[ Guertch @ 30.12.2005. 12:53 ] @
Dakle... Kupio sam trafo 2x12V torusni.
Konfuzija oko izvoda:
2 zute zice primar - to je jasno.
A sad :
zelena,braon,crvena,plava.
Zovem ja i pitam sta je sta lik se malo zbuni kao nesto pogleda u nekoj knjizi i kaze mi sledece: "Spojis zelenu i braon, crvenu i plavu" i ja ga pitam sta je tu onda nula - i ona kaze "plava je tu nula" ???
Ja sam kao sto svi znaju manje vise pocetnik, pa bas i ne mogu da se snadjem - ako bi mi neko pomogao bio bih mnogo zahvalan.
[ Pigoza @ 30.12.2005. 13:39 ] @
Prvo nisi rekao koji ti je napon potreban,12 ili 24V,pitao si koja zica je 0,to ti nije bitno-naizmenicna struja!Jer posle trafoa ide grec ili diode pa se to ispravlja i onda na grecu imas gde ti je minus a gde +.Drugo nisi se izjasnio jel ti mozda treba +-12V napajanje.Znaci sa tim trafoom imas ove verzije,jednostrano napajanje 12V ali dupla struja(max),,zatim 24V-jednostrano napajanje ili redno vezane zice-ali duplo manja struja,i 2X12V ili ti +-12V -dvostrano napajanje.
Prvo reci kakvo ti napajanje treba,pa da idemo dalje sa objasnjenjima!
[ Guertch @ 31.12.2005. 00:51 ] @
Da upravu si - izvinjavam se.
Dakle treba mi 12 V max struja, treba i + i - i gnd, kako to dobiti. Snage je 80W ali to nije ni bitno.
Bio bih ti puno zahvalan da mi pomognes.
[ Proko @ 31.12.2005. 10:50 ] @
Kao što Pigoza reče, trafo nema + i - . Ti verovatno imaš trafo sa 2x12V, a koja ćeš dve žice spojiti kao zajedničku nulu, to moraš izmeriti. Prvo izmeri koje su žice od jednog namotaja, a koje od drugog. Zatim spajaš dve od različitih namotaja, i ako na preostalim krajevima imaš 24V, onda je to to, a ako imaš 0V, onda zameni žicu od jednog namotaja sa drugom od istog.
[ vladd @ 01.01.2006. 19:44 ] @
Da potpuno zbunimo coveka. Spojis pocetak prvog namotaja sa pocetkom drugog namotaja (i "kraj" sa "krajem"), a pocetak drugog namotaja se nalazi kod "kraja" prvog namotaja.
[ Guertch @ 02.01.2006. 16:01 ] @
Da shvatio sam - hvala vam svima puno.
Probacu pa cu javiti.
P.S.
SRECNA NOVA GODINA SVIMA I SVE NAJBOLJE!!!
[ psydule @ 03.01.2006. 01:31 ] @
Dali to znaci ako mi na shemi pise +12 gnd -12, potreban mi je trafo naizmenicno 2x9v, koji posle greca i elektrolita vezan "split" daje +12 gnd -12? Dali je normalno da spojeni +12 -12 krajevi na unimeru pokazuju +24v i dali to odgovara za shemu +12v gnd -12v?
[ vladd @ 03.01.2006. 22:55 ] @
Mozda bi bolje bilo 2x10V na trafou (pri "potrebnoj" struji) , posto se "zaboravlja" pad napona na diodama greca. I unimer bi bas tako pokazao.