[ my baby @ 16.01.2006. 01:42 ] @
Pretpostavljam da ću ovde najbrže dobiti odgovor, većina vas zna odgovor na ovako notorno pitanje, ali ja kao analfabeta za masu stvari vezanih za ovu sferu - NEMAM POJMA, pa pomozite:

Znam da komp neće prepoznati fontove koji nisu instalirani u njemu, kad ih "čita" u mailu, itd, ali zanima me sledeće > ako napišem neki dokument u Wordu, fontom za koji pretpostavljam da ga primalac nema instaliranog, pa taj Word dokument pošaljem mailom kao attach, svodi li se na isto, da će font biti nečitljiv?



[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 02.05.2006. u 18:52 GMT+1]
[ cicika @ 16.01.2006. 01:47 ] @
Odgovor je da.
Da bi se otvorio attachement koji je .doc fajl, ponovo mora Word da ga otvori (ili neki alternativni softver koji radi istu stvar) a da bi se sva slova prikazala kako treba potreban je instaliran font kojim je napisan.
[ my baby @ 16.01.2006. 01:51 ] @
Hm, tako sam i mislila...hvala.
Mada mi to ostaje nejasno, kako onda razaznajemo fontove na web stranama koje nemamo instalirane u svom kompu, ali da ne gnjavim, to je već pitanje za komp-jaslice...
[ Slobodan Miskovic @ 16.01.2006. 02:02 ] @
Citat:
Mada mi to ostaje nejasno, kako onda razaznajemo fontove na web stranama koje nemamo instalirane u svom kompu, ali da ne gnjavim


Ne mozes videti font koji nemas na kompjuteru instaliran. Postoje standardni fontovi koji se koriste na web-u.
[ broker @ 16.01.2006. 02:04 ] @
Mislim da Word ima opciju da u dokument snimi i upotrebljene fontove, ili je bar nekada imao.

U svakom slucaju, najbolji nacin da nekome posaljes dokument a da sacuvas njegov izgled, ukljucujuci i font je da taj dokument snimis kao PDF.
[ Goran Mijailovic @ 16.01.2006. 02:34 ] @
Citat:
Mislim da Word ima opciju da u dokument snimi i upotrebljene fontove

Ima jos uvek.
[ cicika @ 16.01.2006. 13:11 ] @
Citat:
da taj dokument snimis kao PDF.


Da, ali i u PDF moraš da uključiš font ako sumnjaš da ga na nekom drugom kompu na kom će biti pročitan neće biti.
[ broker @ 16.01.2006. 15:10 ] @
To i jeste primarna funkcija PDF dokumenta: da sacuva izgled i sadrzaj dokumenta i obezbedi da se on u istom obliku moze videti/odstampati na raznim uredjajima.
[ calexx @ 16.01.2006. 21:21 ] @
Razlika je u tome što PDF ima te fontove u sebi i onda ispravno pokaže dokument. Word sa snimljenim fontovima to radi tako što fontove prvo instalira na Windows a onda opet pokaže kako valja ... a ako ja nešto mrzim, to je da mi neki dokument uvali fontove koje nemam i koje neću da imam.
[ Goran Mijailovic @ 16.01.2006. 23:26 ] @
A sta je sa onim pdf-ovima sto prikazuju kukice i kvacice umesto nasih slova??
[ broker @ 17.01.2006. 08:56 ] @
Nisam video nijedan takav.
[ calexx @ 17.01.2006. 09:25 ] @
Loše rađeni PDF? Neko je koristio yuscii fontove pa konvertovao u PDF a nije proverio ili nije umeo drugačije (verovatno nije umeo čim koristi yuscii)? Nisam nešto radio sa PDF ali sam proverio par komata, uglavnom su svuda fontovi (sa našim slovima) koje sigurno nemam ... a ionako su Type1.
[ Goran Mijailovic @ 17.01.2006. 22:50 ] @
@broker
imam ja par takvih, npr katalog elektromotora Sever Subotica.

http://www.sever.co.yu/dow/files/Ad5i02r2.pdf

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 17.01.2006. u 23:52 GMT+1]
[ calexx @ 17.01.2006. 23:24 ] @
Onako na prvi pogled, ima nekoliko fontova koji nisu uključeni u dokument pa su zamenjeni nekim Adobe Type 1 fontovima koji naravno nisu po yuscii rasporedu. Ne čudi me što neko ko koristi ovaj raspored ne ume da uradi dokument kako valja.
[ Goran Mijailovic @ 18.01.2006. 22:56 ] @
Ja sam nesto pokusavao ali sam se brzo smorio da ovaj dokument nateram da se prikazuju korektno nasa slova. Ima li ideja?
[ calexx @ 18.01.2006. 23:22 ] @
Da se otvori u nekom programu koji piše u pdf i da se zamene yuscii fontovi, makar onih nekoliko za koje piše da nisu integrisani. Još bolje da se svi yuscii unište i u dokument ubace neki normalni fontovi.
Otprilike mi liči da je dokument rađen sa gomilom ovih fontova ali makina na kojoj je taj .doc (pretpostavljam da je tako bilo) prebačen u .pdf nije imala neke od njih pa su po nekoj automatici zamenjeni sličnim. Nisam se time bavio, ovo pišem uglavnom otprilike.
[ broker @ 18.01.2006. 23:37 ] @
Znam zasigurno da PDF bez problea cuva tekst u YUSCII rasporedu bez problema.
[ calexx @ 19.01.2006. 11:34 ] @
Naravno da čuva ako se uključe u dokument. U ovom slučaju su neki yuscii bili a neki nisu pa je šareno.
Vezano za početak teme, fontovi iz pdf dokumenata se prikazuju bez nasilnog instaliranja na sistem dok kod doc fajlova moraju da budu instalirani da bi se normalno videli.
[ todra @ 22.01.2006. 16:08 ] @
U pravu si. Pri snimanju dokumenta ("Save" za prvi put, inace "Save
As...") izaberes "Options..." pa cekiras "Embed True Type Fonts"

Sve najbolje.
Ratko.
[ garfild112233 @ 27.01.2006. 09:14 ] @
kao se ja secam i koliko poznajem Word mislim da ima opcija u tools~options pa sad ne mogu da se seetim ali znam sigurno da ima da cekiras da ti on sacuva taj font i da na bilo kojem pc da citas daj *doc da ne bude problema
[ BBS @ 06.02.2006. 01:34 ] @
Ako hoces da ti svaki primalac vidi sva slova kojim si pisao mail podesi da ti defaul raspored bude unicode utf 8 i onda mozes i cirilicom da pises a primalac ce moci da cita
[ Slobodan Trebovac @ 08.02.2006. 23:02 ] @
Da se nadovezem na sve ovo: jedan moj prijatelj je nedavno slao u Grcku neke mailove u kojima je koristio grcku tastaturu i slao ih je kao UTF-8. Kao program za slanje mailova koristio je Outlook Express. Iz nekakvog meni nepoznatog razloga ukoliko bi poruka bila iole duza program je nije uspijevao u potpunosti poslati. Mailove iz Grcke je primao bez problema, bez obzira na njihovu duzinu. Primijetio sam da je prilikom slanja uspijevao da posalje oko pola poruke. Zasto se ovo desavalo nemam pojma. Problem sam rijesio (bar ja mislim) sasvim slucajno. Sa Interneta sam skinuo MozilluThunderbird na grckom jeziku i sa njom nije bilo nikakvih problema prilikom slanja i primanja mailova, bez obzira sto su i iz nje mailovi slati kao UTF-8.
Sljedeca situacija je jos interesantnija. Isti prijatelj je na svom racunaru imao nekoliko Word-ovih dokumenata otkucanih na grckom jeziku, ali pomocu grckih fontova. Jednom prilikom sam ja jedan od tih dokumenata trebao da nosim na stampanje i znajuci da se radi o rijetkim (za nas) grckim fontovima ja sam i te fontove ukljucio u dokument i nosio na stampanje. Na moje iznenadjenje neki (manji) dijelovi teksta nisu bili pravilno prikazani, a meni nikako nije bilo jasno kako je to moguce ako sam na tom racunaru instalirao sve fontove kojim je tekst otkucan. Bio bih zahvalan ako neko mozda zna o cemu se ovdje radi i da li je neko imao slicnih problema.