[ aster @ 21.10.2002. 17:00 ] @
Iako se na forumu "Vodic za ucenje" vec nalazi slicna tema, ipak nisam tamo mogao da nadjem nesto konkretnije sto bi mi pruzilo dobru referencu za pocetak.
Interesuje me da li neko zna gde moze da se downloaduje dokumentacija ili knjiga (sto detaljnije to bolje) o pisanju tj. pravljenju operativnog sistema u C-u? Ako je ipak potreban i asembler uz C onda samo tamo gde je neophodna, znaci nesto sto stavlja veci akcenat na C.
Hvala unapred.
[ axez @ 22.10.2002. 21:02 ] @
Skini brate Linux kernel i uči se...;)
[ sallle @ 23.10.2002. 00:55 ] @

Cini mi se da Milicev ima neku knjigu ili skriptu gde je dao primer kernela (50-tak strana sorsa kolko se secam). Pretpostavljam da u toj knjizi/skripti obradjuje tu temu, ali ne mogu da se setim sta je u pitanju...

idi na:
rti7020.etf.bg.ac.yu, pa onda idi na predmet: programiranje u realnom vremenu (ili neki drugi gde je milicev asistent), pa mu vidi mail, pa mu posalji mail, pa ce on verovatno da ti uzvratim mailom sa kvalitetnim informacijama...

poz,
sale
[ leka @ 23.10.2002. 01:35 ] @
Jedan od najboljih "sitnih" opensource projekata tog tipa je projekat GazOS. Pronadji ga na Google, skini i uci. Linux kernel je preobiman za coveka koji tek pocinje, a GazOS je idealan. Ja sam ga daaavno (pre mozda jedno 5-6 godina) imao negde skinutog, ali sam siguran da jos negde postoje ti tarboli.
[ aster @ 23.10.2002. 01:58 ] @
Imam GazOS i kao sto gore neko rece linux kernel, ali bi mi za razvoj i ucenje mnogo vise kao pocetniku pomogla dokumentacija tj. i tekst objasnjenja koncepata rada, kako zasto itd. kao i primeri u kodu znaci dokumentacija, knjiga ... Nisam valjda ja prvi koji ovde o tome pita valjda je i druge interesovalo to.
[ tOwk @ 23.10.2002. 13:06 ] @
Ako ti treba baš detaljno, preporučujem da nabaviš neko ,,papirno'' izdanje, kao što je knjiga od Andrew Tannenbauma-a o operativnom sistemu Minix. Jedna knjiga, kompletan *nix sistem: nisam je čitao, ali sve bi trebalo da bude objašnjeno.

Usput, i Minix je sada već slobodan softver, pa je i to jedna prednost. naknadna ispravka:nije GPL

Naravno, OSKit sadrži gomilu koda i algoritama, izvedenih u C-u.

Takođe, pretraga po ,,sigops tutorial'' mi je dala zanimljeve rezultate (SIGOPS je u ACM-u ,,Special Interest Group for Operating Systems), a pre svega ono što sam i tražio:
http://www.acm.uiuc.edu/sigops/roll_your_own/

(na to sam naišao pre par godina, sada izgleda i dopunjeno).


Ali ne zaboravi, ipak je izvorni kod najbolji tekst, a kad razumeš algoritme (Operating Systems Vade Mecum, Raphael Finkel), lako se čita i kod.

A što se asemblera tiče, osnovni i jednostavni operativni sistemi sadrže najviše koda koji je naročit za određenu arhitekturu (npr. IA32): sve ostalo je manje od ovoga. Tek kod pravih i većih operativnih sistema je odnos drugačiji.

Zato je nemoguće napraviti operativni sistem bez poznavanja arhitekture za koju radiš: dokumentacija proizvođača je tu od najveće pomoći (IBM, Intel, HP, Motorola ili šta već...). Pored toga, neke arhitekture su takve da za njih treba praviti i organizovati kod na naročit način (da bi se dobro iskoristile), pa je i prava portabilnost u samom internom dizajnu pre mana, nego prednost.

Ali opet, osnovni i kratki uvod možeš pronaći i na mojoj pomenutoj stranici (na forumu ,,Vodič za učenje''), uz kod koji zaista radi (scheduler i alokacija memorije). Naravno, kvalitet nije preteran, ali je kod vrlo jednostavan, i ima par objašnjenja u tekstu.

Pozdrav

PS. Ako ste zainteresovani za pravljenje veće stranice koja će se baviti razvojem operativnih sistema na srpskom jeziku, javite se, pošto ja tako nešto spremam.
[ doomed @ 24.10.2002. 00:11 ] @
probaj sa http://www.mega-tokyo.com/os/os-faq.html
[ glupi @ 25.10.2002. 23:20 ] @
Ima u jednom phracku (www.phrack.org) jedan txt o pisanju operativnog sustava.
[ ana @ 21.01.2003. 13:24 ] @
Citat:
aster:
Imam GazOS i kao sto gore neko rece linux kernel, ali bi mi za razvoj i ucenje mnogo vise kao pocetniku pomogla dokumentacija tj. i tekst objasnjenja koncepata rada,


...imamo mi na etf-u predmet operativne sisteme,i predavanju su vrlo edukativna u teorijskom smislu :) znaci procesi i tako to..lepo objasnjeno kako to sve radi.
e sad taj predmet nije dugo updateovan ali vecina koncepata je veoma upotrebljiva...
ako te vise zanima baci mi mail,pa cu ti reci gde,ko,kada i ostalo...
[ turncoat @ 22.01.2003. 09:41 ] @
A jesu li primeri sa tog predmeta u asm-u, C-u ili u onom pseudokodu koji je Laslo smislio? Kakav je to pseudokod?
[ ana @ 23.01.2003. 01:15 ] @

ma za OS su predavanja ono sto valja :) samo su bas rano
a vezbe drzi Laslo - u pocetku je krenuo sa DOS interaptima
i onda sam prestala da idem na vezbe,ali sam cula da se posle pisalo neshto
u C++ shto ima veze sa procesima...
[ MoHicAn @ 24.01.2003. 03:14 ] @
Pseudo kod je jedno veliko g**** .... nepotrebna izmisljotinja makar po meni

nije ni logaritam a nije ni kod ... nego pricica kako ti mislis da izvedes nesto .... glupost ... to furaju i na fonu debili ....
[ tOwk @ 24.01.2003. 12:11 ] @
Code:

dok "logaritam" treba da bude "algoritam" onda:
  ispiši "ne slažem se"
  ispiši "MoHicAn nema pojma! :)"


Važna prednost pseudokoda je da ga mogu razumeti svi koji znaju neki viši programski jezik, a često i oni koji ne znaju nijedan, a precizan je (odnosno, precizniji od ,,pričice'')

Međutim, stvar izbora je sam jezik (pa samim tim i pseudo jezik), i nećemo se raspravljati o onome šta se nekome više sviđa.

Pozdrav
[ Srdjan_V @ 27.04.2003. 00:35 ] @
GUI OS napisan u asembleru i stane na flopi!
Vredi pogledati. http://www.menuetos.org
[ tOwk @ 28.04.2003. 19:01 ] @
Da, zanimljiv „operativni sistem“. Za grafiku koristi VBE2 (bar je to koristio pre godinu-dve), napisan u asembleru, a izvorni kod je dostupan na samoj disketi.

Ipak, preporučio bih da se ovakva poruka pošalje u novu temu, pošto je ovo ceo forum posvećen upravo „razvoju operativnih sistema“.
[ cozmo @ 04.05.2003. 14:52 ] @
Hm...pisanje osa... Mora da si mnogo smoren... ;)

dobar pocetak ti je definitvno www.freeos.com. Moras prvo znati da nema vajde od toga, smisli bolje neki konstruktivniji nacin da iskoristis vreme. Sam nista ne mozes uciniti. Tuzno ali istinito. Ali ako te zanima kako sve to funkcionise, kontaktiraj me, nekada davno sam i ja bio "napaljen" na to, pa sam napisao neke jednostavne stvarcice, sve na asmu. Sa C-om, je stvar gotovo ista. Imam i dosta sample - mini oseva. Pogledaj www.freedos.org ili moj sajt www.cozmo.co.yu. Nedavno sam se bacio na pisanje srpskog DOSa na bavi freedosa i tu ga mozes naci...


Inace Cozmo.DOS je besplatna msdos kompatibilna distribucija, koju mozete upotrebiti u firmi umesto davanja 40E za msdos. http://www.cozmo.co.yu

Pozdravi
[ darkside @ 20.05.2003. 01:59 ] @
mohican, nemoj da si tako agresivan prema nasem faxu...evo drakulic i dalje ponavlja da su CD-ovi sve vise u upotrebi, tako da se pripremimo za prelazak sa busenih kartica...
[ darkside @ 21.05.2003. 03:51 ] @
ovo sam nasao malopre trebalo bi da je dobro:
http://tldp.org/guides.html
pa idi na pocket linux guide, mozes da ga downloadujes kao html ili pdf, i gistro objasnjava od pocetka pravljenje bitnih delova OS-a
[ MoHicAn @ 21.05.2003. 11:36 ] @
Citat:
tOwk:
Code:

dok "logaritam" treba da bude "algoritam" onda:
  ispiši "ne slažem se"
  ispiši "MoHicAn nema pojma! :)"


Važna prednost pseudokoda je da ga mogu razumeti svi koji znaju neki viši programski jezik, a često i oni koji ne znaju nijedan, a precizan je (odnosno, precizniji od ,,pričice'')

Međutim, stvar izbora je sam jezik (pa samim tim i pseudo jezik), i nećemo se raspravljati o onome šta se nekome više sviđa.

Pozdrav


:P
pih ... sljapsus

A sto se tice fon-a
/quit zasto sam mislio da tamo ima nesto sto valja
[ eXtreme @ 23.05.2003. 18:19 ] @
Lepo je znati da nisam jedini koji se zajebao po pitanju FONa:). Ali mogli bi vec kad smo tamo da se udruzimo i krenemo da radimo neke OK stvari. Ja se borim na FONu protiv svih, sam protiv svih. Dobro bi mi doslo drustvo.
Javi te se na mail.
[ darkside @ 23.05.2003. 22:08 ] @
znas kako,
ja sam rekao da su svi na fonu ludi,
svi na fonu su rekli da sam ja lud,
vecina je pobedila :))))))
salim se, ali fax je ocaj!

mogli bi neki date da napravimo xaxax :)
[ The Big Giant Head @ 03.07.2003. 00:22 ] @
Pa i ja sam se zajebo,jes' da ne idem na FON,nego u matematicku gimnaziju,sto je jos gore ,jer ne verujem da FON izgleda ko Alkatraz
( Ko ne prati zutu liniju na fublaskom terenu ... ijao )

Inace u vezi ovog OS-a,samo se javljam da nsam zainteresovan
[ DownBload @ 11.07.2003. 09:52 ] @
Jako zanimljivo...zainteresiran sam.
[ byTer @ 11.07.2003. 21:30 ] @
Nije da ja sad tu nesto mnogo popujem, ali, pisanje operativnog sistema je nesto sto zahteva kompletne programere, ljude koji znaju vise oblasti i puno para da bi entuzijazam (pazi ovo!) mogao da se odrzi na visokom nivou sve vreme. Pogotovu ako se krece od null :) Dakle svi tipovi programera, a narocito masinski jezik koji ce da barata svim uredjajima, a cuo sam da i fajl sistem je nesto sto je vrlo tesko (mada ga zamisljam kao jedan skup podataka (kako li se to radi u masinskom jeziku !!!) koji se masinski upisuje na HDD). Sve u svemu svako ko ima sposobnost da u ovoj zemlji pokrene takav projekat, voleo bih da pomognem kako god umem, ali ... darkside, stvarno je do jaja zajebano
[ Adr-1 @ 12.06.2004. 05:29 ] @
Koji ste vi gotovani najlakse uzet knjigu i procitat. Misli malo sam za promjenu pusti knjige, knjige su za budale.
[ eL_HacKer @ 18.08.2004. 16:18 ] @
ma menutOS mislim... zasluzuje pohvale... jbg... sve to stane na floppy...

fd0=1.44Mb... a ovaj cika stavio i GUI i TCP/IP i browser i irc client...

mislim totalno cool...
[ Floppy @ 14.05.2005. 19:51 ] @
jel moze neko da mi objasni sta je asembler.:-(
[ daxx @ 15.05.2005. 23:42 ] @
Kao sto verovatno znas, svaki program na digitalnom racunaru je niz masinskih instrukcija, koje se sastoje samo iz nula i jedinica. Njima se realizuju najjednostavnije moguce operacije, kao sto su sabiranje, oduzimanje, kopiranje itd. U stvari, procesor je u stanju da izvrsava samo te jednostavne operacije... U visim programskim jezicima, kao sto je C, nema potrebe da se spustas na tako nizak nivo apstrakcije, vec pises kod koji je sastavljen od raznoraznih reci na engleskom (for, while, double, int...), matematickih operatora itd. Kad to lepo napises, potrebno je to prevesti na masinski jezik, koji tvoj procesor razume, a to radi kompajler. Posle prevodjenja dobijes exe fajl, u kome se nalaze hiljede i hiljade masinskih instrukcija. I tako, svi srecni i zadovoljni, niko ne pise nule i jedinice...
Medjutim, najnizi slojevi softvera moraju se pisati na masinskom jeziku, iz vise razloga, kao sto je efikasnost. E sad, posto je jako zamorno pisati 010101010101011110111010111... ljudi su izmislili simbolicki masinski jezik (assembly language). U njemu isto pises program instrukciju po instrukciju, ali umesto silnih nula i jedinica pises mnemonike na engleskom jeziku, kao sto su ADD, MOV, SUB itd. Npr, ako hoces da saberes sadrzaj registra R1 sa sadrzajem reg. R2, i rezultat stavis u R3, jednostavno pises: ADD R3, R1, R2. E, ovakav kod lako se prevodi na masinski jezik (jedna linija - jedna instrukcija), a to prevodjenje vrsi asembler. Dakle, asembler je prevodilac za simbolicki masinski jezik. Cesto se u zargonu i sam simbolicki mas. jezik naziva "asembler".

P.S. Operativne sisteme na ETF-u preuzeo je Dragan Milicev, i kao obavezan deo ispita zastupljen je projekat, koji se sastoji u pisanju malog operativnog sistema. Koga zanima, nek pogleda na [url]http://os.etf.bg.ac.yu[/url]
[ yuColoniel @ 27.05.2005. 13:48 ] @
Ana moracu da te ispravim.Naime od ove godine se na ETF-u slusa predmet Operativni Sistemi 1 u druguj godini i na njemu je obavezan projekat bez koga se ne moze izaci na ispit.I pogodi projekat je bas operativni sistem mali Funkcionalan Vise nitni operativni sistem potrebno je realizovati tredove semafore , itd ...
Drugi deo zadatka se realizuje tako sto dobijemo drajver pa uz pomoc njega napravimo interfejs za ulaz i izlaz.VERUJ MNOGO SE PROMENILO.To je samo 30 procenata ocene a ima da se kuca danima...