[ cezarius @ 28.12.2005. 12:14 ] @
Pozdrav,

nacitao sam se silnih foruma i sve mi je malo jasnije, ali i dalje to ne funkcionise.


Imam AP (tj. ruter) koji radi u klijent modu. Povezan je na eksternu antenu pa na provajdera. Ima 4 LAN porta. Sve je to radilo dok se nisam odlucio da povezem i drugi kompjuter. Naime, provajder ne registruje MAC adresu AP-a vec LAN kartice.


Citao sam da trebam podesiti NAT da bi provajder video samo MAC adresu AP-a, a ispod njega mogu imati i 1000 kompjutera, ali ne znam kako to da podesim.


NAT mi je Enable, ali tu jos i imam Port Forwarding, Virtual Server...

Sve je bilo podeseno za jedan komp na sledeci nacin: Ako hocu podesavati AP moram menjati IP adresu LAN kartice na 192.168.0.* i posle sve vracati na automatsko dodeljivanje IP-a i DNS-a da bi mi internet radio.

Mogu da se kladim da je potrebna samo neka kucica da se otkaci i da sve proradi.

Inace, kompjuteri mi se vide u mrezi povezani preko rutera.
[ Miroslav Jeftić @ 28.12.2005. 13:00 ] @
Koji je proizvođač i model AP-a? Kod AP-a koji ja koristim (Planet) u njegovom web interfejsu (kod WDS podešavanja ako se dobro sećam) ima opcija "mac clone" čijim isključivanjem provajder ne vidi mac adresu moje lan kartice već mog AP-a i obrnuto. E sad, ne znam da li nešto slično ima na uređaju koji ti koristiš?
[ cezarius @ 28.12.2005. 13:13 ] @
I ja koristim Planet. WRT-414. Ali meni trenutno stoji podesen na modu Station-Infrastructure. Ako ga prebacim na AP Bridge-WDS nemam Site Survey da odaberem provajdera vec imam mogucnost da ispisem 8 MAC adresa.

Sto se time MAC clone, postoji takvo dugme, ali na Stat.-Infrasctr. modu gde mogu i gde sam upisao moju MAC adresu.

Mislim, bez obzira na MAC adresu trebao bi mi prikazati stranicu na koju se logujem, a MAC adresu tek proverava kada pokusam da se ulogujem.
[ broker @ 28.12.2005. 13:25 ] @
MAC ne prolazi ni kroz obican ni kroz NAT ruter. Ako prolazi, onda je to verovatno podeseno da tradi kao bridz a ne kao ruter.
[ Miroslav Jeftić @ 28.12.2005. 13:26 ] @
Citat:
cezarius: Sto se time MAC clone, postoji takvo dugme, ali na Stat.-Infrasctr. modu gde mogu i gde sam upisao moju MAC adresu.

Mislim, bez obzira na MAC adresu trebao bi mi prikazati stranicu na koju se logujem, a MAC adresu tek proverava kada pokusam da se ulogujem.


Da li bi mogao ovo još malo objasniti, pošto nisam baš dobro shvatio; da li možeš MAC clone opciju da isključiš, tj. da je ne koristiš uopšte i koju ti stranicu ne prikazuje?
[ cezarius @ 28.12.2005. 14:03 ] @
@broker

Od ponudjenih modova ima: AP, Station-Ad Hoc, Station-Infrastructure, AP bridge Point to point, AP bridge point to multipoint, AP bridge WDS.

Kod mene prolazi MAC kada ga stavim na Station-Infrastructure i automatske IP adrese za LAN kartice.


@Bryan Fury

Nemam tj. bar mislim da nemam opciju da iskljucim MAC Clone vec postoji samo button u podesavanju St-Infrastr i kada ga pritisnem on u TextBox ispise MAC adresu mog AP-e tj. rutera.

Kada iskljucim automatsko dodeljivanje IP adrese LAN kartice i upisem 192.168.0.* onda mogu da pristupim ruteru i da ga podesavam, ali tada ne mogu da koristim Net i obrnuto, ne mogu podesavati ruter kada mi je jedan komp na Netu dok je tada LAN IP Adresa vracena na automatic.
[ Miroslav Jeftić @ 28.12.2005. 20:38 ] @
Naravno, ne možeš istovremeno pristupati i ruteru i internetu~to je standardna procedura :)
[ cezarius @ 28.12.2005. 23:02 ] @
OK, bar sam to uradio kako valja.

Jednostavno, ali provajder gleda adresu LAN kartice, a ne AP-a. I ako ostavim tako podeseno drugi kompjuter se jedino moze logovati preko drugog naloga, jer ga smatra kao druga IP adresa, a ne da se oba kompa kriju iza AP-ove IP adrese.

NAT mi je enablovan. Ali ne znam da li si podesavao Port Forwarding itd.

Clone nemam nigde da iskljucim.

Kako da provajder vidi samo IP adresu AP-a????
[ cezarius @ 30.12.2005. 16:51 ] @
Zakljucak je da ovaj ruter ne moze da daje samo svoju MAC adresu, a ostale da krije.

Jedino da provajder da onoliko MAC adresa koliko ima kompjutera, ali to nije u mom slucaju jer provajder ne daje vise od jedne po nalogu.

Najgore je sto za ovaj uredjaj ne postoji FIRMWARE! Ako neko zna link molim da ga prosledi.