, ovo je prvi put da neka velika domaća firma kreće u veliku (offline) promociju sajta koji bi trebalo da postane veoma posećen. Videćemo kakvi će biti efekti ovakve kampanje na svest običnih građana koji posmatraju ove reklame na TV-u.
[ srlexic @ 08.12.2005. 10:19 ] @
Pre nego sto sam krenuo da odgovaram, pogledao sam da li je slucajno krenuo s radom Telekomov portal nadlanu (bilo je najavljeno za 8. decembar), ali - nista.

Interesantni su postovi na Anicicevom blogu, ali ja toliko ne bih mesao politiku u ceo posao, vec bih izdvojio totalno nepoznavanje i zanemarivanje Interneta od strane marketing agencija. Umesto da za sumu koja je ulozena za TV i outdoor kampanju pokriju bar 50% najpopularnijih sajtova u Srbiji, oni nastavljaju s praksom neoriginalnih i potpuno nekorisnih offline kampanja. Primer ovakve kampanje predstavlja i trenutna radijska??????? kampanja Komercijalne banke u vezi s njihovim e-banking servisom.

Inace, treba pozdraviti kompaniju Porsche SCG koja je ulozila znacajna sredstva za online kampanju brendiranja njihovog Audi sajta.
[ zi:: @ 08.12.2005. 10:53 ] @
Par korisnih linkova o Davidu Skokni, dizajneru novog portala:
http://www.hugeinc.com/
intervju s njim u Blicu:
http://www.blic.co.yu/arhiva/2005-11-29/strane/drustvo.htm#1
Stariji intervju (iz 2001. godine) u Vremenu:
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=297939

Covek se cini kompetentan, makar se to na ovom projektu bas ne vidi iz aviona :)
[ mileusna @ 08.12.2005. 18:22 ] @

Homepage ovog protala deluje neverovatno jeftino. Mogli su da plate nekom 100 evra da im ovo napravi.
[ Balša @ 08.12.2005. 18:30 ] @
Zašto trošite reči?

Većina Telekomovih tzv. "marketinških" projekata ima jednu jedinu svhu -- da se sa računa firme koja je u većinskom državnom vlasništvu pare preliju u džepove koji su u privatnom vlasništvu. Samo to i ništa više.
[ Goran Aničić @ 11.12.2005. 00:02 ] @
Citat:
Balša: Zašto trošite reči?

Većina Telekomovih tzv. "marketinških" projekata ima jednu jedinu svhu -- da se sa računa firme koja je u većinskom državnom vlasništvu pare preliju u džepove koji su u privatnom vlasništvu. Samo to i ništa više.

Na žalost, svedena suština.
[ mileusna @ 14.12.2005. 10:50 ] @

http://www.danas.co.yu/20051129/ekonomija1.html#2

Citat:

Lučić je novinarima rekao i da je izrada web portala "mondo" koštala 400.000 evra, zajedno sa snimanjem promotivnog spota.

[Ovu poruku je menjao mileusna dana 14.12.2005. u 11:51 GMT+1]
[ srlexic @ 14.12.2005. 16:41 ] @
ova cifra deluje zaista neverovatno...
[ Davor Vlajkovic @ 14.12.2005. 17:19 ] @
...kada se uporedi sa finalnim proizvodom :(
[ crews_adder @ 14.12.2005. 17:32 ] @
Citat sa istog mesta:

Citat:
Dizajner "mondo" portala David Skokna iz američke agencije Hjudž dodao je da je novi sajt MTS jedan od najvećih u južnoj Evropi i da poseduje specifičnu arhitekturu i ponudu.


Je l' vi vidite isto sto i ja? Vidite li negde ovde najveci sajt u SEE? Ja ne, ali ono "Telekom Srbija" mi otvara oci i pokazuje kako je k'o "na dlanu" 400.000 evrica otislo u nepovrat (a mozda u dzepitje?).

U vezi sa e-obmanom godine (pred kraj godine), sva je prilika da bi se o Mondo-portalu moglo govoriti i kao o nekom svojevrsnom "wash-do" ili "washNgo"-portalu...
[ Ivan Dimkovic @ 14.12.2005. 17:35 ] @
Citat:

U vezi sa e-obmanom godine (pred kraj godine), sva je prilika da bi se o Mondo-portalu moglo govoriti i kao o nekom svojevrsnom "wash-do" ili "washNgo"-portalu...


Vidi... ima tu jedna dobra stvar, obmana ili ne - postala je e- :-) Sto znaci da e-Biznis konacno ulazi u Srbiju... na Srbiji svojevrstan nacin ;)
[ bojan_bozovic @ 14.12.2005. 22:34 ] @
Citat:
Dizajner "mondo" portala David Skokna iz američke agencije Hjudž dodao je da je novi sajt MTS jedan od najvećih u južnoj Evropi i da poseduje specifičnu arhitekturu i ponudu.


I moj sajt ima izvesnu arhitekturu i ponudu Ne mogu smisliti takve izjave posle kojih se osecam gluplji ceo dan Takvo prodavanje magle za 400.000 evra? [irony]Mora da su toliko kostale one ikonice[/irony]
[ Batica @ 14.12.2005. 23:39 ] @
Poslao sam im (Huge) malocas link na ovu temu i zamolio ih da nam objasne o cemu se radi. Na kraju krajeva to su nase pare pa bi bio red.
[ bojan_bozovic @ 15.12.2005. 00:05 ] @
Huge nema sta da odgovara - naplatio je prema svom cenovniku... Kada ce i da li ce uopste tih 400.000 da se isplati Telekomu, to je pitanje... Ulaganje u brend? Malo skupo... BTW cak i neke americke Fortune 500 kompanije ne koriste usluge Huge i sl. izuzetno skupih agencija vec manjih firmi... Dkle, pravo pitanje je kada ce se ta investicija vratiti, ako se uopste vrati. I BTW u Telekomu su odmah nasli da se hvale necim sto bi im manja firma uradila za 10 puta manje pare, shodno nasem mentalitetu http://www.elitesecurity.org/t...Fefari-F430-za-50-000-Jevreja-

Citat:
Na kraju krajeva to su nase pare pa bi bio red.


E Batice, vreme samoupravljanja je proslo. Nema nista nase ima samo moje.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 15.12.2005. u 01:14 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 15.12.2005. 00:14 ] @
Uzgred, sto kaze Bojan - usluge takve vrste od strane velikih su vrlo skupe, cak i manje firme naplacuju kompletan koncept, usability i dizajn konsalting ciframa gde se za mesec dana budzet od 400K eura i te kako moze isprazniti.

Jeste malo neobicno da je Telekom izabrao Huge, doduse.
[ mileusna @ 15.12.2005. 00:26 ] @
Sve je to tačno, ali ovde se postavlja pitanje na šta su te pare otišle? Dizajn? Gde je? Usability? Marketing? Osim reklame sa Srđanom Todorovićem ne vidim nikakav smislen pristup promociji celog projekta ni online ni offline.

Ja pre mislim da je ovo stvarno uradio neki mali iz komšiluka i da je Hjudž samo iskorišćen u ovoj kampanji mazanja očiju. Mislim da bi pre odbili posao nego da se ovako brukaju, a ako su već prihvatili projekat sigurno bi finalni proizvod bio bolji od ovog što se trenutno nalazi na adresi mtsmondo.com.

[Ovu poruku je menjao mileusna dana 15.12.2005. u 01:27 GMT+1]
[ Batica @ 15.12.2005. 10:24 ] @
Tacno tako, zato sam i poslao mail da nam objasne o cemu se radi i kakve veze Huge ima sa ovim poslom.

[mod - maknut nepotreban citat]

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 15.12.2005. u 11:38 GMT+1]
[ pyc @ 15.12.2005. 10:41 ] @
Citat:
Batica: Tacno tako, zato sam i poslao mail da nam objasne o cemu se radi i kakve veze Huge ima sa ovim poslom.


Ja ne znam zasto se vi borite protiv vetrenjaca...

Jeste i ja sam ogorcen sto se ovakve stvari desavaju u ovom jadnom drustvu, ali opet smatram da je izrazavanje nekog gradjanskog bunta kroz mailove kompletno uzaludno.

Ocigledno je da se radi o "zakljucivanju stetnog ugovora", bicu slobodan da se tako izrazim iako nisam pravnik, ali toliko znam. I u ovoj od gomile prica je kriva vise drzava koja ne goni direktore za ovakve stvari, nego sami direktori.

A ko ispasta? Pa narod... ja ne znam koji postotak izdataka za struju, infostan, telefon itd. ide indirektno preko nekoliko ruku u privatne dzepove, ali bicu slobodan da procenim da se radi o bar 50%...

Dabogda crkli.
[ sharpshooter @ 15.12.2005. 11:05 ] @
Bio sam na sajtu hugeinc. Malo mi je glupo da sajt kompanije koja se bavi web dizajnom ne radi ako nemate uključen javascript ili flash plugin. Pogledao sam mtsmondo.com. Nije mi baš najjasnije šta je tamo toliko koštalo. Eto, da nisam pročitao temu, mislio bih da se dizajnom bavio neki interni telekomov tim.
[ bojan_bozovic @ 15.12.2005. 11:23 ] @
Citat:
Bio sam na sajtu hugeinc. Malo mi je glupo da sajt kompanije koja se bavi web dizajnom ne radi ako nemate uključen javascript ili flash plugin.


Vidis, ne prave svi sajtove da izgledaju kao http://kernel.org/ Pogledaj naprimer http://www.2advanced.com/ i njihov portfolio, gde je i Ford Motors.

@Ivan

Pazi, makar 90% sajtova ne ostvari ROI, i tu ne govorim o sajtovima koje Mika i Laza sklepaju u FrontPage-u. Recimo da je telekom mogao da sastavi ekipu od 20 izuzetno sposobnih ljudi koji bi radili na sajtu 6 meseci za 1000 evra mesecno, i to bi opet ispalo jeftinije od 400.000. A sajt bi mozda bio (i ja sam siguran BTW) bolji. Ajde da vidim web developera i profesionalnog dizajnera (web dizajneri tu najcesce nisu) sa zavrsenom akademijom primenjenih umetnosti koji se ne bi razvalili od posla za 500e mesecno + 500e bonusa mesecno, a da su iz Srbije?

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 15.12.2005. u 12:52 GMT+1]
[ crews_adder @ 15.12.2005. 11:38 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Huge nema sta da odgovara - naplatio je prema svom cenovniku... Kada ce i da li ce uopste tih 400.000 da se isplati Telekomu, to je pitanje...


Hm, nesto sam razmisljao koliko bi to dobra investicija mogla da bude, tih 400.000evra...

A za dizajn portala - mogli su da iskoriste i domacu pamet, ako ne vlastite zaposlene koji za to primaju platu. Ali kako bi onda opravdali to sto je na domacu ("a nasu") pamet utroseno skoro pola miliona eur? Ovako je situacija drugacija i sve je mnogo lakse.

U vezi sa tim da li ce im se ta investicija isplatiti, pa ko o tome jos vodi racuna. Telekom Srbija je ipak svaciji (tj. onoga na vlasti) i niciji (tj. osim onoga na vlasti), tj. prica za sebe. Da ne bi bilo zabune, ovde se pod pojmom "vlast" podrazumevaju oni koji su u Telekomu "vlasni" (ovlasceni, prim. prev.), kako bi to rekli "legalisti Srbije".
[ bojan_bozovic @ 15.12.2005. 11:55 ] @
@crews_adder

Izmenio sam svoj post pa ga procitaj. To ne mogu da rade zaposleni u Telekomu, jer ce da odrade fuserski. Srbi umeju da rade, ali treba da se plati.
[ jablan @ 15.12.2005. 12:34 ] @
Na stranu priče o ROI (za koji, pre svega treba da postoji ono "I", odnosno investicija, koja kod Telekoma, koji ne funkcioniše na tržišnim principima, nema logike - dakle, mašite poentu, jer poenta dotičnog portala i nije ROI), ono što mene kopka je da li će Hjudž imati, khm, hrabrosti da mtsmondo navede u svom portfoliju. Mislim, onakav proizvod je za svaku pristojnu dizajnersku firmu antireklama.
[ sharpshooter @ 15.12.2005. 13:22 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Vidis, ne prave svi sajtove da izgledaju kao http://kernel.org/ Pogledaj naprimer http://www.2advanced.com/ i njihov portfolio, gde je i Ford Motors.

Nigde nisam rekao da svi sajtovi treba da izgledaju kao kernel.org, ali je po meni NEPROFESIONALNO da sajt kompanije koja se bavi web-dizajnom nema nikakav fallback za one sa koji, eto, igrom slučaja zaborave da uključe JS. Znači ako ne uključim JS, pojavi se apsolutno crna stranica bez teksta. Na drugim sajtovima se bar pojavi obaveštenje "Please enable JavaScript". Čemu pomninjanje kernel.org-a?
[ bojan_bozovic @ 15.12.2005. 14:08 ] @
Zat sto je vrlo bitno da generalni direktor tj. menadzer bude odusevljen sajtom :) To je mnogo bitnije od 2% korisnika koji surfuju bez Flash plugina i sa iskljucenim Javaskriptom :) Menadzeri ne spadaju u tu grupu od 2%, samim tim, to je nebitno. Dalje, mnogo je vaznije sta menadzment Forda i Nintenda misli o sajtu (video si portfolio?) nego sta mislis ti, ili sta mislim ja.
[ crews_adder @ 18.12.2005. 11:17 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @crews_adder

Izmenio sam svoj post pa ga procitaj. To ne mogu da rade zaposleni u Telekomu, jer ce da odrade fuserski. Srbi umeju da rade, ali treba da se plati.


Naravno, potpuno se slazem, ali i ovo je prilicno fuserski, a nije da se nije platilo...



[Ovu poruku je menjao crews_adder dana 18.12.2005. u 12:19 GMT+1]
[ ventura @ 18.12.2005. 12:14 ] @
Sve te 'velike' firme koje rade dizajn, marketing, promocije itd itd, tj. firme koje prodaju maglu, odnosno 'intangible goods', su prepune sa mahinacijama..

Ovde se verovatno radi o prici da je neko iz Telekoma kontaktirao Huge Inc., gde je olaksavajuca okolnost sto je tamo jedan od glavnih nas lik, rekao im da cem im nabaciti vrlo dobru referencu, jer je ipak Telekom kao Telekom, verlo jaka referenca cak i za svetski poznate design kompanije, zauzvrat da kazu da je sajt naplacen 400,000 eura, sto je opet odlicno za obe strane, a da ce im oni ustvari dati 20,000 - 50,000 eura za posao, a ostatak ce zadrzati neko iz Telekoma... Huge je privatna firma tako da ne moraju da polazu racune javno nikome, i svi su odlicno prosli (osim shareholdera Telekoma)...

Ja sto znam 'McCann Erickson', 'Beoexpo', 'Grafix', 'Metropolis', 'Akcent Media', 'Saatchi&Saatchi'... svi oni rade na tu foru jer mi je licno ponudjeno tako nesto... Samo sto mene boli uvo da se prodajem za tih par stotina/hiljada eura, pa sa takvim firmama ne zelim ni da imam posla...

Zamisli sada dodje predstavnik Telekoma, dakle lik koji radi u drzavnoj firmi i boli ga uvo za tu firmu, i verovatno nije ni placen koliko ocekuje da treba da bude, i dodje recimo u firmu koja radi bilboard advertising... On ugovori dobar dump cena za kolicinu od recimo 500 bilboardova, sto je za jedan Telekom nista, naprave oni ugovor, ali umesto da se reklama pojavi na 500, pojavi se na 300 bilbordova, a onih 200 pojede maca, i kolac uzme taj sto je dogovarao to, njegov sef, i par okolnih glavonja... To je stvar koja se konstantno radi...

Za takve stvari u firmama poput Telekoma treba da postoji interna kontrola... Ali kada je firma u vlasnistvu drzave - osnosno nicija, ta interna kontrola, cak i da postoji ne znaci nista, jer je firma nicija, i svacija... Tako da to gubi smisao...

Recimo u jednoj Delti da se otkrije takvo nesto, interna kontrola raportira direktno Miskovicu, i svi umesani u to bivaju nogirani u ekspresnom roku, jer je tu Miskovic taj koji odlucuje i njemu direktno iz dzepa izbijaju pare... Kako primeniti takav mehanizam u Telekomu kad sefove tamo boli uvo, i jos je verovatno da ce ovi sa njima i podeliti kolac? Ruka ruku mije, to je poznata stvar...
Ne kazem da u privatnim firmama tipa DeltaM, MKCommerce, BAT, i sl. nema takvih stvari, ali one obicno nisu tako bezobrazne i bezobzirne kao sto je to slucaj sa Telekomom, Mobtelom, JAT-om, Genexom, gde se iznosenje para radi na tako ocigledan nacin da je to neverovatno....
[ Dragan Varagic @ 07.08.2006. 22:35 ] @
Ne znam kada ste poslednji put bili (i da li ste bili) na ovom sajtu u opšte u poslednje vreme, ali po mom mišljenju ovaj sajt dobija odlike (news) portala. Malo sam detaljnije pregledao sadržaje:

- najviše ima agencijskih vesti (sa akcentom na Tanjug)
- COM & GSM rade telekomunikacije
- Vrele Gume rade automobile
- Imaju deal i sa MTV Adria
- Jedina (izgleda) sponzorska varijanta je night life sa Guaranom.

Pa malo mobile download, žute strane, bele strane... i "čorba je zapržena"...

Na Alexi su stigli ispod 31.000... (Google PR 3)

Interesantno je da se na google-u za frazu "mondo web portal" (što im je i u title-u prve stranice) dobija prvo rezultat na PCTV-u.
[ Miloje Sekulic @ 08.08.2006. 06:28 ] @
Citat:
i "čorba je zapržena"...


Na dobro lili loše?
Hoće li biti gorušice ili ...

Miloje
[ srlexic @ 09.08.2006. 22:47 ] @
Iako je MTS Mondo tu da nam priblizi servise Mobilne telefonije Srbije, mislim da mu upravo to nedostaje - da gurne u prvi plan sadrzaje koji se mogu preuzimati.

Ono sto mene zanima je da li ce Telenor, novi vlasnik Mobi063 kompanije pokrenuti svoj portal...
[ kupidisk @ 13.08.2006. 02:04 ] @
Kasalj, kasalj...

Pre nego da procitam ovu temu, moje misljenje je bilo, da je mst mondo, sklepani, modifikovani siroko dostupni cms, koji rade i odrzavaju zaposleni u kompaniji. Ni na kraj pameti mi nije bilo da je ovo radila neka 'ozbiljna' firma... a kamoli da se radi o tolikoj sumi...

Bacen novac, mogao se pametnije investirati (ako je uopste potrosen).

Sto se sadrzaja tice, poboljsavaju se, a kako sklapaju dogovore verovanto ce sve bolji i biti...

Sve u svemu ako je neko stvarno dao 400k evra, onda je to neverovatno retardirano bice.
[ MilanTarot @ 09.12.2009. 13:57 ] @
Danas MTS mondo web posrtal slavi 4. rodjendan i to sto je medju prvih 5 po posecenosti u Srbiji, a njegova wap verzija najposecenija u citavom regionu. Takodje, klijenti kao sto su Banka Intesa, Jacobs, Milka, Michelin, Credit Agricole, Samsung, Nokia, Hypo banka, Erste Bank, Bmw, Honda, Mini Moris, Delta real estate, Visa, Air France, British airways, OTP Banka, Eurosport, Adidas, Coca Cola, Smoki, Nivea itd su obezbedili ROI.

Sta na to imaju da kazu ucesnici ove teme koji su (kao vrsni strucnjaci) izneli svoja skepticna misljenja o samoj izradi sajta, o pranju novca i muckama, o u napred bacenih "skoro pola miliona eura" itd?


Citat:
Dnevni prosek poseta Wap portala (Novembar 2009.): 140.000

Dnevni prosek poseta Web portala (Novembar 2009. izvor: Google analytics): 160.000
[ o2seo.com @ 16.12.2009. 11:31 ] @
Promenili su dizajn i promenili naziv sajta. Sad su samo www.mondo.rs.