[ vivicav @ 18.10.2002. 12:28 ] @
Uskoro će moj prijatelj na put u Nemačku.Interesuje me da li može i kako kupiti nov telefon koji bi posle doneo ovde pa ga dekodirao.Molim za savet i ako neko može objasniti celu proceduru oko kupovine kod operatera u Nemačkoj.
[ qwerty @ 18.10.2002. 15:20 ] @
Ja necu nista pametno dodati vec cu se nadovezati na isto pitanje,meni drug ide u Italiju.Kako ,kao stranac pazariti telefon u mrezi, za manje para?
[ Dejan Krstic @ 18.10.2002. 17:42 ] @
Kao stranac turista ne moze nikako. Ali kao stranac sa radnom dozvolom moze da kupi post paid karticu i telefon. Ali sve to zavisi od operatera tako da je najbolje na licu mesta videti sta i kako.
[ ventura @ 18.10.2002. 18:05 ] @
Pri kupovini takvog telefona podpisujes ugovor... A krsenje ugovora je krivicno delo..
[ Ivan Dimkovic @ 18.10.2002. 18:45 ] @
Traze work permit, i to ponekad cak i na 2 godine, a sa work permitom - a mislim i da je takva kupovina cist kretenizam.
[ mix76 @ 18.10.2002. 21:07 ] @
Mora da ima mogucnosti da kupi telefon sa pre paid karticom. U Grckoj moze sigurno, ispadne te telefon jeftiniji za oko 25-50eur. Kod moje sestre u Britaniji, 3410 kosta 90funti, dobijes karticu sa 25 funti kredita, handsfree + uvlaka za mobilni. Ima i drugih telefona, ali te ispadne ista cena ko i ovde.
[ Mx_2 @ 19.10.2002. 00:17 ] @
Ma nije tako strasno, telefoni sa prepaid karticama mogu ovde da se kupe cak na nekim vecim benziskim pumpama. Uzimaju se licni podaci o osobi koja kupuje mobilni i zato je potrebno pokazati pasos, a retko ko gleda i vizu u pasosu, jedino ako se uzima tel. na ugovor, kod prepaid kartica zakonski je moguce kupiti jednu maximalno dve, ali niko to ne proverava ako se kupuju kod razlicith provajdera ( D1, D2, E-plus + "podprovajderi" Viktor VOX, Debitel itd,) znaci moguce je kod svakoga uzeti po jednu ali ne direktno kod njih nego opet kod prepodavaca, citaj obicnih prodavnica, robnih kuca, benziskih i sl.
E sada verovatno postoji neko ko prica malo bolje nemacki i onda se coveku lepo kaze da tel ide za jugu :-), i vecina njih ce da zazmuri na jedno oko i upise prijavnu adresu onu koju vi navedete, naravno adresa mora da bude postojeca.
[ vivicav @ 21.10.2002. 13:05 ] @
Nisam napomenuo da covek ima rodbinu u Nemackoj koja ima njihovo drzavljanstvo.To nije problem.Koliko razumem, potrebno je kupiti pripejd set (tel+kartica) i nakon toga tel. u torbu i pravac YU.Jel' to znaci da ako je pripejd i nikad ne aktiviras karticu u Nemackoj ne povlaci nikakve zakonske posledice, posto rodbina ostaje da zivi u Nemackoj?
[ vince @ 21.10.2002. 13:17 ] @
Telefoni koji se daju sa pripejd karticom su obicno jeftiniji modeli. Ja sam uzeo pre godinu i po r310 u Becu sa A1 pripejd karticom i tada je to bilo oko 100 dem. Prodavali su jos Alkatel easy db neka Motorola u rangu ovih sto mobtel deli i c25. Cini mi se da se oni tako oslobadjaju neki starih krseva koji su im ostali od ranije. I tamo niko ne trazi nikakav dokument za taj pripejd paket.
[ vivicav @ 21.10.2002. 18:37 ] @
Citat:
Mx_2:
Ma nije tako strasno, telefoni sa prepaid karticama mogu ovde da se kupe cak na nekim vecim benziskim pumpama...



Mozes li reci koji modeli se trenutno nude u tim varijantama?