[ ton_majstor @ 19.12.2005. 11:03 ] @
Pošto je Linux realan "paralelni svet", vreme je da dobije i određeno mesto na ES-u i na muzičkoj produkciji. Za početak, preko nekoliko linkova, a vi dalje temu razvijajte u želejnom pravcu!

http://arstechnica.com/guides/tweaks/linux-audio.ars

http://jackit.sourceforge.net/

http://www.ladspa.org/ž

http://www.ladspa.org/

http://audacity.sourceforge.net/

http://ardour.org/

http://www.agnula.org/

http://www.alsa-project.org/

http://www.agnula.org/documentation/dp_tutorials/snd/

Pozdrav!
[ downer @ 19.12.2005. 15:43 ] @
ton_majstore, svaka cast!

Ima zanimljiv clanak na http://www.desktoplinux.com/articles/AT8018846552.html
- u pitanju je Mandrake linux




[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 20.12.2005. u 00:24 GMT+1]
[ peejunk @ 19.12.2005. 22:43 ] @
http://www.rosegardenmusic.com/

Rosegarden zasluzuje direktan link. Navodno je uz Ardour najpopularniji. Onda slijedi MuSE:

http://sourceforge.net/projects/lmuse

Nazalost stranica je u defektu. Kad nije moze se naci na:

http://muse.serverkommune.de/

LMMS je interesantan jer se od svih sekvencera fura na FL i to na ono najgore kod FL-a djetinjastost:

http://lmms.sourceforge.net/home.php

Meni je od svega najinteresantnije ima li iko da je probao nesto od ovoga, ja nemam Linux na kucnoj masini vec neko vrijeme.
[ ŠargarepaMen @ 26.12.2005. 00:20 ] @
Eh, pozdravljam sve ljude koji podržavaju dimenziju omega, alternativne svetove... ;) Šteta što nikakve vajde nema

@peejunk - ardour i Rosegarden ne treba mešati, prvi je mixing/recording/mastering station, a drugi je MIDI sekvencer koji nema veze sa zapisivanjem zvuka. Drugim rečima, dva navedena programa su komplementi. ;) Ljudi ih mešaju iz čistog razloga što se na Windowsu ova dva pojma uglavnom smiksaju u jednu aplikaciju

Ne zaboravite vrlo bitan sajt za posix audio produkciju, alternativa VSTi/DXi...
http://dssi.sourceforge.net/

Kao i stranica izuzetnog opensource softverskog sintisajzera sa TRI moguća sistema sinteze zvuka (Ima ga i za Windows u VSTi varijanti, skinite, ništa vas ne košta):
http://zynaddsubfx.sourceforge.net/

Nenormalno dobra ritam sprava Hydrogen, ovako nešto bih voleo da vidim na Windowsu, iskreno:
http://www.hydrogen-music.org/

Predobar sempler za Linux/BSD i slsr - CHIONIC!!!
http://www.reduz.com.ar/chionic/

I jedan ne toliko razvijen, mada služi svrsi ako vam je potreban jednostavan sempler, jer je krajnje pouzdan, koliko sam uspeo da dokužim za nekih dva/tri meseca baktanja sa njime, evo je stranica:
http://gazuga.net/

E, sada, ima tu gomila raznih trućarija, google će vas navkačiti na brdo raznih čudnih sajtova sa programima koje je nemoguće kompajlirati...

Sada, nešto što možda ima neku perspektivu:
Wired (projekat koji pokušava da tera na fazon Reason-a, gajtani i slsr, mlad, nezreo projekat, program je krajnje nestabilan, još uvek nije vredan downloada, osim ako ste ja)

Najvažnije, pošto sam ovde izgleda jedini ja koji je išta od ovoga probao, ponoviću ono što sam već rekao na nekim temama:
Avaj, jack je prva stvar koju trebate naterati da radi, to pretstavlja zvučni server (low-latency) koji sa audio hardverom komunicira preko ALSA drajvera [svaki iole moderan Linux (2/3 god.) ih ima]. Takođe je i "connection kit" (Jack Audio Connection Kit), tako da omogućava besprekornu komunikaciju između profesionalnih audio aplikacija za Linux, i to sve šiba na vrlo fin način. Ne može se baš nazvati zamenom za ASIO jer je ASIO drajver, ne server.
MIDI komunikacija se obavlja preko ALSA sequencer API-ja koji verovatno postoji na vašem sistemu ako koristite iole moderan GNU/Linux sistem.
Zatim je potrebno namestiti sve plagin API-je - LADSPA, DSSI, zatim i plug-inove (kojih baš i nema mnogo)
Posle toga je sve, manjeviše, pesma leta. Rosegarden (kompajlira se vekovima), Ardour (i ovome treba dugo), pa sintovi, ritam mašine, sempleri i vaš studio je gotov. Samo, obratite pažnju, nije to kao Cubase/FruityLoops/Cakewalk/štagod na Windowsu/Macu, nije to jedan program u kojem sačuvaš čitav projekat kao jedan fajl, pa iz istog programa renderuješ konačni wave fajl. U rosegardenu čuvaš MIDI sekvencu, ja lično posebno čuvam MIDI kompoziciju u jedan fajl (rosegardenov), a ritam sekvencu u drugi fajl (Hydrogenov). Kada hoćete da sačuvate konačni produkt kao wave fajl, potrebno je da prvo otfurate čitavu sekvencu u realtime modu sa pokrenutim Ardour-om koji sve zvučne signale prima na svoj ulaz, i snima ih (kao u studiju) na trake, na koje kasnije dodajete razne efekte i ostala čudesa...

Uf, toliko od mene za sada... Nadam se da će se neko snaći u svoj ovoj konfuziji...
Sve u svemu, ako nemate makar dodirnih tačaka sa c/c++ programerom, bolje ni ne pokušavajte da išta od ovoga sami radite, verovatno ćete se mnogo više namučiti nego što će vam posao veselja doneti.
Uživajte, i ako vam nešto od gorenavedenog nije jasno (a verovatno vam dosta toga nije jasno računajući na moj stil pisanja ;) ), samo me pitajte, rad sam da odgovorim na sve što sam u stanju.


[Ovu poruku je menjao ŠargarepaMen dana 26.12.2005. u 01:24 GMT+1]
[ ŠargarepaMen @ 04.01.2006. 09:05 ] @
Ju, znaći zlo!! Juče sam malo švrljao po netu tražeći neke tracker-e za linux, i našao neku pizdariju. Reč je o nekom projektu zvanom Beast/BSE i predstavlja potpuno (mada debelo ekperimentalno) razvojno okruženje za prokreaciju muzike. Zanimljivost je to što program ima sekvencer na fazon Cubase-a i ostalih sl. fantazija + ima old skul ala SoundTracker-varijanta sekvencer. I još povrh svega toga ima interfejs za KONSTRUISANJE SOFT SYNTH-A, sve osnovne module koje očekujemo da sretnemo (o ovom ili onom obliku) u svakom sintisajzeru: oscilatore, wave generatore, filtere, envelope filtere... Pa udri mašto, i klepaj sam svoj sintisajzer.
Sada, sve je to divno/bajno/sjajno, ali je softver, kao što sam napomenuo većma, debelo zaglibljen u ekperimentalnoj fazi, komplikovan je za kompajliranje, ne daje lep zvuk (bar ne na relativno lak način), interfejs nije loš, ali je to daleko od neke fensi Win/Mac aplikacije.

http://beast.gtk.org/


[Ovu poruku je menjao ŠargarepaMen dana 04.01.2006. u 10:06 GMT+1]
[ z@re @ 28.02.2006. 00:32 ] @
http://www.skale.org/

skaletracker, sucelje poput fasttrackera 2, modularni tracker za windowse i linux. nije open source.
[ ŠargarepaMen @ 17.04.2006. 15:43 ] @
Što je ludo, ludo je: "MEDIASTATION X-76" HARDVERSKI linuksoidni sintisajzer/klavijatura/mikser/aranžer/sekvencer/sempler... Sint je zasnovan na algoritmima opensource sintisajzera ZynAddSubFX, i predstavljaju ga kao prvu ozbiljnu linux/opensource stvarčicu za prokreaciju muzike. Imaju da se downloaduju neki video klipovi, skinuo sam jedan (koji mi nije rekao baš ništa o moćima sprave, doduše), peva neki reper, neki čilager svira klavijaturu (čist pianino zvuk), ništa posebno - ima lep, prirodan zvuk što, kao što sam rekao, ne govori mnogo o sveobuhvatnom kvalitetu sprave. U svakom slučaju, lepo je videti da se tako nešto dešava u paralelnoj dimenziji ;)

Evo linka, pa pogledajte ako vas ne mrzi: http://www.lionstracs.com/site/

---edit
Avaj, u klavijaturi se nalazi 64bitni AMD procesor (u ovoj ili onoj varijanti), Debian sistem, ima tačskrin LCD, blablabla, piše sve na sajtu... Dakle, čitav medijastejšn na linuksu, a što sam rekao za sint - biće da nije hardverska implementacija (bilo bi previše ludo), nego je softver na namenskom hardveru. Dakle, dosta prizemno rešenje.
Aj, uzdravlje!



[Ovu poruku je menjao ŠargarepaMen dana 17.04.2006. u 16:54 GMT+1]
[ Ni ten ichi ryu @ 25.09.2006. 03:42 ] @
http://www.xowave.com/features.shtml
http://www.ardour.org/
[ musicmaster @ 19.04.2007. 23:08 ] @
Prosto su me zapanjili svojim novitetom.
Distro veliki oko 1.2 giga( image).
Ne mogu da verujem, da je konachno uskladjeno sve shto treba da bi se korisnik poput mene, koji ne voli i smara se BASH shell-om i slichno, zadovoljio i interfejsom i lepotom i svim shto je u njemu.
Enlightment ili KDE za ochi. Sve iz Yasta. I neverovanto, sve radi kao sat iz prve.
Nishta vishe, nego Suse Linux koji ima oko 70 Aplikacija za audio i video obradu u paketu sa instalacijom.

Ko voli da eksperimentishe sa zvukom u Linux-u, neka proba, netje se razocharati.

[ Mr.Back @ 31.08.2007. 15:28 ] @
Zasto bi mjenjali windows? Sve ima, sve perfektno radi...
[ vindic8or @ 01.09.2007. 23:11 ] @
Ako te to zanima postavi novu temu. Ova tema nije za Windows vs. Linux diskusiju, vec za ostavljanje korisnih linkova i informacija vezanih za linux programe. Namenjena je onima koji vec koriste ili su vec odlucili da koriste linux u te svrhe.
[ astrokoki @ 02.03.2008. 23:46 ] @
zeleo bih da mi odgovrite koje bi to aplikacija na linuxu mogli biti paralela steinbergovom hipersonic 2
hvala
[ maddox @ 16.06.2008. 21:23 ] @
How to create music with GNU/Linux

http://www.esaracco.fr/documen...nuxaudio/linuxaudio/index.html

vezano za Debian, ali moze da posluzi, ima dosta lepih linkova :)
[ psym @ 27.08.2008. 06:10 ] @
Jedna distribucaja linuksa namenjena obradi muzike i svega vezano za muziku

Code:
http://musix.org.ar/en/index.html