[ Pigoza @ 13.01.2006. 15:49 ] @
Proizvodjaci kazu recimo zvucnik je 130mm,ili neki drugi zvucnik 165mm.
Sta to znaci?
Da je membrana tog precnika?
Da je membrana sa gumenim(sundjerastim vesanjem) tog precnika?
Da je membrana zajedno sa vesanjem i odstojnikom(posle vesanja) tog precnika?
Ili da je to precnik otvora u kom se treba ugraditi zvucnik?
Ili je i to razna vrca kod raznih proizvodjaca,pa kako se kome svidja tako to i tumaci?
[ Backy @ 13.01.2006. 19:59 ] @
ja sam uvek računao da je to otvor na kutiji... ali sad si me naterao da se malo zapitam...
[ Pigoza @ 17.01.2006. 10:37 ] @
Ovako je odgovorio moj prijatelj Vlado:
Meri se membrana, aktivna "hodajuca" povrsina, moze da zahvati i par mm gume za vesanje.


Sta drugi misle???????????
[ Pigoza @ 18.01.2006. 09:17 ] @
Vrlo je zanimljivo to-sto sam recimo izmerio precnik membrane na Aciko zvucniku i to 8,7cm, ali kad sam izmerio zajedno sa vesanjem i odstojnikom precnik je bio 10cm,i jedno i drugo su standardne vrednosti zvucnika,Drugi primer izmerio sam Uher bas membrana koja ima precnik 10cm, a mereno sa vesanjem i odstojnikom 13cm???Koji je pravi precnik kad se kaze u specifikaciji-precnik zvucnika?
Sve su to standardne vrednosti,koliko ja kapiram ipak izgleda proizvodjaci racunaju pod precnikom zvucnika membrana sa vesanjem i odstojnikom,jer tu se kaze precnik zvucnika a nigde se ne spominje precnik membrane,posebno se spominje precnik membrane u specifikacijama za renomirane zvucnike.Jesam li u pravu?
[ RakoFESB @ 20.01.2006. 21:40 ] @


DA da, u pravu je covjek sto kaze da se samo u specifikacijama zvucnika (elektromehanicke karakteristike) koristi precnik membrane, a kad kupujes zvucnike tada ti proizvodjac daje precnik vanjski kako bi znao dali pase vec gotovim rupama kao na primjer u autu ili ako mijenjas zvucnike u vec gotovoj kutiji POZDRAV