[ nuendo @ 13.12.2005. 11:30 ] @
Ovo pitanje upucujem prvenstveno onima koji imaju iza sebe bar jedan uspjesno odradjen mix..Znaci,koji redom radite mix,od cega krecete,sta je bitno odraditi na samom pocetku...dajte te cake koje ljubomorno cuvate za sebe.Znam da se sve to stice radom,radom i samo radom,ali bilo bi lijepo cuti neke trikove koje koristite kad radite mix..
[ Illiron @ 13.12.2005. 14:12 ] @
Ja prvo dignem vokale pa bubnjeve. Posle sve ostalo.
[ kompozitor @ 13.12.2005. 15:31 ] @
To je najbolje objasniti na primeru . Uploduj negde 8 - 16 taktova , nekoliko instrumenata pa cu ih smiksati i poslati miks .

Poslusaj razliku , pa zakljuci .

Pozdrav ...
[ Illiron @ 13.12.2005. 17:06 ] @
Kolko sam ja skapirao evo sad na drugo citanje da je on hteo da cuje koji kanali imaju prioritet a ne kako mix treba da zvuci...
[ nuendo @ 13.12.2005. 19:43 ] @
Citat:
Illiron: Kolko sam ja skapirao evo sad na drugo citanje da je on hteo da cuje koji kanali imaju prioritet a ne kako mix treba da zvuci...


Da da,dobro si skontao....znaci malo da pricamo o teoriji,da bi meni i ostalima koji su na nivou mog znanja,kada je audio produkcija u pitanju,olaksali(pomogli)....,znaci netrazim citav referat od A do Z,nego neke mrvice vaseg znanja od kojih bi mi imali koristi..

Citat:
kompozitor: To je najbolje objasniti na primeru . Uploduj negde 8 - 16 taktova , nekoliko instrumenata pa cu ih smiksati i poslati miks .

Poslusaj razliku , pa zakljuci .

Pozdrav ...


Ok jarane,hvala na interesovanju da pomognes,ali ja bi prvo malo teorije,a mozda ce i tvoj prijedlog doci na red....Ja sam najsretniji kad mix dobro zazvuci kada je mis u mojim rukama..hvala ti,cucemo se..
[ kompozitor @ 13.12.2005. 21:00 ] @
OK.

EDIT ( ovo pisem iz iskustva ) :

Po mom misljenju stav : prvo teorija pa praksa je pogresan .

Tek kad neki problem resim prakticno shvatao sam zasto je to tako teorijski .

Teoriju drugih slabo/nikako nisam primenjivao u praksi . Teoriju koju sam cuo od drugih razumeo sam tek kada sam prethodno znao o cemu se radi .

Niko ti nista nece reci , a i to sto ti kaze neces razumeti .

Jedino sto ti ostaje , ukoliko eventualno i dobijes neki odgovor , je da ga ucis napamet ili citiras , da bi ostavio utisak na one koji podjednako ne razumeju to sto ni ti sam ne razumes .

Veruj mi da mi nije cilj da te ubijam u pojam , vec da budem realan ( da demistifikujem neke stvari ) .

Pozdrav ...





[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 14.12.2005. u 14:26 GMT+1]
[ chomi_ns @ 14.12.2005. 18:56 ] @

Prvo ritam sekciju a dalje vec zavisi...

Ja bar tako radim...
[ nuendo @ 14.12.2005. 20:33 ] @
Citat:
kompozitor: OK.

EDIT ( ovo pisem iz iskustva ) :

Po mom misljenju stav : prvo teorija pa praksa je pogresan .

Tek kad neki problem resim prakticno shvatao sam zasto je to tako teorijski .

Teoriju drugih slabo/nikako nisam primenjivao u praksi . Teoriju koju sam cuo od drugih razumeo sam tek kada sam prethodno znao o cemu se radi .

Niko ti nista nece reci , a i to sto ti kaze neces razumeti .

Jedino sto ti ostaje , ukoliko eventualno i dobijes neki odgovor , je da ga ucis napamet ili citiras , da bi ostavio utisak na one koji podjednako ne razumeju to sto ni ti sam ne razumes .

Veruj mi da mi nije cilj da te ubijam u pojam , vec da budem realan ( da demistifikujem neke stvari ) .

Pozdrav ...





[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 14.12.2005. u 14:26 GMT+1]



Pazi,ima to smisla sto pises,ali ipak mislim da bi trebalo ponesto ugurati i u glavu da bi praksa isla lakse...Eh,sad nije da nista ne znam,ali uvijek volim cuti razlicita iskustva..Moj dosadasnji rad se 90% svodi na sluh i mislim da je dobar(dugogodisnje druzenje sa gitarom i klavirom),a i za tehnikom sam lud,tako da je bilo normalno da ce me jednog dana ova oblast privuci sebi...
hmm..nije mi cilj nekog impresionirati terminologijom studijskih izraza...cilj mi je malo prosiriti svoje skromno znanje..

Kako ja to radim:..naravno krecem od bubnja i bas gitare,jer to dvoje kad mi zazvuci kako treba onda je nekako lakse(moje misljenje)...onda redom postavljam gitare,padove i ostale suske...igram se malo kompresijom i Eq dok stvari ne legnu na svoje mjesto.....Eh sad ima mnogo lijepih stvari koje sam sinoc saznao,ali nisam ih jos sproveo u dijelo....Neke logicne stvarcice za koje ja nisam znao,ali eto,covjek se uci dok je ziv...
[ Illiron @ 15.12.2005. 13:13 ] @
Ako ocekujes da ti se pesma ikad cuje na tvu onda je monokompatibilnost vrlo bitna.
[ dabass @ 15.12.2005. 17:36 ] @
prvo se radi bubanj, mora da se zna ko je tata i stub pesme!
[ Ni ten ichi ryu @ 15.12.2005. 20:15 ] @
Ja volim prvo da rasirim sve u prostoru, pre nego sto bilo sta uradim. Kick/snare/bas uvek ostanu u sredini, eventualne klonove razmestim zavisno od projekta.
To je jedino sto cu uvek uraditi - sve ostalo zavisi od slucaja do slucaja.
[ kompozitor @ 15.12.2005. 21:02 ] @
Bas gitara i jedana perkusija ( dobos , daire , sejker i sl. ) u centar , mono .

Sve ostalo siroko .

Reverb i dilej na send , obrnem kanale ( levi i desni ) . Tako ako je instument L66 , reverb ce biti R66 .
Dilej mi bolje zvuci na perkusivnim instrumentima , reverb na ostalim .
I reverb i dilej se prakticno i ne cuju . Sluze tek toliko da instrument bolje izadje .

Kanali su asimetricni , jedan je veci .

Koristim stereo kompresiju .

Mastering ( vise ) ne radim , osim konverzije sample rate i ditheringa . Radio sam S/M mastering .

Smatram da je sve u miksu , smiksas dobro - mastering ti ne treba .

Limitere ne koristim .

Kompresujem sa Timeworks , isti dilej . Perfekt Space .
Urs EQ ( uglavnom oni " egzoticni " BLT , Api , Neve , Fultec . Ponekad S , A10 , N12 i Mix ) .
Ponekad koristim Eqium , jer je stereo/dvokanalni (recimo ne reverbu ) . Nemam native dvokanalnog eq sa kojim sam zadovoljan .

Paralelnu kompresiju ne koristim ( kompresor na sendu ) . Nemam potrebe .

Pozadinske instrumente saljem na grupu , grupu stanjim sa Eq .

To je cini mi se sve .

Pozdrav ...
[ kompozitor @ 15.12.2005. 21:04 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: eventualne klonove razmestim zavisno od projekta.


Na sta mislis ? Nisam razumeo .

Pozdrav ...
[ ton_majstor @ 15.12.2005. 21:22 ] @
1. Bubanj, prvo. Odnos noge i dobosa, malo EQ, malo ambiencea na oba, rasirim metale, njih isecem sa HPF sve ispod 300-400 Hz. Suske i udaraljke posle koraka 4.

2. Bas, centrirano, KOMPRESOR, EQ, uglavnom bušim, ne budžim. Uvedem ga u priču. Hoću da ga ima, ali da ne tutnji! Mrzim svetle basove.

3. Accord instrumenti, ako su gitare, siroko, obavezno wide panning, drugaciji EQ svakoj. Ako je klavir, e-piano, njega malko u jednu stranu, a tražim mu protivtežu na drugoj nekim drugim instrumentom. Ako imam klavir, nema stereo gitara. Sendovi-returni za njih, delay, reverb...

4. GLAS. Back vokali. Main reverb na send-return. Backovi mogu da popiju i neki lošiji. Njima sve isečem ispod , da ne smetaju i SOLIDNO mokro!

5. Ostatak instrumenata, šta god to bilo, s tim da retko uvodim neke kompleksne ili ravne padove i štrajhove u zadnje vreme, rastope mix, pa zvuči sve kao k....

6. Sve na dva kanala, pa na HD. Pazim na nivo MASTERA! Obični kanali mogu i da pocrvene ponekada...

7. Ponovo u PT, na mastering.

8. Na HD, zatim u SF radi opsecanja ili bit-konverzija, pa u Nero...

Pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 16.12.2005. 03:35 ] @
heh, ne znam koj mi k bi da tako napisem - ponekad odsecem malo udaraljki i bacim ih na neki drugi kanal i tamo unakazim (i izmedju ostalog razvucem po prostoru). Ja to zovem kloniranje ;]
[ dabass @ 17.12.2005. 10:13 ] @
ljudi, za neke stvari postoje pravila!

kada se radi mix na bubnju, ili si bubnjar, ili gledas bubnjara!!

nema ja radim ovako on radi onako!!! ostale instrumente radite po volji jer je vasa stvar gde je ko u orkestru!!!
[ ton_majstor @ 17.12.2005. 11:47 ] @
NIKADA nisi bubnjar! Uvek GLEDAŠ u bubnjara.

Nekada je neko "pametan" u YU produkciji izmislio da ako je u mixu ŽIVI bubnjar, onda GLEDAŠ u njega, a ako je ritam-mašina, onda si iza nje... KRETENIZAM!

Znači, demistifikacija:

Gledajte u bubnjara! Nema izgovora da je neko levak ili specijalno raspoložen da lupa čelom u cowbell! Živi bubanj - originalni stereo spread! Techno, house i cheap pop, kako god želite!

Pozdrav!
[ nuendo @ 17.12.2005. 12:02 ] @
Citat:
ton_majstor: NIKADA nisi bubnjar! Uvek GLEDAŠ u bubnjara.

Nekada je neko "pametan" u YU produkciji izmislio da ako je u mixu ŽIVI bubnjar, onda GLEDAŠ u njega, a ako je ritam-mašina, onda si iza nje... KRETENIZAM!

Znači, demistifikacija:

Gledajte u bubnjara! Nema izgovora da je neko levak ili specijalno raspoložen da lupa čelom u cowbell! Živi bubanj - originalni stereo spread! Techno, house i cheap pop, kako god želite!

Pozdrav!



Hmm..to nisam znao.....Znaci pravio sam gresku...Uvijek sam mixao kao da ja sjedim za bubnjem....zato mi je bilo cudno kad slusam neke druge mixeve,kako to da je fus sa druge strane..
[ kompozitor @ 17.12.2005. 12:21 ] @
Ja nekad miksam elemente bubnja kao poseban instrument .

Pozdrav ...

[ kompozitor @ 17.12.2005. 13:37 ] @
Citat:
ton_majstor: NIKADA nisi bubnjar! Uvek GLEDAŠ u bubnjara.

Nekada je neko "pametan" u YU produkciji izmislio da ako je u mixu ŽIVI bubnjar, onda GLEDAŠ u njega, a ako je ritam-mašina, onda si iza nje... KRETENIZAM!

Znači, demistifikacija:

Gledajte u bubnjara! Nema izgovora da je neko levak ili specijalno raspoložen da lupa čelom u cowbell! Živi bubanj - originalni stereo spread! Techno, house i cheap pop, kako god želite!

Pozdrav!


Ne razumem na sta si mislio . Moze li objasnjenje za neupucene ?

Pozdrav ...
[ dabass @ 18.12.2005. 12:05 ] @
Ovo su rekli mnogo pamtniji i iskusniji od mene cije iskustvo cenim, kao recimo Djordje Petrovic koji je stasao kod Raleta, Srky Boya a sada radi kod Abadica kao programer.Ono sto znam-znam, a sto ne znam slusam pametnije, pa neka je i kretenizam :)
[ dabass @ 18.12.2005. 12:07 ] @
uostalom, ako je neko vec znao za ovo zasto coveku niste rekli?Ne znam zasto se krije znanje, pa svi smo mi ucili od nekog!
[ kompozitor @ 18.12.2005. 12:13 ] @
Citat:
dabass: Ovo su rekli mnogo pamtniji i iskusniji od mene cije iskustvo cenim, kao recimo Djordje Petrovic koji je stasao kod Raleta, Srky Boya a sada radi kod Abadica kao programer.Ono sto znam-znam, a sto ne znam slusam pametnije, pa neka je i kretenizam :)


Svako ima svoj stil .

Mozes li da objasnis svoju tehniku miksa , zanima me .

Pozdrav ...
[ kompozitor @ 18.12.2005. 13:06 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu:ponekad odsecem malo udaraljki i bacim ih na neki drugi kanal i tamo unakazim ;]


Prekompresujes ?

Mozes li da nam objasnis o cemu se radi i kako se radi , ako nije tajna ?

Pozdrav ...
[ dabass @ 18.12.2005. 14:29 ] @
moram da priznam da nikad nisam uradio sam ni jedan mix, mix u mom studio radi Buca, mozda ga neko zna. Imam iskustvo svega 5-6 godina i smatram da nisam jos ovladao vestinom mixa. Ipak, nije mix samo uskladjivanje instrumenata.Tehniciki znam kako se radi ali jos uvek sumnjam u sebe!
[ ton_majstor @ 18.12.2005. 15:45 ] @
dabass, pozdravi Bucu i neka čovek nastavi da ti radi taj posao...

Ne kapiram šta si hteo da dodaš na moj post? Nisam u pravu? Nemam pojma? Objasni! Wtf!!!

Ako si već spomenuo neke ljude za koje 95% korisnika ne zna i nisu im bitni za životni stav, neka tako i ostane. Rale, Deki i pogotovo, Đole nisu za uzimanje u usta ovde. Prvo, ljudi su kao i ja i ti, drugo.. nisu IZMISLILI produkciju i svirku bubnja (Deki je klavijaturista)! Uglavnom su sjajni likovi i sarađivali smo puno puta! Zajedno smo učili i postavljali parametre devedesetih godina. Pa kom opanci, kom obojci...

Bubnjar se mixa tako da ga GLEDAMO dok svira u mixu, pravilo je kada se radi ŽIVI bubanj!

Inače, nuendo JOŠ nije stigao dotle... naučiće! Ako bude pitao!

Pozdrav!
[ dabass @ 18.12.2005. 17:06 ] @
nista ja nisam tebi uputio niti dodao sto se ovoga tice, uptiyo sam kompozitoru koji je pitao kako ja mixam
[ kompozitor @ 18.12.2005. 18:07 ] @
Citat:
dabass: Ipak, nije mix samo uskladjivanje instrumenata.Tehniciki znam kako se radi ali jos uvek sumnjam u sebe!


Nemam veze , niko nije savrsen .

Ja ne sumljam u tebe .

Dakle , samo napred , pratim pazljivo !

Pozdrav ...
[ kompozitor @ 18.12.2005. 18:17 ] @
Citat:
ton_majstor: Bubnjar se mixa tako da ga GLEDAMO dok svira u mixu, pravilo je kada se radi ŽIVI bubanj!
Inače, nuendo JOŠ nije stigao dotle... naučiće! Ako bude pitao!


Mogu li ja da pitam umesto njega ?

O cemu se radi ?

Pozdrav ...
[ ton_majstor @ 19.12.2005. 00:27 ] @
Dakle, zaista se ne zna ko pije a ko plaća!

Ok, zadnji put reagujem pozitivno, odsada vaše INTIMNE prepiske zaista vodite na nekom drugom mestu ili preko PP!

[img][att_url][/img]


I eto slike bubnja od NAPRED, pa sad vi vidite gde je koji instrument u stereo polju!

Grrrr....

[ Ni ten ichi ryu @ 19.12.2005. 01:31 ] @
kompozitor, to sve znaci da kad panujes bubanj panujes ga iz perspektive slusaoca - odnosno "gledas u bubnjara".

A moje nakazenje bubnjeva se retko odnosi na zivi bubanj. Ponekad izvdojim poneki udarac na drugi kanal i izmenim ga - nekad je to teska kompresija, nekad dugacak reverb, nekad brzi delay, nekada izvrnuti panning.. Sta god mi padne na pamet. Kada radim sa programiranim bubnjevima, nervira me mehanicko ponavljanje koje nastaje usled copy/paste i nedostatka minimalnih gresaka koje ljudsko bice cesto napravi dok svira bubanj. Ponekad izmene napravim na originalnom MIDI kanalu, dok ponekad napravim ekstra audio kanal u koji rucno ubacujem audio udarac, koji onda prodje kroz moje nakazenje (kakvo god bilo). Time razbijem monotoniju, jer prakticno svako ponavljanje loop-a zvuci malo drugacije.
[ nuendo @ 19.12.2005. 12:18 ] @
Ok...da se malo vratimo temi...

Sta je ispravno staviti na master kanal kad se pocinje sa miksom i da li se uopste nesto stavlja?
[ kompozitor @ 19.12.2005. 13:16 ] @
Ja ne stavljam nista na master sekciju .

Mada bi mogao staviti neki analyzer na pocetku miksa .

Pozdrav ...

[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 19.12.2005. u 14:51 GMT+1]
[ dabass @ 19.12.2005. 15:17 ] @
gresis, ovaj gresis silno sine, zato sto svi rade mix imamo ovako "dobru" produciju ali nema veze, sa tim smo zavrsili!

Koliko sam primetio ne stavlja se nista sem sto se po neki instrument oboji EQ-om, pcuo sam od prijatelja da koristi Finalizer Dynamics Processor i kaze da to ubija kako radi i da pravi neverovatnu razliku izmedju ulaza i izlaza.
[ Illiron @ 20.12.2005. 13:46 ] @
Da imam pare ja bi na 2bus svog ssl-a stavio alan smart c2 ili mozda dbx 160, ali ovako ako stavljam nesto stavim marquis ili gco-1 da ga malo stisne...
[ kompozitor @ 22.12.2005. 14:29 ] @
Ovo su dobri alati za mix :

Eq - Urs Eq , Eqium 2.1.3 , Hidratone , Algoritmiks red/orange , PLP Eq , Voxengo HarmoniEQ , Wave arts 5 ;

Kompresori - Wave Arts 5 , PSP Mastercomp , Timeworks .

Reverb - Wizoo W2 , Wave arts 5 , Perfect Space .

Delay - PSP , Timeworks .

Dither - Ozone 3 ( Mbit+ , Psych9 ) .
[ peejunk @ 22.12.2005. 18:39 ] @
Ja radim i nekad drugima miksam pretezno elektronsku muziku. Pristup kod finalnog downmixa mi je uvijek isti:

Pocinjem od dobosa i kicka (breakbeat muzika, a ovako bih pristupio i rock/pop ili hip hop muzici). Ako radim neki house, techno ili trance dobosi i clapovi su samo perkusijice, nisu jako glasni i bitni i stapaju se sa kickom pa ih sredjujem nakon basa.

Slijedeci dizem bas i trudim se da bas i kick imaju dobar medjusobni odnos. Nekad to radim sa malo duckinga (sidechain kompresija basa kickom, odnosno ja cesce kontrolisem lowshelf na parametarskom EQ-u na bas kanalu, tako visi harmonici basa ostanu i slusalac ima utisak da bass nigdje nije otisao a miks manje pumpa), ali najcesce ne koristim ducking nego samo EQ za oblikovanje ova dva.

Kada bih radio vokalnu muziku vjerovatno bih vokal odradio ovdje ovdje. Nekad pokusavam lead synth uklopiti iza basa, narocito ako je to samo midrange bas linija. Uglavnom sam se uvjerio da za bitne dijelove miksa koji nisu dovoljno agresivni da se probiju sami, moras da se pobrines relativno rano u procesu miksanja.

Nakon toga polako dizem ostale perkusije: hihate, cinele, etnicke perkusijice i fx-e i slazem ih EQ-om da se uklope. U pocetku sve radim mono, u misku mora biti dovoljno mjesta za sve kad je sve u centru, tek onda mogu neke stvari razbacati po stereu da dobijem malo vise prostora.

Slijedeci ide lead synth ako vec nije rijesen iza basa, potom svi ostali zvukovi. Onda pustim cijelu stvar i malo popravljam miks.

Kad radim svoju muziku dobar dio posla vec uradim dok pisem stvar, tako da se miksanje na kraju svodi na vrlo fina udesavanja i nivoe. Ako radim sa tudjim snimkama sve ono gore radm nad par "najguscih" sekcija njihove stvari.

Preoorucujem WaveArts TrackPlug 5 i za EQ i za kompresiju, NyquistEQ i Poshfopit su sjajni (i free) eq-i, odlicni komercijalni su Ultrafunk Sonitus EQ i ElectriQ (komercijalna verzija Poshfopita), a ako koristis Cubase ili Nuendo, ni Q nije los izbor. Takodje, svim korisnicma FL Studia preporucujem ugradjeni Fruity Parametric koji je odlican a jako malo CPU-a trosi. Za kompresiju preporucujem i Ultrafunk Sonitus, a za malo vise karaktera Voxengo Marquis, Kjaerhaus GCO i Waves RComp (odlican za bubnjeve). Najbolji limiter za master kanal je nesumnjivo TLS Maximizer (besplatan). Najbolji native reverbi su dva besplatna: Ambience i Glaceverb, a od komercijalnih bez sumnje Spinaudio Roomverb.
[ peejunk @ 22.12.2005. 19:05 ] @
Citat:
nuendo: Ok...da se malo vratimo temi...

Sta je ispravno staviti na master kanal kad se pocinje sa miksom i da li se uopste nesto stavlja?


To su ti "dvije skole". Neki tvrde da je lose drzati limiter na master kanalu jer ces uvijek kompenzirati za njega. Drugi smatraju da to i nije tako lose buduci da ce u masteringu uvijek biti limiter tu, pa je bolje imati kontrolu nad dinamikom sto direktniju. Licno, ja drzim TLS Maximizer na master kanalu ali ga nikad ne opterecujem. Cuvam ga samo da mi hvata peakove da se ne moram misliti i stalno smanjivati ukupni mix.
[ kompozitor @ 22.12.2005. 19:50 ] @
Ima jedan neresiv problem ( bar za mene ) kod drzanja efekata na masteru .

A to je sto svi stereo efekti ( bar malo ) sire sliku . Tako da gubim centar .

A to je prevelik gubitak bar za mene . Ono sto je tacno u centru , mora tamo i da ostane . Tim pre jer imam samo dva instrumenta u centru .

Pozdrav ...
[ kompozitor @ 22.12.2005. 20:16 ] @
Citat:
peejunk: odlicni komercijalni su Ultrafunk Sonitus EQ


Svidja mi se kako radi Ultrafunk Sonitus EQ u Sonaru 5 , ali u Cubase mi pravi sranja . Tako da ne mogu da ga koristim .

Grrr...
[ peejunk @ 22.12.2005. 22:47 ] @
Citat:
kompozitor: Ima jedan neresiv problem ( bar za mene ) kod drzanja efekata na masteru .

A to je sto svi stereo efekti ( bar malo ) sire sliku . Tako da gubim centar .

A to je prevelik gubitak bar za mene . Ono sto je tacno u centru , mora tamo i da ostane . Tim pre jer imam samo dva instrumenta u centru .

Pozdrav ...


Dobar limiter ne smije da mijenja sliku, jer ulinkano limitira (dakle detektuje i djeluje na oba kanala podjednako). Probaj TLS, samo nemoj da gasis stereo-link opciju (ukljucena po defaultu).

Ultrafunk se moze naci u staroj R3 verziji prije nego ih je Cakewalk kupio, i ti rade u svim hostovima.

[Ovu poruku je menjao peejunk dana 22.12.2005. u 23:47 GMT+1]
[ std::geek @ 25.12.2005. 20:31 ] @
Ja miksujem iterativno, tj. u krugovima. Prvo sto uradim je da odvojim komponente bubnja na 2 stereo subgrupe (jedna - noga i snare sve zajedno s efektima, a druga - sve ostale komponente ritam sekcije), zatim grupisem i ostatak instrumenata i vokala po ostalim stereo subgrupama. Trudim se da napravim "prvu ruku" sto brze, pa onda u drugom i trecem pass-u sredjujem detaljnije ono sto mi ne zvuci dovoljno dobro. Trudim se da se ne pogubim u detaljima, jer se mi se tako moze desiti da zalutam i izgubim "overall feel", tj. da odradim stvar mehanicki.

[Ovu poruku je menjao std::geek dana 25.12.2005. u 21:33 GMT+1]
[ kompozitor @ 31.12.2005. 12:42 ] @
Kompozicija , aranzman i orkestracija su bar 50% dobre produkcije .

Sto manje instumenata to bolje .

Sto manje kanala i efekata to bolje .

Pozdrav ...

[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 10.03.2006. u 09:47 GMT+1]