[ Uranijum @ 29.12.2005. 12:45 ] @
Dakle, pitanje je cisto hipoteticko. Pretpostavka: zna se da je mobilni telefon negde u blizini, recimo do 2 km. Kako odrediti njegovu lokaciju. Naravno, bez ortak lokatora. Mala mozgalica, dali ima neko kakvu ideju?
[ whitie2004 @ 30.12.2005. 07:49 ] @
Pozoves hipotetickog podmicenog sluzbenika MUP, MTS, BIA ...

on moze zaobici sifrovanje saobracaja i direktno prici podacima !
[ Uranijum @ 30.12.2005. 10:51 ] @
Ne, ne, ne. Nisi razumeo pitanje. Kakav sifrovan saobracaj. Treba samo da odredis lokaciju gde se telefon nalazi, bez pomoci treceg lica. Nije valjda da nikom nista ne pada na pamet. Mislio sam da ce predlozi samo da pljuste.
[ whitie2004 @ 09.01.2006. 07:51 ] @
Server i telefon komuniciraju sifrovano i bez toga neznas koji od vise stotina telefona u tih 2 kilometra trenutno emituje. Cak i ako predpostavis da je ostao samo 1 telefon na tom prostoru, refleksije su visestruke, a predaja kratka, gotovo trenutna. Recimo da bi u nekim idealnim uslovima Sibirske stepe mozda uspeli nesto ...

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 09.01.2006. u 08:53 GMT+1]
[ Uranijum @ 09.01.2006. 12:45 ] @
Pa ne znam bas...Mislis da je u nekim ne-previse-urbanim sredinama saobracaj tako jako gust i to preko celog dana (noci)? Ne verujem. Mada, ko zna. Kazes, emisija je skoro trenutna. Stavi mob pored svojih zvucnika pa nazovi sebe sa fix. pa ces da vidis da taj trenutak traje barem nekoliko sekundi i pre nego sto ti mob zazvoni. Jos ako je taj poziv bio u tacno odredjeno vreme, to moze dosta da pomogne. Sta mislis?
[ DusanSukovic @ 11.01.2006. 21:25 ] @
Ja mislim da samo lociranje mobilnog telefona se mora zasnivati na klasicnim principima lociranja predajnika, osim ako nemas pristup centrali ;-). I ako si ga locirao, sta sad - u principu nista.


[ Uranijum @ 12.01.2006. 17:00 ] @
Dusane, mislim da si u sustini u pravu, mada s druge strane mislim da to nije bas tako jednostavno za izvesti (ali ne i nemoguce). Zadatak je i bio samo lociranje, nista drugo, mada niko ovde nije ponudio neko kompletno resenje (nikakvi detalji).
[ alex @ 12.01.2006. 17:11 ] @
Dok sam radio za firmu koja je radila razvoj GSM VAS (value added servisa) servisa locirao sam telefone slanjem silent SMS poruke. U povratnom izvestaju sam dobijao informaciju na koju je GSM celiju telefon povezan. Ukoliko je mreza celija dovoljno gusta, moguce je odrediti lokaciju telefona - naravno, ne tacno u metar, al' barem podrucje gde se telefon nalazi.

poz,
alex.
[ DusanSukovic @ 12.01.2006. 23:57 ] @
Pazi to je zacaran krug: GSM koristi frequency hopping, plus je kodiran signal. Srecom slabim algoritmom ;-). Zar ne vidis poteskocu?

Pozdrav.
[ DusanSukovic @ 12.01.2006. 23:59 ] @
Citat:
Dok sam radio za firmu koja je radila razvoj GSM VAS (value added servisa) servisa locirao sam telefone slanjem silent SMS poruke. U povratnom izvestaju sam dobijao informaciju na koju je GSM celiju telefon povezan. Ukoliko je mreza celija dovoljno gusta, moguce je odrediti lokaciju telefona - naravno, ne tacno u metar, al' barem podrucje gde se telefon nalazi.

poz,
alex.



Je li ovo moze izvesti obican smrtnik sa telefonom bez da ima neki dogovor sa providerom? Sumnjam.

Pozdrav
[ whitie2004 @ 13.01.2006. 08:04 ] @
>> Srecom slabim algoritmom ;-).

Da bilo je reci o tome. Zadnjih 6 mesta u kljucu su popunjeni sa nulama. Ustupak FBI-u da bar on moze da razbije kljuc bez saglasnosti provajdera.

U osnovi sistema je mehanizam koji garantuje kvalitet veze, a koji se moze iskoristiti za lociranje. Svaki mob.telefon vodi rang listu 4 najkvalitetnija predajnika za slucaj potrebe brzog prebacivanja. Znaci postoji tabela jacine signala i brzine odziva. Zanemarujuci refleksije koji povecavaju distance, dobijaju se dosta dobri rezultati.

Klasicna metoda 'lisicarenja' podrazumeva postojanje:
- stalnog signala sa mogucnoscu merenja promene signala u zavisnosti od azimuta
- modulacija sa stalnim nosiocem ili dovoljno uzak signal

Kako ne ispunjavamo gornje uslove ostaje samo metoda NF pojacala -> rasporedis dovoljan broj pojacala i zvucnika po terenu i kad cujes poznato drndanje, mobilni je u blizini :-)

[ Vostoki @ 18.01.2006. 23:25 ] @
Koliko se ja secam NOKIA je imala Net Monitor program koji je namenjen zapravo serviserima i daje performanse mreze. Znam da sam ga aktivirao i zezao se, ali on daje ne bas pouzdane performanse jer dosta ima veze sa prijemom signala u njemu.

Daje kodove baznih stanica, atenuaciju signala i stvarno mnostvo drugih stvari. Nije lose koga bas interesuje. Ne znam ni za jedan drugi telefon koji je imao ovakve opcije.
[ Mister Big Time @ 18.01.2006. 23:32 ] @
Pa imaju u planu da uvedu onu uslugu lociranje odredjenog korisnika... kako bi zene mogle da proveravaju muzeve da li su zaista na lokalnoj pijaci ili mozda na drugoj opstini

Dakle tehnicki je moguce.... a kako - verovatno nikako sa ove "nase strane".. sto neko rece tu se sve enkriptuje... nije to bas tako "uhvati signal".
[ whitie2004 @ 20.01.2006. 07:25 ] @
Alkatel izi je i dan-danas nezamenjiv za pozicioniranje antene; osetljiv prijemnik, konektor za spoljnju antenu i svi ovi podaci u meniju samog mobilnog! Nezamenjiv!

Snaga signala ne utice na tacnost izmerenih distanci jer se meri brzina odziva, a brzina svetlosti je kostanta.
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2006. 08:41 ] @
Citat:

Da bilo je reci o tome. Zadnjih 6 mesta u kljucu su popunjeni sa nulama. Ustupak FBI-u da bar on moze da razbije kljuc bez saglasnosti provajdera.


Off Topic - ali pre ce biti da je u pitanju francuska Sureta a ne FBI ;)

Citat:

Dakle tehnicki je moguce.... a kako - verovatno nikako sa ove "nase strane".. sto neko rece tu se sve enkriptuje... nije to bas tako "uhvati signal".


Problem je sto ti ne znas geografske lokacije baznih stanica, ti podaci se ne prenose mrezom - njih zna samo servis provajder.
[ sasadom @ 20.01.2006. 09:51 ] @
Hajde da zagolicamo malo
Kako je onaj sampion prisluskivao telefone notebook-om.
Neverovatno lako - prikljucis se na neku stanicu (a uvek si prikljucen kada si u dometu) i jednostavno pratis saobracaj. Ja sam na wireless-u izmedju ostalog i naravno sav saobracaj koji ide preko te stanice mogu da vidim kao i svako drugi ko je na njoj. KAKVO SIFROVANJE BRE - pa nisu mob telefoni kript masine - oni samo imaju svoj protokol KOJI JE UVEK ISTI ZA SVE NJIH :))
E kada je to tako, sada mozete pustiti masti na volju. Nadjes program koji prati sve preko stanice - vidis sta tebi stanica salje a vidis i sta ti njoj saljes, JOJ KADA BI PROVALIO DA UMESTO STANICI (serveru za obradu) TI DIREKTNO POSALJES-PREUSMERIS NA ZELJENI TEL:))

Cudo ovaj Internet, a ti kako si bate...
[ sasadom @ 20.01.2006. 11:11 ] @
Sta sve mozes kada znas protocol

[url]http://www.axelprod.ch/index.php?rub=products&PR_id=4[/url]

[ sasadom @ 20.01.2006. 11:22 ] @
A vidi ovo ...

GSM Analyzer Main Features
Interfaces supported are A (Interface b/w BSC and MSC), A-bis (Interface b/w BSC and BTS), B (Interface b/w the MSC and its associated VLR), C (Interface b/w the HLR and the MSC), D (Interface b/w the HLR and the VLR), E (Interface b/w MSCs), F (Interface b/w MSC and EIR), H (Interface between HLR and AuC), J (Interface b/w the HLR and the gsmSCF).

Supports real-time as well as off-line analysis.

Displays summary, detail, hex-dump, statistics, and call trace views.
Summary View displays MTP2, MTP3 information, GSM Message types, information about various channels used during the call, frequency hopping etc.
Detailed View displays easy to understand decodes of user selected frame.
Decoding of many RR layer non-transparent messages such as “System Information”, “Measurement Result”, “Immediate Assignment” etc.
Statistics view displays statistics based on frame count, byte count, frames/sec, bytes/sec etc for the entire captured data.
Call trace view displays call statistics such as number of active/completed calls, durations of the completed calls, Type of Call (e.g. SMS/Location Update/Authentication/Speech Call), IMSI/TMSI associated with each call.
Hex dump view displays raw HDLC frame data as a hexadecimal and ASCII octet dump .

Real-time filter and search features on various GSM message types

Recorded trace files can be played back using HDLC playback option
Streams can be captured on the selected time slots (contiguous or non-contiguous), sub-channels or full bandwidth. Frames can be transmitted/captured in either, n x 64 kbps, or n x 56 kbps data channels .The variations accommodated in the software are inverted or non-inverted data, and byte reversal or non-reversal.
Simultaneous decoding of multiple GSM Links on the same or separate T1/E1
Exports detailed and summary information to a comma delimited file for subsequent import into a database or spreadsheet.
Remote monitoring capability using GL's Network Surveillance System

--------------------------------------------------------------------------------

Supported Protocols:
Supports interfaces such as A, Abis and Gs for different variants of GSM such as GSM 900, DCS 1800 , PCS 1900MTP2: Q.704, ITU-T Blue Book / ANSI T1.111-1996
MTP3: MTP2: Q.703, ITU-T Blue Book / ANSI T1.111-1996
SCCP: Q.713, CCITT (ITU-T) Blue Book / ANSI T1.112-1996
BSSMAP: 3GPP TS 08.08 V8.9.0
MM & CC: 3GPP TS 24.008 V5.2.0
SMS: 3GPP TS 03.40 V7.5.0 & 3GPP TS 04.11 V7.1.0
BTSM: 3GPP TS 08.58 V8.6.0
RR: 3GPP TS 04.18 V8.13.0
LAPD: Q.921, CCITT (ITU-T)
BSSAP : 3GPP TS 29.018 V6.0.0 (2004-06)


evo linka
[url] http://www.gl.com/gsmanalyzer.html [url]

[ whitie2004 @ 21.01.2006. 07:39 ] @
Bojim se da nas dvojica ne razumemo ni pola od ovoga gore sto si citirao, a da ne pricamo da nemamo ni znanja ni novca da to koristimo. Sama teza da je dovoljno znati protokol da bi ga razbio je veoma tanka i podseca me na onu: sto vise ucim to vise vidim koliko naznam.

SIM kartica u mobitelu je dosta slicna onoj u VISA-i, pa ako uspes da razbijes -> javi nam. Na forumu ima mnogo zainteresovanih ;-)

[ sasadom @ 21.01.2006. 09:36 ] @
Ha,
pa ja mogu da kazem nesto - dam ideju, inace ja se bavim zastitama a ne razbijanjem, ali to je jako povezano zar ne:))
Pa, ... mora da se malo programira ako se zeli nesto izvesti, ne moze sve sa neba
Inace ovo je bila samo jedna ideja i nista vise ... ko zna koliko ih neko drugi ima :)))
E a na gornjim linkovima gore ima negde i pravih prijemnika-predajnika (mozda se sa njima nesto i 'capi' u letu) :)))
[ whitie2004 @ 24.01.2006. 08:04 ] @
Juce gledam BBC, neka emisija - privatna istraga. Tip dopusta da mu ukradu mobilni da bi pratio put te ukradene robe. Da bi to postigao tehnicari mu u mobilni dogradjuju dopunski predajnik! Cak i tada u jednom trenutku znaju da je mobi ... tu negde u ovoj zgradi ...

BDW. Za nedelju dana mobilni je od Londona stigao do Konga i nazad - 11000Km!
[ sasadom @ 24.01.2006. 11:19 ] @
Naravno ;)))
u koliko se iz mob izvadi baterija, sto se od lopova ocekuje, treba obezbediti dodatni izvor napajanja, ali ne samo to. Sta ako se mob nalazi van dometa predajnika.
Evo jednog linka gde se moze videti koliko mali projemnik i predajnik moze biti i to za gradjanstvo dostupan.

http://www.mikroslusalica.a11.net/index.html

Bezicna Mikroslusalica kompatibilna je sa svim tipovima prijemnih uredjaja: Radio stanice (popularno "Motorole"), svi tipovi mobilnih telefona, radio prijemnici, skeneri, "spijun bube" i prisluskivaci, mp3 playeri...

ONA JE I OVOLIKO VELIKA SAMO ZBOG BATERIJE inace zamislite ceo predajnik velicine igle u koliko ga mozete 'ubosti' u kabal (napon) (ovako optuzivali Soros i njegov kablovski internet da sluzi da prisluskuje kod nas) - ali gde bi oni to ;)))

Inace, onako opusteno uvek valja posetiti sledeci link:
http://www.radioklub.co.yu/index.html
Ako imate semu a ne znate da je realizujete ili veliki broj vec realizovanih ideja koje odmah mozete da kupite po izuzetno povoljnim cenama :))
I tako to ...
Cudo ovaj Internet, a vi kako ste...
[ DusanSukovic @ 25.01.2006. 20:28 ] @
Citat:
SIM kartica u mobitelu je dosta slicna onoj u VISA-i, pa ako uspes da razbijes -> javi nam. Na forumu ima mnogo zainteresovanih ;-)



'simscan' program by dejan kaljevic. Demonstrirano na Defconu 2004 ili 2005.
guglaj malo ovo.:)

[ Minote @ 23.01.2007. 09:24 ] @
Sve je u snazi signala.

To je jedino sto je bitno. Na osnovu toga centrala odredjuje na koju celiju ce nakaciti mobilni. Znaci centrala zna koji pretplatnik u kom momentu ima koju jacinu signala u kojoj celiji.

Medjutim ovo ne daje centrali sve potrebne informacije jer ne samo sto jacina signala nije u direktnoj vezi sa udaljenoscu od stanice vec sve i da jeste vi biste mogli reci aha on je u krugu od 500m od bazne stanice. Medjutim postoji princip odrdjivanja pomocu triangulacije gde bi se merio signal i sa drugih baznih stanica i uporedjivao. I to sam cuo da moze da ga locira do na nekih 10m preciznosti.

Naravno da je GSM sistem moguce razbiti, ali konstruktori su racunali da trud ulozen u razbijanje uveliko premasuje eventualni dobitak.
[ sweps @ 21.09.2010. 09:03 ] @
trebam pomoc...

ako neko moze da vidi sms poruke i cuje razgovore, sa vise mobilinih telefona,sa 064 i 063 telefonije,i to sve radi dugo ili ima uvid u arhivu,da li to mora da bude MTS ili DB ili...pojedinac?
ako sve to koristi u nedozvoljene svrhe kako bi nekog maltretirao,kako bi zrtve mogle mogle da ga provale,lociraju..? naisli smo na zatvorena vrata i u policiji i u MTS-u, i kod privatnih detektiva...
[ MasterRW @ 21.09.2010. 13:06 ] @
Pozdrav,


Što se tiče SMS poruka i liste poziva u njih mogu da imaju uvid i radnici korisničkih centara.
Što se tiče slušanja razgovora mobilnih telefona, o tome je bilo par tema, njih mogu da slušaju mobilni operateri naravno i državne bezbednosne službe.
Postoji razna oprema koja može da se kupi i da se koristi u ove svrhe.
Mislim da je neko na ovom forumu okačio link o uređaju koji radi kao ‚‚man in the middle‚‚ - kreira lažnu baznu stanicu, prima signal sa mobilnog telefona, reemituje ga ka istinitoj baznoj stanici, ali pri tom ima mogućnost da osluškuje saobraćaj.
Ne bih znao kako možeš da lociraš nekog.
Ukoliko te neko drnda preko telefona, možda je bolje promeniti broj nego natezati se sa njim.


Filip, YU1TTN
[ gnarfoleon @ 21.09.2010. 20:23 ] @
Deluje mi da je u pitanju neki softver tipa MobiSpijun ili nesto tako. Ima toga puno na netu, uglavnom se svodi na to da je na telefon metu neophodno instalirati odredjenu aplikaciju koja se podesi da na odredjeni broj ili e-mail salje podatke o lokaciji, sms-ove ili cak cele razgovore. Cena je stotinak dolara, proguglaj i naci ces vec nesto. Video sam i kod nas na TVu reklame za slicne programe koji se za par stotina dinara instaliraju preko mreze, samo je neophodno na telefonu to dozvoliti odgovorom na SMS sto moze da se uradi ako neko ima pristup samom uredjaju na par minuta.

Da li su telefoni pametni (symbian, winmobile, android...) ili glupi (nokia 1200, neke starudije...)? Na starim i glupim telefonima ovo ne radi.

Ako je u pitanju zloupotreba od strane nekoga ko to moze da uradi na samom cvoristu, onda je mnogo verovatnije da je taj neko u provajderu nego da iz neke drzavne sluzbe to radi za svoj racun jer je kontrola zaposlenih mnogo slabija kod provajdera nego u sluzbama bezbednosti.

Uredjaj koji imitira baznu stanicu nekad je bio deo cyber mitologije, ali sada je nesto tako moguce napraviti od USRP radia i modifikacijom javno dostupnog softvera (npr. OpenBTS) za nekoliko hiljada evra. Ipak mislim da je malo verovatno da je to u pitanju.

Za uznemiravanje telefonom mislim da moze da se podnese prijava protiv NN lica, obavezno to uradi u policiji, deluje mi kao najpametnije resenje. U medjuvremenu uzmi neki raspali telefonski aparat ili flesuj/formatiraj postojeci pa vidi da li se i dalje desava.

[ peca26000 @ 25.09.2010. 18:08 ] @
Citat:
sweps: trebam pomoc...

ako neko moze da vidi sms poruke i cuje razgovore, sa vise mobilinih telefona,sa 064 i 063 telefonije,i to sve radi dugo ili ima uvid u arhivu,da li to mora da bude MTS ili DB ili...pojedinac?
ako sve to koristi u nedozvoljene svrhe kako bi nekog maltretirao,kako bi zrtve mogle mogle da ga provale,lociraju..? naisli smo na zatvorena vrata i u policiji i u MTS-u, i kod privatnih detektiva...

Ovo je cista glupost sto sam procitao do sada! Manje gledaj filmove i pazi sta radis, kome dajes telefon.

Cista provokacija da vidi sta mi poznajemo, xxxxxx lepo ti mesto.
TO je virus u telefonu
[ ivanazisi @ 22.11.2010. 22:55 ] @
kako mogu da aktiviram ortak lokator??pomozite
[ yu1ny @ 23.11.2010. 08:48 ] @
http://www.mts.telekom.rs/index.php/Ortak_lokator.html