[ BIG FOOT @ 20.10.2002. 08:14 ] @
Nastavnik mi je budala pa sam prinudjen da se za neke zadatke obratim vama(verujte mi zadaci su laki,ali meni trebaju PRAVILNA OBJASNJENJA):

1.Za koje vrednosti promenljive p izraz
(2p-3/4)/(1-p/2)
ima vrednost manju od 1

2.Paket cije su ivice a=b=18cm i c=4.5cm,uvezan je unakrsnim trakama tako da one seku osnovne ivice na po tri jednaka dela.Izracunaj duzinu ovih traka.

Uzgred,da li neko zna neke formule za 8 razred ili 1 srednje???(Saljite preko P.P)

Ps.
Gde mogu uzeti neku dodatnu knigu koja prati 8.osnovne???

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 24.08.2004. u 01:16 GMT]
[ anon315 @ 20.10.2002. 12:09 ] @
1. To ti je najobičnija nejednačina, postavi je, prebaci 1 sa leve strane tako da imaš izraz < 0. Sa leve strane središ da dobiješ razlomak tipa a/b i dalje sve rešavaš kao najprostiju nejednačinu po p ... bezveze je zadatak ...
[ smilan @ 21.10.2002. 12:39 ] @
Potrebno je kao prvo ograniciti promenljivu p i to tako da p mora biti razlicito od 2, zato sto je ispod razlomka 1-p/2 i taj izraz mora biti razlicit od 0, pa samim tim p mora biti razlicito od 0.
E, onda se ova jedinica prebaci sa leve strane i dobijes izraz sa leve strane koji mora biti manji od 0. A razlomak je manji ako je gornji izraz manji od nule i donji izraz veci od nule, ili gornji izraz veci od nule i donji izraz manji od nule. Izracunas resenja, nadjes presek ove dve oblasti, izbacis broj 2 i to ti je to.
Pozdrav!
Milan.
[ Časlav Ilić @ 21.10.2002. 14:12 ] @
Pošto se zadaci tipa 1. javljaju do prijemnog za fakultet, a i kasnije mogu biti deo nekog većeg zadatka, mislim da zaslužuju detaljan algoritam. U pitanju su, dakle, nejednačine sa polinomima.

Tvoja nejednačina glasi:



Ali, da bih pokazao jednu bitnu stavku, pretvoriću znak "manje" u "manje ili jednako":



Prvo, pre svega drugog, u svakoj jednačini treba odrediti oblast definisanosti. To znači da treba pronaći sve one vrednosti promenjlive za koje jednačina nije definisana (npr. kad se javlja deljenje sa nulom ili koren iz negativnog broja). Te vrednosti promenjlive ne smeju na kraju da uđu u rešenje. U ovom slučaju, imaćemo deljenje sa nulom ako je izraz u imeniocu jednak nuli, dakle ako je p = 2. Znači, oblast definisanosti su svi realni brojevi različiti od 2:



Zatim, treba sve sa desne strane prebaciti na levu (u smislu oduzimanja i sabiranja, nikako množenja ili deljenja), tako da desno ostane nula:



Onda to treba srediti tako da ostane jedan razlomak (eventualno sa proizvodom nekih "zagrada" u brojiocu i/ili imeniocu):




Sad treba odrediti sve vrednosti promenljive za koje je brojilac ili imenilac jednak nuli:





Zatim poređamo dobijene vrednosti od najmanje do najveće i napravimo intervale po njima (ako je nejednačina sa "nešto ili jednako", onda su i intervali sa "nešto ili jednako"):







Za svaki od ovih intervala proverimo da li je nejednačina zadovoljena ili ne. To je najlakše proveriti ubacivanjem u jednačinu po jednog broj iz svakog intervala. Najpreglednije je pomoću tablice:



Pošto je ceo izraz manji od nule za prvi i poslednji interval, rešenje je:



Sad još treba ovo rešenje korigovati sa oblašću definisanosti. Tamo stoji da p mora da bude različito od 2, međutim u prethodnom redu stoji da može da bude i jednako 2. Kad ovo ispravimo, konačno rešenje je:



Rešenje se može zapisati i u obliku:


[ BIG FOOT @ 23.11.2002. 06:11 ] @
Hvala ti!A drugi zadatak ???
Ja sam dobio

i znao sam da p mora biti vece od 2,ali mi je trebao pravi postupak.
[ rocker @ 21.12.2002. 16:48 ] @
wow... svaka cast!!

ja sam veliki laik za matematiku.. nekako kuburim sa njom u ovoj gimnaziji....

ovi znakovi.. gdje ovo napravite??

http://www.elitesecurity.org/tex/kRpYzpsF.png

??? u fireworksu 4????
[ filmil @ 24.12.2002. 11:39 ] @
Matematika na računarima je postojala mnooogo pre Makromedije. :>

Kratko uputstvo za korišćenje [tex]\hbox{\TeX}[\tex] stoji u temi:

http://www.elitesecurity.org/tema/14709

f