[ pretorian @ 21.12.2005. 18:50 ] @
Imam trodnevno linux iskustvo, i veliko iskustvo sa kompjuterima uopste, tako da stvari shvatam dosta brzo. Ako bi neko mogao da mi odgovori na nekoliko pitanja bio bih jako zahvalan. Prvo, instalirao sam Slackware 10.1 i prva stvar koja nije htela da radi bio je mis, jer je na “starinskom” serijskom (9-pin) portu (dos COM1) (drugog nema etc). Hajde, to sam resio tako sto sam u onom fajlu /etc/x11/xorg.conf (ako ne gresim u imenu) promenio protokol u microsoft – Option “Protocol” “Microsoft”, i stavio kao ttyS0 u onome sto sledi, to sam procitao na ovim forumima jer su ljudi imali slicne probleme, i onda je jedan dan radio, sledeci dan, tj. juce ponovo nema misa, samo pokazivac stoji nepomicno u centru ekrana. E to mi stvarno nije jasno... Nisam bas nista promenio, najednom je prestao da radi..
Druga stvar tice se graficke, to je SiS6326 sa 8Mb koja na 1024x768 radi na 60Hz a na 800x600 na 73. To stvarno boli ;)) Nemam bas nikog da pitam “uzivo” o linux-u, a nesto mi nije bas sve jasno kako je to konfigurisano i kako se podesava hardware.
Trece je CMedia 8330 zvucna karta koju takodje ne prepoznaje mada sam probao sve kombinacije onih OpenSound i ostalih tamo prilozenih varianti vezanih za zvuk. Nije mi jesno jel to za Linux ne postoje drajveri i slicne stvari, (znam da mozda postavljam glupa pitanja) kako se onda upravlja uredjajima?
Naravno kada sam prvo probao Knoppix sve to je radilo i zvuk i slika bili solidni, mis normalno funkcionisao, zasto ovo sad ne radi sa Slackware-om.
Bio bih jako zahvalan na nekom minimumu informacija, jer mi nije potrebno mnogo, samo kratka uputstva, verujem da cu se snaci...
[ tdjokic @ 22.12.2005. 01:10 ] @
Citat:
pretorian: Naravno kada sam prvo probao Knoppix sve to je radilo i zvuk i slika bili solidni, mis normalno funkcionisao, zasto ovo sad ne radi sa Slackware-om.
Bio bih jako zahvalan na nekom minimumu informacija, jer mi nije potrebno mnogo, samo kratka uputstva, verujem da cu se snaci...

U nacelu imas 2 vrste Linuxa - kod jednih je automatizovano sto je vise moguce, da bi se korisnik manje petljao sa time, pa ako to radi - OK, ako ne radi korisnik je bespomocan, Knoppix je blizi ovom nacinu; kod drugih Linuxa, vecina stvari se podesava rucno i onda mora da radi i korisnik poznaje sistem do detalja, ali za to treba dosta znanja i vremena. Slackware spada u takve Linuxe i tesko da ce ti minimum informacija mnogo pomoci.

Pripremi dovoljno strpljenja ili bezi na neku "konfekciju" - SUSE, Mandriva, Fedora, Xandros....
[ SurvivoR @ 23.12.2005. 14:16 ] @
Citat:
pretorian: Druga stvar tice se graficke, to je SiS6326 sa 8Mb koja na 1024x768 radi na 60Hz a na 800x600 na 73. To stvarno boli ;))

Potrebni su ti driveri za grafičku i neka podešavanja u /etc/X11/xorg.conf-u. Da li postpje driveri za tvoju grafičku ne znam, iskoristi malo google.
I još nešto: probaj da nabaviš bar neki GF2MX, ne znam kako će da radi SiS pod pingvinima - vidi šta kaže google.

Citat:
pretorian:Trece je CMedia 8330 zvucna karta koju takodje ne prepoznaje mada sam probao sve kombinacije onih OpenSound i ostalih tamo prilozenih varianti vezanih za zvuk. Nije mi jesno jel to za Linux ne postoje drajveri i slicne stvari, (znam da mozda postavljam glupa pitanja) kako se onda upravlja uredjajima?

Ako postoji tvoja kartica na listi: http://www.alsa-project.org/alsa-doc/index.php?vendor=All#matrix
onda može da se tera pod linuxom, nađi neki alsa-howto i uradi, ne bi trebalo da bude većih komplikacija.
[ pretorian @ 23.12.2005. 14:20 ] @
SurvivoR, hvala za ovu informaciju, nasao sam je,... samo jos da je nateram da radi...