[ bonija @ 20.12.2005. 10:22 ] @
Pozdrav svima
Prvi put sam na forumu. Pokusavam nesto da radim sa Vegasom, ali mi ne ide. Kao apsolutni pocetnik, mnogo toga mi nije jasno, recimo kako da izbacim iz filma sta mi netreba, pa onda da spojim ono sto mi treba itd. Uopste kako ide redosled poteza pri pravljenju clipa. Znam da ce vecini ljudi na forumu ovo biti smesna pitanja, ali meni bi jako pomoglo ako bi neko nasao vremena da mi objasni. Trazio sam neko uputstvo za upotrebu ali nigde ga nema, a i na forumu kazu da ga ima samo na nemackom, koji ne znam. Mislim da nisam jedini koga muci pocetak rada i unapred se zahvaljujem svakom ko nadje vremena za nas amatere.

[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 10.01.2006. u 00:16 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 20.12.2005. 14:12 ] @
Pozdrav,
Naravno da su ovo, za mene i druge pznavaoce Vegas-a, smešna pitanja, ali ću ti rado pomoći. Imam .pdf uputstvo za Vegas 5 na engleskom, pa ako hoćeš, kontaktiraj me na PM da ti pošaljem.
BTW koju verziju imaš?
Nabroji šta te konkretno zanima, pa ću ti objasniti, a i mogu ti napisati tutorijale za ono što te konkretno zanima i poslati na e-mail.
[ ilijev @ 20.12.2005. 22:00 ] @
BONIJA. Zeleo sam da ti posaljem jedan mail ali reko bolje na forum da cuju i drugi.

Probao sam Vegas ali sam se razocarao jer sam imao gadan problem sa uvlacenjem mpeg-a. Problem je u tome sto je dolazilo do razmimoilazenja tona i slike, tj ton je bio duzi od video zapisa. Mucio sam se nekoliko dana da nadjem resenje sto sam na kraju uspeo. Ovaj problem mi je napravio takvu glavobolju da mi se licno zgadio ovaj program.

Probao sam drugi program Inter Video Creator koji mi omogucava da brzo prebacujem materijal sa VHS-a u DVD sa sve menijem i rezanjem, a bez mnogo price. Ima i manjak nekih osnovnih opcija ali se bar ne glupira kod jednostavnih stvari.

Evo i ja cu ti postaviti smesno pitanje, zasti dolazi do razmimoilazenja i kako to da sprecim?
[ Misa_exclusive @ 21.12.2005. 12:54 ] @
Do mimoilaženja audio/video dolazi zbog oblika zvučnog zapisa, i to najčešće je audio u formatu Layer 3. Znam da vecina vas zeli softver po sistemu "1 klik - gotov problem", ali Vegas je (kao i Premiere i ostali profesionalni programi za editing) namenjen za montažu snimka koji je prebačen sa kamere, i u formatu koji "trpi" montažu, a .mpg je format koji je namenjen samo za exportovanje i za gledanje, i on ne "trpi montažu". Zbog toga, njega (kao i slične formate) podržavaju mali programi namenjeni za editing "bez muke" koji ti omogućava da npr. capture-ovan snimak sa TV-a iseces, skratis, skrojiš... i narežeš na DVD
[ Talino @ 24.12.2005. 05:42 ] @
Jel možeš da objasniš postupak kako da u Vegas 6.0c kreiram dvd koji bi mogao da radi na običnom dvd plejeru.

Uradio sam neki koncert, ali ze znam kako da ga renderujem, pošto tamo nema opcije da kreiram ifo i vob. pozz.
[ ilijev @ 09.01.2006. 21:55 ] @
Talino, koliko ja znam potrebno je da instaliras Sony Architekt koji omogucava pravljenje DVD-ja i menija za njih.

Pitanje za Misa_exclusive: u kom pragramu i kom formatu radis capture video zapisa?
[ Misa_exclusive @ 09.01.2006. 23:23 ] @
Nisi naveo kakav oblik video zapisa je u pitanju (analogni ili digitalni).
Ako je analogni, onda Virtual Dub, a ako je digitalni (što je mnogo bolje ) onda capture možeš vršiti Vegas-om. To je toliko jednostavno i možež prebaciti i najjednostavnijim video editing rešenjem Windows Movie Maker.
[ Talino @ 21.01.2006. 20:41 ] @
Ilijev: "Talino, koliko ja znam potrebno je da instaliras Sony Architekt koji omogucava pravljenje DVD-ja i menija za njih."

Ilijev, možeš li mi reći gdje da pronadjem taj program, ja nisam uspio čak ni pomoći emule plusa.

Misa_Exclusive
jel možeš da napišeš par savjeta, trikova... kako bi se brže radilo u Vegasu? Ja imam ver.6, provalio sam neke stvari ali je program za mene još uvijek velika nepoznanica. Ako hoćeš, možeš napisati nekoliko stvari koje ti smatraš jako bitnima, po svom nahodjenju. Ako šalješ na email, moj je: talino(ET)gmail(DOT)com

pozz.
[ Misa_exclusive @ 21.01.2006. 21:25 ] @
Pozdrav, Talino
Što se tiče Vegas-a, imam .pdf na engleskom i bio sam uploadovao to, ali sam izgubio link. Molim one kojima sam poslao link (ima ih nekoliko) da daju link, pa mozes skinuti, a uskoro ću napisati neki osnovni tutorijal za Vegas. BTW šta tebi konkretno treba, kakve prečice itd.?
[ malada @ 22.01.2006. 08:46 ] @
@Talino
mozes menije da napravis u nero vision-u prilicno jednostavno i prosto ako ga imas, ima ga na neru sedmici a mozda i na nekim ranijim verzijama.
Inace i ja sam pocetnik u ovome i koristim pinnacle studio 8 i odlican je, probao sam i premier ali cini mi se da je on malo zahtjevniji.
[ Talino @ 23.01.2006. 02:12 ] @
Malada, hvala.

Misa
prečice mogu da vidim u meniju... interesovali su me neki korisni savjeti o osnovnim stvarima... šta se ne smije raditi, šta je poželjno itd.. recimo kako poboljšati kvalitetu slike, nekoliko dobrih fx-a, i sl. Ali sačekaću tutorial kojeg si rekao da ćeš napisati, hvala puno.

EDIT. Imam prf za ver. 6 ali nisam dobar sa eng.

[Ovu poruku je menjao Talino dana 23.01.2006. u 03:14 GMT+1]
[ bonija @ 25.01.2006. 14:27 ] @
Link za tutorial za Vegas Pozdrav Bonija http://rapidshare.de/files/10312974/Vegas50_manual.pdf.html
[ Misa_exclusive @ 25.01.2006. 19:49 ] @
Ok. To je to, to je taj link što sam uploadovao.
Eto, pa se poslužite a za one koji slabije barataju sa engleskim, biće i tutorijal na srpskom uskoro - samo da nadjem slobodnog vremena.
[ what @ 26.01.2006. 00:16 ] @
SVe je to divno,ali pokusajte sa DVD Lab pro da napravite DVD meni.Fantasticna stvar moram reci.Importujes mpeg iz vegasa i napravis disk vrhunskog kvaliteta
[ Misa_exclusive @ 26.01.2006. 13:32 ] @
Da, to je tacno, DVD Authoring moze da se radi u bilo kom programu, ali je DVD Architect najkompaibilniji sa Vegas-om.
[ Misa_exclusive @ 27.01.2006. 20:33 ] @
Naravno da može, potrebno je samo da imaš instaliran kodek u kojiem je kompresovan taj video fajl, odnosno video.

[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 27.01.2006. u 21:36 GMT+1]
[ Talino @ 31.01.2006. 00:58 ] @
Gdje može da se nadje taj cd arhitekt?
[ Mister_rap @ 31.01.2006. 18:50 ] @
Molim korisnike da ne idu o "off topic"
U koliko Vam je potreban DVD ili CD Architect krenite odavde:

http://www.sonymediasoftware.com/
[ what @ 31.01.2006. 20:35 ] @
U pravu ste.Probao sam DVD architect,nije dobar kao DVDLAB ali je izuzetno dobar za fajlove iz Vegasa.Da li neko zna za dobre pluginove za Vegas.Ja sam skinuo nekoliko veoma dobrih i odusevljen sam njima.
[ korisnicko_ime @ 02.02.2006. 10:39 ] @
Citat:
what: U pravu ste.Probao sam DVD architect,nije dobar kao DVDLAB ali je izuzetno dobar za fajlove iz Vegasa.Da li neko zna za dobre pluginove za Vegas.Ja sam skinuo nekoliko veoma dobrih i odusevljen sam njima.


kao na primer koje??

sem borisovih proizvoda nisam naisao na nista zanimljivo, bas me zanima sta ti koristis
[ Talino @ 03.02.2006. 06:53 ] @
Treba mi pomoć oko vegasa pa molim za pomoć.

Naime, prilikom rada, Vegas kreira direktorij koji se zove "SONY_DVD_RECORDER_VOLUME". On se nalazi u u "My Documents" i tu se smještaju odredjeni fajlovi iz kojih je sastavljen odredjeni Vegasov projekt. Taj direktorij je prilično veliki (kod mene oko 25 gb). Toliko je veliki jer sam u Vegasu radio neki živi koncert u trajanju od oko 2 sata, i pošto sam to pakovao nekoliko dana kreirao sam povremene backupe sa različitim imenima fajla (koncert 01, koncert 02... itd ). Kasnije sam starije verzije obrisao i ostavio samo poslednju, ali sada ne znam kako da očistim onih 25 gb na hard disku, gdje su sadržani volumei starih verzija koncerta.

Dakle zanima me šta u vegasu treba učiniti da se pobrišu volumei koji više nisu u upotrebi u bilo kom projektu a zadržani su na hard disku.

Ne znam jesam li dobro objasnio problem. Recimo, u Sonaru.5 za to postoji opcija "CLEAN AUDIO DISK" i kada je pokrenem, sa diska se obriše svaki audio file koji nije u upotrebi u bilo kom sonarovom projektu (a svi volumei se smještaju u "WAVE DATA" direktoriju). Koli je Vegasov ekvivalent za ovo? Hvala.
[ murga @ 06.03.2006. 12:42 ] @
Može li pomoć, uvučem koncert u Vegas 6.0, koji je u avi formatu (Video:512x384, 29970 fps progressive, DivX 6.1.1. codec ; Audio: 191kBit/s 48000 Hz, Stereo, MPEG Layer-3) i nemam zvuk. Insertujem video trak, ali audio nema. Htio sam ovaj format da pretvorim u MPEG2, napravim meni s čapterima i narežem na DVD. Uspio sam ovo odraditi na računaru na kom sam vježbao u Vegasu, ali tu nemam dvd pržilicu, prebacim se na drugi računar, instaliram Vegas i nema zvuka. Sve sam isprobao ali neide, pa ako neko zna gdje je ta kvačica bio bih zahvalan.
[ Misa_exclusive @ 06.03.2006. 16:38 ] @
Stvar je isključivo u kodecima. Reinstaliraj kodeke, ali pazi da instaliraš samo neophodne. Izbegavaj razne codec packove.
[ murga @ 07.03.2006. 06:56 ] @
Hvala na odgovoru, moguće da je tu problem, na tom računaru imam još instaliranih prorama za video obradu i koliko sam skonto svaki program ima neki svoj codec. Sinoć sam konvertovao pomenuti materijal u Canopusu u mpeg, što je trajalo nekih 6 sati, i kao takav uvukao u Vegas, ima zvuk, pozdrav.

[Ovu poruku je menjao murga dana 07.03.2006. u 08:14 GMT+1]
[ .djoxy @ 10.03.2006. 09:10 ] @
Rad sa Divx-om je jos uvek teska stvar za video aplikacije, tako da ti toplo preporucujem da svaki video prvo prebacis u neki drugi AVI ili MPEG2 ili pak u QuickTime nego da radis sa njim dok je u DIVX-u.

To naravno prolazi za kratke video snimke zbog velicine istih ako nisu u DIVX-u.

Sve moje radove drzim i radim u Full Frames (Uncompressed) gde negde oko 30 sec zauzima gotovo gigabajt. Ali veruj mi da je posle igra prebaciti ga u bilo koji format uz minimalne gubitke na kvalitetu.

Pozdrav
[ deks007 @ 13.03.2006. 20:46 ] @
Kako u Vegas-u namestiti da zadnja scena traje 10-tak sek. po zavrsetku clipa.Konkretno snimak sa dig. fotoaparata , i na kraju devojcica i tu scenu bih da zamrznem da traje malo duze.
[ Misa_exclusive @ 13.03.2006. 20:56 ] @
Prvo: to nije scena, već FREJM (frame).
Ja to radim prosto, izrenderujem željeni frejm u punom kvalitetu, pa ga kasnije ubacim na odgovaraluće mesto. Pri tom se taj frejm ponaša kao statična fotografija i lako se sa njim manipuliše i određuje dužina trajanja.
[ deks007 @ 13.03.2006. 21:07 ] @
Malo mi pojasni kako da to izvedem ili me uputi ako ima na forumu nesto u vezi takvih stvari.
[ deks007 @ 13.03.2006. 22:23 ] @
Pretragom sam nasao objasnjenje za <copy source frame to cliboard> pa cu probati u Vegasu ako moze.
[ korisnicko_ime @ 16.03.2006. 10:48 ] @
Evo na slici vidi gde se nalazi dugme za snapshot, klikni sacuvaj fotku koja predstavlja jedan frejm(onaj na kome se nalazis u trenutku snapshota) i onda radi sa tim sta hoces, ponasace se kao slika...




[Ovu poruku je menjao korisnicko_ime dana 16.03.2006. u 14:24 GMT+1]
[ deks007 @ 18.03.2006. 02:11 ] @
Hvala za ovo , resio sam to ali evo neko moje skromno iskustvo u radu sa klipovima sa foto aparata a vi mi recite dali sam na dobrom putu-Da zamislimo da je sve montirano i spremno za renderovanje: Podesenje mi je DVD PAL separate stream , mpg-2, naprave se dva fajla m2v i mpa, mpa vratim i rend u ac3 i obrisem mpa fajl .
Ili podesenje DVD Arhitekt PAL video stream , on rend video u mpg2(audia nema)pa se vratim pa rend audio u ac3 i to je to.
U DVD Arhitektu kada napravim meni i jedno i drugo radi.E sad dali je to-to ili ima jos neka caka na koju da obratim paznju.
[ Misa_exclusive @ 19.03.2006. 20:15 ] @
Svim korisnicima Vegas-a preporučujem da pogledaju TOP temu:
http://www.elitesecurity.org/t...ali-softvera-za-postprodukciju
gde se nalazi tutorijal za početnike, za Vegas, za koji sam obećao da ću napisati i evo, posle dužeg vremena sam našao vremena da to završim i okačim.
[ Audio @ 20.03.2006. 13:10 ] @
Ja kontam Vegas bez problema. Samo me jedna stvar mnogo odbija od njega a to je sto ne mogu da nadjem najosnovniju funkciju seckanja velikog video fajla na vise malih.Jel to uopste moze? Ima li neka split funkcija ili neke makaze ? Mislim, ako moram sve to da radim u Trimmer-u onda ovaj program nije za mene. Svidja mi se ali me ovo ubija pa koristim Pinnacle. Imam Vegas 6 i DVD Architect 3 i vrlo rado bih se preorijentisao na njih. Da budem iskren, nisam se nesto mnogo ni trudio da je pronadjem ali, to bi trebalo bas da bude vidljiva funkcija,zar ne?
[ korisnicko_ime @ 22.03.2006. 23:39 ] @
Pa to je osnovno da prvo to znas koja je precica za secenje slovo S (mislim da je od split)...To je kao da si pravoslavac a ne znas da se krstis.Sada ce ti biti mnogo lakse.Poz
[ Audio @ 23.03.2006. 12:19 ] @
Pravoslavac sam i znam da se krstim ali nisam znao da se podrazumeva S. Mislim, probao sam odavno i znam da me je to iznerviralo. Mozda se ipak nisam dovoljno trudio. U principu ne drzim programe u racunaru koje ne koristim. Probacu cim ga nadjem.Hvala u svakom slucaju.
[ Audio @ 05.04.2006. 08:23 ] @
Ja vec duze vreme koristim Pinnacle Studio 9 za izradu DVD-ova i zadovoljan sam kvalitetom. Medjutim, uzeo sam odmor i instalirao Vegas u racunar sa namerom da ga malo podrobnije proucim. Dakle, posle tri „dobra“ dana proucavanja mogu da vam kazem da je fenomenalan. Kako to radi ljudi, da se zaplaces od miline. Nista ne secka, usporava itd. Nema ni jednu jedinu greskicu dok ih je Pinnacle prepun. Sasvim mu je dovoljno 512 RAM-a a procesor ni u jednom momentu nije opterecen 100%, cak ni kad renderuje. Ma sjajno !!! U kombinaciji sa Architect-om 3 predstavlja jedno pravo remek delo. Ko nauci Pinnacle zna da „pravi“ DVD a ko nauci Vegas, naucio je zanat !!! Jos nisam dovoljno naucio da bih nekome delio savete kako da radi sa njim ali jedno je sigurno, kljucna je tastatura. Ubacite parce materijala i klikcite po tastaturi i videcete sta se sve moze. Ja u principu ne citam uputstva, koje je u slucaju Vegasa preko 400 strana, ali sigurno negde ima lista skracenica. Meni je merak da otkrivam sam. Kad ga naucim „skroz“ prelazim na Premiere Pro 2. Mora da se napreduje, nije dovoljno samo saznanje da nesto radi lepo i da se ostane na tome, zar ne?

Pozdrav od Audia
[ Misa_exclusive @ 06.04.2006. 15:40 ] @
He he he
Pa o cemu ja sve vreme govorim Salim se naravno, pitanje je navike. Ja sam se opredelio za Vegas i prezadovoljan sam mnjime po pitanju editinga. U ovoj temi imaš i uputstvo za Vegas, za početnike na srpskom.



[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 06.04.2006. u 16:43 GMT+1]
[ korisnicko_ime @ 06.04.2006. 22:47 ] @
U okviru predmeta Osnovi Televizije na Visoj el tehnickoj, verovatno cu pisati seminarski rad na temu Sony Vegas, pa planiram detaljno da ga napisem i naravno podelim sa vama...

[Ovu poruku je menjao korisnicko_ime dana 06.04.2006. u 23:49 GMT+1]
[ Audio @ 07.04.2006. 09:00 ] @
@Misa_exclusive

Kada bi samo mogao da vidis kako izgleda DVD koji sam uradio shvatio bi da sam nevidjeni genije da sam otkrivam stvari ha, ha !!! Salim se, naravno. Procitao sam to uputstvo jos pre nekih 10-15 dana. Hvala u svakom slucaju.
[ dobrodusko @ 15.04.2006. 03:41 ] @
Dobardan !

Nov sam na ovom forumu pa se izvinjavam ako negde zabrljam.Zahvaljujući vasim savetima upoznao sam malo Sony Vegas i sada treba za drugara koji pocinje da se bavi fudbalom ozbiljnije uradim promotivni DVD.Pošto je x liga u pitanju,to su uglavnom amaterski snimci SVHS i tako to...ja sam uspeo da sve to sa VHS a prenesem preko ATI video kartice 9250 Vivo ,isecem,stavim tranzicije i napravim kakav-takav DVD sa scenama.
Da ga poboljsam treba mi sledece:
1. Video sam na nekim profi prezentacijama,kada je snimak losiji i sitni igrachi da ima kao neki krug koji prati doticnog igraca na terenu i tako ga istakne.Sta treba da uradim u Vegasu da bih aktivirao tako neku komponentu,razmisljam da li moze da mu se napravi neki "svetacki" oreol iznad glave koji bi ga pratio ili neka tacka u boji ili jaci kontrast oko njega...ako ko zna sta raditi?
2. Koja podesavanja u vegasu da upotrebim da bih ceo materijal,capturovan u full PAL-u bez tona (nepotreban je) izostrio i priblizio DVD kvalitetu (Imaju li neka standardna koja daju prihvatljiv rezultat)

ako ko moze,nek pomogne

despots-et-inbox.ru
[ Cileinteractiv @ 15.04.2006. 17:22 ] @
Ako su snimci sa VHS-a i ako je korišćena VIVO kartica skoro ništa se ne može uraditi po pitanju poboljšanja kvaliteta pri uvećanju. Takve stvari se rade sa profesionalnom opremom od samog snimanja pa do postprodukcije u koju spada to što želiš. Može se to ( "svetacki" oreol iznad glave koji bi ga pratio ili neka tacka u boji ili jaci kontrast oko njega") uraditi i u Vegas-u ili Premiere-u sa mateijalom koji imaš ali je potrebno da se bude jako dobar poznavalac kompjuterske grafike i programa za montažu, naravno jako puno strpljenja bi trebalo...
[ Misa_exclusive @ 15.04.2006. 19:40 ] @
To, osim u After Effects-u, može da se uradi i u Vegas-u i u Premiere-u.
Da bi stavio, recimo, neku strelicu koja će "ići" iznad igrača, potrebno je tu strelicu (krug, "oreol"...) nacrtati u Photoshop-u ili Corel-u, pa onda tu sliku ubaciti kao poseban lejer iznad video fajla, primeniti Chroma Key plug-in kako bi eliminisao pozadinu na toj slici sa strelicom. Dalje, alatkom Event Pan/Crop pomerati tu strelicu po snimku.
Za više detalja i informacija, pogledajte ovu TOP temu.



[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 15.04.2006. u 20:42 GMT+1]
[ dobrodusko @ 15.04.2006. 23:28 ] @
Brzo i jasno.
Hvala svima.


[ Misa_exclusive @ 17.04.2006. 23:35 ] @
Eto, drago mi je da smo ti pomogli. Ako nešto treba - pitaj, ali pre toga pogledajte top teme i tutorijale, i koristite pretragu.
[ Gjagji @ 03.05.2006. 14:38 ] @
Kasnim jedno 15 dana, ali trazeci resenje za obradu Xvid fajla u vegasu (otrkio da je nemoguce bez rekompresije u neki format koji Vegas voli), naidjoh na ovaj thread.
Oreol oko igraca:
Insert videotrack. Primeti da se gornji track video vidi preko donjeg (osim ako menjanjem 'child' ili 'composing mode' to ne poremetis).
Na novom 'video tracku' ubacis 'media generators/color gradient/eliptical ring' (mozes da probas i sa drugim oblicima)
Na tom novom parcetu kliknes 'event pan/crop', i pomocu toga pomeras krug gde hoces i on ce se videti preko donjeg video track-a (oko igraca kojeg zelis da istaknes).
Kad ukapiras kako se ovo radi, mozes da pokusas i sa kreiranjem 'keyframe'-ova gde kod svakog keyframe-a, krug stoji na drugoj poziciji, a Vegas generise pozicije izmedju ta dva trenutka (efekat da krug prati igraca).
Ovi 'keyframe'-ovi nisu isto sto i 'keyframe' u nekom codecu, da ne bude zabune. Da ne tupim dalje, videcu kad procitam tutorial da li imam sta da kazem povodom ovoga...
[ Audio @ 15.05.2006. 12:03 ] @
Kako da svim klipovima dodelim isti Video Pan/Crop ? Konkretno mi treba widescreen. Ima ga ali moram svaki klip posebno da radim a imam ih preko 150. Widescreen mogu da dobijem i prilikom renderovanja ali to dugo traje a ljudi su kao patuljci. Meni trebaju samo dve crne trake koje mogu da dobijem pomocu Pan/Cropa-a. Nije neki problem ali verujem da to moze da se uradi odjednom.
[ dulsrules @ 18.09.2006. 14:05 ] @
Ljudi, imam 2 pitanja:

1. Ubacim klip koji hocu da obradjujem u timeline i prevucem preko njega misem da bi obelezio odredjeni deo koji hocu da obradim. E sad, kako da samo taj deo koji sam obelezio bude 3 puta sporiji ili 3 puta brzi u odnosu na originalni klip. Mislim, hocu samo taj deo koji je obelezen da bude brzi ili sporiji. Kako to da se najjednostavnije izvede ?

2. Obelezim deo video materijala na isti nacin kao u prethodnom pitanju i hocu da se taj deo klipa okrece u krug nekom brzinom koju ja odredim i pravac takodje. Jel ima za to neki poseban FX ili se to radi na drugi nacin ?

P.S. Sve bi to voleo da radim iz timeline-a ako je moguce. A ako nije, kako onda ? Hvala unapred
[ Misa_exclusive @ 18.09.2006. 19:41 ] @
1. Stavi kursor (horizontalnu liniju) na mesti gde želiš da počinje taj deo koji ćeš da ubrzavaš/usporavaš. Zatim pritisni "S" i isto to učini na mesti gde želiš da bude kraj tog dela koji ćeš ubrzavati. Time si isekao taj deo posebno. Razdvoj taj deo od prethodnog i sledeceg. Klikni jednom na taj isečak, pritisni CTRL i držeći ga pritisnut - klikni na ivicu tog isečka (drži klik) i povlači levo ili desno. Time menjaš dužinu trajanja tog dela. Ako je smanjiš, onda će snimak biti ubrzan, a ako produžiš, onda će biti usporen. Kad to uradiš, na tom snimku će se pojaviti simbol u vidu testere.

2. Nisam te baš razumeo - kako da se "okreće"? misliš da se ponavlja ili da se bukvalno okreće...?

malo sam ga zamrsio, ali nadam se da ćeš razumeti. Ako negde zapne - javi!
[ dulsrules @ 18.09.2006. 20:47 ] @
Puno si mi pomogao kod 1. pitanja. Thanx Misa_exclusive :) A za ovo drugo pitanje, mislio sam bukvalno da se okrece odredjeni deo koji oznacim, kao kazaljka na satu, na levu ili desnu stranu, nebitno. Bukvalno ! Kako to da uradim, i da li to uopste moze ? Hvala unapred
[ Misa_exclusive @ 18.09.2006. 21:05 ] @
Drago mi je da sam ti pomogao.
Kod ovog drugog, potrebno je da taj deo takodje odsečes kao u prethodnom pitanju. Dalje, na tom videu klinkni na desno na onaj kvadratić (alatka Event pan/Crop). Za detalje pročitaj uputstvo za vegas koje imaš u skraćenom izdanju (ja sam pisao) i u malo dužem izdanju koje je pisao korisnicko_ime.
http://www.elitesecurity.org/t...ali-softvera-za-postprodukciju
Pročitaj prvo to, pa prouči. Inače, potrebno je da kad ti se otvori prozor Event pan Crop - da onaj isprekidani kvadrat malo zumiraš, odnosno da smanjiš u odnosu na snimak. Kad zumiraš, onda taj kvadrat okrećeš pomoću isprekidane kružnice koja se nalazi okolo. Za manipulaciju koristiš key frejmove koji se stavljaju u traci predvidjenjoj za to, a koja se nalazi u donjem delu prozora.
Dakle, prvo pročitaj uputstvo, pokušaj, pa se onda javi kad negde zapne.
PozdraV!
[ viss02 @ 03.02.2007. 14:26 ] @
Kako mogu u Sony Vegas-u 6 da sakrijem lice neke osobe? Mislim kao na tv-u kad nekom sakrijulice.
[ MIHAEL GABRIEL @ 03.02.2007. 16:11 ] @
ovisi da li zelis cijeli "film-video" zapis zamutiti,ili samo jedan dio zapisa.u svakom slucaju,opcija video fx,i strelicom na tastaturi listaj dok ne dodes na Cookie Cutter,tu su ti ponudeni razni efekti za skrivanje,odaberi po zelji koji zelis,ubaci ga iznad filma,videa,dalje sam cackaj koji dio zelis zamutiti na video.to je jedan nacin,drugi je obrnut prvom,ista stvar,samo dolje ubaci efekat,pa kopiraj video zapis itd.. pozdrav
[ viss02 @ 04.02.2007. 15:31 ] @
Neću da zamutim ceo video, nego samo jedan deo koji se pojavljuje u kadru i koji se pomera.
[ MIHAEL GABRIEL @ 04.02.2007. 20:35 ] @
to ti je malo kompliciranije,ovisi koliko brzo ti se lik krece na videu,u svakom slucaju,kada ubacis efekat,dolje imas "kliznik",i kako pomices film(savjet:pomici ga strelicom na tastaturi),tako na klizniku prati efektom taj lik,na krizic kada izades,vegas to pamti..cackaj,skuzit ces,evo ti slikica dolje gdje je "kliznik",ubacio sam bezveze efekat..pozdrav