[ Ruka @ 20.10.2002. 18:06 ] @
Ako ova tema vec postoji u forumu, izvinite, ako ne, trebalo je da postoji:)
U Delphi-ju 5 postoji sledeci protokoli za povezivanje klijenta i servera:
DCOM connection, Socket connection, Web connection, OLEnterprise, CORBA connection. U help-u su opisane prednosti i mane svakog od njih. Medjutim, interesuje me kakva iskustva ima neko ko je prakticno radio i sta preporucuje.Takodje i koji su trendovi posto su se verovatno mnoge stvari promenile od d5 do sadasnje sedmice.
[ -zombie- @ 20.10.2002. 22:23 ] @
pa ja bi ti jedino preporucio da preskocish DCOM. u production okolini se pokazao kao prilicno nestabilan. a i fale mu neke prilicno bitne stavke kao sto su load balansing, koji recimo ima CORBA. sa druge strane, za razliku od corbe, dcom je besplatan, i inkorporiran je u sam os. (corba postoji na svim os-ovima, pa zato su neophodni "drajveri").

za socket con, web conection i ole enterprise ne znam mnogo, ali mislim da su to tehnologije na nizem nivou od gorepomenute dve.

e sad trendovi. jedna rec (tj. dve): Web Sevisi!

besplatni su, mogu da se koriste josh sa d6, a u d7 su skroz ukorporirani kao jedna od kljucnih tehnologija. takodje su nezavisni od os-a, i nikakav setup nije neophodan. zasnivaju se na XML tehnologiji, sto je po meni vrlo bitno jer je xml sadasnjost i definitivno buducnost.

toliko od mene..
[ Riste Pejov @ 21.10.2002. 00:06 ] @
DCOM moze zavrsiti posao fino, ali ipak mnogo je muke proraditi DCOM servere. Razlika izmedju DCOM,socket i web je to sto DCOM koristi windows rpc, socket koristi sockete (nemas nikakve authentikacije!!)
a web koristi HTTP, od svih navedenih meni se najvise dopao web connection. prvo zato sto mozes podesiti bezbednost na nivou web servera, a drugo, zato sto se mozes konektirati preko poxy servera.
Ali ako si zadovoljan s faktom da trebas raditi sa IIS-om onda je ovo super resenje, ipak trebas imati nekog ko ce se starati o bezbednosti IIS-a

XML web servisi su trend kako sto je zombie rekao, ali ako ti explicitno ne trebaju, mozes se zadovoljiti sa web connekcijom.
[ -zombie- @ 22.10.2002. 00:24 ] @
dobro, vidish, nisam bio u pravu za web i socket conection.

ali da napomenem josh nesto, za xml web servise, nije ti neophodno da koristish IIS (ruzno ;) vec sve vrlo srecno radi i sa Apache web serverom!