[ THEPRODIGY @ 21.12.2005. 20:34 ] @
OSMI SAM RAZRED I IMAM ZADATAK KOJI GLASI:

>>>napisati izomeriju 2,2,3trimetil 4,7dietil 5nonil 4oktil oktana<<<
Molim Za odgovor sto pre moguce .


P.S.
Nastavnik kaze da ima jedna caka u zadatku!!!
[ sheep @ 26.12.2005. 17:32 ] @
Izomerija je neki kemijski spoj koji ima istu molekulsku formulu ali različite molekulske strukture ili različit raspored atoma u prostoru. Za ovo nisam siguran al sam bar pokušao. Mislim da je problem u ovom 5nonilu jer on ima 9 C atoma znači on ima najveći lanac, ja mislim da je u tome caka al nisam siguran.
[ THEPRODIGY @ 30.12.2005. 17:48 ] @
HVALA za odgovor .




barem se neko setio da odgovori
[ THEPRODIGY @ 30.12.2005. 17:50 ] @
ali jel znas ono kako se izvodi ime.
1.gde je vezano
2.sta je vezano
3.za sta je vezano


to znaci da su svi oni vezani za oktan

barem ja tako mislim
[ Ana J. @ 11.01.2006. 12:46 ] @
[quote]sheep: Izomerija je neki kemijski spoj koji ima istu molekulsku formulu ali različite molekulske strukture ili različit raspored atoma u prostoru.

sta lupas neki hemijski spoj
definicija izomerije glasi

Izomerija je pojava da jednoj molekulskoj formuli odgovara vise strukturnih.
u org.hem.,sto je slucaj sa tvojim zadatkom,se nailazi na 4 vrste izomerije
-izomerija niza
-položajna
-geometrijska,CIS TRANS,...
-optička

posto vidim da se u tvom zadatku pojavljuje alkan u pitanju je izomerija niza-karakteristična i kod alkana jedina. to bilo to sto se tiče izomerije
[ Ana J. @ 11.01.2006. 12:58 ] @
Citat:
sheep:  Mislim da je problem u ovom 5nonilu jer on ima 9 C atoma znači on ima najveći lanac, ja mislim da je u tome caka al nisam siguran.


za to si u pravu jer se pri numerisanju po IUPAC-ovoj nomenklaturi numerise najduži neprekidni lanac
tako da zadatak i nije baš najbolje formulisan
taj profesor spada u onu grupu koja hoce ucenicima da pokaže kako su oni pametniji od njih tj oni su najpametniji

ali zeznuo si se za 7.atom ugljenika za njega je vezan CH2-CH3 a ne CH3CH2,ne zaboravi da u hemiji postoje valence i ako znas da postoje onda nauci da brojis

[Ovu poruku je menjao Ana J. dana 11.01.2006. u 14:02 GMT+1]
[ syera @ 07.05.2009. 16:22 ] @
joj ljudi pomagajte! ucim aciklicne ugljovodonike i ta organska jedinjenja s kiseonikom... a sad jedno pitanje: kakve sve to ima neze s zdravom ishranom???