[ kokanidja2 @ 19.12.2005. 09:44 ] @
odnosno koji je minimum za gledanje filmova bez pojave duhova...
[ pctel @ 19.12.2005. 10:43 ] @
Za gledanje filmova ne bi trebalo kupovati TFT sa >30mS odzivom.
[ raxon @ 19.12.2005. 22:17 ] @
He he he he
Zar postoje i takvi ?
[ pctel @ 20.12.2005. 08:32 ] @
Pa, valjda postoje, ranije su svakako postojali. Medjutim, ono sto svi znamo je da postoje oni sa 4ms odzivom. E, sad, postavlja se pitanje kako to oni izmere kad se slika na TFT-u iscrtava svakih 16ms? Druga stvar, slika na TV-u se iscrtava svakih 40mS pa jos nisam cuo da se neko zali na slab odziv. Istina, TV koristi interlaciju (ako se to tako zove, zaboravio sam), gde po pola slike iscrtava na svakih 20mS. Po mojoj proceni, efekat toga je kao da se slika iscrtava svakih 30mS, a za TFT sam preporucio samo da ne bude losije od TV-a :-)
A ovo 12mS, 8mS, 4mS...1mS, pa pise i na zvucnicima 1500W...
[ Ned123 @ 20.12.2005. 10:06 ] @
Citat:
kokanidja2: odnosno koji je minimum za gledanje filmova bez pojave duhova...


Oko 8-12 ms bi trebalo da bude na nivou prosječnih CRT monitora, dok bi za konkurisanje vrhunskim CRT-monitorima (samo po brzini) morao razmišljati i o 3-4ms (uz žrtvovanje vijernosti boja).

Citat:
pctel:Druga stvar, slika na TV-u se iscrtava svakih 40mS pa jos nisam cuo da se neko zali na slab odziv. Istina, TV koristi interlaciju (ako se to tako zove, zaboravio sam), gde po pola slike iscrtava na svakih 20mS.


Princip konstrukcije slike na CRT monitorima je potpuno drugačiji od TFT-a. Dok se tačka na CRT zaslonu ugasi gotovo trenutno (kad mlaz pređe preko nje), i mi sliku vidimo zahvaljujući treperenju, (koje je previše brzo da bi ga oko vidjelo), na TFT-u tranzistoru treba određeno vrijeme da se elektricitet na njemu raščisti (i da se ugasi). Pošto sve boje ostaju podjednako upaljene najkritičnije (i najduže) je vrijeme preleska iz jedne nijanse sive u drugu (kombinacija sve tri boje i zbir sva tri vremena), i to je vrijeme koje se daje kao odziv.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 20.12.2005. u 11:07 GMT+1]
[ StORM48 @ 20.12.2005. 22:03 ] @
Ono što je kolega Pctel hteo da kaže bi se u najkraćem moglo objasniti na sledeći način:

Propaganda je kod TFT tehnologije učinila da korisnici cene kvalitet panela po "odzivu" koji se kreće tako kako se kreće (od 2-30ms), a pritom NIKO ne spominje da odziv blage veze nema sa onim što mi nazivamo "duhovi".

Duhovi (zamućenje i spori prelaz/promena stanja pojedinačnih prizmi) nastaju zbog sasvim drugog problema, osobine tranzistora (piksela), u žargonu nazvane fade-out, što bi se moglo prevesti kao gašenje. Gašenje piksela je najveći problem, a ne odziv, koji je suprotna vrednost i označava paljenje, odnosno prelaz između dva stanja (RGB vrednosti). Zato se u praksi primeti prelazak sa 30ms panela na recimo 12 ili 16, ali se vrednosti ispod toga nikako ne mogu primetiti. Čak bi se moglo reći da ih je teško i izmeriti.

E sad, druga je priča što nas je industrija isdresirala da razmišljamo baš kako oni žele i očekuju, pa smo spremni da, zarad koje milisekunde manje, platimo dosta veću cenu, a da zauzvrat ne dobijemo ništa ili sasvim malo.

Kao dokaz za ove tvrdnje, proverite link (koji sam već ostavio u jednoj temi), gde je prikazan TFT monitor iz SUPER-PROFI klase monitora (tzv. reference), a posebno obratite pažnju na odziv...

http://www.elitesecurity.org/poruka/961973

Liči li Vam to na neozbiljan monitor i na smešno slab odziv? Pre bih rekao da je ovo dovoljan dokaz da odziv ne predstavlja Bog-zna-kakav podvig.

Pozdrav
[ lancia88 @ 20.12.2005. 22:21 ] @
Pozdrav,

ma cekaj samo dok izmisle nekakav Tuner kojim ce se overklokovati odziv i onda kada izmisle odmah i nekakav Mark u kome ce vrednosti odziva toliko pasti da ce moci da se OC-uje i sa zalazenjem u predznak - minus (rad sa negativnim vrednostima, nebitno, samo da se overklokuje).

...pa da vidimo onda koliko to nece biti vazna stvar ;)