[ uad @ 04.01.2006. 01:57 ] @
Postovanje svima, pre nego sto postavim pitanje moram da pohvalim forum i ljude koji nesebicno dele savete (nije nikakvo slihtanje).

Elem, bavim se radio-tv audio produkcijom desetak godina i do sada sam sve svoje tezge radio na poslu tj tv-u. Doslo vreme da se malo osamostalim i napravim mali studio,rekao sam studio posto ne znam kako drugacije da ga nazovem, 25 m2 sa sve gluvom sobom. Koristice se za izradu radio-tv reklama, dzinglova, postprodukciju emisija i dokumentarnih filmova. Od opreme mi treba samo mic, zvucnici i naravno zvucna karta. Do pre par meseci sam znao sta da pazarim ali sad nisam vise siguran.
Planirao sam da uzmem e-mu 1820m, rode broadcaster i tannoy reveal (aktivni), budzet je negde oko 1000e.

Zvucna je dobra ali realno ne treba mi toliko ulaza/izlaza, jos da dam 500e za neke stvari koje mi nisu potrebne malo je rasipanje para.

Zvucnici moraju biti aktivni (necu kupovati pojacalo u skorije vreme) i da imaju opticki ulaz

Sa Rodom sam radio tri-cetiri godine i jako sam zadovoljan kakav je s'obzirom koliko kosta. Normalo, ako imate neki predlog u tom cenovnom rangu samo predlozite.
Da naglasim jos jednom da ce biti koriscen za snimanje off-ova a ne za pevanje.

Eto to bi bilo to, nadam se da vas nisam smorio ali ovo je jedini nacin da tacno znate sta mi treba. Predpostavljam da imate dosta zamerki za opremu posto je prosek pa vas molim da mi date neke predloge.

Hvala unapred
[ uad @ 05.01.2006. 17:06 ] @
Joj ljudi, 40 puta procitana poruka a da niko nema ideju ili predlog. Poprilicno mi je hitno, ovo se u meni kuva duze vreme a sad je doslo vreme i za realizaciju.
[ lancia88 @ 05.01.2006. 17:52 ] @
Pozdrav,

e pa ja imam jednu takvu improvizaciju u sklopu studija sa chroma-key platformom. U pitanju je jedna izolovana prostorija koju sam prvenstveno hteo preraditi rusenjem zida i postavljanjem staklenog zida ali se uspostavilo kao nepotrebna investicija za, ipak retko, snimanje off-a. Uglavnom off dobijem gotov ili ga radim kod onoga ciji se glas trazi. Ipak, prostoriju sam uredio siromasno, u njoj je radni sto, desktop konfiguracija i Live u njoj, mikseta Cajevec i par mikrofona, dve bubice i stoni drzaci i jedna pecaljka. Dakle, zaista minimalno a izolacija je jos veci hit: izbusen gips sa podlogom od kartona za jaja. Meni licno je ovako nesto zadovoljilo potrebe u svim slucajevima kada je uopste off i sniman tu. Jedino sto je ljudski tu uradjeno jesu vrata, prava tapacirana u smislu zvucne izolacije :)

Naravno da ne zelim nikoga da savetujem da tako mastovito radi pomocu stapa i kanapa, uvek je lepo imati reprezentativnu gluvu sobu i u estetskom a en samo u tehnickom smislu ali ja sam zakljucio vremenom da meni primar rasveta, motori za kameru i samo key platno kao i ozvucenje za rezijskim pultom a sve sto se tice audia je sekundar. Stoga sam se tako i poneo prema gluvoj sobi koja je pravo ruzno pace u studiju. Sto se tice efekata dobijenih iz ove improvizacije, mogu samo da kazem da sam uvek u SF u eventualno nekoliko prolaza sa NR i slicnim filterima dobijao zadovoljavajuci nivo tona za poterbe reklama i par emisija (takodje reklama ali u vidu male emisije o proizvodu/usluzi).

Ovo zaista nije sve skupa za pohvalu ali je objektivno tako i za povremene potrebe, jer ja vise od povremenih potreba i nemam, je sasvim zadovoljavajuce. Svojevremeno su pojedini strani izvestaci montirali kod mene na svojim mobilnim montazama off uradjen u bas ovoj gluvoj sobi pa ni njima nije nista smetalo (doduse, u pitanju su okolnosti, hitnost, atraktivnost izvestaja itd.) a sve ovo pisem zato sto sam i ja svojevremeno pozeleo da imam sve svoje kao nezavistan studio: i real-time reziju, i chroma-key studio, i najmanje dve linearne montaze, najmanje dve nelinearne te citav niz racunara za rendering, u jednom trenutku i samogradnja krana, te motori za dirigovani prolaz/okret kamere, te kamere za sve sisteme sem Bete, te ovo, te ono, a na kraju mi se cinilo da trebam i gluvu sobu.....strasno, vremenom shvati covek koliko toga mu uopste ne treba i koliko samo gubi jurcajuci da sve ima odjednom. Pojedine stvari mi se nikada nisu isplatile, linearne montaze ne pamtim kada sam uopste upalio zadnji put, liniju za SVHS umnozavanje takodje....
[ ton_majstor @ 06.01.2006. 15:30 ] @
Zaista ti ne treba puno ni skupe opreme ni investiranja u prostor.

U sobi odredi jedan ćošak za spikera. Sa zadnje strane, ili polepi neku izolaciju, sunđere ili okači debele zavese, od platna za nameštaj. Sa prednje strane, paravani!

Stalak za mikrofon, pop-shield i TEPIH na patos.

Od HW ti treba barem PIII na 933MHz i SB Audigy 2 ili slično sa externim IO za mikrofon itd.

Slušalice spikeru, slušalice tebi i CEPAJ!

Pozdrav!

P.S. Ovo gore ima jedna od najjačih marketinških agencija u BGD kao setup i ljudi rade!
[ uad @ 06.01.2006. 16:25 ] @
Ovo pravim bas u sklopu jedne agencije ali koja ne radi samo reklame vec i dokumentarne filmove i emisije. Godinama radim na home opremi tj. audigy karti, behringu ali sad mi se ukazala prilika da konacno imam neku valjanu opremu.
Imam dobro uradjenu gluvu sobu ali sto se tice opreme nikako da se odlucim.

Pitam konkretno za e-mu 1820m vredi li tolike pare, 500E. Odgovara mi sto ima fantomsko napajanje, izlaz za slusalice i sto nemam potrebu za miksetom ili mic predpojacalom.
Da li ima neka druga karta (proizvodjac) koja za manje para nudi tako nesto a da valja, ne mora da ima toliko ulaza izlaza.

Sto se tice aktivnih monitora (izbegavam pojacalo, stednja) budzet mi je otprilike 300-400E ali ne i preko. Imate li predlog sta da poslusam, znam samo kako zvuce tannoy reveal 6D.

Pomoc ljudi, rok mi je do 1 Februara da se uselim u studio, pa mi je malo frka.