[ Frane Marinković @ 19.12.2005. 19:02 ] @
znate li možda neki program koji se ukljući i odašilje signal na zvučnu karticu, i onda na njega namjestimo racimo frekvenciju 20000 i onda pušta takvu frekvenciju, treba mi za neka istraživanja grenice slušnosti kod čovjeka
[ Ni ten ichi ryu @ 19.12.2005. 19:34 ] @
Postoji gomila signal generators. Ne znam konkretan model koji bih mogao da ti preporucim (ja koristim 'built-in' generator iz softvera koji koristim), ali mozes da ih potrazis na googletu (vecina su shareware).

Sto se tice testiranja granice sluha, imaj na umu da su ti potrebni zvucnici koji mogu da verno reprodukuju 20Hz-20kHz - vecina zvucnika to nece uspeti. Tako da, iako krenes da radis test, nemoj da mislis da ne cujes nista ispod 80Hz, ili recimo preko 14-15kHz.
[ momsab @ 20.12.2005. 01:39 ] @
za takva istraživanja psotoje odgovarajuće prostorije i odgovarajuća orpema
uglavnom najmanje jedanput godišnje budem u takvoj prostoriji

da se nadovežem na Ni ten ichi ryu: pored zvučnika potrebna je i zvučna koja može da "odsvira" zvukove na tim frekvencijama
također, neki ljudi čuju i ispod 20Hz i iznad 20KHz, tj. uobičajene granice ljudskog sluha su 20Hz-20KHz

pre 3 godine sam napisao u Paskalu program koji pusta zvukove na odredjenim frekvencijama (ukucas frekvenciju i pusti zvuk u trajanju od max 30sekundi)
ne pitaje me gde m iej taj program, nestao je u akciji


nisu samo frekvencije u igri već i jačina izvora zvučnog signala (uzražava se u dB, imam osećaj da sam pogrešio negde al ne znam gde jer mi se spava)


proguglah na brzinu i dođoh do ovog linka

[Ovu poruku je menjao momsab dana 20.12.2005. u 02:44 GMT+1]
[ vindic8or @ 24.12.2005. 21:41 ] @
i sama prostorija mora da bude prilicno izolovana absorbcionim materijalom. ali kao sto je ni ten vec naveo, zvucnici su veci problem jer ce uneti neki oblik distorzije pri rezonantnim frekvencijama koje ce se opet sumirati i oduzeti od originalnog tona i dobices citav spektar.

za pravo testiranje je potrebna mnooogo osetljiva i skupa oprema.
[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2005. 22:28 ] @
Ako zelis da testiras svoj prag cujnosti (ATH) bez ulaganja prevelike love pribavi sledecu opremu:

- Slusalice koje su u stanju da reprodukuju frekvencije u najsirem mogucem opsegu (recimo: Sennheiser HD590 - http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm_eng.nsf/root/04486# koje imaju opseg od 12 Hz do 38 kHz)

- Kvalitetnu zvucnu karticu sa digitalnim izlazom i PC

- Neko pojacalo za slusalice koje radi na baterije ili ima jako dobru izolaciju/filtriranje (radi izbegavanja suma strujne mreze) i ima digitalni ulaz, za povezivanje sa zvucnom karticom

E... sad mozes da se treniras sa, recimo - http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/hearing.html

Za ovo ti treba jako tiha prostorija koja je vrlo dobro izolovana od sumova - sa ovim softverom gore ces moci da identifikujes referentni nivo na 1 kHz - a najnizi prag cujnosti ces verovatno imati na 4 kHz ;-)

Zatim...

http://www.ff123.net/sweep.html

Onda mozes malo ozbiljnije da se pozabavis sa tim - napravi par sweepova na 16, 18, 19, 20 i 21 kHz sa, reicmo, necim tipa CoolEdit - i napravi po 4-5 offseta (-5, -20, -30, -50 dB) . Testiraj svaki od njih u playeru.

A onda, skini neki ABX softver i probaj da poredis one koje mislis da cujes sa WAV fajlom u kome je samo tisina - radi bar 15-16 iteracija i vidi koja je verovatnoca da si pogadjao. Ako je ona manja od 5% - sigurno cujes taj signal :)




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.12.2005. u 23:30 GMT+1]