[ hoti @ 24.10.2002. 12:32 ] @
Odrzavam mrezu od 30-tak racunara, koji dijele iznajmljenu liniju koristenjem programa WinRoute Pro. Sve se nalazi u mojoj kancalariji (comp, router i ostalo) i samo ja imam kljuc. Medjutim kada nestane struje (ne pomaze ni UPS jer nestanak dugo traje) racunar se ugasi, a kako mene nema (jer je neradno vrijeme), oni koji dodju da nesto urade u te sate ne mogu da pristupe internetu. Razmisljao sam da iskoristim jednu 486-icu sa HDD 200MB i RAM 16MB, da postavim smoothwall, ali mi ne pruza mogucnosti koje imam kod WinRouta (kao sto su Packet Filter, Reley SMTP, vremensko odredjivanje kada odredjene IP adrese unutar LAN mogu da koriste internet itd.). Takodje ne znam, posto struja ponovo dodje i posto se podigne 486-ica, da li se mora ulogovati kao root da bi smoothwall proradio? Molio bih vas da mi pomognete i date mi konkretno rijesenje problema, koje bi zadovoljilo potrebe ovakve mreze?
Hvala unaprijed!
[ B o j a n @ 24.10.2002. 19:45 ] @
Sve sto si nabrojao moze da ti odradi pa cak i takva nekakva 486-ca, samo ako su strujni udari zivotni vek te masine ti nece biti dugacak.

NAT, slanje poste, ce ti raditi po sistemu out-of-the box, sa par intervencija ces imati funkcionalan box.

Samo, ovo za propustanje na spoljnu mrezu u odredjeno vreme ces morati malko da se pomucis.

Procitaj ovo.

I da, neces morati da se logujes svaki put kada se sistem podigne. Firewall ruleset se moze ucitavati i pri samom start-up-u.
[ MoHicAn @ 27.10.2002. 00:59 ] @
Moze i to sa vremenom kad koja masina moze na net da se odradi.
Jednostavno se u crontab doda pojedinacno za svaku masinu kad joj se dize i spusta masquerada i vozi.

PS: Naravno da ne moras da se ulogujes !!! jos neko me je to skoro pitao .. pa ljudi to su neke osnove koje se podrazumevaju.

PPS: Ne znam sta ti je to "smoothwall" ali to sto ti oces se odradi sve sa cistim linuxom sa cron daemonom na sebi.
[ B o j a n @ 27.10.2002. 09:57 ] @
Ehh,
cron je luxuz na 486-ci L;))
[ hoti @ 27.10.2002. 11:06 ] @
Da li postoji nekakva mini linux distribucija, koja sadrzi sve ovo i mogucnost prikljucka HDSL modema, a da radi korektno na 486-ici sa 16MB i 200MB HDD? Ovo pitam zbog toga sto bi se rijesio cisco router-a, postavio 486 da vrsi rutiranje, ujedno bude i proxy.
[ MoHicAn @ 27.10.2002. 21:10 ] @
Uzmes bilo koju distrbuciju. Moja preporuka naravno rock linux.


PS: To za proxy na 486-ici ces da zaboravis posto je squid krajnje netolerantan prema kantama. A cron i nije nesto tezak po sistem.
[ hoti @ 28.10.2002. 12:43 ] @
Ali distribucija koju sam rasnije spominjao (Smoothwall), u sebi ima i squid i odlicno radi na 486-ici. Ma proxy mi treba da bih zabranio pristup odredjenim sajtovima. Da li moze na neki drugi nacin ?