[ Skyline_GTR @ 12.12.2005. 08:36 ] @
Naime, imam desktop SONY VAIO sa standardnom mreznom karticom i lap-top Toshiba Sattelite sa ugradjenom wireless mrezom. Internet konekcija je kablovski internet 6.5 MB/s (T2 veza).


Trenutno je povezan samo desktop na internet preko kabl. modema - i na tu konekciju imam povezan i phone adapter za VoIP Service koji radi besprekorno i ne usporava mi brzinu interneta ni najmanje.
Ono sto bih zeleo jeste da povezem i lap-top na net putem bezicne veze. Znam da postoje wireless router-i ali se nekako plasim da ne bih prebukirao vezu dodatnim premoscenjima dodatnih uredjaja - pa je moje pitanje sledece:

Da li mogu da ubodem PCI wireless karticu u desktop i tako preko desktopa kroz mrezu imam internet wireless na lap-top-u?
Koja bi postojala alternativa jos da povezem lap top na bezicni net sa sto manje glavobolje? :)
Znam da pitam previse - u sustini lap-top ne koristim toliko da mi hitno treba internet ali voleo bih da ima net i na njemu - kad vec moze.

Ako sam sudbinski vezan za wireless router koji preporucujete?

Hvala unapred
[ maticmilos @ 12.12.2005. 10:22 ] @
Sve si lepo rekao! Ruter je najbolje resenje! Moj brat je tu kupio od provajdera wireless ruter, negde je dao oko $50, a vredi 100 i extra radi (ne znam koji je ruter, pitacu ga)
[ AleksandarNS @ 16.12.2005. 17:34 ] @
Citat:
Skyline_GTR:
Da li mogu da ubodem PCI wireless karticu u desktop i tako preko desktopa kroz mrezu imam internet wireless na lap-top-u?


naravno da da...shtavishe ovo radi sasvim dobro (imam laptop koji je wireless umrezen sa desktopom koji dalje ide na internet preko kablovskog interneta (samo shto je moj kablovski 128kbit/s...za "nijansu" sporiji od tvog :D )).

Citat:
Koja bi postojala alternativa jos da povezem lap top na bezicni net sa sto manje glavobolje? :)


upravo ono gore shto si rekao ce ti naneti najmanje glavobolje. praktichno umrezish destop i laptop preko WLAN-a (wireless local area network) a na cable konekciji (na desktopu) ukljuchish Internet Connection Sharing i laptop moze da ide na internet kroz desktop.

Citat:
Ako sam sudbinski vezan za wireless router koji preporucujete?


ovo je isto jedno od reshenja, ali moze i bez njega. naravno, shvatash da ako primenish ono gornje reshenje da desktop mora da bude ukljuchen kada zelish preko laptopa da pristupash internetu.

[ Skyline_GTR @ 16.12.2005. 18:18 ] @
Da li bih mogao da idem na net preko lap topa dok je desktop ugasen ili mora da bude upaljen da bi internet radio?

Pitanje je vezano za - ako imam PCI wireless karticu u desktopu ...

Hvala mnogo!!!

[Ovu poruku je menjao Skyline_GTR dana 16.12.2005. u 19:34 GMT+1]
[ AleksandarNS @ 16.12.2005. 18:36 ] @
ne mozesh da idesh na internet laptopom ako je desktop iskljuchen (mada, to sam i napisao u svom prethodnom postu).


[Ovu poruku je menjao AleksandarNS dana 16.12.2005. u 19:38 GMT+1]
[ Skyline_GTR @ 16.12.2005. 18:45 ] @
http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16833338010

cenis da je ovo dovoljno za takvu vrstu konekcije?

By the way: router kosta recimo 50-60 dolara - za 60 dolara mogu da uzmem ovu karticu gore i da uzmem jos 512MB dodatnih za lap top u kom trenutno imam 256 DDR PC4200 - znaci verovatno bih tako i uradio jer ne bih da nabadam router a nemam potrebu za njim :) ...

Hvala na odgovoru i pozdravljam!
[ AleksandarNS @ 16.12.2005. 19:02 ] @
pa ne znam da li ti je u laptopu isto g verzija wirelessa? kontam da je verovatno b verzija, ali svejedno ona kartica ce raditi i na 11Mbit/s.

imash sve informacije :) donesi sam odluku ;)
[ Ni ten ichi ryu @ 16.12.2005. 19:21 ] @
Skyline, wireless router ti nece zagusiti vezu - mislim da ti je mnogo bolje resenje kupiti router (praznici stizu, a D-link ima obicaj da nevidjeno spusti cene (za black friday su ih valjali za $10)).
Router ce te posluziti na duze staze (nisam video b router vec dugo) - em ces moci da racunas na njega u buducnosti (54mbps), em ces imati network solution za sve kompjutere koje ikad uneses u kucu, em ces moci da ides na net sa ugasenim desktopom.
Ja sam totalni kreten kad se radi o mrezama, ali mi je trebalo citavih 4 minuta za osnovnu konfiguraciju routera.

Kao sto sam rekao D-link valja jako jeftine routere... Ako ti nije zao para, pogledaj Linksys wrt54g - ja sam ga kupio za $40 (after rebate), ima ogroman userbase i lako je naci pomoc kad ti zatreba.
[ Skyline_GTR @ 17.12.2005. 08:41 ] @
Hvala svima na odgovorima - i to vrlo iscrpnim da ne znam sta bih jos pitao :) ... no naslo se jedno pitanjce koje me zainteresovalo malo:

spomenuo si da ce kartica raditi na 11MB/s - da li si mislio na karticu sto bih kupio za PC desktop ili ova mreza sto je ugradjena u lap top-u?

Inace najverovatnije da cu uzeti Router Wireless i razmisljam o US Robotics i to 125MB/s - cena mu se razlikuje u 10-20$ a kad je u pitanju tehnika trudim se da ne stedim bas nesto mnogo - ali se i ne rasipam :) ...

Zahvalan unapred za odgovor na zadnje pitanje na ovu temu - i zahvaljujem svim ucesnicima teme :) ...

Jos jednom hvala
[ AleksandarNS @ 17.12.2005. 11:56 ] @
Citat:
Skyline_GTR: spomenuo si da ce kartica raditi na 11MB/s - da li si mislio na karticu sto bih kupio za PC desktop ili ova mreza sto je ugradjena u lap top-u?


ova bezichna mreza shto je ugradjena u laptop. hajde napishi koji ti je model i marka laptopa ili pogledaj koju verziju wirelessa podrzava wireless mrezna karta na laptopu.
[ Skyline_GTR @ 17.12.2005. 17:05 ] @
Built-in Atheros high-speed wireless LAN (802.11b/g); 10/100Base-TX Ethernet LAN with RJ-45 connector; V.92 high-speed modem

- ovo je opis koji sam skinuo sa sajta radnje gde sam ga kupio.

znaci wireless. zatim obican RJ45 konektor za mreznu i modem - to mu je kao networking valjda sta ima na njemu :) ...

pravo da vam kazem nisam nesto istrazivao sta znaci ovih 802.11b/g ali upravo cu to sada da uradim. Znaci i nije mi bitno da li je router 54MB ili 108 ili 125???
Ako je tako pa uzecu ovaj od 54MB jer je jeftiniji kad vec ne cini nikakvu razliku ... a mozda i cini - nista onda; odoh da googlam da vidim sta se dogadja