[ Chency G. @ 25.12.2005. 21:39 ] @
Može biti da će i u našu vuko***inu stići ADSL priključak.Pošto na ovom forumu opcija "Search" radi prilično konfuzno postavio bih nekoliko pitanja:

1.Da li je neko od korisnika ADSL-a uspeo da ostvari konekciju preko USB modema na nekom Linux-u?
Na sledećoj adresi:
http://www.mepislovers.org/hwd...erby=deviceType&offset=100

vidim spisak ADSL modema za koje korisnici tvrde da rade bez dodatnih drajvera na Mepis Linux-u.Da li je neki od njih USB? Da li neko koristi neki od tih?

2.Da li je iko uspeo da osposobi bilo koji USB modem ili je čuo da je neko uspeo sa nekim USB modemom ili je na stranici nekog proizvođača već pomenutih ***enih USB modema pronašao drajvere za neki Linux?

Sorry zbog konfuzije.Prosto ne mogu da verujem da me opet čeka ista priča kao i sa dial-up modemima.Koje im je sad opravdanje?
[ mishko499 @ 25.12.2005. 21:53 ] @
Ja imam ADSL konekciju preko extrernog modema, koji moze da se prikljuchi i preko USB-a i preko mrezne kartice. Taj modem sam dobio od provajdera uz koji stize naravno disk sa uputstvom za instalaciju na windowsu. S pochetka sam koristio USB konekciju i imao sam nekih sitnijih problema, pa sam preshao na mreznu karticu. Nema tu neke frke, samo se podese parametri servera i to funkcionishe savrsheno. I nije petljanija kao sa klasichnim dial up-om. Secam se svog prvog podeshavanja i to winmodema pod Red Hat 7.3. Da, da napomenem, sada koristim Fedoru 4.
Nadam se da sam donekle odgovorio na tvoje pitanje.
Pozdrav
[ pisac @ 25.12.2005. 23:31 ] @
Asus USB modem koji su mi dali u Beotelu ima eagle čip u sebi (što treba proveriti otvaranjem). Našao sam drajver za linux za taj čip, i malo modifikovao/dodao neke skripte koje su se zbunjvale ako je modem isključen ili ADSL veza nije duže vreme aktivna, i sada sve radi kao sat (na Slackware 10.2)

Conexant USB modem (AccessRunner) sam dobio od Sezama. I za njega postoji drajver za Linux negde na Internetu, ali još nisam probao da ga instaliram jer sam u gužvi.

Moj savet: uzmeš USB modem, otvoriš ga, pročitaš šta piše na glavnom čipu, i onda guglaš uz dodate reči "linux driver adsl"
[ tdjokic @ 26.12.2005. 01:38 ] @
Moj savet:

- prvo proveri kod provajdera, neki od njih hoce da ti dadu na koriscenje Ethernet uredjaj - modem ili ruter, po nekad uz neku doplatu

- ako to ne uspes, kupi Ethernet modem, cene pocinju ispod 20 eura; licno mislim da mucenje sa drajverima za USB nije vredno tih 20-tak eura. PAZNJA: kod nekih prodavaca su cene za iste uredjaje i dalje veoma visoke, razlike su i preko 100%. Pogledaj na www.pcberza.co.yu a i kod drugih prodavaca koji nisu na tom sajtu, pogledaj moju PP
[ Mister Big Time @ 26.12.2005. 05:19 ] @
Citat:
tdjokic: Moj savet:

- prvo proveri kod provajdera, neki od njih hoce da ti dadu na koriscenje Ethernet uredjaj - modem ili ruter, po nekad uz neku doplatu

- ako to ne uspes, kupi Ethernet modem, cene pocinju ispod 20 eura; licno mislim da mucenje sa drajverima za USB nije vredno tih 20-tak eura. PAZNJA: kod nekih prodavaca su cene za iste uredjaje i dalje veoma visoke, razlike su i preko 100%. Pogledaj na www.pcberza.co.yu a i kod drugih prodavaca koji nisu na tom sajtu, pogledaj moju PP


Slazem se 100%. Zasto se cimati sa USB-om kada ce ethernet da radi iz prve. Najbolje da pita provajdera da li imaju i modem sa bar jednim ethernet portom, mada znajuci domace... hm, odgovor ce biti negativan u 50% slucajeva. Meni su trazili oko 50e za D-link ruter
[ homoludens @ 26.12.2005. 05:40 ] @
ja vozim adsl na linuxu preko usb conexant (accessrunner) modema. pisao sam i uputstvo za instalaciju ovde na forumu (koristi pretragu).
i mada ga ja koristim sada bez nekih problema moja preporuka ti je da uzmes modem sa ethernet prikljuckom, beotel i sezam ih daju za po 1200din doplate (valjda).
previse je to muke ako samo hoces da se povezes na mrezu.

za usb modeme sa eagle cipsetom je mislim malo lakse jer ga puno distribucija ima spremnog na svojim diskovima ali, naravno, nisam probao.

sa druge strane dok to cudo nateras da radi naucis zaista puno stvari.
pa ti resi.
[ pisac @ 26.12.2005. 10:16 ] @
Ja (za razliku od ostalih) mislim da ti je USB ADSL modem na linuxu mnogo bolja varijanta nego spoljni eternet ADSL modem.

Imao sam jedno s***** od conexant spoljneg ADSL modema (dobijeno od Sezama), koji se svakih par nedelja pri kratkom nestanku struje zaglavi delimično (podigne eternet, a ne podigne ADSL), a ja takve budalaštine ne podnosim. Sem toga, onda si ograničen na (ograničene) firewall/nat opcije koje su ugradjene u samom modemu, i sloboda koju tu pruža Linux ostaje neiskorišćena.

Dakle, USB modem na Linuxu, dobro podešen, je zakon. Možeš da mu radiš šta hoćeš (uz malo skript programiranja).

Evo, ja sam zahvaljujući njemu provalio zašto se ADSL PPP sesija prekida bez razloga (što nisam mogao da provalim na onom eternet ADSL modemu): od Telekoma usred ispravne PPP sesije koja uspešno funkcioniše (i bajtovi piče) stiže zahtev za ponovnu autentifikaciju. Ponovna autentifikacija inače nije dozvoljena u PAP već samo u CHAP autentifikaciji. Zbog toga tvoja strana prekida postojeću PPP sesiju i počinje PPP autentifikaciju ispočetka (sem ako imaš Windows, onda se on zbuni i ne uradi ništa, mada i ne mogu da ga krivim mnogo zbog toga).

Code:

rcvd [LCP ConfReq id=0x1 <auth pap> <magic 0x254c4602>]
Connect time 0.4 minutes.
Sent 28094 bytes, received 31245 bytes.
Script /etc/ppp/ip-down started (pid 22767)
sent [LCP ConfReq id=0x5 <mru 1492> <magic 0xadac02ba>]
sent [LCP ConfAck id=0x1 <auth pap> <magic 0x254c4602>]
rcvd [LCP ConfAck id=0x5 <mru 1492> <magic 0xadac02ba>]
...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.01.2006. 19:03 ] @
Ne znam kakve mogucnosti podesavanja vi imate, ali kod D-Linkovog modela 502T postoji mogucnost iskljucenja NAT-a i firewall-a.

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 11.01.2006. u 20:05 GMT+1]