[ stani-pani @ 28.12.2005. 09:47 ] @
Sinoc sam nabavio svoj prvi Mac. Radi se o Powerbook G3 Firewire aka Pismo (koliko mi je poznato). URL: http://www.apple-history.com/?...ff&sort=date&order=ASC

Mislio sam da ce mi rad na njemu biti problematican u pocetku, ali sam se odmah zaljubio u malisu. Na njemu je instaliran Mac OS 9.2. Uspeo sam da poteram "nasa" slova, update-ujem firmware, povezem se na internet preko share-ovane konekcije od strane desktop PC-a itd.

E sad sam se dosta hvalio, vreme je da predjem na pitanje .

Kada utaknem ethernet kabl u Mac, izbacuje mi svaki cas gresku za Finder i trazi da se resetuje. Uglavnom se radi ili o unexpected error ili o error 10 ili izbaci onu bombu, ali je greska vezana za Finder. Kada izvucem ethernet kabl i nisam u mrezi malisa radi bez ikakvih problema. Manuelno sam namestio TCP/IP konekciju, Apple Talk nisam aktivrao. U cemu je problem?

E sad savet.

Pre nego sto sam ga kupio sam rekao sebi da necu da ga upgrade-ujem. E pa sad cu to poreci. Hocu da ga upgrade-ujem. Trenutno ima 2 * 128MB PC-100. Uzeo bih 2 * 256MB PC-133. Da li to moze i koju memoriju da uzmem? Trenutno je u njemu Toshiba-in 12GB HD. Uzeo bih neki od 20 do 40 GB. To bi trebalo da bude 2.5` disk, zar ne? I koliko sam citao na netu mora da bude ATA-5?

I na kraju, da li na ovu moju trenutnu masinu znaci 500MHz / 256MB / 12GB mogu da instaliram najnovijeg Tigra?

Izvinjavam se na carsavu, ali em mi je prvi post na es, em sam Mac-a prvi put u zivotu "uzivo" video

Hvala na odgovoru!

[ madamov @ 28.12.2005. 12:34 ] @
Citat:
Kada utaknem ethernet kabl u Mac, izbacuje mi svaki cas gresku za Finder i trazi da se resetuje. Uglavnom se radi ili o unexpected error ili o error 10 ili izbaci onu bombu, ali je greska vezana za Finder. Kada izvucem ethernet kabl i nisam u mrezi malisa radi bez ikakvih problema. Manuelno sam namestio TCP/IP konekciju, Apple Talk nisam aktivrao. U cemu je problem?

Ovo još nisam čuo da se nekom dešavalo, verujem da je neki od sistemskih fajlova "pukao". Jesi li probao da postaviš da se TCP/IP layer ne učitava on demand, već da je uvek u memoriji, pa da onda utakneš kabl? No, to nije mnogo bitno ako ćeš da instaliraš Mac OS X.
Citat:
Trenutno ima 2 * 128MB PC-100. Uzeo bih 2 * 256MB PC-133. Da li to moze i koju memoriju da uzmem? Trenutno je u njemu Toshiba-in 12GB HD. Uzeo bih neki od 20 do 40 GB. To bi trebalo da bude 2.5` disk, zar ne? I koliko sam citao na netu mora da bude ATA-5?

Ja bih pre išao na jedan modul od 512 MB, a da zadržiš jedan od 128 MB. Koliko se sećam, u Pismu takođe postoji lower i upper slot i memorija za jedan od njih je značajno skuplja. A i imaćeš više RAM-a. Tip memorije je SO-DIMM SDRAM, idi na neki od američkih sajtova koji prodaju memorije i proveri (www.ramjet.com, www.memoryx.com, www.memorytogo.com). Što se diska tiče, da, reč je o disku o 2,5 inča, za ATA-5 nisam siguran, ali sam ja za svog Pisma (moj prethodni laptop) disk kupio od lokalnog PC dilera i sam ga ugradio. I ako nije velika razlika u ceni, uzmi onaj od 40 GB.
Citat:
I na kraju, da li na ovu moju trenutnu masinu znaci 500MHz / 256MB / 12GB mogu da instaliram najnovijeg Tigra?

Možeš, jer mašina ima ugrađeni FireWire što je uslov, ali bi dodatni RAM i brži disk značajno doprineo na brzini.
Citat:
zvinjavam se na carsavu, ali em mi je prvi post na es, em sam Mac-a prvi put u zivotu "uzivo" video

Ma nema problema, samo ti pitaj šta te još interesuje.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 28.12.2005. u 13:35 GMT+1]
[ madamov @ 28.12.2005. 13:46 ] @
Citat:
Koliko se sećam, u Pismu takođe postoji lower i upper slot i memorija za jedan od njih je značajno skuplja.

Dobro se sećam, samo što sada razlika u ceni nije velika, skoro da je nema, bar prema www.memoryx.com.
[ stani-pani @ 28.12.2005. 18:39 ] @
Citat:
:Ovo još nisam čuo da se nekom dešavalo, verujem da je neki od sistemskih fajlova "pukao". Jesi li probao da postaviš da se TCP/IP layer ne učitava on demand, već da je uvek u memoriji, pa da onda utakneš kabl? No, to nije mnogo bitno ako ćeš da instaliraš Mac OS X.


Probao sam nije pomoglo. Strpecu se do instalacije Mac OS X. E sad, ima jos nesto sto me nervira. U Launcher-u imam dve aplikacije. Hteo bih da Launcher ispraznim, a nikako ne uspevam da prevucem to u njemu do kante (radio sam sve po Help-u). Sto mi je ciniti?

Da li za Mac postoji nesto slicno Hiren's BootCD? I sta mi preporucujete da od sistemskih alata nabavim? Osim Mac OS X sta ima jos od simapaticni alternativa?

Citat:
:Ja bih pre išao na jedan modul od 512 MB, a da zadržiš jedan od 128 MB. Koliko se sećam, u Pismu takođe postoji lower i upper slot i memorija za jedan od njih je značajno skuplja. A i imaćeš više RAM-a. Tip memorije je SO-DIMM SDRAM, idi na neki od američkih sajtova koji prodaju memorije i proveri (www.ramjet.com, www.memoryx.com, www.memorytogo.com). Što se diska tiče, da, reč je o disku o 2,5 inča, za ATA-5 nisam siguran, ali sam ja za svog Pisma (moj prethodni laptop) disk kupio od lokalnog PC dilera i sam ga ugradio. I ako nije velika razlika u ceni, uzmi onaj od 40 GB.


Svidja mi se kako razmisljas :) Od jutros su mi apetiti porasli.

Razmisljam se da uzmem 1*512 MB i 1*256 MB (u pitanju je Transcend SDRAM 144pin PC-133/CL3, je li to dobar izbor?). Da li bi bilo problema ako bih mesao PC-100 i PC-133 memoriju? Nisam jos stigao da posetim sajtove koje si nabrojao, pa ne znam da li sam te dobro razumeo. U upper / lower slot ne moze da ide isti tip memorije?? A da, maximum RAM-a za Pismo je 1GB?

Sto se HD-a tice se dvoumim izmedju polovnog Toshiba Disk Drive MK6021GAS (2MB, 4200rpm) i novog Samsunga (ne znam model, ali ima 8MB, 5400rpm). Polovna Toshiba, koja mi btw uliva vise poverenja po svom brandu je nekih 15. EUR-a jeftinija od brzeg Samsunga sa garancijom.

Razmisljam se i da nabavim bezicnu mreznu karticu za situacije kada nisam kod kuce, pa mi treba objasnjenje razlike izmedju AirPort Card, AirPort Extreme Card i AirPort Extreme Base Station. Sta mi je potrebno i dovoljno? Mozda neko drugo resenje?

Znao sam, evo upgrade ce me izaci vise nego Pismo, a sve je pocelo od toga sto sam hteo caletu da kupim komp kako bi prestao vise da me smara sa time kako mu je to neophodno :) Uf, opet carsav :(
[ madamov @ 28.12.2005. 19:00 ] @
Citat:
U Launcher-u imam dve aplikacije. Hteo bih da Launcher ispraznim, a nikako ne uspevam da prevucem to u njemu do kante (radio sam sve po Help-u). Sto mi je ciniti?

Nisam davno podigao Classic, a još manje sam koristio Launcher, ali koliko se sećam treba valjda držati taster Option na tastaturi i onda povući ikonu u kantu. U svakom slučaju, trebalo bi da je u System Folder->Preferences ili System Folder->Extensions da se nalazi folder Launcher pa ručno izbaci fajlove iz njega.
Citat:
Da li za Mac postoji nesto slicno Hiren's BootCD?

Postoji softver koji se baš tako zove, ali da li radi istu stvar, ne znam. Ovaj Macov od tvog startup diska pravi butabilnu kopiju na CD.
Citat:
I sta mi preporucujete da od sistemskih alata nabavim?

DiskWarrior, TechTool Pro. NIKAKO NORTON!!!
Citat:
Osim Mac OS X sta ima jos od simapaticni alternativa?

Nekoliko Linuxa za PPC procesor (RedHat, YellowDog, SuSe,...)
Citat:
Razmisljam se da uzmem 1*512 MB i 1*256 MB (u pitanju je Transcend SDRAM 144pin PC-133/CL3, je li to dobar izbor?). Da li bi bilo problema ako bih mesao PC-100 i PC-133 memoriju?

Ne znam odgovor ni ne jedno od ova dva pitanja. U Pismo sam ubacio RAM koji sam kupio u USA, mislim baš preko www.memorytogo.com, a u Titianuma sam kupio od Popa (www.mac.co.yu), on kupuje od www.memoryx.com i on mi ga je ugradio, tako da su oba bila Apple originali (tj. Samsung čije memorije Apple koristi).
Citat:
Sto se HD-a tice se dvoumim izmedju polovnog Toshiba Disk Drive MK6021GAS (2MB, 4200rpm) i novog Samsunga (ne znam model, ali ima 8MB, 5400rpm). Polovna Toshiba, koja mi btw uliva vise poverenja po svom brandu je nekih 15. EUR-a jeftinija od brzeg Samsunga sa garancijom.

Ja bih uzeo Samsunga na tvom mestu, em je brži, em ima veći keš, em ima garanciju, a nije mnogo skuplji.
Citat:
Razmisljam se i da nabavim bezicnu mreznu karticu za situacije kada nisam kod kuce, pa mi treba objasnjenje razlike izmedju AirPort Card, AirPort Extreme Card i AirPort Extreme Base Station. Sta mi je potrebno i dovoljno? Mozda neko drugo resenje?

AirPort Card (802.11b) je jedino što možeš da staviš u Pisma, on ne podržava AirPort Extreme (802.11g). AirPort Extreme Base Station je 802.11b/g AP, ali ne moraš da uzimaš njega ako nećeš (mnogo je skuplji). Ja u kancelariji imam Asus WL-500g router i moja AirPort kartica u Titaniumu radi odlično sa njim, a on je više nego duplo jeftiniji od AirPort Extreme Base Stationa. Ako hoćeš 802.11g, onda mora neka PCMCIA kartica da se ubaci, a s kojim drajverom će ona da radi, ko zna. Moja preporuka je da kupiš AirPort karticu, a AP izaberi po volji.
[ madamov @ 28.12.2005. 19:29 ] @
Citat:
A da, maximum RAM-a za Pismo je 1GB?

Zaboravih da odgovorim na ovo: da, to je maksimum.
[ stani-pani @ 28.12.2005. 19:34 ] @
Hvala za tip vezan za Launcher. Zadatak uspesno obavljen :)

Citat:
Citat:

Da li za Mac postoji nesto slicno Hiren's BootCD?

Postoji softver koji se baš tako zove, ali da li radi istu stvar, ne znam. Ovaj Macov od tvog startup diska pravi butabilnu kopiju na CD.


Posto nemam startup disk, nemam FD a ni bilo kakav rezac na Pismu interesuje me da li postoji neki nacin da se startup disk napravi u ovoj situaciji? Da ponovim, Mac je u mrezi sa PC-om...znaci neko prebacivanje na PC pa tamo da se napravi ili nesto slicno?

Citat:
Ja bih uzeo Samsunga na tvom mestu, em je brži, em ima veći keš, em ima garanciju, a nije mnogo skuplji.


Mislim da cu te poslusati.

Citat:
AirPort Card (802.11b) je jedino što možeš da staviš u Pisma, on ne podržava AirPort Extreme (802.11g). AirPort Extreme Base Station je 802.11b/g AP, ali ne moraš da uzimaš njega ako nećeš (mnogo je skuplji). Ja u kancelariji imam Asus WL-500g router i moja AirPort kartica u Titaniumu radi odlično sa njim, a on je više nego duplo jeftiniji od AirPort Extreme Base Stationa. Ako hoćeš 802.11g, onda mora neka PCMCIA kartica da se ubaci, a s kojim drajverom će ona da radi, ko zna. Moja preporuka je da kupiš AirPort karticu, a AP izaberi po volji.


AP necu za sada uzimati, pogotovo sto vec imam jedan za PC. E sad da li sam dobro razumeo, trebalo bi da uzmem AirPort Card i adapter za tu karticu koji mi treba za G3 masinu?
[ stani-pani @ 28.12.2005. 19:51 ] @
Zaboravih da pitam. Da li postoji za os-ove na PPC procesorima nesto slicno HCL listi za Windows platofrme?
[ hulja @ 28.12.2005. 20:14 ] @
potreba za hiren boot cd na mac-u ne postoji.verzije sistema (Panter tiger) su butabilni diskovi dovoljno je prilikom startovanja kompa da drzis pritisnut taster c i kreces u setup.
on ce ti ponuditi i rad sa hd podsistemom tako da je taj problem resen.
sto se tice pitanja za hcl madamov ti je odgovorio posto apple ima kontrolu nad svojim hardware-om receno je da tiger podrzava sve masine sa firewire portom pa posto ga imas to je to.
[ stani-pani @ 28.12.2005. 20:27 ] @
Ok, hvala na odgovorima :)
[ madamov @ 29.12.2005. 08:10 ] @
Citat:
Da ponovim, Mac je u mrezi sa PC-om...znaci neko prebacivanje na PC pa tamo da se napravi ili nesto slicno?

Teško da može u kombinaciji sa PC-em, pogotovo ne sa MacOS 9, nisam upoznat, ali jedan sajt gde to možeš naći, ako je ikako moguće, je www.macosxhints.com.
[ madamov @ 29.12.2005. 08:14 ] @
Citat:
E sad da li sam dobro razumeo, trebalo bi da uzmem AirPort Card i adapter za tu karticu koji mi treba za G3 masinu?

Kartica dolazi sa adapterom, ali se on koristi za neke desktop mašine, laptopovi imaju slot u koji kartica ulazi bez adaptera. Kod Pisma je slot u gornjem levom uglu kada podigneš tastaturu, odmah iznad PCMCIA slota. U sredini su slotovi za RAM, a sa desne strane je hard disk.
[ stani-pani @ 29.12.2005. 19:00 ] @
E sad, sinoc mi djavo nije dao mira te sam se odlucio da instaliram prvi X koji mi je bio pri ruci. Radi se o Panteru na 3 cd-a, skinutom preko torrenta. Lepo ja narezem imidze u Neru, ubacim prvi cd, upalim malisu sa power dugmetom, drzim c, pojavi se logo jabuke i onaj kruzic sto se vrti. Dodjem ja do Installer-a. Prodjem one provere u disk utility i sve je u redu, te krenem sa instalacijom.

E sad razmisljam se ja "sta ce mi, bre, stari Mac OS 9.2, a jos i nemam na malisi svoje podatke...da mu udarim ja lepo po erase, da bude k`o nov". Izaberem onu instalaciju sa zurnalom i sve lepo krene, cak nije ni tako sporo kako sam mislio da ce biti. Dodje ona plava crtica negde do sredine, kad ono odjednom kaze da je tokom instalacije bilo nekoliko gresaka i da je moram ponovo pokrenuti. Dobro, pojavio mi se tu mali nemir, ali pomislih, prvi put ovo radim, trebao bih malo da pogledam opcije prilikom intsalacije a ne samo da klikcem continue. Ponovim sve to sa nekim malim izmenama, kad opet isto, ali ne na istom mestu tokom instalacije, ve npr na pocetku. Krenem i treci put, ali ne ide.

Tad pomislih "pa gde, bre, obrisa onu devetku, covece?!" Ne budem lenj, potrazih neku manju verziju linuxa i naletoh na ubuntu (nikad cuo, ali simpaticno izgleda i petstotinjak MB-a je), skinem je, narezem i krenem. Lepo se butuje, istestira masinu, kaze da je sve ok, otkucam ja install u njenom boot-u i ona kao krene, ali posle par minuta stane i to je to.

Gde gresim? Dobro, znam, piraterija nije dobra (ali na ovo gledam kao na evolution verziju Pantera, kupicu X za koji mesec sigurno ili cu se odluciti za neki Linux). Bitorrent nije siguran, mozda je to? Da nije do dvd drajva, ali cini mi se da lepo cita? Ili mozda neka moja greska u koracima?

Ima li neko ideju?
[ stani-pani @ 30.12.2005. 10:17 ] @
Uspeo sam da proteram instalaciju Pantera do kraja. U logu se na samom pocetku instalacije pojavila samo jedna greska root:bootstrap_look_up():unknown
error (sta mu to dodje?), ali je eto, i pored toga uspelo. Moram priznati da me je Mac sa onim intro-om nakon instalacije uz pesmu Eple od Royksopp-a kupio za sva vremena :)

Interesuje me sledece:

Imam nesto softvera za malisu ali je u pitanju dmg fajl. Gledajuci po netu prebacivanje iz dmg u iso nije bas pouzdano ni sa jednim softverom. Prebacio bih taj dmg fajl na malisu. Postoji li nesto slicno Daemons Tools (tipa virtualni cd koji cita razne vrste imidza) za Mac racunare?

Kako se instalira OS sa hard diska? Sta treba uraditi? Dajte makar neki link for dummies

I na kraju problem. Navodno treba 6 update-a uraditi za Pantera. Poterao sam sve to, ali dva su prosla a cetiri ne. Kaze mi da proverim svoja prava za update i temp foldere. Nije mi jasno kako su ova dva prosla ako nemam zadovoljavajuca prava (a inace imam read i write prava)
[ madamov @ 30.12.2005. 14:34 ] @
Citat:
Imam nesto softvera za malisu ali je u pitanju dmg fajl. Gledajuci po netu prebacivanje iz dmg u iso nije bas pouzdano ni sa jednim softverom. Prebacio bih taj dmg fajl na malisu.

.dmg fajl otvaraš na mališi prostim dvoklikom, to je "native" format za disk imidž na Mac OS X. Konvertovanje u ISO je moguće obaviti iz komandne linije (Terminala) komandom hdiutil. Pogledaj ovaj link: http://www.macosxhints.com/art...135301830&query=dmg+to+iso
Citat:
Kako se instalira OS sa hard diska? Sta treba uraditi? Dajte makar neki link for dummies

http://www.macosxhints.com/article.php?story=20051221125424195
Citat:
jasno kako su ova dva prosla ako nemam zadovoljavajuca prava (a inace imam read i write prava)

Nije baš najjasnije šta se desilo, ali ako si ispravno uneo password prilikom pokretanja instalacije, ne bi trebalo da imaš problema. Obavi ti jedan "repair permissions" iz Disk Utilityja kada se digneš sa instalacionog CD-a, pa probaj opet.
[ hulja @ 30.12.2005. 15:04 ] @
kolega sa posla me je zamolio da donesem ibook posto je skinuo takodje dmg fajl na pc.
15 puta sam mu objasnjavao i to je tacno za dmg fajlove ako si skinuo software sa neta na pc najnormalnije otvori nero prekopiraj fajlove na cd i mac bez problema cita pc diskove sto kaze madamov dupli klik i to je to.nije ti potreban nikakav iso butabilni cd itd.
instalacija sahdd?ne zanm uvek sam radio sa cd odnosno dvd-a.
ako imas tray dvd slobodno ubaci tipa philips cd za ciscenje.
moj problem je sto i stariji imac i ibook imaju slot load sistem a cd za ciscenje je sa cetkicama.
tako da krajnje vodim racuna da su diskovi cisti pre ubacivanja.
mozda je samo problem do sociva dvd?
[ madamov @ 30.12.2005. 15:49 ] @
Citat:
moj problem je sto i stariji imac i ibook imaju slot load sistem a cd za ciscenje je sa cetkicama.

To je i moj problem, posle tri godine Combo drajv u Titaniumu mi je, verovatno, toliko prljav da tek svaki treći ili četvrti CD se snimi kako treba, dok sa čitanjem nema problema. Postoji li neki čistač CD koji je siguran za slot loading drajvove?
[ hulja @ 30.12.2005. 16:06 ] @
ja sam se nadao da ces ti imati resenje :)
pricao sam sa svojim prijateljem serviserom apple i spomenuo mu svoju paranoju i ciscenje diskova pred ubacivanje ali ni on nije imao resenje stav mu je glasio ma kad se zaprlja zameni ga.e sad posto ispada da razlika izmedju cd citacai superdrive-a je mizerna od 150 do 200 evra (interni za laptop naravno) to za nase uslove nije mala stvar.
evo npr. u ovom imac-u iz 99 kada sam ga otvarao video sam da je opticki uredjaj iz 2000 i jos radi evo sad ce 6 godina.
mozda smo suvise paranoicni a mozda je tebi vreme da zamenis opticki drive.
ako neko ima resenje za ciscenje neka ga postuje.
[ MacOS @ 30.12.2005. 17:23 ] @
Citat:
Imam nesto softvera za malisu ali je u pitanju dmg fajl. Gledajuci po netu prebacivanje iz dmg u iso nije bas pouzdano ni sa jednim softverom. Prebacio bih taj dmg fajl na malisu. Postoji li nesto slicno Daemons Tools (tipa virtualni cd koji cita razne vrste imidza) za Mac racunare?

A! ;) DMG (disk image) ti je sve sto ti treba. Kliknes na njega i on ce se mauntovati a mozes i iz Disk Utility-a (Application/Utilities folder)

Citat:
Kako se instalira OS sa hard diska? Sta treba uraditi? Dajte makar neki link for dummies

OSX nikako a OS9 i raniji mogu i sa disk image fajla. Imas instalaciju 9ke na drugom instalacionom DVD-u a ako zelis da se i butujes sa 9-kom moras prilikom inicijalizacije harda da ukljucim opciju za OS9 drajver.

Citat:
I na kraju problem. Navodno treba 6 update-a uraditi za Pantera. Poterao sam sve to, ali dva su prosla a cetiri ne. Kaze mi da proverim svoja prava za update i temp foldere. Nije mi jasno kako su ova dva prosla ako nemam zadovoljavajuca prava (a inace imam read i write prava)

A mozes i da skines Combo update 10.3.9 i onda uradis samo njega. Jeste veliki (117MB) ali svi prethodni updateovi ti nisu potrebni. Sto se tice Prava Pristupa najbolje je da pre (a i posle) instalacije OSX-a uradis Repair Disk Permission iz Disk Utility-a.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 05.07.2006. u 18:57 GMT+1]
[ stani-pani @ 30.12.2005. 17:46 ] @
Citat:
Nije baš najjasnije šta se desilo, ali ako si ispravno uneo password prilikom pokretanja instalacije, ne bi trebalo da imaš problema. Obavi ti jedan "repair permissions" iz Disk Utilityja kada se digneš sa instalacionog CD-a, pa probaj opet.

Uradio, ali opet isto, nece pa nece :(

Citat:
A mozes i da skines Combo update 10.3.9 i onda uradis samo njega.
Jeste veliki (117MB) ali svi prethodni updateovi ti nisu potrebni.

Ma zbog tog combo update 10.3.9 sve ovo i radim, za ostalo me nije ni briga.


Ovo cu probati, hvala na linku.

Citat:
ako imas tray dvd slobodno ubaci tipa philips cd za ciscenje.
moj problem je sto i stariji imac i ibook imaju slot load sistem a cd za ciscenje je sa cetkicama.
tako da krajnje vodim racuna da su diskovi cisti pre ubacivanja.
mozda je samo problem do sociva dvd?


I meni sve smrdi da je tu neki problem. Ne znam da li sam te razumeo, kazes philips cd za ciscenje? On nema cetkice ili sta? Cd sa cetkicama da ne koristim, zar ne, kako ne bih ostetio laser?

A sta mislite o ovome, da li je isplatljivo za ca. 280 EUR-a uraditi takvu vrstu upgrade-a? http://www.macopinion.com/columns/roadwarrior/04/04/13/

[Ovu poruku je menjao madamov dana 05.07.2006. u 18:59 GMT+1]
[ hulja @ 30.12.2005. 19:16 ] @
ako imas tray sistem tj. fioku za disk koja izlazi powerbook-a mozes koristiti philiph cd za ciscenje lasera.
ako imas slot-load sistem znaci disk jednostavno kroz otvor ulazi u kuciste onda ne mozes koristiti ovakve diskove za ciscenje.
nas interesuje posto nazalost imamo takav sistem da li postoji disk koji cisti ali nema cetkice da bi bismo smeli da ga ubacimo kroz slot load.
[ hulja @ 30.12.2005. 19:24 ] @
mislim da taj upgrade nije isplativ.
za toliku doplatu na cenu vec tog laptopa si mogao da uzmes polovni titanium g4 tipa na 1 ghz.
mislim da radis sa tom masinom dok mozes a onda da kompletno zamenis komp.do tada ce i cene znacajno pasti kao sto se predvidja sa prelaskom na intel procesore.
ja imam imac na g3 400 mhz i ibook na g4 1.33 razlika je ogromna ali je razlika i u verziji g3 na prema g4.mislim za taj upgrade da nije dovoljan da bi iole bio opravdan.
[ stani-pani @ 30.12.2005. 19:42 ] @
Citat:
ako imas tray sistem tj. fioku za disk koja izlazi powerbook-a mozes koristiti philiph cd za ciscenje lasera.
ako imas slot-load sistem znaci disk jednostavno kroz otvor ulazi u kuciste onda ne mozes koristiti ovakve diskove za ciscenje.
nas interesuje posto nazalost imamo takav sistem da li postoji disk koji cisti ali nema cetkice da bi bismo smeli da ga ubacimo kroz slot load.


Aaa, jasno mi je sada. Zbunio si me sa tim philips cd-om :) Posluzice i ovaj hama cd za ciscenje koji imam (jos su na kutiji kad su nabrajali za sta se koristi macintosh napisali na prvom mestu). Probacu, mozda pomogne.

Citat:
mislim da taj upgrade nije isplativ.
za toliku doplatu na cenu vec tog laptopa si mogao da uzmes polovni titanium g4 tipa na 1 ghz.
mislim da radis sa tom masinom dok mozes a onda da kompletno zamenis komp.do tada ce i cene znacajno pasti kao sto se predvidja sa prelaskom na intel procesore.
ja imam imac na g3 400 mhz i ibook na g4 1.33 razlika je ogromna ali je razlika i u verziji g3 na prema g4.mislim za taj upgrade da nije dovoljan da bi iole bio opravdan.


Mudro zboris. Priznajem, primio sam se, treba malo da o`ladim :)

A sta radite kad se masina zakuca? Ima li neki ctrl/alt/del fazon?

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 30.12.2005. u 20:54 GMT+1]
[ Darko Selakovic @ 30.12.2005. 22:37 ] @
Evo ovde... treća stavka...
http://www.paulstamatiou.com/2...ery-new-mac-owner-should-know/
pogledaj sve... veoma zanimljivo.
[ kondor-n @ 30.12.2005. 22:39 ] @
Citat:
A sta radite kad se masina zakuca? Ima li neki ctrl/alt/del fazon?


Command + Alt + Esc = Force Quit
Pogldaj ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...rebaju-mi-precice-na-tastaturi
[ stani-pani @ 31.12.2005. 12:07 ] @
Hvala svima na odgovorima :)

Do sada sam se vec, na zalost, upoznao i sa fsck komandom, reinstalacijom sistema, prom resetom, disk worrior-om, pa cak i panic ekranom i puknutim darwin-om, ali dobro, tako se valjda uci. No ja sam navikao navikao na tvrdi reset kod PC (znam za command + ctrl + power button), ali ipak ne znam koliko je to zdravo za malisu? Sinoc sam ga na otprilike svakih 5-10 minuta resetovao.

Mislim da je kod mene problem ili sa losom verzijom Pantera (zbog gresaka koje prijavljuje u logu instalacije ili zbog zaprljanog lasera na DVD romu)

A da. Hteo bih da imam i classic, pa me interesuje da li na malisu gde postoji neki Mac OS X se moze instalirati Mac OS 9 (bilo na istu particiju ili na drugu), a da sve to posle lepo radi?

A bre, sad ce ng, a ja ne mogu da se odvojim od malise :) Sinoc sam do 3 zaglavio pored njega.
[ hulja @ 31.12.2005. 17:26 ] @
moguce je da su greske prilikom instalacije (verovatno zbog dvd tj. citaca) odgovorne.mac platforma je stabilna do bola tako da mislim da ne mucis sebe i masinu vise nego lepo da izvrsis instalaciju preko target moda odnosno sa druge masine preko firewire porta i drugog citaca.
[ madamov @ 01.01.2006. 11:31 ] @
Citat:
Hteo bih da imam i classic, pa me interesuje da li na malisu gde postoji neki Mac OS X se moze instalirati Mac OS 9 (bilo na istu particiju ili na drugu), a da sve to posle lepo radi?

Na početku prelaska na Mac OS X se preporučivalo da se Classic stavi na posebnu particiju zbog performansi, mislim da za tim odavno nema potrebe. Naravno da će sve lepo da ti radi bez obzira gde ga instaliraš. Mada je potrebe za Classicom sve manje, čak se ni ja ne sećam kada sam ga poslednji put pokrenuo.
[ stani-pani @ 01.01.2006. 15:59 ] @
Citat:
Na početku prelaska na Mac OS X se preporučivalo da se Classic stavi na posebnu particiju zbog performansi, mislim da za tim odavno nema potrebe. Naravno da će sve lepo da ti radi bez obzira gde ga instaliraš. Mada je potrebe za Classicom sve manje, čak se ni ja ne sećam kada sam ga poslednji put pokrenuo.


Mislim da sam napravio gresku u koracima kada sam obrisao Mac OS 9, pa uradio cistu instalaciju Pantera. Sada mi trazi devetku za neke aplikacije (npr. disk utility iz X-a moze da verifikuje i popravi dozvole ali ne i disk...za disk moram da ga boot-ujem preko instalcionog cd-a). Zato hocu Mac OS 9, ali ne znam da li mogu sada da ga instaliram na particiju (ili neku drugu) gde je Panter, posto je u pitanju stariji os. Je li to moguce?

Neophodan mi je dvd-rezac. Razmisljam se o nekoj externoj varijanti (posto ne znam da li ima negde u zemlji da se kupi interni dvd rezac?). Kako se bios snalazi sa njima, tj da li se na cistoj masini i sa nekom externom usb 2 varijantom dvd-rezaca moze boot-ovati sa c tasterom?

Link koji mi je puno pomogao je [url]http://www.geocities.com/texas_macman/MacTroubleshoot.html[/url] Moguce da ga je neko na es ostavio, ne mogu da se setim, ali ne smeta da se jos jednom ovde nadje.
[ milke @ 01.01.2006. 18:46 ] @
Citat:
stani-pani: Mislim da sam napravio gresku u koracima kada sam obrisao Mac OS 9, pa uradio cistu instalaciju Pantera. Sada mi trazi devetku za neke aplikacije (npr. disk utility iz X-a moze da verifikuje i popravi dozvole ali ne i disk...za disk moram da ga boot-ujem preko instalcionog cd-a). Zato hocu Mac OS 9, ali ne znam da li mogu sada da ga instaliram na particiju (ili neku drugu) gde je Panter, posto je u pitanju stariji os. Je li to moguce?
Naravno da ne može. Oko popravke diska; da bi se izvršila popravka diska/particije, on(a) mora da se unmount-uje. To znači da ne možeš da popraviš sistemski disk/particiju (onaj/u na koji/u ti je intaliran trenutno aktivan OS), osim da Disc Utility pokreneš sa instalacionog diska. Nije ti potreban Mac OS 9, već druga particija sa instaliranim Mac OS X-om, pa nju boot-uješ, onda pokreneš Disc Utility iz /Application/Utilities foldera i možeš da popraviš onu prvu particiju sa instaliranim Mac OS X-om. Dok popravlja, gledaj kako prvo unmount-uje disk, popravlja, pa ga mountuje nazad. Valjda i sam smatraš da ja popravka sistemskog diska/particije prilično glup razlog za instaliranje istog OS-a i na nekom drugom disku/particiji. Disc Utility zato i postoji na instalacionom CD/DVD-u, a ne samo da bi nešto radio sa diskom (pravio particije, formatirao...) prilikom instalacije.

Update: Kada kažem "naravno da ne može", mislim da ne možeš da instaliraš Mac OS 9 na istu particiju gde je i Mac OS X, a da ti ovaj drugi ostane. Naravno, ako ćeš sve da brišeš, onda može, ali ne vidim potrebe, vidi gore.

[Ovu poruku je menjao milke dana 01.01.2006. u 19:52 GMT+1]
[ stani-pani @ 01.01.2006. 18:58 ] @
Citat:
Naravno da ne može. Oko popravke diska; da bi se izvršila popravka diska/particije, on(a) mora da se unmount-uje. To znači da ne možeš da popraviš sistemski disk/particiju (onaj/u na koji/u ti je intaliran trenutno aktivan OS), osim da Disc Utility pokreneš sa instalacionog diska. Nije ti potreban Mac OS 9, već druga particija sa instaliranim Mac OS X-om, pa nju boot-uješ, onda pokreneš Disc Utility iz /Application/Utilities foldera i možeš da popraviš onu prvu particiju sa instaliranim Mac OS X-om. Dok popravlja, gledaj kako prvo unmount-uje disk, popravlja, pa ga mountuje nazad. Valjda i sam smatraš da ja popravka sistemskog diska/particije prilično glup razlog za instaliranje istog OS-a i na nekom drugom disku/particiji. Disc Utility zato i postoji na instalacionom CD/DVD-u, a ne samo da bi nešto radio sa diskom (pravio particije, formatirao...) prilikom instalacije.


Da, jasno mi je. Problem je u sledecem, nakon instalacije Pantera, uradim update softvera. Nakon toga se desi da nesto tu i tamo pukne (kao npr safari) i onda zelim da koristim disk utility. Na onom linku kojeg sam u proslom postu ostavio sam nasao negde da Pantera ne valja popravljati nakon uradjenog update-a softvera sa disk utility-a na koji je na instalacionom cdu jer se valjda onda ne snalazi najbolje sa popravkom prava. Uvek kada sam mu radio proveru i popravku prava nakon toga je dolazilo do pucanja darvina. To je jedini razlog zasto hocu disk utility sa hd-a. Znaci da rezimiziramo, jos jedan os na drugu particiju?

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 01.01.2006. u 20:08 GMT+1]
[ hulja @ 02.01.2006. 06:31 ] @
ok ajde da se udaljimo od problema i pokusamo da uradimo troubleshooting.
imas 2 opcije problem je softverski ili hardverski.
1. pucanje darvina safarija itd se verovatno nece resiti disk utility-jem ili ko zna cime.ako mislis da hoce ubaci cd tj dvd startuj sa njega (drzis c) i onda ga pokreni.ja licno koristim i rekli su mi da je disk warrior majka :) i njega koristim.kakva particija drugi sistem itd.?skoncentrisi se na resavanje problema.ako ovaj korak ne reesi problem (a mislim da nece) onda idemo dalje.
2.jedini nacin da resis glavno pitanje hardver iii sovtver je da izvrsisi instalaciju u target modu sa druge masine.ja sumnjam da je problem u tvom dvd ili u disku sa koojeg vrsis instalaciju.ovo je jedini nacin da se priblizis resenju.ako i tada puca mozemo skoro sigurno reci da je hardver.
3.ako je hardver osim sistnijih stvari tipa sumnjas da memorija a imas drugi modul ne mozes puno da u radis jer nemas kao servis komponente iza ledja pa da imas menjas dok ne upali.
steta sto imas ovakve probleme cim si uzeo masinu ali nemoj i sebe i nju muciti.os 9 druga particija stvarno nece resiti problem a samo se bedacis sve vise.
[ madamov @ 02.01.2006. 13:50 ] @
Citat:
Kako se bios snalazi sa njima, tj da li se na cistoj masini i sa nekom externom usb 2 varijantom dvd-rezaca moze boot-ovati sa c tasterom?

Mac OS X ne podržava butovanje sa USB diskova, ali zato izuzetno dobro podržava but sa FireWire diska. Znači ako nađeš eksterno FireWire/USB za uređaj od 5,25 inča, slobodno ubaci drajv unutra i koristi pržač, neće biti problema ni sa USB snimanjem, ali za butovanje, samo FireWire.
[ milke @ 02.01.2006. 17:46 ] @
Citat:
madamov: Mac OS X ne podržava butovanje sa USB diskova, ali zato izuzetno dobro podržava but sa FireWire diska. Znači ako nađeš eksterno FireWire/USB za uređaj od 5,25 inča, slobodno ubaci drajv unutra i koristi pržač, neće biti problema ni sa USB snimanjem, ali za butovanje, samo FireWire.
OT: Ko zna, kruže glasine da će novi Intel iBook-ovi "izgubiti" FireWire priključak, pa se možda učini nešto po pitanju butovanja sa USB 2. Mada, zašto je onda osnovni zahtev za instalaciju 10.4 da poseduješ FireWire? Glasine...
[ stani-pani @ 02.01.2006. 20:07 ] @
Citat:
Mac OS X ne podržava butovanje sa USB diskova, ali zato izuzetno dobro podržava but sa FireWire diska. Znači ako nađeš eksterno FireWire/USB za uređaj od 5,25 inča, slobodno ubaci drajv unutra i koristi pržač, neće biti problema ni sa USB snimanjem, ali za butovanje, samo FireWire.

Hvala za info...zamalo da se zaletim do prve otvorene prodavnice i uzmem externi usb rezac

Ostaje mi problem sa combo update-om. Skinem ga sa malisom, prijavi mi da ne moze da mount-uje dmg fajl. Skinem ga sa flashget-om na PC i prebacim na malisu prijavi mi gresku codec overrun. Gledajuci po forumima slicne situacije nailazim na sledece odgovore: korumpiran fajl (hej, bre, pa to je sa apple-ovog sajta?!), izgubljen neki paket iz fajla tokom skidanja (probao x puta, statisticki malo verovatno), problem sa firewall podesavanjima (uopste to nisam cackao...nisam jos stiga do toga ;-) ), da je do ISP-a (mogu da probam za koji dan na drugom ISP-u). Ima li neko ideju?

Hteo bih da prebacim virtuelnu memoriju na drugu particiju. Gde je podesavanje za to?

Je li postoji neki sw za Mac slican norton ghost-u da snimim imidz sistema kako bih ubrzao instalaciju sistema (mislim da sam to savladao ;-) )? Preporuka za arhiver/dearhiver, onda nesto slicno total commander-u, tj za sw bez koga ne mozete (pozeljno freeware)?

A da, ima li Mac OS X opcije za spasavanje tipa last known good configuration, automated system recovery, rollback driver itsl?

[ madamov @ 03.01.2006. 14:10 ] @
Citat:
Ima li neko ideju?

Nemam ideju, ali nudim pomoć, imam taj update zajedno sa svim ostalim updejtima na particiji na eksternom FireWire disku, pa se javi privatnom porukom da svratiš i to direktno sa diska instaliramo na mališu da vidimo u čemu je problem.
Citat:
Hteo bih da prebacim virtuelnu memoriju na drugu particiju. Gde je podesavanje za to?

Za Tiger, ali u dnu strane ima linkova ka hintovima za Panther: http://www.macosxhints.com/article.php?story=20050601094611565

Za Panther: http://www.macosxhints.com/article.php?story=20031104150206554
Citat:
Je li postoji neki sw za Mac slican norton ghost-u da snimim imidz sistema kako bih ubrzao instalaciju sistema (mislim da sam to savladao ;-) )? Preporuka za arhiver/dearhiver, onda nesto slicno total commander-u, tj za sw bez koga ne mozete (pozeljno freeware)?

Carbon Copy Cloner je nešto najsličnije Ghostu. Za nešto slično Total Commanderu ne znam, što se arhivera tiče, Mac tradicija je da se koristi StuffIt, dok Milke ne završi svoj Genie B).
Citat:
A da, ima li Mac OS X opcije za spasavanje tipa last known good configuration, automated system recovery, rollback driver itsl?

Nema, koliko ja znam, jer mu, iskreno rečeno, ni ne treba.
[ madamov @ 04.01.2006. 16:42 ] @
Evo još jednog hinta kako napraviti particiju na hard disku sa koje je moguće instalirati Mac OS X:

http://www.macosxhints.com/article.php?story=20051227162152292
[ stani-pani @ 04.01.2006. 21:49 ] @
Hteo bih svima da se zahvalim na ukazanoj pomoci, posebno userima hulja i madamov.

Na kraju se ispostavilo da je problem hardverske prirode. Cim sam izvadio jedan SODIMM modul (inace third party parce) Panter je proradio bas kako treba, stabilno, pa cak i brze nego sa dva modula. Znaci nema vise pucanja safarija, problema oko update-a, panic poruka itsl. Malisa sada radi kao zmaj, pardon panter :-)

Da li neko zna kako se moze doci do Apple Hardware Test CD-a za Pismo?
[ madamov @ 04.01.2006. 22:16 ] @
Citat:
Da li neko zna kako se moze doci do Apple Hardware Test CD-a za Pismo?

Pitaću vlasnika mog bivšeg Pisma da li mu je kutija od njega u Beogradu, pošto on živi u Podgorici, ali je često u Beogradu.
[ MacOS @ 07.01.2006. 02:02 ] @
Citat:
Hteo bih da prebacim virtuelnu memoriju na drugu particiju. Gde je podesavanje za to?

Bez kuckanja po treminalu probaj Xupport (http://www.computer-support.ch/xupport/download/XU3.dmg.gz)

[Ovu poruku je menjao madamov dana 05.07.2006. u 19:02 GMT+1]
[ hulja @ 07.01.2006. 07:42 ] @
stavili smo tiger a ne pantera.ostavi i 10.4.3 sto pre.
[ stani-pani @ 07.01.2006. 16:06 ] @
Citat:
hulja: stavili smo tiger a ne pantera.ostavi i 10.4.3 sto pre.
Vratio sam se na Pantera zbog ovoga:

Make sure your hardware can run Mac OS X Version 10.4 Tiger
Mac OS X Version 10.4 requires a Macintosh with:
PowerPC G3, G4, or G5 processor
Built-in FireWire
At least 256MB of physical RAM
A built-in display or a display connected to an Apple-supplied video card supported by your computer
At least 3.0 GB of available space on your hard drive; 4GB of disk space if you install XCode 2 developer tools
DVD drive for installation
(veza: http://www.apple.com/macosx/upgrade/requirements.html)

Trenutno imam samo 128Mb, sto jeste malo za Tigra. Pocetkom sledece nedelje nabavljam SODIMM koji ce, nadam se. da pase u Pismo, pa se vracam na Tigra :)

Da li neko zna kako da iskljucim onaj zvuk koji se cuje prilikom paljenja masine?

Kako mogu da namestim da vreme za shut down / reboot ne bude 120 sec, nego po mom izboru?

Verovatno velika vecina vas zna stvari koje se nalaze u MacWorld`s 50 OS X Tips, ali moze da nama pocetnicima pomogne (nadam se da ce mi ul uspeti :) )
[ hulja @ 07.01.2006. 17:58 ] @
pogledaj na www.macosxhints.com
postoji hack za ukidanje muzike prilikom startovanja ili seljacka fora da stisas zvuk na nivou sistema.
za drugo 120 sec za restart ili shutdown na nivou sistema koliko znam ne mozes menjati.verovatno da takodje postoji hack ali iskreno meni nije jasno ko koristi te opcije vec odmah koristim retsart ili shutdown.
[ stani-pani @ 07.01.2006. 19:00 ] @
Citat:
hulja: za drugo 120 sec za restart ili shutdown na nivou sistema koliko znam ne mozes menjati.verovatno da takodje postoji hack ali iskreno meni nije jasno ko koristi te opcije vec odmah koristim retsart ili shutdown.


Slazem se. U stvari treba mi hack da me uopste ne pita da li hocu restart / shutdown, vec da to uradi.

Kako mu namestiti da pamti izgled u Finder-u, znaci jednu od one tri opcije (nesto kao folders, details i ono trece sto u Windows-u ne postoji?

Mapirao sam folder sa Mac-a na PC-u, ali kad Mac upadne u sleep mode diskonektuje me. Moze li se negde namestiti idle time ili sta vec treba?
[ madamov @ 07.01.2006. 21:21 ] @
Citat:
DVD drive for installation

Ovo ne mora, postoji instalacija i na 4 CD-a.
[ hulja @ 07.01.2006. 22:59 ] @
apple meni system preferences energy saver pa definisi kad sta itd.
[ MacOS @ 08.01.2006. 01:56 ] @
> ~Kako mu namestiti da pamti izgled u Finder-u, znaci jednu od one
> tri opcije (nesto kao folders, details i ono trece sto u Windows-u
> ne postoji?

Ako sam dobro razumeo pitanje onda... Nad otvorenim prozorom uradis
Command + J pa namestis sve parametre prozora sa ukljucenom All
Windows opcijom.
[ MacOS @ 08.01.2006. 02:00 ] @
Citat:
pogledaj na www.macosxhints.com postoji hack za ukidanje muzike prilikom startovanja ili seljacka fora da stisas zvuk na nivou sistema.

Aman, kako vam ne dosadi da hakujete po sistemu kad je to vec neko napravio. Pogotovo da tako savetujete totalne pocetnike... :((

Gotova stvar koju ja koristim:
StartupSound.prefPane 1.0.3 na http://www5e.biglobe.ne.jp/~ar...StartupSoundPrefPane103.dmg.gz

[Ovu poruku je menjao madamov dana 05.07.2006. u 19:03 GMT+1]
[ Darko Selakovic @ 09.01.2006. 00:46 ] @
Evo dajem glas protiv hakovanja po sistemu.
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/25458