[ explorer0 @ 22.10.2002. 10:46 ] @
kakav je vas stav prema upotrebu komponenata (ilegalnih,dobijeni od "druga"),crackovani,... u komercijalne programe.
[ coyoteugly @ 23.10.2002. 08:26 ] @
U tri kratke reci: zasto da ne? Kad malo bolje razmislis, na trzistu imas previse sirok spektar tehnologija, za koje ne mozes u svakom trenutku da napises kod, kako bi ih koristio. Na samom pocetku to je io problem sa mp3 tehnologijom, kada niko nije znao samu specifikaciju formata. U isto vreme, izasle su razne komponente od citanja hedera i ID3 tagova, pa do samih mp3 plejera. Komponente ti mogu samo olaksati posao. Ali naravno, to ne mogu sve. Postoje komponente koje prilikom kompajliranja "nabace" suvisne kilobajte, a koji su potpuno nepotrebni. Preporucio bih ti upotrebu komponenti, ali naravno da pri tom pazis kakav ce uticaj to imati na tvoju aplikaciju...
[ silverglider @ 23.10.2002. 11:13 ] @
Posto imam osecaj da je u pitanju naglasak stavljen na kraj pitanja "... u komercijalne svrhe", ja bih rekao "ne".
Mislim, rukovodi se onim "kako bi tebi bilo da napises nesto dobro, ogranicis koriscenje toga, a svi ga koriste da bi zaradili pare na tome (a tebi shipak)". Licno za komercijalne programe ne - licencirana kopija alata, mozda i neke biblioteke i to je to. Mozda neka free komponenta koja je oznacena da se moze koristiti "u svakom slucaju".
Ukoliko se radi o necemu sta mi je bas vazno, pa nisam nikada radio, mozda bih najvise iskoristio da "proanaliziram kod" (mada je i to vec kradja na neki nacin) da skratim sebi put i napisem svoju komponentu, prilagodjenu mojim potrebama, naravno. Uostalom, postoji gomila shareware komponenti na netu koje kostaju dvadesetak dolara - uzmes, probas, pa ako ti zavrsava posao, plati bre - to je ionako komercijalni program koji radis i trebao bi onda da ti donese vise para od tih $20.

Uglavnom, mislim da bi trebali da se solidarisemo medjusobno - ako bilo ko zeli da se ceni njegov trud, prvo treba nauciti ceniti tudji trud. Pogotovo ako se radi o pojedincima ili malim firmicama (vlasnicima tih delova koje hoces da koristis).