[ IcyImpact @ 19.12.2005. 20:24 ] @
http://www.vidilab.com/vijesti/vise.php?id=8149

Citat:
Skupina japanskih tehnoloških tvrtki, među kojima su Matsushita Electric Industrial, Hitachi, NEC, Fujitsu i Nippon Telegraph and Telephone, sveučilišta i vlada, planira razvoj vlastite tehnologije za pretraživanje Interneta, koja će omogućiti tržišnu utakmicu sa vodećim Googleom. Za višegodišnji projekt, koji će detaljnije biti predstavljen u srpnju sljedeće godine, biti će investirano više od deset milijuna dolara.


Dosta su ambiciozni, mislite li da će za koju godinu moći konkurirati velikom Google-u? Osobno, približit će se, za pravo konkurirat - ne.
[ Vukan Karadžić @ 19.12.2005. 23:34 ] @
Zasto mislis da iko na ovom svetu moze doveka biti neprikosnoven?
Pa i Google.
Ja bih voleo da se pojavi jak rival. Ova imena su jaka, suma i nije bas, ali videcemo ...
[ IcyImpact @ 20.12.2005. 08:39 ] @
Citat:
Zasto mislis da iko na ovom svetu moze doveka biti neprikosnoven?


Naravno da ne vjerujem u to, jer je to apsolutno nerealno očekivati od bilo koga. Bio to Google među pretraživačima, Ferrari u F1 (prošle godine) itd., ali mislim da u dogledno vrijeme (nekoliko sljedećih godina) Google neće imati pravu konkurenciju. Pa čak i ako konkurentski pretraživač ima bolju tehnologiju. Naravno, velike i nagle promjene nisu isključene (pogotovo ako imamo u vidu Daleki istok).

Citat:
Ja bih voleo da se pojavi jak rival.


I ja, naravno. Blažena konkurencija.
[ bsaric @ 20.12.2005. 09:28 ] @
Ako se pojavi što je moguće dogodit će se isto što i sa svim ostalim, kupit će ga, rastavit i ugradit što valja.
[ bojan_bozovic @ 20.12.2005. 09:42 ] @
Citat:
Ako se pojavi što je moguće dogodit će se isto što i sa svim ostalim, kupit će ga, rastavit i ugradit što valja.


A mogu Japanci i Google da kupe - dakle, govorimo o necemu irelevantnom - ma ko kupio Google ili Yahoo, nece ga rastavljati, jer vec imaju ime, tj brand i niko nije budala da unistava brand koji donosi $$$. A za novi pretrazivac videcemo... I Yahoo je nekad bio broj jedan u pretrazi... Opet, vrlo je nezahvalno prognozirati sta ce u nekoliko narednih godina da se desi, ono sto se dogodilo Yahoo moze i Google-u da se desi.
[ bsaric @ 20.12.2005. 11:52 ] @
Pa što ga ne kupe odmah ako mogu :) Također treba stvorit brand tako jak kao Google što će bit poprilično teško.
[ aleksandaraleksandar @ 20.12.2005. 13:44 ] @
Citat:
bojan_bozovic: ono sto se dogodilo Yahoo moze i Google-u da se desi.


secam se tih dana kada je Yahoo objavio da ce ipak "zastiti ameriku od svakakvog sadrzaja"; sto je pozdravila vecina korisnika Yahoo-a.

Dok im se nije pruzila prilika da pretrazuju, bez ideje da neko drugi misli sta je dobro za njih.

Lekcija vise za sve, najvise za Yahoo. (I jos mislim da su dobro prosli.)
[ bsaric @ 20.12.2005. 16:11 ] @
Moraš također uzet u obzir jačinu algoritma, yahoo ga vrlo polako i sporo unaprijeđuje za razliku od Google, čiji je algoritam barem nekoliko desetaka puta napredniji. Yahooo još nije u stanju riješiti problem stranica sa duplim ili vrlo sličnim sadržajem te ostale stranice koje koriste naivne spamerske metode.


Usput evo popis najnoviji googlovih patenata:
http://www.cre8asiteforums.com...ex.php?showtopic=28815&hl=

po čemu se vidi koliko ulažu vremena u algoritam, iako im nekad ne uspije baš :)


[ bojan_bozovic @ 20.12.2005. 16:33 ] @
Citat:
Pa što ga ne kupe odmah ako mogu :) Također treba stvorit brand tako jak kao Google što će bit poprilično teško.


Cekaj malo da akcije pocnu da padaju i akcionari pocnu da ih prodaju ;) BTW ne znamo ko ima koliko akcija u Google-u.
Hint: Napravi robota koji ce da izvrsava Javaskript i sahranio si Google!
[ ventura @ 20.12.2005. 18:49 ] @
Ko je gledao F1 prosle godine bilo je tesko zamisliti da neko pobedi Ferari, i da ce uopste neko ikada moci da ih pobedi... A sada gde se nalazi Ferari?

Bice isto tako i sa Google-om... Ne brinem ja nista...
[ boccio @ 20.12.2005. 19:54 ] @
Citat:
ventura: Ko je gledao F1 prosle godine bilo je tesko zamisliti da neko pobedi Ferari, i da ce uopste neko ikada moci da ih pobedi... A sada gde se nalazi Ferari?

[offtopic]
Ma da, ali Gugl nema FOA i Bernie Eccleston-a za vratom koji ce da smislja nova pravila da ih osakati ;>>>
[/offtopic]
Citat:
bsaric: Moraš također uzet u obzir jačinu algoritma, yahoo ga vrlo polako i sporo unaprijeđuje za razliku od Google, čiji je algoritam barem nekoliko desetaka puta napredniji. Yahooo još nije u stanju riješiti problem stranica sa duplim ili vrlo sličnim sadržajem te ostale stranice koje koriste naivne spamerske metode.

Dobro, nije bas nekoliko desetaka puta ali ne posmatra se to sad tako - moras gledati i drugaciju poslovnu strategiju koju Yahoo ima. Da li zaista mislis da oni nisu u stanju resiti problem losih spam-filtara? U prvom kvartalu ove godine su DUPLIRALI revenues od online advertizinga u odnosu na isti period 2004-te (faken $205 miliona!!), tako da sumnjam da se preterano tangiraju sto G ima kvalitetnije rezultate organske pretrage, znaju oni sta donosi pare i gde ce da se fokusiraju :))
[ IcyImpact @ 20.12.2005. 20:39 ] @
Citat:
bsaric:...po čemu se vidi koliko ulažu vremena u algoritam, iako im nekad ne uspije baš :)

Glavno da rade i unaprijeđuju, ne može sve raditi iz prve :)
Citat:
ventura:Ko je gledao F1 prosle godine bilo je tesko zamisliti da neko pobedi Ferari, i da ce uopste neko ikada moci da ih pobedi... A sada gde se nalazi Ferari?
Bice isto tako i sa Google-om... Ne brinem ja nista...

Vatreni sam navijač Ferrarija i kao čovijek koji je realno gledao, nisam mogao zamisliti u sezoni 2004 tu stvar koja bi Ferrari zaustavila da i sljedeću godinu bude prvi. A ove je godine spao u društvo Jordana ili Minardija - a koja je to klasa, znaju oni koji imalo prate F1. Sad, može li preslika toga postojati u svijetu pretraživača odnosno IT-a - može, ali sumnjam da kod pravih "igrača" to tako ide. Pravi igrač je za mene - Google, te nikako ne vjerujem da se sve tako brzo može promjeniti.
Citat:
boccio:[offtopic]
Ma da, ali Gugl nema FOA i Bernie Eccleston-a za vratom koji ce da smislja nova pravila da ih osakati ;>>>
[/offtopic]

[ULTRAofftopic]E to, kad ne može konkurencija - mogu nadleže organizacije, FIA zadnje 3-4 godine radila noćne da što bolje sklepa pravila koja ne idu prilog momčadi iz Maranella. Stvari nisu kao u svijetu pretraživaća, ali svaki ima svoje "kvake".[/ULTRAofftopic]
A kupnja Googlea, mislim da bi kupili i još dosta toga. Google kupuje na veliko, čini mi se da su prije koji dan kupili mali dio AOL-a....
[ bsaric @ 20.12.2005. 21:18 ] @
Citat:
Dobro, nije bas nekoliko desetaka puta ali ne posmatra se to sad tako - moras gledati i drugaciju poslovnu strategiju koju Yahoo ima. Da li zaista mislis da oni nisu u stanju resiti problem losih spam-filtara? U prvom kvartalu ove godine su DUPLIRALI revenues od online advertizinga u odnosu na isti period 2004-te (faken $205 miliona!!), tako da sumnjam da se preterano tangiraju sto G ima kvalitetnije rezultate organske pretrage, znaju oni sta donosi pare i gde ce da se fokusiraju :))


Slažem se sa time, to i oni vrlo često tvrde, ali tko ne bi htio mijenjat sa googleom :) Zato im i pati algoritam, da se mogu riješiti spama riješili bi se odavno, no moje mišljenje samo na temelju par konferencija gdje su izjavili da im to predstavlja problem te da bi mogli uvest nešto tipa sandboxa, ali da je to vrlo teško napraviti i implementirati.
[ Corey @ 20.12.2005. 21:25 ] @
Dokle god google napreduje ja se ne bunim.Za sada im konkurencija ne treba.
[ ventura @ 20.12.2005. 21:48 ] @
Sto se tice finansija Google se trenutno nalazi u fazi dot-com boom-a...

Realno gledajuci, kad se skupi na gomilu, ljudi su platili 85 MILIJARDI DOLARA da bi imali neki udeo u vlasnistvu Google-a... Trenutno cena jedne akcije Google-a je 430 dolara... EPS (Earning Per Share) je 4.5 dolara, dakle 1.05%. (Samo radi poredjenja, za bluechip kompanije EPS je normalno da bude 5-10%)

To nije deo koji ce shareholderi dobiti. To je zarada godisnja podeljena sa brojem akcija. Shareholderi dobijaju samo dividendu koju odredi board.

Naravno, gomila ljudi ulazi sa parama u nadi da ce iskoristiti ovaj dot-com boom... Cena ce ici gore, dokle... To samo zavisi od boom-a... Ja svoje pare ne bi stavljao na Google... Jer kad do krene da se sunovraca... To je kao po onoj izreci "sto se vise popnes - to jace tresnes o zemlju"...

[ aleksandaraleksandar @ 21.12.2005. 00:07 ] @
Citat:
ventura:Ja svoje pare ne bi stavljao na Google... Jer kad do krene da se sunovraca... To je kao po onoj izreci "sto se vise popnes - to jace tresnes o zemlju"...


steta tolikih ljudi bez skole. da im javimo nekako, da ih spasemo bede.

dot com, nema veze sa ovom pricom. google postaje provajder u usa. preuzima mobilnu telefoniju. osnovao google.org i investira u projekte, koje UN reklamiraju decenijama (znaci imace/imaju ok odnos korisnika prema sebi). i tako dalje.... sve to utice na cenu akcije.
i naravno na zabrane ko NE SME da ih kupuje.
[ IcyImpact @ 21.12.2005. 10:13 ] @
Citat:
Dokle god google napreduje ja se ne bunim.Za sada im konkurencija ne treba.


Konkurencija je uvijek dobrodošla i poželjna. Da je imaju, mogli bi oni i jačim tempom naprijed.