[ d@do @ 22.12.2005. 09:41 ] @
Interesuje me misljenje svih vas!!! Koji su, po Vama, trenutno najbolji divx codeci (koji za kompresiju DVD a koji za direktan capture sa TV Card)?
POZDRAV
d@do

[Ovu poruku je menjao d@do dana 22.12.2005. u 13:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao d@do dana 22.12.2005. u 13:04 GMT+1]
[ Mladen_Perisic @ 22.12.2005. 10:59 ] @
Mislim da si postavio pogrešno pitanje. DivX sam jeste kodek i pripada grupi MPEG-4 baziranih kodeka (kojem pripada i XviD kodek, kao i drugi). Po meni je on i najbolji, a pogotovo u verziji 6.1 Pro, koja je veliko poboljšanje performansi od prethodne verzije 6.0.1252B, koju sam do preključe koristio. Inače, verzija 6.1 daje IZVANREDAN kvalitet i vrhunsku brzinu do sada (koja se itekako primjeti na procesorima sa MMX+SSE+SSE2 instrukcijama, kao i na višeprocesorskim/sa više jezgara/HyperTreading mašinama - Dakle Intel, a pomalo i AMD).

Kad smo već kod verzije 6.1, po preporuci člana iz neke odozdo teme, preuzeo sam verziju 6.1 i odmah da kažem da se ubrzanje stvarno osjeti (prvenstveno zahvaljujući podršci SSE2 instrukcijama, mislim). Kod mene je to poboljšanje 7-10% na procesoru Intel Celeron (533FSB u originalu,90nm) ubrzan na 3.02GHz. Još kad bih imao HyperTread....Iha.........Đe bi mi bio kraj....

XviD je dobar kodek, ali mislim da za njim nema više neke potrebe (od pojave 6.1, sve se mijenja), osim, naravno, ako ti pare za kupovinu DivX 6.1 Pro kodeka nijesu problem (DivX Create Bundle sa DivX 6.1 Pro kodekom košta svega 18€, što stvarno nije puno), dok je XviD besplatan.

Što se tiče Video Capture opcije, pa mislim da i tu treba uzeti DivX u obzir, jer momci iz DivX-a kažu da najnovija verzija ima uveliko poboljšan model kodiranja za to. Ja to još nijesam isprobao, mada mislim da ću se držati PicVidea. Neke besplatne alternative za Motion JPEG kodek ne znam. Tu ti neko drugi može pomoći.


Ipak, na tebi je da izabereš. Plati i uživaj ili ne plati...i možda budeš uživao ;)
[ Kosta ******um Rex Persia @ 22.12.2005. 15:17 ] @
Da,slažem se sa Mladenom. DivX 6.1 Pro je dosad najkvalitetniji i najbrži DivX kodek, ako ne računamo probni kodek kompanije DivX Labs, DivX HE3, koji je brži i od 6.1 Pro verzije.

U divx kodeke računam i Xvid, jer svi ti kodeci imaju jednu zajedničku osnovu po kojoj su nastali. Međutim, ako i kad izađe Xvid 1.2 negde iduće godine, prednost bi ponovo mogla biti na strani Xvid kodeka.
[ Mladen_Perisic @ 25.12.2005. 14:34 ] @
Može li malo više detalja o tom DivX HE3 ;)
[ Kosta ******um Rex Persia @ 25.12.2005. 18:11 ] @
Pa ja nemam više detalja, jer me nije interesovalo, ali probaj da nađeš više detalja na sajtu www.divxlabs.com
[ AcaNDr @ 01.01.2006. 14:40 ] @
DivX 6
[ Cileinteractiv @ 02.01.2006. 05:27 ] @
Kompresovao sam 1 DVD film u DivX 6.1 kodek i XviD 1.12 kodek. Iskustvo je takvo da za sada jos uvek ostajem pri izboru Xvid kodeka kao i u nekoliko predhodnih godina. Konkretno, enkodovanje u Xvid brze je za nekih 25% a kvalitet slike je primetno bolji u odnosu na DivX 6.1, naravno osnovna podesavanja u oba kodeka su bila ista, radio sam 1pass encoding...
[ Misa_exclusive @ 09.01.2006. 11:40 ] @
Definitivno, DivX je najrasprostranjeniji, ali daje losu sliku, u odnosu na Xvid. Glasam za Xvid.
[ jocar @ 09.01.2006. 15:30 ] @
Od DiVX je bolji i libavcodec mpeg4, koji je i daleko najbrzi, a pored toga 100% kompatibilan sa mpeg4 standardom (za razliku od divx i xvid)...