[ rights_check @ 29.12.2005. 22:40 ] @
Zdravo svima,
imao bih jedno pitanje na koje sam ne znam da odgovorim
pa bih bio zahvalan svakom ko moze da mi pojasni sledecu tematiku:

Radim kao programer za jednu softversku kompaniju i nemam
potpisan nikakav ugovor sa kompanijom vezan za autorska
prava, zastitu ideja i sl.

Kompanija se godinama uspesno bavi razvojem aplikacija iz odredjenog
business domena i kao rezultat je paket veoma zrelih i dobrih
priozvoda - business process koji se modeluje je u potpunosti
istrazen i proucen u tesnom radu sa klijentim tako da se znaju
svi aspekti sistema kao i smerovi u kojima ce se kretati
buduci zahtevi klijenata.
Ukratko da skratim, privilegija je upoznati se sa radom
takvog sistema-business procesa i koju sam ja na srecu imao.

Da li ja kompaniji otvaram mogucnost za neku tuzbu ako
osnujem svoju firmu i taj business proces implementiram
ponovo na svoj nacin ali na osnovu njihovih iskustava
koje sam imao prilike da vidim ?

Znaci nijedan fizicki-elektronski aspekat njihovog sistema ne bih
uzimao, vec samo ideje i iskustva koja su moram reci skupljali
godinama.
Znaci ne bih "pozajmljivao" niti source code, niti dokumentaciju,
niti alate ili bilo sta drugo.

Ali bi recimo po secanju na njihov relacioni model vjerovatno
napravio svoj, imao bih recimo dosta slicno ponashanje
aplikacije kao sto ima i njihova, kao sto bi sigurno imao
i slicne entitete u sistemu itd...

Nadam se da sam jasno objasnio sta me zbunjuje i unapred sam
zahvalan na svakom komentaru i sugestiji.
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2005. 22:52 ] @
To je vrlo skakljivo pitanje, i najbolje je da se posavetujes sa nekim advokatom u vezi svega toga.

U principu, ako nastavljas biznis koji je direktna konkurencija tvom bivsem poslodavcu, upadas u "sivu zonu" gde sve u principu zavisi od kompanije - mnoge nece imati problem, ali neke i hoce.

U principu, najzdravija strategija je razviti poslovni model gde nemate isto ciljno trziste - ako ne... goto savet o advokatu ;)
[ z@re @ 29.12.2005. 23:10 ] @
pa ako taj biznis proces nije trejdmarkiran, nevidim gdje ti je problem. ali je pitanje skakljivo, sta jest jest, konzultiraj se s pravnom osobom. samo ne vidim problema da osoba koja je radila u jednoj kompaniji, odluci osnovat svoju, i iskoristi sva iskustva iz svog prijasnjeg rada. naravno ako se ne koriste alati i povjerljiva dokumentacija predhodne firme.
[ Nedeljko @ 30.12.2005. 08:41 ] @
Zato se u SAD pri zapošljavanju potpisuju ugovori o neiznošenju ideja, tehnologija itd. tako da takve stvari ne budu sporne.
[ sasas @ 30.12.2005. 10:04 ] @
Ako već nemaš potpisan nikakav ugovor sa poslodavcem, onda samo napred, sigurno nećeš imati nikakvih problema. Ako te poslodavac plaća ne znači da si njegov rob, tj. možeš kad prestaneš da radiš za njega raditi bilo šta drugo - s te strane ne postoji osnov za tužbu. Sličnost softverskih proizvoda je s druge strane toliko teško dokaziva, da se naši sudovi sigurno ne mogu izboriti s tim (a i ne verujem da to uopšte postoji kao regulisana zakonska kategorija - da postoji ne bi se pisali ugovori poslodavac-radnik koji to definišu). U krajnjoj liniji je njegova greška što nije potpisao ugovor s tobom koji ove slučajeve precizno definiše.
Ako ipak odlučiš da se posavetuješ s advokatom, obavezno nam javi njegovu reakciju - boju lica, iskolačenost očiju, i sl :) Mogu samo da zamislim naše sajber-advokate kako ti bistre o softverskim pravima i zakonima :)

ss.

ps. i naravno, iskustvo i postoji da bi se kasnije koristilo, čak i najzeznutije konkurencijske klauzule (koje sam ja imao prilike da potpišem) su napisane tako da brane pomenuti slučaj samo na ograničen rok (npr. jedna do dve godine od prestanka rada). Da je poslodavac mogao, sigurno bi mi zabranio "odliv" znanja doživotno, ali izgleda da tu ima nešto što mu to brani....
[ obucina @ 30.12.2005. 20:34 ] @
Ako nemas ugovor, ili imas ugovor bez clana o sukobu interesa, nema osnova za tuzbu.
[ Dejan Lozanovic @ 14.01.2006. 02:18 ] @
Pa sad, nas zakon je dosta precizan u nekim slucajevima. Po zakonu ne bi smeo da otvoris firmu najmanje dve godine nakon prestanka radnog odnosa, podrazumeva se naravno da bi se ta firma bavila istom delatnoscu kao i firma tvog poslodavca :). Medjutim ako si tamo radio na crno, kao sto vecina nasih poslodavaca to voli da praktikuje, onda su ti sva vrata sirom otvorena :D
[ Ozbiljna @ 16.01.2006. 00:26 ] @
Na tvoje pitanje je nemoguce dati precizan odgovor jer si ga postavio uopsteno, a u ovakvim situacijama se moraju razmotriti sve postojece cinjenice.

Iako u ugovoru (na prvi pogled) nema pominjanja autorskih prava/intelektualne svojine/know-how, sigurna sam da postoji neka klauzula kojom te firma sprecava da nakon otkaza osnujes svoju firmu koja bi njima bila direktna konkurencija.

To je na zapadu ozbiljan problem, posebno u IT sektoru, i firme se na sve nacine trude da se obezbede protiv "odliva znanja". Medjutim, ma kako da se kompanija dobro obezbedila ugovorom, postoje legalni nacini da ti ostvaris svoj cilj bez davanja osnova za tuzbu sadasnjoj firmi.

Ono sto je jos vazno jeste sta ti pise u ugovoru - koji sud ce biti nadlezan u slucaju spora? Ako je strana firma, moguce je da je nadlezan sud u nekoj drugoj drzavi a ako je njeno sediste u EU, tamo postoje precizna pravila i razvijena sudska praksa bas u ovoj oblasti.

Znaci, odgovor je: Moguce je izbeci tuzbu, ali prilikom osnivanja nove firme moras da vodis racuna da ne prekrsis ugovor sa firmom u kojoj sada radis, kao i o propisima drzave koja bi bila nadlezna za eventualni sudski spor.
[ rights_check @ 16.01.2006. 18:16 ] @
Zahvaljuem se svima na odgovorima i kao
sto sam predpostavljao pitanje je veoma
skakljivo, tako da ce verovatno advokat
znati pravi odgovor.

@Ozbiljna

Za ugovor koji sam potpisao siguran sam 100%
da ne sadrzi nikakvu klauzulu o autorskim pravima
i iznosenju ideja, tj. moze se tretirati kao da uopste
nisam nikakav ugovor ni potpisao.
[ chupcko @ 08.02.2006. 08:20 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Pa sad, nas zakon je dosta precizan u nekim slucajevima. Po zakonu ne bi smeo da otvoris firmu najmanje dve godine nakon prestanka radnog odnosa, podrazumeva se naravno da bi se ta firma bavila istom delatnoscu kao i firma tvog poslodavca :). Medjutim ako si tamo radio na crno, kao sto vecina nasih poslodavaca to voli da praktikuje, onda su ti sva vrata sirom otvorena :D


A jel moze tacno koji je to clan naseg zakona ?

Ajde na stranu zakon, kod nas je zakon dosta specifican i kaze (clan 162) da ako je navedeno u ugovoru i ako su ti platili, zabrana konkurencije (to je da koristis slicne ideje, ako je proces ..., citaj clan 161) moze da traje do 2 godine.

Napolju je sve lepo reseno: em ti neke firme placaju jos 6 meseci po raskidu ugovora, em ce da ti pisu preporuke ako si ih izpostovao.

A sa strane moralnog, e pa to bolje pitaj nekog svestenika...

Sve u svemu, bolje angazuj advokata ...