[ comy @ 17.10.2002. 02:34 ] @
Posto sam vlasnik jednog internet kafea, treba mi vasa pomoc jer su me ljudi uputili na ovu adresu...Molim vas, ukoliko ste voljni da mi pomognete, pomozite...Imam 7 masine, sve su na 1.2 ghz, sem jedne koja je na 1.7 ghz (g-force mx200 i mx400 32 i 64 mb, 128 ram), swich D-link 8 port i satelitki internet sistem MACH 6...

Imam nekoliko pitanja :

1.Posto posedujem swich D-link, nekada mi je mreza radila super, igrice u mrezi su radile kao lude a sada veoma tesko upadaju u igru, sta moze biti problem posto mi jedni kazu da je virus (skeniram antivirusom, i ne nadjem nista), a drugi da se d-link mrezne kartice ne trpe sa 3com karticama, a ja imam 3 kom. 3com i 3 d-link...HITNA POMOC
Od 7 racunara, sa 3 racunara kada se servira igrica 2 ga vide a ostala 5 ga ne vide kao servera...Igricu moram da serviram sa 2 kompjutera (ili s jednog ili s drugog) da bi ih ostala 5 videla...

2.Koji operativni sistem (sem win 2000)bih mogao nstalirati na svim racunarima a da bude dobar i za igrice i za internet...Da li je u redu da instaliram XP, posto mi je puno ljudi reklo da je XP zakon...Imam ga instaliranog na jednom racunaru, radi mi besprekorno ali ne znam koliko je siguran i da li smem da ga instaliram na svim racunarima...

3.Zani ma me koji SECURITY sistem je najbolji i za hakerske upade i za zastitu od virusa, a da ne usporava i ne blokira kompjutere...

I jos nesto, jednom prilikom mi je swich nesto pobrljavio na dan kada je bilo neko nevreme, grmljavina...Da li je moguce da je to od grmljavine ili je nesto drugo u pitanju...
[ Sale81 @ 17.10.2002. 23:59 ] @
Moguce da su ti svi ovi problemi zbog tog udara... vidi da dobro sve uzmeljis...
[ luner @ 19.10.2002. 20:47 ] @
1) Ako ti je mreza sa tom kombinacijom nekad radila super a sada ne radi onda se kartice ocigledno "trpe" tj. ako nisi nista menjao u konfiguraciji mreze a ona je radila pa odjednom ne radi onda je problem van kombinacije koju si naveo.
Proveri da li nisi ostetio neki kabl od mreze ili ga mozda premestio (ili do njega postavio neki kabl koji provodi struju) i sl.
Moguce je da su se OS-ovi skucali kolektivno (malo verovatno) pa je stoga pala brzina. Resenje - reinstalacja softvera.
Najverovatnije je ipak da je ta grmljavina bila presudna - pozajmi neki ispravan switch i proveri mrezu sa njim - ako se poboljsa znaci do svitch-a je.

2) Mozda bi za tebe ipak bio najbolji neki WIn98 SE - lako se instalira i nije zahtevan.

3) Za zastitu od virusa - neki antivirus (AV). Ne pratim bas koje su mogucnosti za MS Winblows platformu ali bi ti posao najbolje vrsio neki AV sa mogucnoscu da proverava i ostale racunare u mrezi.

Za zastitu od hakera - preseci link ka internetu :)). Salim se, ne znam kako si organizovao mrezu ali ako izlaz na internet ima samo jedan racunar (gateway) onda ne bi bilo lose da na njemu DOBRO podesis neki kvalitetan firewall (ili mozda da ubacis neki dodatni PI ili PII komp koji bi bio gateway i firewall a radio bi pod Linux-om).