[ torbica @ 30.06.2001. 21:06 ] @
Dragi moji ES-ovci...
Ovaj topic treba da angazuje Vas mozak...
uslovi:
1. zamislite da ste pred Djindjicem i da on mora da shvati
2. zamislite da ste pred direktorom neke firme ;) koji isto mora da shvati :)
3. potrudite se da budete koncizni, jednostavni i pregledni

cilj ovog topica je da bude informativan prirucnik ili FAQ ili manual, da edukuje ljude (kao ja) koji ne razumeju sve detalje opensourca, da promovise opensource i da vam mozda olaksa zivot :). dokument koji se bude napravio bice javan i omogucice se prenos istog besplatno sa navodjenjem svih autora...

[Ovu poruku je menjao torbica dana 06-30-2001 u 09:07 PM GMT]
[ Ivan Tanasic @ 04.07.2001. 22:17 ] @
Evo mene mrzi sad da pishem ali da ostavim neke stvari koje se meni svidjaju kod open source, al ukratko:

1) Besplatan

2) Brzo se razvije zato shto u njegovom razvijanju utice mnogo strucnih i drugih ljudi shirom sveta

3) Nemoze sadrzati namerne propuste kao shto je npr. server za front page ekstenzije il kako se vec zvashe sadrzo rupu u jednom DLL fajlu nebi li Microsoft mogao da pristupa i stranicama na nekim serfverima a nisu ovlashceni da im pristupaju!!!!

4) Veoma je fleksibilan, tj. moze se menjati po potrebi.....


Ovo je bilo ukratko, kasnije cu verovatno doci i pojasniti ove stavke (nadam se da su uglavnom jasne).
ako smislim josh neshto postovacu...

Aj uzdravlje!
[ Ivan Tanasic @ 09.07.2001. 14:55 ] @
Zashto Open Source???

# Ljudi koji nisu upuceni u prednosti open source softvera cesto se pitaju koja je njegova prednost?
# Ja sada necu navoditi sve razloge zashto mnogi (programeri, system/network administratori, system
# projektanti...) koriste open source softver. U ovom tekstu ja cu se potruditi da objasnim ono
# shto bi zanimalo nekog od sponzora, direktora ili shefova vashe firme, nebi li i oni preshli na open
# source softver, ili bar jednim delom poceli da ga koriste.
# U napred se izvinjavam za gramaticke greshke :)

Kratak sadrzaj:

1) Shta je to open source uopshte
2) Njegove prednosti
3) Zahsto tolko broj korisnika prelazi na open source




1)Shta je to open source

Veliki broj korisnika closed source softvera se zacudi kada neko spomene model open source softvera.
Najceshce, to cudjenje se javlja zato shto vecina ljudi nezna shta je to open source softver, pa ne
mogu da prate dalji tok diskusije o istom. Opem source softver je softver uz koji dolazi izvorni kod.
Open source softver sa sobom vuce i nekoliko prava od kojih su sledeca najvaznija:
-Korisnik ima pravo da besplatno koristi taj softver
-Korisnik ima pravo da besplatno presnimava i distribuira isti
-Korisnik ima pravo da menja izvorni kod

2) Njegove prednosti

Oni koji znaju shta je tu open source softver cesto si pataju koje su njegove prednosti.
Open source model ima veliki broj prednosti u odnosu na closed source model, ali su neke najvaznije:

A)Korisnik ima pravo da besplatno koristi open source softver

U nashoj zemlji josh uvek se skipu softver moze kupiti po veoma povoljnim cenama. Jednog dana
(a mozda i uskoro) male, velike i srednje firme ce morati da plate softver koji koriste.
Velika preduzeca ce verovatno naci sredstava da plate softver, ali manja i srednja preduzeca nece imati
novca da plate astronomske cene komercijalnih programa. Tada ce im kao najbolja solucija doci open
source softver
B)Uz softver se dobija izvorni kod koji se slobodno moze preraditi

Samo distribucija izvornog koda dosta je doprinela na razvijanju open source modela.
Zbog tog "otvorenog koda" veliki broj svetskih strucnjaka radi na razvijanju tih programa, i samim tim
dolazi do brzeg ispravljana greshaka, i do brzeg razvijanja tih aplikacija. Brze se odklanjaju i
sigurnosni propusti. Poshto imate pravo da menjate kod, mozete ga preraditi i optimizovati za vashe
uslove rada. Takodje se time shto je kod slobodan dobija "zdrava konkurencija", tj. na neki programer
ima pravo da prepravi kod drugoga i da ga distribuira kao takvog, a zbog toga programer koji je
napravio
prvu verziju tog koda usavrshava svoj nebi li bio bolji od konkurentskog. Tako se izbegava monopol i
postize jaka konkurencija koje rezultuje boljim i ceshcim izlazenjem verzija istih.
Josh jedna prednost je ta shto Vi mozete biti sigurni da taj softver nama namerno ostavljenih
propusta (backdoor).

3) Zahsto tolko broj korisnika prelazi na open source

U poslednje vreme veliki broj korisnika je preshao na open source zbog gore navedenij prednosti,
a veliki broj je preshao zbog namernih propusta u komercijalnom softveru. Microsoft je jedan od
vecih softverskih kuca koji je imao "backdoors" u svojim programima. U jednom od dll fajlova
Microsoft FrontPage Extensions Server-a pronadjen je nameran propust koji omogucava svim kori-
snicima rad sa fajlovim na tom serveru. U open source softveru takav propust je nemoguc jer je veliki
broj programera vec izcitalo ceo izvorni kod i ustanovilo da backdors ne postoje. U poslednje vreme
primecen je veliki prelazak najceshce vladinih sitema raznih drzava Evrope na open source, zato shto
je moguce da se u njihovim operativnim sistemima nalaze rupe pomocu kojih americke organizacije tipa
CIA, i americka vlada mogu da shpijuniraju. Nikad se nezna shta se sve nalazi iza vasheg Windowsa-a!
To nije vazno vecini korisnika, zato shto oni i nisu tolko znacajni pa neko zeli da ih shpijunira,
ali nelogicno je da vecina evropskih vladi prelazi na open source, a nasha vlada pregovara sa
Microsoftom i koristi njegove proizvode.
[ tOwk @ 09.07.2001. 19:44 ] @
Mislim da bi trebalo izbaciti informaciju o tome kako naša vlada koristi MS. I to, iz jednostavnog razloga što bi mnogi reagovali ovako: "pusti Evropu, ako može vlada, mogu i ja".

Naravno ne bi svi, ali čak i kritika je istovremeno i reklama. Prema tome, poređenja bi trebalo da bude što manje, a što više samostalnih komplimenata. Neki od tih su tipa: "Najveći sajtovi na svetu kao što su Yahoo i drugi koriste open-source softver", "Open-source softver garantuje najbržu podršku za novi hardver - pogledajte primer IA64", itd.

Ukoliko se radi o neukim ljudima (iz oblasti računarstva naravno), glavna stavka u promovisanju je upotreba što većeg broja "stručnih" izraza i skraćenica, pa na odmet ne bi došla konstatacija kako open-source operativni sistemi sadrže TCP/IP mrežnu podršku, takođe podržavaju ISDN, ADSL, koriste CORBA Object Resource Managere, sadrže i routing i firewall softver koji pored ostalog ima i mogućnosti oblikovanja saobraćaja, IP masquerading, i slično. I posle bombardovanja stručnim izrazima (čime ste ih uverili da vi stvarno znate najbolje), možete preći na konkretne stvari, reći zašto je to bolje (cena, kvalitet, dostupnost), i zašto ne treba koristiti nešto drugo (pre svega MS).

Naravno, ne sme se nikad zaboraviti pomenuti podrška koju IBM, Sun, i druge veće računarske kompanije nude za open-source zajednicu, i na taj način ubeđivati ljude, ukoliko ne veruju da vi znate šta valja, da sigurno iz IBM-a znaju šta valja.

Međutim, pitanje je kada ćemo stići u situaciju u kojoj će open-source moći da se reklamira bez parole "bolji od Windows-a" ili "bolji od Microsoft-a". Za sada, na MS reklami za Windows sigurno nećemo videti poređenje "bolji od Linux-a", ili "Windows je operativni sistem (kao npr. Linux)".

Da li je moguće napraviti reklamu za Linux, FreeBSD i ostale open-source programe, bez reklamiranja konkurencije, ostaje da se vidi.

Toliko... nego da dodje npr AT&T pa da
[ Ivan Tanasic @ 09.07.2001. 20:29 ] @
Citat:
tOwk je napisao:
Mislim da bi trebalo izbaciti informaciju o tome kako naša vlada koristi MS. I to, iz jednostavnog razloga što bi mnogi reagovali ovako: "pusti Evropu, ako može vlada, mogu i ja".


Bice ispravljeno
Citat:

Naravno ne bi svi, ali čak i kritika je istovremeno i reklama. Prema tome, poređenja bi trebalo da bude što manje, a što više samostalnih komplimenata. Neki od tih su tipa: "Najveći sajtovi na svetu kao što su Yahoo i drugi koriste open-source softver", "Open-source softver garantuje najbržu podršku za novi hardver - pogledajte primer IA64", itd.

Bice i toga, nebrinite, samo strpljenja...
Citat:

Ukoliko se radi o neukim ljudima (iz oblasti računarstva naravno), glavna stavka u promovisanju je upotreba što većeg broja "stručnih" izraza i skraćenica, pa na odmet ne bi došla konstatacija kako open-source operativni sistemi sadrže TCP/IP mrežnu podršku, takođe podržavaju ISDN, ADSL, koriste CORBA Object Resource Managere, sadrže i routing i firewall softver koji pored ostalog ima i mogućnosti oblikovanja saobraćaja, IP masquerading, i slično. I posle bombardovanja stručnim izrazima (čime ste ih uverili da vi stvarno znate najbolje), možete preći na konkretne stvari, reći zašto je to bolje (cena, kvalitet, dostupnost), i zašto ne treba koristiti nešto drugo (pre svega MS).

Pa nebi bilo loshe spomenuti i gomilu softvera koji dolazi...
shto se tice strucnih izraza ok je pomenuti recimo routing, firewall i ip masquarding, ali tcp/ip adsl, isdn... malko zvuci glipo, mislim nisu tolko glupi.
Citat:

Naravno, ne sme se nikad zaboraviti pomenuti podrška koju IBM, Sun, i druge veće računarske kompanije nude za open-source zajednicu, i na taj način ubeđivati ljude, ukoliko ne veruju da vi znate šta valja, da sigurno iz IBM-a znaju šta valja.

Pa mozda nebi bilo loshe pomenuti, al sigurno ne u obliku "ibm zna bolje od vas :P
Citat:

Međutim, pitanje je kada ćemo stići u situaciju u kojoj će open-source moći da se reklamira bez parole "bolji od Windows-a" ili "bolji od Microsoft-a". Za sada, na MS reklami za Windows sigurno nećemo videti poređenje "bolji od Linux-a", ili "Windows je operativni sistem (kao npr. Linux)".

cinimi se da nigde nisam pominjo linux je bolji od windowsa, al se to mozda sakljucuje... a i netreba uzeti u obzir samo linux i windows, vec ceo open source protiv closed source.

Naravno ovaj dokument cu josh dosta doradjivati, zato shto sam na pocetku imao dosta ideja uglavi al sam ih pola zaboravio usput

I ako neko ima josh predloga mogao bi da ih prilozi....
u njihovim operativnim sistemim
[ Rodd @ 09.07.2001. 20:37 ] @
Evo, ja sam cuo za nekoliko nasih vecih firmi koje su se primile da im informacione sisteme radi Microsoft.
Ako mene pitate, direktori tih firmi i njihovi konsultanti za pitanja informatike (kojima je hobi sakupljanje skupe opreme na racun firme, a cemu ta oprema sluzi - pojma nemaju - samo nek je najskuplja) nemaju pojma sta je to Microsoft a sta Open Source. Oni samo znaju sta je Djindjic rekao i to je njima dovoljno da skrse 500,000 demona na Microsoftov informacioni stem bez daljeg raspitivanja.
E, sad, da ne ulazim u pricu da licno ipak mislim da je Microsoft i dalje najbolji za Intranet, kada je kvalitet (nikako cena) tog sistema u pitanju. Ja ipak mislim da bi i na ovom polju trebalo pruziti Open Sorce-u sansu.
Jedini nacin da se OS informacioni sistemi probiju nisu konferencije i prazne price nego uhvatiti jednu dobru i poznatu firmu i uraditi im OS informacioni sistem za daleko manje pare a pri tome da programeri iz sebe izvuku maksimum ne bi li taj IS bio lako upotrebljiv, stabilan, itd. znaci, pre svega, kvalitetan do bola i da se u prvih par meseci rada pokaze odlicno. Posle toga, lako bi se pridobile druge, manje firme jer niko nije lud da trosi pare na M$ kada mu je ispred nosa dokazana a jeftinija alternativa.
E, sad, kako pridobiti tu prvu firmu, koja mora da bude velika i poznata - pa zivimo u Srbiji ljudi - podmititi direktora, konsultanta, obecati procenat, kontrausluge, minimalnu cenu, bilo sta, samo da posao prodje. To je, veruj te mi, jedino sto oni razumeju a pricu o tome zasto je OS bolji mozete da im pricate danima - zabole njih.
Zato, dzabe prica zasto je OS bolji - "Facta Non Verba" iliti ostavite pricu nego neka neko pokaze na delu da je OS bolji pa ce sve ici lakse.
E, samo se pitam ima li u Srbiji OS programera koji su dovoljno kvalitetni da naprave tako dobar Informacioni Sistem, koji ce sve to da dokaze.
Da li bi neko od vas, znalaca, bio kadar da se toga prihvati, a?
[ tOwk @ 10.07.2001. 15:39 ] @
Rodd: bez para te�ko.

Ali upravo je stvar u tome �to je u open-source zajednici sve ve� prisutno (npr. ltsp.org - linux terminal server project), samba (dopustimo i ms klijente, i nfs klijente bez sambe), koristiti jednostavan softver za remote administraciju (koga isto ima na kilograme) itd.

Sve u svemu, ceo open-source svet je tu "na izvol'te", pa za�to i ne bi.

Ne�emo mi da pi�emo jo� jedan Unix, kad ih ima ve� toliko, i to besplatnih...

Toliko.
[ Rodd @ 16.07.2001. 01:32 ] @
Citat:
tOwk je napisao:
Rodd: bez para te�ko.


Veruj mi, pojedine nase firme imaju i vise para nego sto ti se cini. Cuo sam za neke slucajeve gde su za informacione sisteme (koji su ispadali shit u vecini slucajeva) izdvajali astronomske cifre. Pare nisu problem nego kadar. Gde su ti open source programeri koji ce da urade posao? U Jugi sve firme koje razvijaju informacione sisteme uglavnom koriste MS tehnologije.

Citat:

Ali upravo je stvar u tome �to je u open-source zajednici sve ve� prisutno (npr. ltsp.org - linux terminal server project), samba (dopustimo i ms klijente, i nfs klijente bez sambe), koristiti jednostavan softver za remote administraciju (koga isto ima na kilograme) itd.

Sve u svemu, ceo open-source svet je tu "na izvol'te", pa za�to i ne bi.

Ne�emo mi da pi�emo jo� jedan Unix, kad ih ima ve� toliko, i to besplatnih...

Toliko.


Nemam pojma ni sta je LTSP ni sta je Samba i nisam neki strucnjak za OS. Ako je to tako, zamisli kako neki direktor velike firme tek nema pojma o ovome o cemu si ti pricao. Oni ce da znaju razliku kada sve te tehnologije neko primeni i pokaze da one rade dobar posao a da su jos pri tome jeftine. Niko ne trazi pravljenje nekih novih Unixa vec implementaciju postojece OS tehnologije u informacione sisteme, a za taj posao su potrebni ozbiljni timovi ljudi. Gde su?