[ Dragan Varagic @ 27.10.2002. 16:59 ] @
Malo sam pregledao poruke i sajtove koji se kotiraju kao dobri, kvalitetni i sl. Naravno, generalizujem, ali imam utisak da je mali broj ljudi koji ovde učestvuje u diskusijama (ne znam za one koji su samo posmatrači) imao prilike da učestvuje u stvarno ozbiljnim poslovima.

Evo primera: U slučaju izrade sajta za kompaniju Sintelon Plus korišćen je sistem kreiranja šablona stranica na osnovu koncepta i scenarija sajta. Određeni vizuelni elementi su se tražili, uključujući i nekoliko flash prikaza. Kada je stigao prvi predlog dizajnerskog rešenja stranica prema njihovoj nameni, nakon toga usvojeni grid (mreža za elemenate po stranicama) nije mnogo menjana, sem na izričiti (opravdani) zahtev klijenta. U ovom slučaju za dizajn je bio odgovoran Dejan Tosić ( www.tosic.com ). Sajt je uradila agencija ActiveZ.

Za slučaj sajta STS (Sintelon Tarkett Sommer) situacija je još strožija. Za razliku od prethodnog primera gde je postojao spisak elemenata koje je dizajner trebalo da postavi u smisleno dizajnersko rešenje, u ovom slučaju praktično ceo grid postoji, sa odabranom vrstom navigacije, položaja potrebnih elemenata, itd. U sklopu ovog sajta radi se i programabilni flash sa izmenom boja dezena putem izmene hexa-decimalnih brojeva u galeriji proizvoda. Sajt radi agencija Perspectives.

U ovakvim slučajevima Web dizajneri dobijaju značajna sredstva, uglavnom od 1.000 EUR, i više. Zanimalo bi koliko otprilike dobijate sredstava (budžet) po poslu i za kakve poslove.
[ ventura @ 27.10.2002. 19:48 ] @
1000EUR mislim da i nije bas neka cifra za kvalitetan design...
[ Trunks @ 27.10.2002. 21:27 ] @
1000 € je i više nego pristojna cena za kvalitetan dizajn na našim prostorima.
Bila je slična diskusija na IT Jobs u vezi ove teme, pa pogledaj i tamo.
Naravno da cena zavisi od veličine projekta, i roka (ako je određen).

Usput, zar nije Nikola Tošić bio zadužen za prvi dizajn?
Verovatno štamparska greška. ;)
[ Predrag Damnjanovic @ 27.10.2002. 21:42 ] @
Bas me intgeresuje, koliko bi trazili za dizajn koji koristi www.mycity.co.yu .
Recimo da ste ga vi radili, za mene, i koliko bi mi naplatili?

U cenu dizajna NE RACUNAJTE konvertovanje u HTML, posto sam ja to odradio.
Znaci samo dizajn, radjen recimo u Adobi Photoshop.

A mogli biste da navedete i cenu u kojoj je uracunato i konvertovanje.

Bas me zanima, narocito ako na ovu poruku odgovori vise dizajnera...
[ ventura @ 27.10.2002. 21:52 ] @
takav design odradi programer dok radi coding, cisto da ima kao nesto.. neki template...

ne bih verovao da je ovo i finalni 'design' a ponajmanje da je placen...
[ Predrag Damnjanovic @ 27.10.2002. 21:59 ] @
Pa ja sam trazio takav - jednostavan, prijatan i optimizovan.
Takav sam i dobio :)
Pa, koliko bi mi vi trazili za njega?
[ ShojkE @ 27.10.2002. 23:09 ] @
odgovor --- Predrag
Samo za dizajn 200 E
odgovor --- Varagic
Naravno da u velikoj meri zavisi kome dajes posao... Po svemu sudeci ispod 600 do 1000 E se nebih spustao... Govorimo o dizajnu...
[ Batica @ 27.10.2002. 23:16 ] @
Gospodin Varagic se malo pravi vazan kao
"korišćen je sistem kreiranja šablona stranica na osnovu koncepta i scenarija sajta." Ha, ha, ha
Cena od $1000 za sablon je OK cena (ja sam radio i za $400) ali se moze dobiti i znatno vise ako si kreativan. Medjutim to je premalo za dizajn. Za dizajn se placa oko $4000-$5000. Ali to nije isto ovo cemu prica g. Varagic.
[ Dragan Varagic @ 28.10.2002. 07:36 ] @
Kao što ste mogli videti, radi se o domaćim primerima i firmama koje rade i na domaćem i na inostranom tržištu. Ja znam samo dva primera kada je ovde uzeto do 2.000 EUR za dizajn - jednom opravdano, drugi put je možda trebalo i više, a onaj ko ovde uzme 4.000 - 5.000 EUR za dizajn sajta...

Što se tiče Peđe, ovaj dizajn ne bi trebalo da staje iznad 200 EUR, a i to je mnogo, jer se slažem s Venturom.

Što se tiče hvalisanja, kao što se iz primera može videti, nije moja firma radila ni sajt, ni dizajn. Ako mi treba Web dizajner, angažujem ih po freelance principu. Isto važi i za kreiranje sajtova, samo što onda obično angažujem agencije.

Primer sa konceptom, scenarijom, gridom... je tu zbog toga što se tako radi na Zapadu kod ozbiljnih poslova. Još ozbiljnije varijante posla podrazumevaju naručena istraživanja, usability eksperte (HCI), klasične dizajnere, kodere, i sl.

Inače, moja je greška - Nikola Tošić. Poznajem i dr. Dejana Tošića ko-autora knjige "Elektrosko poslovanje posle 2000.". Izuzetno zanimljiv čovek.
[ Batica @ 28.10.2002. 12:27 ] @
Ja se izvinjavam nismo se razumeli, ja sam pisao o ceni za dizajn
kao freelancer na stranom trzistu. Znaci samo dizajn ne web sajt, kada radis
po ugovoru za neku od stranih agencija a za trece lice.
Ali da nastavim, ima ovde dosta nesporazuma po pitanjima sta je web dizajn i sta se od
dizajnera trazi a posledica toga je i pitanje cene.
Prvo, male agencije na zapadu ne rade projekat ispod
$20.000 a srednje ne rade ispod $50.000, nece da pricaju ako ti je budzet ispod toga.
Trik nije u tome da na zapadu ima para a ovde nema pa tamo placaju vise a ovde manje, trik je u tome
sta narucilac posla trazi i sta mu agenicja nudi i garantuje za taj novac. Zbog toga mala firma nikada ne moze da spusti cenu
i da uradi posao jeftinije nego velika firma jer nema znanja i resurse i zato ne moze da izvede posao i da da garancije. Ne smes da preuzmes obavezu jer
placas penale ako se ne ispostuje ugovor. A ako ipak hoces da uradis posao onda moras da angazujes i nove ljude i resurse a samim tim i cena skace.
Ja kada sam radio na jednom velikom projektu ja sam dobio tekst od jedno 60 strana + analize (trziste, ciljne grupe etc..statisticka obrada) sta se trazi od web dizajnera. Nigde ni jedna slika niti ideja.
Moj posao kao web dizajnera je bila da konvertujem te zahteve u vizulni model, da vizualizujem te zahteve (uzmi samo koliko ti vremena treba da procitas 60 gusto kucanih strana + da proucis analize). Uzgred te zahteve
nije dao klijent nego project manager. Klijent je trazio povecanje obima prodaje svojih usluga, i to je kraj. Za klijent cena od recimo $75.000 dolara nije velika jer mu garantujes ROI od 50% u prvom kvartalu. Naravno to ne radim ja nego agencija i zbog toga tamo nista nije skupo
jer svi koji znaju da rade dobro svoj posao zaradjuju.
Imam primer i iz nase zemlje. Tip koji prodaje el. uredjaje na nasem trzistu jedne renomirane svetske firme , imao je prodaju od januara do septembra ove godine od 10.000 komada (najjeftiniji kosta $750) i cist
profit, samo za sebe od $250.000. Inace firma ima 5 zaposlenih. On je trazio da mu se uradi web a budzet mu je bio $25.000. Drugim recima bio je spreman maksimalno toliko da plati.Sta se desilo, niko nije hteo da mu radi projekat a nudio je posao eunet-u, scnet-u i tehnikom-u, uzgred za druge nije ni znao, gde da ih nadje?
U cemu je fora, fora je u tome da ljudi ovde imaju para i hoce da plate pa i tolike cifre ali nema ko da ponudi protiv uslugu za tu cenu. Protiv uslugu jedne agencije ne cini "izrada stranica" pa da neko ovde stalno pita posto je jedna html stranica i jos hoce zajednicki cenovnik da pravi, vec je protiv usluga da
garantujes klijentu da ce se obim njegove prodaje u sledecoj godini povecati za 20%. Niko to nije smeo da mu garantuje pa nije imao covek kome da plati. Za njega je mnogo da plati $2000 i da ne dobije garanciju nizasta, da od toga nema nikakve koristi ili da ima korist teoretskog tipa sto se ovde cesto pojavljuje kao argumentacija kao 24 sata reklama, vidi vas ceo svet i takve budalastine za koje samo idioti daju pare i malo placaju.
Eto zasto projekti na zapadu mogu da kostaju od $100.000 pa navise a zasto ovde toga nema.
Naplacuje se znanje a ne izrada web stranica i dosta vise sa tim pitanjima koliko kosta jedna web stranica.



[ Marko Bijelic @ 28.10.2002. 13:21 ] @
O ideji formiranja univerzalnog cjenovnika. Prvo, na DZu se vidi da od tog nije bilo nista (diskusija je otisla u potpuno suprotnom smjeru). Takodje moje licno misljenje da je univerzalni cjenovnik vrlo komplikovana stvar. Na naplatu uticu mnogi faktori. Takodje ove jedan primjer iz "srpske domace prakse" kako iskoristiti takav cjenovnik. "Dizajner" klijentu pokaze recimo takav univerzalni cjenovnik i uz dobru spiku tipa: To su prosjecne cijene u drzavi, tako se svugdje naplacuje rad, ja cu uraditi, to, to i to, e da vidimo
kolko je to - 1.000 EUR po njihovom cjenovniku. Eto ja cu vam sve to odraditi za 200 EUR. "Dizajner" trlja ruke prosao je posao, "investitor" je jos zadovoljniji jer je prosao 5 puta jeftnije i tako u nedogled.

Poznajuci domacu RS scenu odgovorno mogu da kazem da je ovdje pri dobijanju posla glavni faktor - spika. Prodati covjeku pricu o prednostima Interneta, "Nisi na Internetu ne postojis", to danas svako ima, tu lezi para, to ti je milinijumski audotorijum, eto vidis moze te naci nas co'jek iz Kanade i sl. Prodavanje magle, to je danas nas Internet biznis. Takodje ovom prilikom javno skidam kapu Varagi i ostalim ljudima koji rade na e-edukaciji ovog naseg naroda...

Nadam se da ce uskoro stvari krenuti nabolje, btw. cesto cujem citat: "Najskuplja je investicija ona koju placas dva puta". 100% tacno.

[ Marko Bijelic @ 28.10.2002. 13:58 ] @
Da se nadovezem na Baticin post.

Za 20.000$ ulozenih u Internet kod pravih ljudi mogao se postici efekat takav da skoro svaki surfer zna za njegovu firmu i sajt.

Stvarno, postoje li ovdje profesionalne firme koje mogu da se uhvate u kostac sa ovakvih stvarima. Takodje mnogo je veci problem oko garancije na domacem trzistu u odnosu na SAD/ostatak svijeta uzimajuci u obzir velicinu Internet trzista/prosjecan profil domaceg korisnika Neta/kupovnu moc gradjana/etc.

Jel moze neko da navede par domacih profesionalnih timova koji bi mogli da odrade takav posao. Kada ovo pitam, mislim na potpuni tim, posto se kod nas pod timom ljudi koji stoje iza neke web development firme nalaze 2/3 covjeka. Znaci neko ko moze da pruzi sledece: analizu trzista/project managment/web development/hosting/promociju + zavidan kvalitet i garanciju ?
[ Batica @ 28.10.2002. 14:24 ] @
To je dobro pitanje, plasim se da kod nas takve firme ne postoje.
Ja izuzetmo cenim g. Varagica, njegov trud, napor i muku, zaista svaka cast.
Ali ja nisam video ni jedan baner koji reklamira njegovu knjigu na b92, blic ili
glas-javnosti etc. Ako g. Varagic "sumnja" tj. nece da plati, sta onda trazi od svog klijenta, zato ne moze da naplati svoj trud. Moras da das dinar da bi zaradio 2 , nije bitno da li bi neki posetilac sa navedenih sajtova kupio knjigu jer je to dokaz da ima smisla i da verujes u ono sto radis. Naplata (po vecoj ceni) dolazi kasnije.
[ Dragan Varagic @ 28.10.2002. 15:52 ] @
Što se tiče timova, kod nas ih postoji nekoliko veoma ozbiljnih. Kao što sam već spomenuo, agencija ActiveZ je veoma ozbiljna, najviše radi za italijansko tržište, tu je npr. GOWI Group iz Pančeva koji radi puno na engleskom tržištu, agencija Net iz Leskovca, INI Group koja radi na nemačom tržištu...

Što se tiče promocije moje knjige na Netu, za sada radim low budžet promociju, jer je takva moja finansijska situacija u ovom momentu. Ovo ne znači da neću krenuti promociju na nekim realno posećenim sajtovima, ali otom-potom, nadam se da će se to desiti što pre :)

Mnogi misle da uzimam velike pare na ovo što radim, i da su moje usluge mnogo skupe, ali to nije slučaj.
[ 01011011 @ 28.10.2002. 16:34 ] @
Ja ljudima u americi, za instaliranje jednoga obicnoga php foruma uzimam oko 50 dolara. A za web design, ne znam, evo pitao me neki covjek da mu napravim web sajt za video klub, ne vjerujem da cu mu ista uzeti. MOje pitanje je kako najlakse uzeti pare od ljudi, kad te zovnu, kazu ti sta hoce, treba im mala pomoc, a vidis na njima da nece da plate???

Imam jos nekoliko stvari koje moram da odradim pa me interesuje. I koliko bi kostao jedan recimo, e-commerce web site?
[ ventura @ 28.10.2002. 17:14 ] @
To garantovanje buduce prodaje je najveca glupost koju sam cuo...

Navedi mi jedan primer neke strane/domace agencije koja moze da mi garantuje da ako njima dam da mi rade sajt, da ce mi se prodaja povistiti za 20% u narednih godinu dana, cisto zbog toga sto su mi oni radili sajt.

Nemoj da lupas.
[ Trunks @ 28.10.2002. 19:03 ] @
Batice: Ideja „univerzalnog” cenovnika nije bila takva kao što ti misliš.
Ne prodaju se stranice na kilogram i nije ovo pijaca, pa da kažeš „hoću sajt sa 4 html stranice”.
Ideja je bila bliža onome što si ti rekao. Znači, da se uspostavi neki minimalac za bilo kakvu vrstu dizajna. Čisto okvirno, ništa precizirano.

Mungos: Pa nažalost na kraju nije bilo ništa, ali spomenuo sam to jer je bitna ideja.
Nije kasno da se ponovo uradi.
Što se tiče prodavanja magle, verujem da je tako u Republici Srpskoj.
Ovde (Srbija) je takođe spika veoma važna, samo što se ovde dizajneri većinom predstavljaju kao da su David Carson ili Hillman Curtis.

Što se tiče dizajn studija/agencija - ja ću spomenuti npr. KGW studio, koji je jedan od profesionalnijih, i postoje projekti tipa ti što ste naveli.

01011011: Ne pričamo sada o tome. Ako radiš profesionalno, bez obzira na to da li si freelancer, naplatićeš izradu svakog sajta.
Ako tražiš ozbiljne projekte nećeš prihvatiti ponudu da radiš sajt, a ako ti treba nešto čisto da popuniš portfolio onda radi te poslove od dvodnevne realizacije.

Jedno pitanje usput, pošto se svi gađate sa četvorocifrenim brojevima, može li se negde videti Vaš portfolio?
[ seljak tasa @ 28.10.2002. 21:45 ] @
Možda će vam biti zanimljiva pričica iz jedne male sredine kao što je moj Ljig. Radi se o prilično siromašnoj opštini gde je prosek plata nešto iznad 5.000 dinara i gde je većina društvenih firmi propala, a male privrede skoro da i nema.
Ja i moji prijatelji iz INternet Cluba smo uradili sijaset sajtova, ali skoro sve besplatno! Jednostavno nismo imali izbora. Ovde se o dizajnu ne moze ni govoriti jer je teško prodati i priču o bilo kakvom sajtu, a kamoli pričati ljudima o potrebi da se angažuje dizajner. Maksimum koji se može postići kod par firmi je 500 dem za kompletan nastup firme na internetu: marketing plan, domen, izrada sajta, hosting, ažuranje, reklama...
I to da vam plaćaju u 12 jednakih mesečnih rata :-(((((((

Drugi primer je vezan za turizam gde se u našim uslovima vrti ogromna lova. Tu je stanje još gore bar kad je u pitanju turistička ponuda.
Naši vajni turistički poslenici u najjačim banjama (Vrnjačka, Sokobanja...) su spremni da vam ponude za ceo projekat celih 100 dem (dizajn, sajt, hosting, ažuriranje, reklama...).
Naravno neće vam nikada platiti, pošto retko plaćaju (sa ogromnim kašnjenjem ili ako ih tužite) i nastupe na sajmovima, berzama, reklamni materijal...

[ seljak tasa @ 28.10.2002. 21:59 ] @
Citat:
ventura:
Navedi mi jedan primer neke strane/domace agencije koja moze da mi garantuje da ako njima dam da mi rade sajt, da ce mi se prodaja povistiti za 20% u narednih godinu dana, cisto zbog toga sto su mi oni radili sajt.


Pa ja sam lokalnoj mlekari u Ljigu garantovao da ću da napravim sajt i da će u prvoj godini povećati prodaju kajmaka za 100%. Naravno, bio sam siguran jer sam u prethodnih 5 godina odlično snimio situaciju na tržištu prodajući svoj kajmak. Oni su proizvodili 2.000 kg kajmaka za godinu dana, ali su posle instalacije sajta za 6 meseci dobili porudžbenica za 145.000 kg. Zvuči neverovatno, ali je istina.
Sajt sam batalio jer se mlekara malo izblamirala pošto je najveći deo naručen iz dijapsore, a oni nemaju kapital za znatnije povećanje proizvodnje.

I kod izrade sajta za banju Ljig obećao sam im povećanje broja gostiju za 10% što nije bilo teško ostvariti imajući u vidu da je banja bila potpuno neafirmisana, ima sjajne biomedicinske indikacije, blizu je velikim gradovima, odlična saobraćajna povezanost...

Može se klijentu u IZUZETNIM slučajevima grantovati i određen procenat povećanja prodaje robe ili usluga. Naravno potrebno je dobro proceniti tržište.

Iako u INternet Clubu imamo par dizajnera ja ih izuzetno retko angažujem jer prioritet dajem dobroj ideji, sadržaju i reklamiranju sajta.
[ Vukan Karadžić @ 28.10.2002. 23:00 ] @
Stvarno velike gluposti!
Da li pričamo o web dizajnu?
Jer ako pričamo o web dizajnu, objasni mi, molim te, kako ti, kao običan web dizajner, možeš firmi garantovati toliko i toliko povećanje prodaje ?!?&%$%&_?
Kako? Da li možda iza sebe imaš tim prekaljenih marketing experata, agenciju koja godinama prati naše tržište (a to ne postoji kod nas!), ili možda sam vršiš marketometrijska ispitivanja na bajnom YU tržištu?
Uostalom, kao da je web dizajn taj koji igra neku bitnu ulogu u eventualnom povećanju prodaje, a ne zakup advertising prostora (online i offline), dobro osmišljene kampanje (online i offline), na kraju krajeva, i sam koncept sajta, koji se ne sme brkati sa dizajnom.
Baš me interesuje odgovor.
[ Batica @ 28.10.2002. 23:20 ] @
Procitaj malo pazljivije sta sam napisao, pa ce ti biti jasno.
[ seljak tasa @ 29.10.2002. 08:02 ] @
Naravno da pričamo o web dizajnu ali u širem smislu jer je on nerazdvojan od cele priče o nastupu firmi, organizacija, pojedinaca... na internetu.
Dragan je naveo nekoliko ozbiljnih primera gde je cena za dizajn izuzetno visoka. I u spisku agencija koje je naveo preovlađuju one koje rade za strano tržište.
Ja sam naveo i kontra primere gde jednostavno za dizajnere i nema posla. Ako neko želi da radi kvalitetan dizajn za 5 EURA po sajtu po malim opštinama ili u našoj turističkoj ponudi - dobio je posao!

[ Dragan Varagic @ 29.10.2002. 09:11 ] @
Priča o univerzalnom cenovniku, s tim imenom nema smisla. Ima smisla preporučeni cenovnik koji se kreira po cehovskim udruženjima, kao npr. za prevodioce, za advokate i sl. Veoma je bitno imati cehovno udruženje s preporučenim cenama, jer u slučaju tehdera (koji su sada aktuelni) ako se pojavi neko s damping cenama samo da bi dobio posao, a kasnije želi da nakarika sumu. Ako zahtev za ponudu nije dobar, cene u cehovnom udruženju služe kao dokaz za krivičnu prijavu protiv nelojalne konkurencije. ovakve stvari su se već dešavale za izradu sajta, ali nije moglo doći do tužbe, jer ne postoji cehovno udruženje s preporučenim cenama.

Možete vi naplaćivati za web dizajn od 0 do xxxxxxx EUR, ali se mora znati srednja cena usluge. Ona se može izračunati na osnovu prosečne plate, prosečne plate Web dizajnera, i pretočene cene za sat posla. Isto tako, project manageri motraju da znaju koliko bilo koji posao web dizajna (ali i ostalih segmenata izrade sajta) zahteva sati rada, i to je najbolja varijanta određivanja cena posla. To se uglavnom i koristi na zapadu, a otkada koristim taj sistem za merenje svojih usluga, više me ne boli glava.

Namerno sam naveo primere najjačih poslova s visokim cenama za Web dizajn, jer je inače prema mojim saznanjima srednja cena plaćanja dobrog dizajnera za prosečan projekat automatizovanog sajta negde oko 250 EUR.

Što se tiče unapređenja prodaje i Web dizajna, ali i grafičkog dizajna uopšte, to vam je i razlika između onoga ko može da uzme 200, 2.000 ili 20.000... EUR za neki dizajn. Naravno da se radi o prethodnim istraživanjima koje web dizajner mora da implementira u svoje rešenje. Verovali ili ne, i u ovoj državi se rade veoma ozbiljna istraživanja, samo su veoma skupa i rade se za velike i ozbiljne kuće. U konkretnom slučaju pre online kampanje za Sintelon Plus radiće se istraživanje, i nakon kampanje, da bi se napravila procena unapređenja prodaje. Fresh & Co. ima redovna mesečna istraživanja tržišta zbog konstantnih i velikih kampanja koje radi. Druga priča je što postoji hiljade prodavaca magle.

Što se tiče uopšteno garancija unapređenja prodaje, ja sada u velikom broju slučajeva mogu da garantujem to, kao što Tasa kaže, potrebno je znati tumačiti istraživanja i podatke koje imate o tržištima. Ozbiljni klijenti to traže. Prijavite se na moj sledeći seminar o unapređenju prodaje putem Interneta

Svrha cele ove diskusije je da manje iskusni web dizajneri shvate zašto neko zarađuje 10 puta više za nešto što je prividno na istom nivou kvaliteta kao što i dotični mogu da urade.

Ja sam inače na jugu ove teritorije (države) uspeo u nekim firmama veoma ozbiljne pare da uzmem, i nije to problem - radi se o postavci, ili kako ovde neko napisa - spici Bitni su i rezultati da bi mogao da radim duže, a ne jednokratno.

P.S. Inače, čuo sam da mene pokušavaju izbaciti izvarijante poslova tako što kažu da sam strašno skup, ali nije tako Samo zavisi ko posmatra

[ Batica @ 29.10.2002. 10:43 ] @
Nije mi jasno zasto g. Varagica pokusavaju izbaciti iz poslova.
Video sam cenovnik na sajtu g. Varagica i s obzirom na znanje i iskustvo
koje ima to nisu velike cene. Naprotiv, g. Varagic bi mogao slobodno za svoje usluge da trazi barem duplo vise.
Ali to su izgleda "srpska posla" idiotluk. G. Varagic jeste legenda, on je vise uradio za popularizaciju Interneta u Yu nego svi provajderi svi ministri i vladine agencije zajedno i od toga ocigledno svi koji se bave ovim poslom imaju koristi.
Kako bude skakala cena usluga g. Varagica tako ce skakati cena svima koji
se bave ovim poslom to je barem jednostavno shvatiti samo ako neko hoce malo da misli.
[ ShojkE @ 29.10.2002. 12:14 ] @
Nemogu se sloziti sa idejom o kreiranju jedinstvenog cenovnika za pruzanje usluga web dizajna ili e-marketinga... Ne zato sto je to losa ideja vec zato sto nam je zajednica poprilicno nedefinisana... Recimo samo da je Ministrarstvo Zdravlja nudili 150.000 dinara za izradu njihovog logotipa, kreiranje sajta i nastupa na Internetu... Malo li je za nase uslove i sa strane neke nase ustanove... Ovo govori samo jedno, a to je da postoji odredjena svest u nasem narodu o prednostima Internet nastupa na globalnom trzistu...

Ja sam imao prilike da jednostavne poslove naplacujem veoma lepo, ali garancije nikada nisam mogao da pruzim... Ne zato sto ih je nemoguce davati nego zato sto je veliki problem upravo u onome sto je Tasa naglasio, a to je neodgovornost domacih firmi prema prodaji i samom smislu e-trgovine...

Varagic ima pravo da svoj cenovnik podigne za koj procenat... Ako pocnem da nabrajam zbog cega covek ce se uobraziti :0), ali definitivno postoji potreba da se odvoje ljudi koji znaju posao od klinaca koji zaradjuju na web-u za uzinu u skoli, a to je najlakse uraditi cenom ili garancijama u nekom buducem vremenu...

Trunks ima pravo kada kaze da je ovde najveca koncentracija Hillmancurtisa i da je svako profi sa dve rasterne slike i jednim sajtom... To je veliki problem jer je ljudima koji se ne razumeju u web lako prodati bilo kakvu pricu i za nju uzeti novac, ali isto tako je malo ljudi koji mogu da naprave ozbiljan projektni zadatak i pravilno rasporede srestva i investicije... E na tom polju se pravi poslovi dobijaju, a oni bas zbog toga i kostaju...
[ Batica @ 29.10.2002. 14:05 ] @
Ma pusti "klince koji zaradjuju na web-u za uzinu u skoli" , meni su dva puta pokusali da ruse posao (a to je ono sto znam) ovi iz scnet-a sa njihovim "ready web" pristupom (ha, ha, ha). I to vrlo bezobrazno na najgori moguci nacin ubedjivali su ljude da mogu "slicnu" stvar da urade ali za mnogo manje para .
[ Predrag Damnjanovic @ 29.10.2002. 15:04 ] @
Ovde vlada totalni nesporazum.
Neki pricaju samo o dizajnu [sto je i naslov teme], a neki pricaju o kompletnom sajtu - sa sve dizajnom, sadrzajem, engine-om (php/asp)...

Ako je tema ovo drugo - onda se slazem sa onima koji pominju cifre sa 3-4 nula.
Ako se radi kompletan sajt - to je ogroman posao u vecini slucaja, pa je sasvim nehumano raditi [crnciti] za manje od 1000 eura [1000 eura jedino ako je u pitanju neki manje zahtevniji sajt].

Sto se tice samog dizajna - on nema sanse da se naplati vise od 300 eura, barem ne u Srbiji. Govorim samo o dizajnu - uradjenom recimo u Adobi, znaci samo slika, koja tek treba da se secka i povezuje sa HTML-om.
Ja sam onaj dizajn recimo platio 150 dem.

Moj zakljucak je da web dizajneri mogu da opstanu jedino ako se povezu sa ljudima koji rade ostale poslove, recimo php/asp.
Znaci samo kao 'grupa' mogu da zive od tog posla.
[ Goran Rakić @ 29.10.2002. 16:10 ] @
Sindikat webdizajnera Srbije - SWS

Članstvo, cenovnik, akcije... mislite o tome.
[ Dragan Varagic @ 30.10.2002. 08:22 ] @
Peđa, nisi u pravu. Moja prva dva primera upravo govore o tome koliko može da se u Srbiji uzme samo od Web dizajna. Naravno, tu je još i prebacivanje dizajna u HTML, ali u nekim slučajevima za iste pare koje sam spomenuo neki dizajneri rade samo vizuelni identitet stranice. To ne znači da su ti primeri presek stanja.

Ja ne znam da li vi znate koliko se u ovoj državi u ozbiljnijim poslovima uzima za grafički dizajn? Cena za Web dizajn je sitan doživljaj za one dizajnere koji imaju dobar prolaz u jakim firmama.
[ Batica @ 30.10.2002. 13:40 ] @
Izrada ovog portala http://www.erc.org.yu je kostala $15.000 (za cenu sam saznao iz druge ruke - i ovo je informacija samo za ljude koji ovde dolaze). Dakle bio je tender, tenderska dokumentacija je kostala $50 i ovi ljudi su pobedili na tenderu - nije bilo namestanja .
Komentari?
[ Dragan Varagic @ 31.10.2002. 07:50 ] @
E, ovo je dobra priča Ako je tačno da je za ovaj projekat dato 15.000 $ US, nemam komentara

Kako je ovde tema Web dizajn prvo moram reći da je isti najblaže rečeno - ništa naročito. Postoje velike greške u kopiranju tekstova, verovatno iz Worda, sa pokupljenim đubretom koje obično baš Word stvara.

Što se tič upotrebe reč portal, opet nemam komentara

Pretraživanja koja postoje na sajtu urađena su tipično "tehnokratski", znaci bez smisla za nekoga ko realno hoće da nešto pretražuje u bazi - mora se ubaciti puno parametara, bespotrebno.

Kompletna organizacija sadržaja i koncept, odrada, dizajn onoga što se vidi sigurno nisu na nivou posla od 15.000 $, tj. ja nebih dao ovoj ekipi da radi bilo koji sajt koji ima veze samnom. Znate, lepo je tražiti puno para za izradu, ako ne znate te pare i da opravdate. Ovo što se vidi (a i što se ne vidi) ne vredi više od 2.500 EUR.

Ne znam da li vam se ovo cini suviše grubo, ali je to moje mišljenje.
[ bluesman @ 01.11.2002. 21:44 ] @
Svasta ljudi, ne mogu da verujem da je nekome pala ideja o univerzalnom cenovnika, a narocito da se neko navadio na to.

Pa to je kao da se pravi univerzalni cenovnik za sve slikare ili vajare ili cak fudbalere. Jedni su bolji od drugih, nema nista fiksno! Koliko para toliko i muzike.

A ako pricamo o cenama, ja bih voleo da vidim te koji domace ljude ubedjuju da im rade da 4-5000 EUR. Ja znam jednu agenciju cija je filozofija (sa kojom se ne slazem) "Mi ne radimo sajtove ispod 2000 EUR". Za sada su uradili jedan jedini sajt i to za stranu firmu (mada dobro rade).
Ne pricam o pojedinacnim projektima za 15000 ili slicno jer to u nasim uslovima vec spada u kategoriju zajeba.
[ Goran Rakić @ 01.11.2002. 22:35 ] @
pa pazi, univerzalni cenovnik nije nesto tipa "sajt od sada vredi 500EUR, i svi ga rade za toliko", ali u svakoj branši postoje neka udruženja koja štite interese članova udruženja. Tako ne bi bila loša ideja da uz neku članarinu i naravno proveru stručnosti, referenci... neko može da uđe u udruženje koje se bori za to da izbaci pricedump-ere iz posla. Znači cenovnik kao nekakva okvirna platforma za minimalne cene.
[ Trunks @ 02.11.2002. 00:22 ] @
Go! X ti je sve rekao, a nešto slično sam i ja napisao u prošloj poruci.

Složiću se sa tobom što se tiče cena.
[ Dragan Varagic @ 02.11.2002. 11:10 ] @
Interesantno koliko ima osoba što posećuju ove forume, čuo sam ih da traže posao i sl. Evo 28.10 sam dao oglas za izradu banera u delu IT Jobs i niko mi se do sada nije javio :) U čemu je problem? Ne može se na to uzeti dovoljno para?

A ovde pričamo o cenama web dizajn usluga...
[ Batica @ 02.11.2002. 13:44 ] @
Ja ne vidim nista lose u tome, bio je tender ljudi su dali ponudu i svoju cenu. Slazem se sa Varagicem da ima puno gresaka i da nije nista posebno, ali da klijent nije zadovoljan ne bi platio etc...i to se jedino racuna.
Ne shvatam zasto je to za***, uzgred, oni placaju porez, poslovni prostor, koriste licencirani softver, ljudima treba dati plate od kojih se moze solidno ziveti mesec dana a to su nase kolege-prijatelji etc...Sta je tu lose?
Varagicu:
Varagic je strucnjak za pr i marketing a niko mu se nije javio na oglas:)
Probaj drugacije, pokazi se:), mozda ce se neko javiti, nemoj odmah da krivis druge mozda oglas nije kako treba.
[ Dragan Varagic @ 02.11.2002. 14:20 ] @
U potpunosti se slažem da uvek treba kretati od sebe.

Ipak, mislim da sam dao dovoljno informacija za dodatna pitanja, ako ništa drugo.
[ MasterOfUndead @ 03.11.2002. 22:31 ] @
Citat:
Trunks :
Jedno pitanje usput, pošto se svi gađate sa četvorocifrenim brojevima, može li se negde videti Vaš portfolio?


Strava si im i reko, al ne vidim da bilo ko reaguje, ne razumem u cemu je problem, ako svi stvarno i uzimaju tolke sume, koje tvrde da uzimaju, gde vam je portfolio, da nije mozda tajna ???
[ ShojkE @ 04.11.2002. 13:25 ] @
Citat:
MasterOfUndead:
Strava si im i reko, al ne vidim da bilo ko reaguje, ne razumem u cemu je problem, ako svi stvarno i uzimaju tolke sume, koje tvrde da uzimaju, gde vam je portfolio, da nije mozda tajna ???


Nije tajna... Svako o svakome na ovom forumu moze da se raspita, a cena je definitivno nesto sto varira od sajta do sajta... Recimo da smo Third-Ear UK radili sest meseci za budjet od 10.000 funti... Sajt ni dan danas nije pusten u rad... I na kolicinu posla koji smo imali i sam sajt (dizajn, funkcionalnost, sadrzaj) ovo je bila veoma niska cena...
[ Dragan Varagic @ 04.11.2002. 17:35 ] @
Što se tiče portfolia i onoga što sam ja dao primere, pogledajte sajtove koje sam spomenuo, imate tamo sve podatke. A takvih ima još.
[ ShojkE @ 05.11.2002. 12:39 ] @
Portfolio je za svakog digitalnog kreativca jedan od najbitnijih segmenata u dobijanju posla (jer kod nas ne postoji odgovarajuca edukaciona ustanova na koju bi se pozvao), ali je isto toliko vazan nacin rada kao i, sto bi Mungos rekao, spika koju mozes da prodas. Mislim da u Srbiji ima veliki broj talentovanih, kreativnih i nadasve profesionalnih ljudi koji mogu da iznesu i velike svetske poslove koji se mere i sa mnogo vise cifara od ovih koje mi pominjemo... U celoj prici je najbitniji marketing i, vec kako to biva, dobre burazerske veze... Dokaz ovoj mojoj tvrdnji je i ono sto je Ivan Dimkovic uradio sa svojim znanjem...

Od cele price da se napravi nekakva zajednica web dizajnera i developera i formiranja cenovnika zarad minimalne zarade treba u startu odustati... Ako treba praviti takvu zajednicu onda treba imati na umu da ce ona biti orjentisana ka inostranom trzistu i tu nikakav cenovnik nije potreban ... Na ovakav nacin odredjeni dizajneri i programeri mogu doci do pravih kontakata, zaraditi lep novac, a u krajnjem slucaju pokazati svetu da se kod nas radi ozbiljno... Ja se inace ovom idejom bavim vec izvesno vreme i zeleo bih da cujem vase komentare???

Pozdrav
P.S. Mozda ovakvoj poruci nije mesto ovde, pa ako moderatori zele napravicemo novu temu...
[ bluesman @ 05.11.2002. 12:52 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Interesantno koliko ima osoba što posećuju ove forume, čuo sam ih da traže posao i sl. Evo 28.10 sam dao oglas za izradu banera u delu IT Jobs i niko mi se do sada nije javio :) U čemu je problem? Ne može se na to uzeti dovoljno para?

A ovde pričamo o cenama web dizajn usluga...


Ozbiljan dizajn bannera zahteva puno posla (i znanja), znaci dosta vremena. Kako ja da ti naplatim 50-100 EUR po banneru? Da li bi ikada dao te pare?
[ bluesman @ 05.11.2002. 13:03 ] @
Sto se cene tice, uvek je previsoka onome ko placa a onaj ko radi misli da je premalo placen. To je tako i tako ce uvek biti.

Primer jednog sajta koji smo bidovali, bila je ponuda za $500 000 (pola miliona) a jedna je cak bila na $ 850 000 ? !?!?! Da li ti mozes da verujes u to. U pitanju je online store namestaja sa svim pratecim elementima. Mi smo dobili posao samo zato sto smo dali ponudu na $15 000. Toliko je bilo drkanja od strane klijenta (napravi ovako, ne onako, ne vrati ono prvo, ne skroz izbaci taj deo...) da mi se cini da sada ne bih radio ni za 1/2 miliona dolara. Sajt je: www.themorsoncollection.com

Recimo, je ne mogu nasem coveku da trazim $15000 za sajt. Proglasio bi me za ludaka i poslao cike u belom po mene. Tu nikakva zastita cena ne funkcionise, sta kao "ja sam clan udruzenja dizajnera i u mom udruzenju cena za takav sajt je 15000"??? Ma daj, to nema smisla nikako. Pa nismo mi pekari pa se zna cena brasna, vode, benzina (prevoz)... pa formiras cenu... Pa i kod pekara su sve cene razlicite. Od koga ces ti da se zastitis cenom? Od samog sebe.

Kao, sedimo i blejimo i kao mi smo da jaja dizajneri, svi clanovi, a niko nista ... Izvini ako sam glup ali stvarno ne kapiram ideju. Kapiram ideju ali ne mogu da shvatim cemu sve to?
[ bluesman @ 05.11.2002. 13:06 ] @
Citat:
MasterOfUndead:
Citat:
Trunks :
Jedno pitanje usput, pošto se svi gađate sa četvorocifrenim brojevima, može li se negde videti Vaš portfolio?


Strava si im i reko, al ne vidim da bilo ko reaguje, ne razumem u cemu je problem, ako svi stvarno i uzimaju tolke sume, koje tvrde da uzimaju, gde vam je portfolio, da nije mozda tajna ???


Posto sam jedno vreme bio u drustvu slikara (zato njih pominjem sa cenama) znam sta se radi... Svi cene svoje slike 5, 10 50 hiljada EUR i kada ih pitas to je ta cena, medjutim kada ostanes sam sa njima kazu ti "dacu ti za 300EUR ali nemoj slucajno nikome da kazes".

Ko garantuje da se ti, "zasticen" cenom "udruzenja" neces ponasati kao taj slikar?
[ Dragan Varagic @ 05.11.2002. 13:11 ] @
Cena nije problem ako možes da garantuješ kvalitet s njom. Ako se radi o banerima - nije problem da dobiješ 100 EUR ako možeš da garantujes clickthrough iznad 1%.

Poenta cele priče o cenama je u upravljanju projektom, pa i samim dizajnom.

Dobar je primer s onih 500.000 $ i 15.000 $. I zatim ide priča o cimanju ovako, pa ne, pa sada ovako... Tako to ide kada ne postoji procedura posla, redovi sastanaka s klijentom, kolika je mogućnost vraćanja projekta, koje su cene u slučaju različitih zahteva klijenta, itd. Klijenti koji prihvate nižu cenu su upravo oni koji znaju da će tražiti svašta, a to neće dodatno da plate.

Prethodno znam iz ličnog iskustva, ali mi se to desilo jednom, i onda sam naučio šta znači sistem upravljanja projektom, gde se sve zna i sve košta. Pa ako neko hoće da menja stvari van granica dogovorenog, nije problem, sve se naplaćuje. Tako se i radi u ozbiljnim agencijama na zapadu, ali i u nekim našim Web agencijama koje rade za zapad.
[ ventura @ 05.11.2002. 14:08 ] @
Dragane,

Sto se tice ovog tvog zadnjeg komentara "nije problem da dobiješ 100 EUR ako možeš da garantujes clickthrough iznad 1%"

Meni je naprosto smesno da neko ko se razume u internet marketing, trazi od (WEB)DESIGNERA da mu garantuje CTR od preko 1%.

Recimo da ti narucis od bluesman-a 10 banera, i on ti kaze da je cena za to 500EUR. Ok ti prihvatis, i on se baci na posao. Nakon odredjenog vremena ti dobijes 10 banera, koji ili zadovoljavaju ili ne zadovoljavaju TVOJE kriterijume, ako zadovoljavaju, ti njemu kes, on tebi banere i tu je kraj price sto se tice designerove strane.

Do tebe je kasnije u koje ces ti svrhe da upotrebis te banere, i kako ces da ih upotrebis, i samo od tebe zavisi koliki ces CTR imati dalje sa tim banerima.

Meni je recimo Goran (bluesman) radio sajt lux-ottica.com, ja sam mu dao uputstva, covek je odradio sajt, meni se svidelo, ja nejmu pare on meni sajt, i gotova prica.

I ja sad recimo nemam nijednu musteriju vec 3 meseca. Dali ja mogu da okrivim Gorana zbog toga, jer toboze on nije dobro uradio sajt? Nikako.
Jer recimo cak i da ja vidim da meni musterije dolaze na sajt, i da se gube u sajtu jer je previse komplikovan, ja opet nemogu da kritikujem designera, jer sam ja na kraju krajeva SVE TO ODOBRIO...

Ista stvar i sa banerima...



[Ovu poruku je menjao ventura dana 06.11.2002. u 02:16 GMT]
[ Mario @ 05.11.2002. 15:54 ] @
Slazem se sa Venturom, posao dizajnera se zavrsava time kada ti preda baner,site,bilo sta. Ne bih da pravim poredjenja, ali to je kao da kazes prodavcu da ces kupiti bicikl, ako ti on obeca da ces pobediti u Tour The France, znam da je primer glup, ali se nadam da znate na sta mislim.

Znam da nije u vezi sa temom, ali ventura, sta je sa tvojim sajtom, svratio sam da pogledam ima li neceg novog:

Our online store is temporary closed.
Please come back in few days.

Thank You.



[ Trunks @ 05.11.2002. 16:55 ] @
Izgleda da su svi ideju o zaštiti prava dizajnera (minimalnom cenovniku) shvatili pogrešno.
Cenovnik ne bi bio orijentisan na klijente sa zapada, već na naše ljude koji nemaju ideju koliko dizajner u stvari treba da naplati.
Ovde ne pričam o back-endu i developerima, već čisto vizuelna strana.

A zašto minimalni cenovnik -- da bi (web, print) dizajneri mogli da se pozovu na neki dokument, kada im klijent kaže „to je preskupo”.
Primera radi, u Srbiji ima stvarno puno ljudi čiji se rad po kvalitetu može meriti sa radovima dizajnera sa zapada.
Zašto onda i cene ne bi bile bliže zapadnim?

Naravno, ni ideja o cenovniku nije idealna.
Bilo bi dosta rupa, kao npr. ovo što ste spomenuli -- da neko pokaže cenovnik i kaže „ja ću Vam naplatiti 50% jeftinije”, ali to bi uglavnom bili klinci koji vijaju poslove bez obzira na profit, a samim tim ni dizajn neće biti zadovoljavajućeg kvaliteta, pa će valjda klijenti shvatiti neke stvari.

Citat:
bluesman:
Recimo, je ne mogu nasem coveku da trazim $15000 za sajt.

U tome je i problem. Ako tvoj rad i utrošeno vreme vredi toliko, zašto ne bi tražio?
A samo neozbiljan klijent bi te proglasio za ludaka. Uvek će biti klinaca koji rade sajtove za džeparac, a takvi klijenti su upravo za njih.

Dragane, moram priznati da ni meni nije jasno kako dizajner može garantovati CTR.
Nisam upućen u e-marketing, tako da si možda i u pravu, ali mi ipak nije jasno.


Izvinjavam se ako vam je ovo sve konfuzno, skoro sam ustao.
[ Mario @ 05.11.2002. 17:04 ] @
Citat:
Trunks:
Izvinjavam se ako vam je ovo sve konfuzno, skoro sam ustao.

Cene kao na zapadu, moze, ali ce se opet svesti na isto. Bice puno manje posla, ali ce zarada biti otprilike ista (sto i nije tako lose)...Ima dosta klijenata koji bi mogli da plate, ali internet ovde jos nije toliko razvijen, tako da je to za njih bacanje para. Naravno, lepo im je da kazu da imaju sajt, ali pod uslovom da za njega nece morati da daju vise od 100 eura. I uvek, kako god to reseno, ce se zaliti na cenu. Hhehee, ako je tvoj post bio konfuzan, ne znam sta je moj... LOL, Naime, i ja sam tek ustao, pre nekih sat vremena, sta je ovo...? LOL
[ Batica @ 05.11.2002. 22:00 ] @
Mi pricamo o razlicitim stvarima i ne razumemo se.
Prvo, receno je da neko ima off-line biznis hoce da ulozi novac i hoce da izadje na web i
jedini interes koji on ima jeste da mu se poveca prodaja, sta drugo, sve ostalo je sa njegove tacke gledista bemisleno i uzaludno bacanje para.
Nije njegov posao da ti daje upustva i da ti kaze kako ces, zbog toga te i placa. Stvar je agencije da kaze da li moze ili ne i ako moze da li se uklapa u njegov budzet.
Zasto bi inace on ulagao novac i zasto bi uopste postojale agencije, na osnovu cega bi agencije zaradjivale novac, na lepim recima i "lepim" sajtovima?
Drugo, zasto je ventura angazovao Gorana da radi sajt, sto nije angazovao nekog klinca iz ulice ili neke druge ljude, nego bas njega koji je jedan od najboljih ako ne i najbolji.
To je uradio zbog toga sto postoji direktna veza izmedju nacina i kvaliteta izrade sajta i same prodaje. Znaci i te kako dizajn utice na prodaju.
Trece, kada se sajt "podigne" ako nisi imao input o ponasanju ciljne grupe pre izrade sajta, pa i kada si ih imao, moras da radis korekcije na osnovu analize poseta u samom hodu. To nije zbog toga sto je neko glup, ne zna ili da bi neko kritikovao dizajnera to je zbog toga sto je ponasanje ljudi (potencijalnih kupaca) izuzetno komplikovano. Drugim recima posao ljudi koji su radili sajt nije gotov samim cinom "otvaranja" sajta.
Cetvrto (to je potuno druga situacija), ti vec imas on-line biznis i recimo prodaja ide lose ili nisi zadovoljan ili hoces prodaju od 1000 komada. Postoji naravno puno razloga zasto je to tako ali to niko ne moze da ti kaze napamet i nijedna agencija ne moze napamet bez prethodne analize da ti da savet ili garantuje bilo sta.
Mozda je moguce a mozda i nije ali za to je potrebna analiza, ali to nije u fazonu ej daj ja da ti napravim sajt (a ne Pera) pa ces prodavati posle toga 1000 naocara mesecno- niko u tom kontekstu nije pricao.
[ Dragan Varagic @ 06.11.2002. 09:25 ] @
Kako Batica kaze, uz prave analize i garantovanje rezultata nema rada napamet. Jedna je stvar kada dizajner sam sedne i nesto smisli pa to ima veze i dopada mi se, a druga je stvar kada se naprave prethodna istraživanja i na osnovu toga se radi dizajn. To je razlog zašto je čuveni dizajn Ikeinog sajta pre tri godine iznosio stotine hiljada dolara.

A za banner - ja sam imao prilike da 2000. g. kupim baner za 50 EUR gde mi je čovek garantovao da će klik biti iznad 3%. I bio je :) Kvaka je u tome što nisam pričao s dizajnerom, nego s osobom koja je angažovala dizanera ranije pa je ovaj napravio i taj baner.
[ ventura @ 06.11.2002. 10:46 ] @
Pa tu mi sada pricamo o sasvim drugoj stvari, koja u principu i nema mnogo veze sa samim dizajnerskm poslom...

Ali u tom slucaju onad ti je taj covek koji je garantovao taj 3% clicktrough, odredjivao gde i kako ces da koristis taj baner... Jer u drugim slucajevima je nemoguce da ti on da garanciju bez ikakvih informacija..
[ Dragan Varagic @ 07.11.2002. 07:36 ] @
Naravno da se bez informacija ne moze nista ozbiljno napraviti. Nisam mislio da napamet kažem - napravi baner, hoću taj i taj procenat.

Inače Ventura, čestitam na predavanju u Šapcu, bilo je veoma dobro i korisno
[ bluesman @ 09.11.2002. 21:40 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Naravno da se bez informacija ne moze nista ozbiljno napraviti. Nisam mislio da napamet kažem - napravi baner, hoću taj i taj procenat.

Super, i dao bi cak i celih 100EUR? Pa ti mislis za 100EUR da dobijes i banner i analizu i elaborat i sve pride? Obicno vrlo pazljivo citam sta imas da kazes jer ocekujem nesto pametno, ali me razocaravas u poslednje vreme sa nekim izjavama.
[ Dragan Varagic @ 10.11.2002. 11:43 ] @
Dobro, ne mogu izgleda konstantno pričati pametne stvari

Što se tiče analiza, Bluesman to je veoma bukvalan odgovor na ono što sam napisao. Sve je naravno relativno, spomenuo sam analitiku za Ikein sajt koja je mnogo koštala, ali s druge strane računa se na iskustvo dizajnera koji su se bavili izradom banera. To znači da se mora proučiti ova tematika, sajtovi kao što je www.bannertips.com i sl. U više navrata sam pričao i radio s ljudima koji se u to razumeju, ali i sa onima koji jednostavno imaju talenta. Postoje pozitivni rezultati.

Drugi je problem što se za taj posao svuda u svetu veoma malo plaća. Naravno, flash se ne računa u ovo.

Koje su to razočaravajuće izjave pored prethodne?

Inače Bluesman, video sam Venturin sajt i u backoffce-u, ono je veoma dobro. Zanima koliko ima takvih programera kao što si ti ovde? Verovatno ne puno?
[ bluesman @ 11.11.2002. 14:15 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Dobro, ne mogu izgleda konstantno pričati pametne stvari :)

Ok, sorry, mozda sam i ja malo preostro. :-)
Citat:

Što se tiče analiza, Bluesman to je veoma bukvalan odgovor na ono što ... Drugi je problem što se za taj posao svuda u svetu veoma malo plaća. Naravno, flash se ne računa u ovo.

Pogodio si tacno ono sto sam ja rekao. Nisam nista drugo govorio osim da se dizajn bannera premalo placa i ne isplati se. Ok, druga stvar je kada je zajedno sa sajtom uradim i nekoliko bannera, kao za venturu, koje btw i ne naplatim jer smatram da je korektno da u cenu udje i bar nekoliko njih. Ja samo kazem da mi nikada nebi dao 100EUR ili slicno za dizajn bannera, a meni se ne isplati da radim za manje.
Citat:

Koje su to razočaravajuće izjave pored prethodne?

Pa ona da ti ja garantujem CT 1%. Bas sam se iznenadio. Ja mogu da ti napravim sta hoces i dobro i lose, ali CT zavisi od tebe i tvojih nacina promocija. Naravno da dizajn bannera utice, ali evo jednog primera. Posto radim u agenciji koja stampa sve za Verano motors dobili smo jedan dan da napravimo banner za njih na beocity-ju. Prvih nekoliko dana bila je fenomenalna poseta da bi vrlo brzo bili provaljeni. Verano motors sajt je vrlo siromasan i iza bannera se ne krije nikakav sadrzaj koji bi ljude naterao da dodju ponovo. Kliknuo je samo onaj ko se zajebao :-)
Citat:

Inače Bluesman, video sam Venturin sajt i u backoffce-u, ono je veoma dobro. Zanima koliko ima takvih programera kao što si ti ovde? Verovatno ne puno?

Ne bih znao da ti odgovorim, hvala ti na pohvalama, ali ja radim solo i kada pocnu da me ispituju jel' znas onog dizajnera, onog programera.... blage veze nemam. Narocito sto sam bio preko pa kada sam se vratio poceo sam od nule a ne krecem se u tim "in" krugovima tako da ne znam stvarno nikoga drugog osim ako me je posao "naveo".

Sto se programiranja tice, to je jezik, kao "engleski", znaci sintaksa, po meni je bitnija filozofija. Ti si pominjao skoro neki search koji je suvise tehnokratski, slazem se, taj covek ocigledno zna da programira, ali mu je filozofija losa. Kada postavljam nesto obicno krenem od sledeceg: "Hajde sada da zamislim najveceg tupsona na svetu kako je dosao na sajt i bleji ne zna sta da radi - kako da mu olaksam".

Ovo postaje suvise licno. bolje da prekinem :-)
[ Aleksandar Marković @ 11.11.2002. 14:52 ] @
Ajde de, kad su već krenule pohvale i ja moram da se uključim u iste i ... pohvalim Bluesmananov rad, a verujem da će se Broker tek oduševiti kad vidi Goranov angažman :-) Link
[ sszgo @ 12.11.2002. 11:03 ] @
gledam sta pisete i smejem se ...

mislim da niko od vas (cast izuzecima) 4 ili 5 cifri od weba nije video...

ako ste tako dobri kao sto pricate, pokazite mi vase radove, hocu da vidim jedan pristojan portfolio...

iz cele jugoslavije znam mozda 2 coveka koja smeju da kazu za sebe da rade kvalitetno web dizajn/development...

vi ostali samo pricate a nikad nista niste uradili i uglavnom nemate pojma sa zivotom...

pozdrav
[ Trunks @ 12.11.2002. 18:49 ] @
Važno je samo da ti mlatiš kintu.
Mislim, kakav je to stav, u fazonu - ti si najbolji i radiš za najjaču kintu?
I ja sam gore tražio linkove do portfolija ovih ljudi što pričaju o brojevima sa pet cifara, ali ne na ovaj način.

Usput, budi siguran da ljudi kao Nikola Tošić (gore spomenut) uzimaju toliko, možda i više.

Nemoj da generalizuješ molim te.
[ Dragan Varagic @ 13.11.2002. 14:55 ] @
Ne znam da li imam problema s vezom ali meni za sajt www.sszgo.com prijavljuje da ne nalazi remaote server. Ako se stvarno ne vidi sajt (vreme stoji kada je ova poruka poslata), to bas ne služi na čast nekome ko ima takav stav kao sszgo (šta god to značilo).

Verovatno možete zamisliti (ili nemožete) koliko ima pojedinaca i firmi koji rade svoj dizajnerski posao odavde, ali da ne posećuju ovakve diskusije, ili bilo šta vezano za YU Cyber prostor. Nedavno sam čuo za jednog klica koji živi u mom komšiluku i koji nešto programira za Erikson. Eno, vozi Porše :).

Što se tiče ctr 1%, nisam rekao nešto bitno što podrazumevam kada radim posao, a to je da USP sajta mora postojati. Oglašavati nešto što je fasada - nema smisla, to ne radim.

Svi konflikti (pa i konflikti mišljenja) baziraju se na nedovoljno kvalitetnoj komunikaciji (nedostatku informacija)? :)
[ bluesman @ 13.11.2002. 20:10 ] @
Citat:
sszgo:
gledam sta pisete i smejem se ...
vi ostali samo pricate a nikad nista niste uradili i uglavnom nemate pojma sa zivotom...
pozdrav


Eto zasto odbijam da tema postane privatnija.

Ko je tebe prozvao? Mi pricamo o dizajnu a ne o plagijatorima zato ovo nije tema za tebe. Ti znas da ja znam mnogo stvari za koje ti ne bi zeleo da se procuju. Ako neko moze da prica tako, ti sigurno nisi jedan od tih. Gledam tvoje postove nedeljama i grohotom se smejem. Ti nemas ni jednu svoju stvar uradjenu. Doduse, ako pod radom podrazumevas prepravljanje tudjih radova i predstavljanje istih kao original onda ok.

Zasto se ti osecas prozvan? Postovacu sve tvoje mailove koje si mi slao, zajedno sa tvojim "flashovima" koje si "radio" a uz to cu postaviti i orginale da se ljudi uvere. Poslacu i tvoju perpisku sa drugim ljudima koja mi je forwardovana gde te pljuju zbog iste stvari.

Mozes zajebati nekoga neko vreme, ali ne mozes sve sve vreme.
[ sszgo @ 14.11.2002. 06:44 ] @
sszgo.com je iskljucen trenutno...

vise se ne bavim design/development

presao sam na razvoj sopstvenih portala za englesko podrucje govorno...

bluesman , to o cemu ti pricas je davna proslost...
krao od drugih , pa sta, svi su to nekad uradili...
kada nisam znao sam da napravio, uzeo sam tudje... slobodno postuj sta god hoces nema tu sta da se krije....
( a i ti si nasao (u to vreme) da se zezas s maloletnicima, ne znam sta da ti kazem stvarno)

ali i pored toga sto sam ja krao tudje ja sam uzimao vise para od tebe, pa ko je onda tu lud?

danas kada znam kako sta da napravim, ne uzimam tudje stvari...

mogu da ti pustim 20 url da pregledas poslednjih pa ces promeniti misljenje...

pozdrav...
[ Batica @ 14.11.2002. 07:44 ] @


E ne zna covek da li da place ili da se smeje.





[ bluesman @ 14.11.2002. 10:55 ] @
Ne znam sta da ti kazem... stvarno si me ostavio bez reci.

Odakle ti znas koliko sam uzimao i uzimam para. Ja sam od dizajna i web-a uzeo do sada bar 50000 EUR na stotinama projekata. I sada sam placen na sat kao konsultant i ubijem oko 150 sati mesecno pored svog redovnog posla, a ako tvrdis da si upucen u "englesko podrucje govorno" onda znas koji je fee na sat za takav posao. To je na kraju nebitno u ovoj celoj prici.

Ako sam te dobro razumeo, ono zezanje sa maloletnicima je vezano za dopisivanje sa tobom. Pa sta sam trebao da uradim. Ako ti neko posalje mail i kaze otprilike "ti si moj idol..." najmanje sto mozes da ucinis je da mu pomognes. Ja sam takav, nisam od onih koji kriju znanje, ja sam od onih koji NE DOZVOLJAVAJU da se moje (ili bilo cije tudje) znanje predstavlja kao svoje.

Da podjemo od pretpostavke da sam ja glup i da nista ne znam. OK, odavno sam prelezao decije bolesti "dokazivanja drugima". Ali, ne mogu da dozvolim da ti, takav kakav si, pljujes druge. Ti se nekome smejes? Pa ti si najveci lik za sprdnju! Jedino sto si zaboravio da postoje pacijenti, kao moja malenkost, koji cuvaju sve mailove u poslednjih 6 godina, pa mogu i da dokazem svoje tvrdnje.

Ako si nesto naucio od te silne kradje - super, cestitam, ali ja opet ne govorim o tome, na sva zvona si oglasavao svoj sajt koji je doslovce iskopiran (samo promenjen tekst) www.balthaser.com. To je ono sto ja vidim kao problem. Da si ti uzeo balthaser pa od toga napravio svoje koristeci ideje ili cak delove koda, pa da ucis ... nekako i da skapiram, ali ti si to predstavljao kao svoj rad.

Kazes da si prestao da se bavis dizajnom i developmentom? Cemu onda takav potpis ispod tvog imena?

Ali dosta vise o tome, necu te prozivati dok god ti ne prozivas druge jer od svih ljudi ti imas najmanje prava na to. Shvati da nemam nista protiv tebe licno jer te i ne poznajem, samo ne umem da precutim ovakve stvari: omalovazavanje drugih (bez obrzira da li sam ja ili neko treci u pitanju) od strane onih koji su najmanje pozvani da takve stvari rade. Kada mene budes cuo da tako pljujem druge ljude onda mozes i ti meni da postujes isti ovakav reply.
[ broker @ 14.11.2002. 14:00 ] @
Citat:
secret:
Ajde de, kad su već krenule pohvale i ja moram da se uključim u iste i ... pohvalim Bluesmananov rad, a verujem da će se Broker tek oduševiti kad vidi Goranov angažman :-)


Misliš na ćirilicu? :) A pa nisam ja ćiriličar. Moj protest nije zato što tražim da se ne ES uvede ćirilica, neko zato što je Gojko ZABRANIO ćirilicu, programski je onemogućio da se napiše i jedno jedino ćirilično slovo na sajtu.

Inače, Bluzmenu skidanje kape. :)

Inače moram priznati da mi je ova diskusija koristila. Odlučio sam da prilagodim svoje cene, tj. da ih podignem :)
[ ShojkE @ 15.11.2002. 11:42 ] @
Koliko se ja secam sszgo.com je ocajni flash sajt prenatrpan nekim nebitnim detaljima, koristeci pointer koji svi zivi koriste, a sajt ne radi zato sto je mladjani sszgo zaboravio da uplati vreme na Eunetu kuda mu ide redirekcija na onih 2Mb besplatnog prostora...
Isto tako koliko se secam mladjani sszgo putuje sa svojim tatkom po svetu i izigrava kopir masinu...

Nista licno, ali pazi sta pricas...
[ broker @ 16.11.2002. 19:22 ] @

Nego da se vratimo na temu :)

Sada imamo novi momenat, legalizaciju softvera. Treba platiti OS i alate na kojima radimo. Većina nas kao razvojnu platformu uglavnom koristi Apache/PHP/MySQL pa to neće boleti, ali PhotoShop, DreamWeaver, Flash... to će baš da zaboli. no manje-više, to se plati jednom, ali kako ćemo da izaćemo na kraj sa konkurencijom koja neće platiti softver? Oni neće morati da u cene ugrađuju i cenu kupljenih alata.

[ Marko Bijelic @ 17.11.2002. 08:35 ] @
Citat:
broker:
ali kako ćemo da izaćemo na kraj sa konkurencijom koja neće platiti softver?


tj. sa citavom bosnom
[ Dragan Varagic @ 17.11.2002. 11:03 ] @
Pitanje legalizacije softvera i cena usluga web dizajna u odnosu na one koji sigurno neće kupiti softver, jeste nešto što se dešava u razvijenom svetu. Kako mi nismo razvijeni svet, moraće se posegnuti za marketinškim sredstvima

Kao prvo, usvajanje sistema rada o kojem sam pisao na početku ovog threada. Ako imate sistem za koji se očigledno može reći da se kvalitetnom izdvaja u odnosu na burazersko/rođačko/klinačku varijantu dizajna i Web dizajna, i kada se uz to dodaju ostali podaci koji uključuju legalizovani softver...

S druge strane, baš je u subotu u novinama Politika izašao oglas o uslugama dela NBJ - Bonitet. O ovome se nije puno pričalo, ali to će biti zasebna institucija koja će pružati čitav set informacija o firmama, uključujući i podatke za javne nabavke. To znači da ozbiljne firme već sada mogu da dobiju veoma kvalitetne informacije o poslovanju i prometu svih pravnih lica. U slučaju tendera za dobijanje ozbiljnijih poslova iz oblasti dizajna i Web dizajna, moćiće se napraviti veoma kvalitetna provera poslovanja različitih firmi, i ovde neće biti mesta za pojedince amatere. Naravno, druga su priča free lenseri koji se u ovakvim slučajevima angažuju kao podizvođači...

Možda vam ovo sve zvuči nerealno, čak suludo, ali videćemo šta će doneti naredne godine što se tiče velikih poslova, naročito za potrebe države...

U svakom slučaju, biće argumenata da najbolji dignu cene
[ broker @ 17.11.2002. 12:26 ] @
Teško će biti izboriti se, jer još uvek i mnogi od onih koji su dobri rade u kućnoj radinosti, koja ne podleže inspekcijama BSA.

Možda se sve više stvara potreba za esnafsko organizovanje...

[ McKracken @ 17.11.2002. 13:44 ] @
Citat:
broker:
Teško će biti izboriti se, jer još uvek i mnogi od onih koji su dobri rade u kućnoj radinosti, koja ne podleže inspekcijama BSA.

Možda se sve više stvara potreba za esnafsko organizovanje...



Nije znacajna ispekcija BSA, za to postoji PIB (poreski broj) za sve gradjane. Pa iako radis u kucnoj radinosti, moras da platis porez. Onda ti je lakse da registrujes firmu.

Uvodjenje PIB-a je veoma dobar nacin da se sve uvede u legalne tokove :)
[ Miroslav Mitrovic @ 17.11.2002. 21:13 ] @
Kako lepo to zvuci
Ali je ipak malo teze izvesti u praksi.Broker je u pravu.Stvarno mi nije jasno kako ce nekog ko radi u kuci da nateraju da koristi legalan program.Ali sada vec prelazimo na temu legalizacija.
[ Dragan Varagic @ 17.11.2002. 21:46 ] @
Nije problem u samoj legalizaciji, nego u uticaju na cenu rada onih koji koriste legalizovane programe. Tada se opet vraćamo na prvobintu temu
[ Batica @ 18.11.2002. 09:37 ] @
Evo pretpostavke (teorija), da 5-oro ljudi zeli da se udruzi u zajednicku firmu.
Njihovi minimalni mesecni troskovi su sledeci:
Poslovni prostor u centru Bgd-a(+struja, voda etc..)=$1000
Plate (recimo da su svi do jaja, najbolji, mogu da urade sve i sve znaju)-$500 po osobi=$2500
Linija-stalni pristup internetu $500
Oglasavanje $500

Znaci $4500 pod uslovom da je svako sa sobom poneo svoj PC...etc...
Koliko onda oni da naplacuju svoj rad?
Voleo bih da gresim ali imam utisak da ovih 5-oro ljudi (a stavio sam da su po znanju ne samo bolji od proseka u nasoj zemlji nego i od proseka u svojoj struci), ne bi moglo da prezivi u Srbiji pod uslovima koje sam naveo.

E sada pretpostavimo da 5-oro zidara pravi svoju firmu ili 5 konobara ili 5....imam utisak da bi njihova sudbina bila drugacija.

O cemi se radi i gde je greska (koja se u svakom slucaju ne moze ispraviti preko noci zajedniciim cenovnikom ili da kazemo e od sutra ne radimo za manje od $5000 po projektu)?


[ broker @ 18.11.2002. 13:12 ] @

Sad se vec doticemo one konkretnije teme: sta je u stvari realna cena u web poslu? Moj je zakljucak da je cena razvoja web-a, kako doduse i drugih "racunarski" poslovi znacajno potcenjena u odnosu, kako Batica rece na zidare i slicn zanimanja. I zasita i ja cesto bas zidare koristim za poredjenje.

Webom se bavim od '96-te, dakle nisam nov u biznisu. Imam neobican problem: imam posla preko glave i ne mogu da postignem sve da napravim. Mogao bih da zaposlim jos dva coveka sigurno i bilo bi posla taman i za njih. Medjutim, tu je kvaka, troskovi zaposljavanja dva coveka prevazilaze iznos koji oni mogu da zarade.

Ekonomske logike da zaposlim ljude nema, tako da moram da se znalazim, angazujem ljude na crno i prakticno stedim na porezima. Ispada da potkradam drzavu mada u sustini, ako bih radio legalno, ja u stvari ne bih radio pa drzava opet nista ne bi dobila.

Logicno resenje je povecanje cena, ali to je kao da zabijete prst u oko klijentima. To je prilicno tesko izvesti, jer i ove cene njima deluju visoke.

I ona ja tako sednem pa se preracunam i ispadne mi bolje da se prebacim na zidarski posao, mnogo je bolja zarada.
[ bluesman @ 18.11.2002. 15:28 ] @
Citat:
broker:
Mogao bih da zaposlim jos dva coveka sigurno i bilo bi posla taman i za njih. Medjutim, tu je kvaka, troskovi zaposljavanja dva coveka prevazilaze iznos koji oni mogu da zarade.

Zasto onda moras 2, zaposli jednog pa neka gine :-)

Cena u ovom poslu je subjektivna stvar, i samo treba izracunati koliko ti se isplati. Ja trenutno imam jedan redovan posao koji mi donosi dobru zaradu svakog meseca a muka mi je vec od njega jer blejim svaku noc, spavam po 4 sata... Sta raditi? Zaposliti jos nekoga i deliti te pare? - to me ne resava bede, i dalje moram da radim nocu. Traziti duplo veci fee? - to bi me privremeno umirilo jer bih znao da radim za duplo vece pare, ali alavi kakvi jesno znam da cu za 3 meseca opet traziti duplo. Otkaciti ceo taj posao? A pare? To je sve zacarani krug, tesko je odrediti se, malo je "lepih" poslova: radis malo a zaradis puno.

Ti isti klijenti moraju da skapiraju da kada su recimo krecili stan, majstori su im za 2 dana posla uzeli 400-500 EUR za stan od 80-90 kvm, i od toga nemaju nista zauzvrat (osim mozda sto im je lepse u okrecenom stanu) a kada rade sajt, onda im je preskupo da za nedelju-dve posla (nekad i vise) daju istu cifru, a zauzvrat dobijaju profit (ako su napravili dobru konstrukciju, ideju i realizaciju). Takve treba odmah odjebati, jer se ispostavilo kad god sam radio jeftino - najvise su me drkali, kada naplatis i vise nego sto treba - ljudi te cene vise. Jedini je problem - treba naci takve koji hoce da plate, a takvih je kod nas malo.
[ sszgo @ 18.11.2002. 18:53 ] @
shojke:
koliko puta treba da vam kazem da sam ja taj pointer napravio...
www.flashkit.com , search ivan stanojevic , okacio sam pointer tamo...

ko putuje sa svojim tatkom po svetu ne znam o cemu pricas???
Ko samo izmislja takve price?





[ seljak tasa @ 18.11.2002. 21:05 ] @
Ja bih voleo da ovde vidim linkove na neke domaće web sajtove uz navedenu cenu dizajna.
Pretežno se vrtimo se oko poslova za strane firme koji donose mnogo više novca od domaćih projekata.
[ bluesman @ 18.11.2002. 21:36 ] @
Citat:
seljak tasa:
Ja bih voleo da ovde vidim linkove na neke domaće web sajtove uz navedenu cenu dizajna.

To bih i ja voleo da vidim
[ Dragan Varagic @ 19.11.2002. 13:47 ] @
Evo ja ću prvi da kažem, iako već duže vreme retko direktno preuzimam poslove izrade sajta, više radim konsalting, a druge firme rade dizajn i development. U poslednjih godinu dana cena samog dizajna za nekoliko projekata je bila oko 250 EUR za dizajn šablona stranica (templates).
[ bluesman @ 19.11.2002. 14:01 ] @
To je ok, ja sam jos odavno naplacivao 300 DEM samo graficki dizajn, znaci izgled sajta u photoshopu, pa kada dodas jos izradu templates, valjda dodje na isto. Ko voli nek izvoli, uvek ima "onaj mali od komsije koji ima kompjuter koji ce to da uradi za dzabe" pa neka radi sa njim ako je skupo.

Mene interesuje ko je od domacih firmi ikada uzeo petocifrene i sestocifrene iznose (u EUR), odnosno vise me interesuje koje su to firme nego ko je uzeo pare (to je ipak privatnost :-))
[ Batica @ 19.11.2002. 14:57 ] @
Ja sumnjam da je iko ovde nasim firmama kao freelancer uzeo takve pare, mislim da to nije moguce na taj nacin. Cetiri cifre moze ali pet.....
Voleo bih da je neko uspeo ali..
Ja mislim da sve sto je preko 15.000 dem ili mozda malo manje, mora da ide na javni tender a tu ne mozes da se javis ako nemas registrovanu firmu.
[ Miroslav Mitrovic @ 19.11.2002. 15:57 ] @
Tacno.Ali mislim da je cifra 300.000 dinara.Sve ispod firma ne mora da objavljuje kao tender.
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2002. 16:16 ] @
Svaka firma?? Ne verujem da firme u privatnom vlasnistvu moraju da objavljuju tendere za nabavku bilo cega - stvar je akcionara/vlasnika i menadzmenta od koga se i sta kupuje - ili ja mozda gadno gresim?

Ima li neko precizne informacije?
[ Batica @ 19.11.2002. 16:22 ] @
Privatne ne moraju, ali posto ti izgleda ne zivis ovde zaboravio si da je ovo
socijalisticka privreda sa dominantnim vlasnistvom u drustvenoj i drzavnoj svojini.
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2002. 16:32 ] @
Malo off-topic, ali..

Doh... evo potrudih se :

http://www.statserb.sr.gov.yu/Pod/srb.htm

Rekao bih da ipak ima najvise privatnih preduzeca - bar po SZS-u iz 06.2001... osim ako se privatna preduzeca nisu "drustvenizovala" ili "drzavnizovala" (sto ne verujem da je slucaj) rekao bih da se broj drzavnih / drustvenih preduzeca rapidno smanjuje i daleko je od najveceg :)
[ broker @ 19.11.2002. 17:30 ] @
Ivane, nije broj preduzeća ništa ne govori nego njihov obim proizvodnje.
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2002. 18:38 ] @
Broker: Slazem se, - potpuno si u pravu, ali mi se i dalje cini da je broj uspesnih drzavnih / drustvenih sistema mnogo manji od privathih - naravno, ovo je samo moje misljenje (utisak?) - potrebne su neke cifre... ako neko moze da ih pronadje, bilo bi lepo :)
[ McKracken @ 19.11.2002. 20:18 ] @
Citat:
broker:
Ivane, nije broj preduzeća ništa ne govori nego njihov obim proizvodnje.


Naravno da ne govori, obzirom da privatna preduzeca cine 90% prihoda u nasoj privredi.
[ ShojkE @ 19.11.2002. 22:43 ] @
Sszgo nemoj se nervirati. Na ovom svetu ima mnogo brzih, lepsih, uspesnijih, skupljih, ali i svakako uctivijih ljudi. Procentualno gledano je velika mogucnost da su neki od njih rodjeni i zive na brdovitom balkanu medju nebeskim narodom. Nemas potrebe da lupas gluposti jer se nadam da si shvatio kako je to kada neko lupa gluposti na tvoj racun.
A sto se tice redirekcije?
[ broker @ 19.11.2002. 23:49 ] @
Citat:
McKracken:
Citat:
broker:
Ivane, nije broj preduzeća ništa ne govori nego njihov obim proizvodnje.


Naravno da ne govori, obzirom da privatna preduzeca cine 90% prihoda u nasoj privredi.


Zak, ovakve tvrdnje moraš potkrepiti činjenicama. To što ti misliš da je tako, ne znači da jeste tako.
[ McKracken @ 20.11.2002. 00:01 ] @
Citat:
broker:
Citat:
McKracken:
Citat:
broker:
Ivane, nije broj preduzeća ništa ne govori nego njihov obim proizvodnje.


Naravno da ne govori, obzirom da privatna preduzeca cine 90% prihoda u nasoj privredi.


Zak, ovakve tvrdnje moraš potkrepiti činjenicama. To što ti misliš da je tako, ne znači da jeste tako.


Pa nigde nisam ni rekao da to mislim, to je cinjenica. Pogledaj malo podatke od pocetka privatizacije... Cak vecinu tog prometa su uradila mala i srednja preduzeca (oko 60%).

Imao sam priliku da procitam materijale koje je Vlada Republike Srbije pripremila na tu temu, a i redovno pratim problematiku. Jednostavno, "velike" firme su to prestale da budu velike jako davno, ne zaboravi da je npr. Valjaonica aluminijuma vredela oko minus par miliona $.

[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2002. 07:12 ] @
Da, drzavna i drustvena preduzeca vrte velike pare - ali sa pogresne strane nule.

[ Miroslav Mitrovic @ 20.11.2002. 09:06 ] @
Skrenuli smo opet sa teme!!
[ Dragan Varagic @ 20.11.2002. 09:45 ] @
Opet je diskusija krenula drugim tokom, a niko ne spominje konkretne cene. Evo, opet ću spomenuti dva primera:

1. Ne znam koliko je vas čulo za firmu TIS - Total Informatic Solutions? Mislim da su iz Požarevca. Za njih znam da su u nekoliko navrata uzeli velike pare ovde za posao koji je uglavnom bio dizajnerskog nivoa na Webu. Inače izgleda nemaju sajt, ali otucajte ovo na googleu, pa ćete dobiti šta su radili.

2. Dobio sam danas spam od firme BergSoftware, www.bergsoftware.net. Na žalost sajt je na engleskom, dok je spam išao na srpskom s nekim veoma interesantnim uslugama za male pare:

(tabela iz html-a je prebacena u txt)


Usluga Basic Advance Bussiness Enterprise

Web sajt 1 - 5 stranica 1 - 10 stranica 1 - 20 stranica 1 - 50 stranica
Web formulari
Registracija yu domena
Statistika posecenosti sajta
Prijavljivanje na pretrazivace
Flash (animirani) intro
Dizajn memoranduma
Dizajn Vizit kartice
Web forum
Hosting (12 meseci)
Rad sa bazama podataka
Skica sajta pre pocetka izrade
Flash verzija sajta
Izrada kompleksnih i 3D slika
Dizajn Logotipa
Wap verzija sajta
Slanje SMS-a preko sajta uskoro uskoro

Besplatne manje izmene 1 mesec 3 meseca 6 meseci 12 meseci

Odrzavanje sajta po dogovoru po dogovoru po dogovoru po dogovoru

Cena 100 150 200 450

*Hosting ukljucuje 100 MB prostora, 5 e-mail adresa, MySQL bazu podataka, mogucnost rada sa PHP i Perl
skriptama.

Cene su izrazene u bodovima, gde je 1 bod = 61 dinar.

-------------------------------

Eto priče o cenama...
[ ShojkE @ 20.11.2002. 11:52 ] @
Ajde da vam se prikljucim...

Moj cenovnik je konstantan u poslednjih sest meseci gde otprilike stvari stoje ovako:

350 evra:
/dizajn + Logo
/10-15 stranica
/2 revizije
/10 dana odrzavanja nakon uploada
/bez hostinga

550 evra
/dizajn + logo + PHP (ankete, forumi, send mail...)
/do 30 stranica
/2 revizije
/15 dana odrzavanja sajta nakon uploada
/bez hostinga

Cenovnik se dalje krece u ciframa preko 1.000 evra za web portale, flash sajtove... Trenutno radim tri projekta po naznacenim cenama...
Ovo su neke cene koje su u velikoj meri prihvatljive vecini ljudi koji pogledaju moj portfolio i uz odgovarajucu pricu... Veoma je mali procenat onih koji odustaju, a valjda i ja nakon pet godina radeci ovaj posao mogu da provalim ko ima nekog klinca iz komsiluka koji ce to da uradi za DZ... Izbegavam tendere i ostale gluposti kod nas, a za inostranstvo se ova prica ne racuna vec naplacujem 15 do 20 dolara po satu pa izvoli...

Mislim da je ovo veoma konstruktivna prica i bas bih voleo da se i drugi izjasne...

Pozdrav...
[ broker @ 20.11.2002. 14:53 ] @
Citat:
ShojkE:
350 evra:
/dizajn + Logo
/10-15 stranica
/2 revizije
/10 dana odrzavanja nakon uploada
/bez hostinga


Po mom okvirnom cenovniku ovako nesto izadje oko 200 EUR, mo
da čak i manje, ali nameravam da cene korigujem navise.
[ Batica @ 20.11.2002. 14:58 ] @
Jako postujem svaciji rad i "cenovnik" ali nisam siguran da je ovo dobra logika.
Mnogo bolja logika po mom misljenju je naplacivati po satu. Druga vazna stvar je iscackati od klijenta, zasta je potreban poseban talenat i iskustvo, koliko je spreman da ulozi u projekat. E onda koliko para toliko muzike a to koliko treba da kosta nas sat e to se vec mnogo lakse mozemo dogovoriti - odrediti minimalnu cenu.
Ako neko hoce da ulozi $100 zna se sta ce dobiti za te pare -otvoris dw ili fp i stancujes.
I tako redom...
Ne mogu da se suzdrzim a da ponovo ne pomenem zidare, ne verujem da su pametniji od nas ali ako je kod njih dnevnica 50dem ti ne mozes naci nekog ko ce da ti radi ceo dan za 10dem ili 20dem a nemaju ni sindikat ni udruzenje a verujem da nemaju ni ovakav forum.
Druga stvar , ako hoces da platis 50dem svako zna sta se moze dobiti za te pare tj. da ne moze da dobije sazidanu kucu vec u najboljem slucaju supu .
I to je ta prica. Ja naplacujem $10/sat .
[ Mario @ 20.11.2002. 16:28 ] @
Pa ja ovo ne razumem, on ne sedi sve vreme pored tebe (bar ne bi trebalo), kako onda moze znati koliko si ti radio, mozes da radis 1h a da kazes da si radio 10h. Treba da ti veruje na rec ili???
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2002. 17:08 ] @
Naravno da treba da ti veruje na rec
[ Illiron @ 20.11.2002. 18:10 ] @
Problem je sto "neki" srbi ne shvataju pojam profesionalnosti.
[ Trunks @ 20.11.2002. 19:19 ] @
Što se tiče ovih BergSoftware - i ja sam dobio spam, ali mislim da su neozbiljni (utisak posle pregleda sajta).

Šojke, tvoj cenovnik je sasvim prihvatljiv, ali imam jednu zamerku - izrada logotipa.
On spada u coprorate identity firme/organizacije, i posebno se naplaćuje po mnogo većoj ceni.

Uskoro ću ostaviti i moj okvirni cenovnik (koji zavisi od mnogih faktora).
Naravno nije po satu, jer (kao što kaže Illirion) - Srbi i profesionalnost u većini slučajeva ne idu zajedno.
[ Batica @ 20.11.2002. 20:04 ] @
Sad meni nije jasno.
Zasto bi neko rekao da je radio 10 sati ako je radio 1. Da vise zaradi?
Nema to veze sa profesionalnoscu, to je prevarant. A prevaranti imaju "pametnija" posla , sto bi se zajebavali sa ovim stvarima.

Drugo, nije mi jasno sledece:
350 evra:
/dizajn + Logo
/10-15 stranica
/2 revizije
/10 dana odrzavanja nakon uploada
/bez hostinga

Da li to znaci da se posao uvek recimo zavrsi za 3 dana.
Nema razlike u kvalitetu, sve jedno da li si na takvom projektu radio, razmisljao i bio angazovan 3, 5, ili 25 dana?
[ Marko Bijelic @ 20.11.2002. 20:48 ] @
Koliko vidim mnogo ovdje sistem naplate usluga u web developmentu povezuju sa nasim tradicionalnim (gastrabajterskim) zanatima tipa zidarstva i sl. :) Sto je u svakom slucaju pohvalno.

1. Ne dirajte mi zidare! Ko je ikada bio na baustellu zna da uglavnom radi 3 pa nivise zidare. Kod njih je sistem rada takav da lik (koji vodi biznis) pogodi pos'o s gazdom na jedan odredjeni period (recimo 20 dana). Onda on oformi tim od nekoliko profesionalaca koji svakodnevno rade na objektu. E sada posto za jednog lika radi 7-8 ljudi, a on ima tri pogodjena posla situacija je takva da nikada ne radi isti broj ljudi. Princip se svodi na tzv. IT deadline. Znaci dobijes odredjeni rok (recimo 30 dana). Ugovoris
odrdjeni iznos po satu (npr. 10 EUR/h). Naravno tacno se zna koliko sati ti odradjujes dnevno u prosjeku (npr. 5h) sto teoretski iznosi 30x10x5 = 1500 EUR. Car takvog posla je u tome sto jedan dan mozes da odradis 10, a drugi dan 5 casova. Takodje recimo nesto sto ti se racuna kao sat posla ti odradis za pola. Ali uvjek postoji neko ali, tako da cesto mozes negdje duze da se zadrzis, negdje odradis krace i generalno na kraju poslu (ako je prethodno sve adekvatno proracunato) si upravo odradio dati broj radnih
casova i uzeo /a mozda i nisi :/ dogovoreni novac.

2. Sada tu vam je jos tzv. keramicarski sistem naplate. Znaci, cijena rada se krece od 4-6 EUR po m2. Ako je hitno radis 5 do 12, onda je cijena 6 EUR, a ako fino dobijes odrijesene ruke i radis umjereno, znaci radis na tri mjesta, svugdje stignes i uradis po kvadrat-dva za nizi iznos. Slicno vecina dizajnera radi kaze ti 1 strana HTMLa sa kasicicom Jave i 200g grafike ti je 10 EUR. Imas popust na svakih 10 jedna dzaba i sl. Sto je po meni cista glupost. Necu da ulazim u diskusiju zasto...

Poslo baustella da se vratim wd-u.

Moje licno misljenje da pri naplatu web developmenta na umu treba imati sledece:

1) Za koga radis. Koliko je klijent upucen u IT, sta zele i na kraju koliki mu je fond. Mislim nemozes sada jednom privatniku koji drzi neku sitnu radnjicu da naplatis sajt 3.000 EUR. Znaci prvo provjeriti sve o klijentu i covjeku objasniti sta mozes da mu uradis, koliko to kosta i kakva tu para lezi.

2) Biti siguran da za pare koje trazis mozes da ponudis i odgovarajuci kvalitet (sto je boljka mnogih)

3) Trebas znati minimalan iznos (nesto slicno kao Shojke) ispod kog neradis, odnosno okvirni cjenovnik.

4) Plus jos stosta.

U razgovoru sa jednim prijateljem VisualBasic programerom prije neke 3-4 godine pitam ga kako naplacuje programcice. On meni kaze, ako je covjek "seljak" (pod navodnicima), neupucen i sl. ja mu ladno uzmem
hiljadu maraka, a ako je malo upuceniji zna kolko sta kosta i sl. ja mu uzmem 300-400 maraka. Situacija je svugdje manje-vise slicna.

I da, jos jedna informacija - cuo sam recimo da je Telekom Srpske za www.telekomsrpske.com platio oko 5.000 EVRA
[ bluesman @ 20.11.2002. 22:34 ] @
Citat:
Batica:
Jako postujem svaciji rad i "cenovnik" ali nisam siguran da je ovo dobra logika. Mnogo bolja logika po mom misljenju je naplacivati po satu.

To je to, jos uvek dajem nekima cenu "od oka" ali u poslednje vreme samo naplacujem po satu.
Ko nece da veruje, i dalje mogu da mu rebnem cenu "od oka" :-)
[ broker @ 20.11.2002. 23:21 ] @
Iako dugo radim web nikad nisam uspeo da prokljuvim matematiku za rad po satu :) Jednostavno nikad ne znam koliko će mi vremena trebati da nešto uradim. Kada radim po strani, ond amogu da procenim koliko vredi strana na osnovu njenog sadržaja. To je i klijentu obično lakše da shvati (svima je dobro poznata ona: časom ćeš ti to, samo malo čukneš po tastaturi) a mene ne uslovljava vremenski, ako uradim brzo bolje za mene. Takođe, vrlo često se dešava da se posao razvlači, jer klijent ne dostavi sav materijal, ili se nešto drugo mora čekati i slično. Teško je tu posle nekome objasniti "satnicu".

Ne vidim, razlog da se neki metod naplate ocenjuje kao bolji ili lošiji, verovatno sve to zavisi od slučaja do slučaja. uostalom i naši omiljeni zidari i keramičari ne naplaćiji samo po m2. imaju oni i cenovnike po satu samo što to njihovi klijenti uglavnom izbegavaju jer niko ne može tako dobro da izdangubi kao zidar :)

[ bluesman @ 21.11.2002. 11:40 ] @
Pa zato ti kazem, za stvari za koje ne mozes da procenis koliko ti vremena traba, das "odokativnu" cenu, onoliko za koliko mislis da ti se isplati. A za stvari gde znas sta tacno treba da uradis, ili procenis treba mi 15 dana po 4 sata dnevno, pa ako se i zajebese za 5% nije frka, najbolje je dati po satu.

Evo i zasto, recimo da ti covek nekoliko hiljada slika da sredis za web. On kaze a i ti se slozis da to nije tezak posao i da za to ne treba neko specijalno znanje, ali ti kazes treba mi po slici 10 minuta, znaci pomnozis, saberes... sta god i das mu cenu na osnovu tvoje procene vremena.

E sad, pravilna procena vremena potrebnog da se uradi nesto dolazi sa iskustvom, zar ne?
[ Batica @ 21.11.2002. 12:42 ] @
Tako je, i ima jos jedna stvar.
Razlika izmedju cena/sat i po stranici je sustinska. I svako moze da radi na sat samo ako malo bolje razmisli i prepozna razliku.
Letos kada sam putovao na odmor 1/3 ljudi u bus-u su mi rekli da rade kao web dizajneri.
Medjutim, svi do jednog su u stvari znali samo da dzaraju malo FrontPage. E kao sto nisi knjizevnik ako znas da kucas tekst u MS-Word-u, tako nisi i web dizajner ako znas da radis u FP.
Ti si web dizajner/developer ti naplacujes ideju, znanje, talenat i rad, ti predlazes i dajes resenja za odredjenu vrstu problema.
A ta ideja etc je samo formalizovana na ovaj ili onaj nacin kroz odredjen broj stranica ili web sajt.
Kao sto ne kupujes kozu vec cipele, ne pamuk nego kosulju i ne gvozdjuriju nego auto, tako i ti ne naplacujes stranice
NEGO IDEJU i ZNANJE.

Koliko ces sati provesti da bi osmislio i formalizovao odredjenu ideju, puta, cena/sat = toliko kosta web sajt koji si napravio.

Tako mozes da radis i za $100 i za $1000 a kako ce izgledati to sto si uradio zavisi ce od toga koliko ti je placeno.

[ ShojkE @ 21.11.2002. 13:35 ] @
Cene koje sam postavio su prevashodno okvirne i na osnovu njih se dalje odredjuje cena samog sajta... Recimo da neko zeli da mu se uradi sajt od 10-15 stranica i da pritom na njima ima flash segmenata... Sigurno mu necu naplatiti 350 evra vec vise od toga... Cene koje sam naveo su krajnje i ispod njih ne zelim, a i nemam vise zivaca i vremena da radim...
Jednostavno za sve nas je veoma bitno da shvatimo da je proslo vreme dokazivanja... Svi smo mi dovoljno nauceni, kreativni i nadasve voljni da uradimo neke lepe velike i svakako dobro placene poslove... Tako i treba da se ponasamo... Kao sto je neko rekao, kao profesionalci... Ja posao web dizajnera (nemogu za sebe da kazem da sam developer), svatam krajnje ozbiljno, a same mogucnosti marketinga nekog posla putem svetske mreze krajnje isplativo... Ne zelim da radim po principu koliko para toliko muzike... Jednostavno nije mi pojenta da samo uzmem novac i odradim sta god... Zelim da uradim lep sajt... Da mu se posvetim i da on sa ponosom zauzme lepo mesto u mom portfoliu...
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...

Naplata po satima je veoma konstruktivna stvar, ali je neko usput zaboravio da napomene da zivimo u Srbiji... Ovde su ljudi naviknuti na okruglo... Nikada mi ni jedan narucioc posla nije dosao i rekao koliko kosta 1 sat web dizajna, vec su svi pitali koliko kosta sve ovo na Internetu... Jednostavno ovde ljudi jos uvek nisu naviknuti da razmisljaju o satnicama, sto je po meni velika greska... Kako sam vec naveo za inostranstvo konstantno radim naplacivajuci im po satu, a verujte mi onaj ko ti placa posao ce se svakako dobro raspitati kod tvoje konkurencije koliko ti je sati zaista potrebno... Ti ako zelis idi na prevaru pa reci da si radio 10 umesto 5 sati, ali budi siguran da ces sam tim klijentom uraditi jedan posao i vise ga nikada neces cuti... Cak je pametnije reci manje sati nego sto ti je zaista trebalo, a u buducnosti mu govoriti da je nesto trajalo nesto duze nego inace...

Logo, vizit karte, flayere svojim partnerima dajem kao gratis jer ni jadan od njih nije igrao na kartu "ajde da uradimo taj sajt ili reklamu pa kud koji", vec se nasa poslovna saradnja nastavlja...
[ Marko Bijelic @ 22.11.2002. 07:38 ] @
Citat:
ShojkE:

***

Jednostavno za sve nas je veoma bitno da shvatimo da je proslo vreme dokazivanja... Svi smo mi dovoljno nauceni, kreativni i nadasve voljni da uradimo neke lepe velike i svakako dobro placene poslove... Tako i treba da se ponasamo... Kao sto je neko rekao, kao profesionalci... Ja posao web dizajnera (nemogu za sebe da kazem da sam developer), svatam krajnje ozbiljno, a same mogucnosti marketinga nekog posla putem svetske mreze krajnje isplativo... Ne zelim da radim po principu koliko para toliko muzike... Jednostavno nije mi pojenta da samo uzmem novac i odradim sta god... Zelim da uradim lep sajt... Da mu se posvetim i da on sa ponosom zauzme lepo mesto u mom portfoliu...
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...

***

Logo, vizit karte, flayere svojim partnerima dajem kao gratis jer ni jadan od njih nije igrao na kartu "ajde da uradimo taj sajt ili reklamu pa kud koji", vec se nasa poslovna saradnja nastavlja...



Jako fino (i profesionalno) receno.

[ miles_davis @ 22.11.2002. 11:23 ] @
Citat:
ShojkE:
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...
...


Moje mišljenje je da je "koliko para toliko muzike" opasna filozofija. Sajt koji radiš za 1000EU treba da bude jednako kvalitetan kao i onaj koji naplatiš 1EU, iz više razloga.
Najvažniji je u tome da od jednog web projekta možeš da imaš mnogo više benefits od samih para. I sam si pomenuo jedan - nastavak poslovne saradnje. Drugi je tvoje ozbiljne shvatanje svoje profesije. Treći je referenca.
Shodno tome, možemo i da obrnemo rečenicu iz tvog citata. Znači, ima smisla da radiš "dobar" sajt (posećenost, ciljne grupe, dobro odrađen SEO ako ga drugi rade, content se redovno ažurira) i za malo para, jer ćeš posredno zaraditi, dok za "bezvezne lokacije" primeniš svoj cenovnik.

Ja mislim da je domen web design aktivnosti u normalnom biznisu sve uži, tako da je prilično teško razgovarati o cenovniku. Prva stvar, pre bilo koje diskusije o cenama koju treba uraditi, je taxonomija poslova u web biznisu, od kojih se neki i ne mogu svrstati pod njega, npr. corporate identity.

Meni je logično da je web design, sastavni deo formiranja corporate identity. Sa druge strane, imajući u vidu da teško može da se zamisli ozbiljan sajt bez CMS-a, kao i činjenicu da rezultate corporate identity aktivnosti moraju najpre da obrade konsultanti i experti iz domena web usability, ergonomije, internet marketinga, šta ostaje web designeru ? Sažimanje svih prethodno dobijenih rezultata i seckanje u HTML ?
Naravno srpski scenario je da "web designer" zna da radi sve ovo gore, što nije nemoguće. Primer: Varagić (iako ne znam čoveka, čini se da nisam pogrešio), a sigurno ih ima još mnogo. Fala bogu pametan smo i uporan narod (izbego sam da kažem vredan).

Znači, najpre treba da se uradi podela rada, pa onda za svaki domen se definiše cena rada, po satu, danu ili kako hoćete.

Kao doprinos diskusiji: moja cena za sajt je 1000EU (sa CMS-om, bez designa - retko kad mi traže, skoro uvek mi daju gotov), za portal sa publishing workflow-om 2500EU + naplata za development dodatnih zahteva (koji se ipak gotovo uvek uklope u moj CMS :)).

Cenu nisam stavio ovde da bih se reklamirao (ukoliko nekog interesuje moj web mogu na mail da pošaljem URL), već da bih vam dao temu za diskusiju:

Napravite dovoljno fleksibilan CMS jednom i koristite ga u svojim web projektima. Time dramatično skraćujete design&development cycle, obarate svoju cenu usluge, čime je činite još konkurentnijom i dobijate mogućnost da otvorite nove poslove sa klijentom: content planning, usability, SEO, itd.
[ miles_davis @ 22.11.2002. 11:57 ] @
Niko od vas ne treba da se boji "klinaca" koji rade za "upola cene" (mada sam siguran da ima i ovde takvih).

Na zalost, nije mi poznata dobro domaca web ponuda, jer u Nisu ima veoma malo firmi koje to rade :( Uglavnom su to firme koje se bave grafickim dizajnom (citaj, pera firmopisac kupio kompjuter) ili skole racunara (citaj: kad ga vec placam da drzi HTML kurseve, daj da odradi i neki sajt), a nude i tu uslugu.
Siguran sam da je u Beogradu (narocito Novom Sadu) sasvim drugacija situacija i to je sasvim logicno, jer postoji mnogo jaca akademska baza i drugacije orijentisana privreda.

Elem, ljudi, cuvajte svoj integritet stabilnom cenom i kvalitetom. A svaka cast onome ko to moze da "odradi" na domacem "trzistu". Kad vam neki klinac "otme" posao, pratite situaciju. Neminovno je da u jednom trenutku dodje vreme da uskocite i skupo vadite fleke. Ako ne dodje, to znaci da je klinac "dobro" odradio posao (citaj: zadovoljio klijenta) i skinite mu kapu.
[ bluesman @ 22.11.2002. 13:34 ] @
Citat:
miles_davis:
Moje mišljenje je da je "koliko para toliko muzike" opasna filozofija. Sajt koji radiš za 1000EU treba da bude jednako kvalitetan kao i onaj koji naplatiš 1EU, iz više razloga.

Kompletna istina, ništa se ne može dodati ili oduzeti. Ako si prihvatio da radiš nešto, odradi ga najbolje što umeš ili što uslovi dozvoljavaju. A zašto si dao cenu koju si dao, sigurno imaš dobra razlog. Prvi site koji sam radio (once upon a time...) bio je besplatan, ali znam zašto sam tako uradio. Drugi sam naplatio čisto da bih ga nazavao "moj prvi komericjalan sajt" a od trećeg sam već uzeo 4 svoje mesečne plate u to vreme. Vrlo je bitno da imaš šta da pokažeš i meni je najžalije što sam morao da izbacim iz svog portfolia desetak sajtova koji više nisu aktivni ili su promenjeni, kakvi god oni bili.

Citat:
Napravite dovoljno fleksibilan CMS jednom i koristite ga u svojim web projektima. Time dramatično skraćujete design&development cycle, obarate svoju cenu usluge, čime je činite još konkurentnijom i dobijate mogućnost da otvorite nove poslove sa klijentom: content planning, usability, SEO, itd.


I ovo je tačno, a evo i mog primera. Skoro sam dobio da uradim jedan site i pregovori su tekli.... pitali su me za koliko mogu da ga uradim, da sajt bude operativan. Kada sam rekao 3 nedelje, neki su se čudili, većina smejali a svi su mislili da sam neozbiljan. Pošto im je rok bio 2 meseca, rekoh nemate šta da izugite, dajte da uradim pa ćemo posle da pričamo. Trebalo je da se uradi i dizajn i development.

Uradio sam ga za 17 dana, znači 4 dana pre roka, a onda sam naterao sve koji su se smejali da progutaju svoje g****. Pored toga, napravio sam im i operativni affiliate sistem (sve u istom roku) i njihovom čudu nije bilo kraja jer im je neko ko je radio affiliate za drugi site radio isti 5 meseci.

U čemu je poenta? 10 dana sam igubio na dizajn, a za 7 dana sam odradio sve ostalo jer sam od prethodnih projekata imao gotove sve klase i module za rad, pa sam samo imao da pišem mySQL querije i output rezultata.

Zato, poruka svima koji se bave ili žele da se bave ovim poslom, poslušajte miles_davis i pravite maksimalno fleksibilan kod, koji će vam prvi put oduzeti mnogo vremena, ali svaki sledeći put ćete debelo naplatiti to vreme.
[ Batica @ 22.11.2002. 13:37 ] @
"Koliko para toliko muzike" nije opasna filozofija. Filozofija
"Koliko para toliko muzike" je temelj trzisne ekonomije. Da je tako, mozete se uveriti na svakom koraku i u svim sferama poslovanja.
Stavite novac u dzep i izadjite na ulicu da kupite nesto i uvericete se u taj princip cak i u nasoj srpskoj varijanti.
A to "radis za malo para" pa "nastavak poslovne saradnje" to je prica za malu decu i u nasim uslovima to samo moze da bude izuzetak a ne pravilo. Sta da nastavis kada on ne ceni ili nema ili ne zeli da plati tvoj posao.
[ CONFIQ @ 22.11.2002. 13:57 ] @
Off-topic: zar ne bi trebalo ova tema da ide u Advocacy ?
[ miles_davis @ 22.11.2002. 14:18 ] @
Citat:
Batica:
"Koliko para toliko muzike" nije opasna filozofija. Filozofija
"Koliko para toliko muzike" je temelj trzisne ekonomije.


Filozofiranje nad krilaticom "Koliko para toliko muzike" je opasno. Naprimer, jedno od popularnijih "Ne može on mene tolko malo da plati kolko ja mogu malo da radim" nas je i dovelo tu gde smo :). A na to sam i mislio.

Citat:
Batica:
A to "radis za malo para" pa "nastavak poslovne saradnje" to je prica za malu decu i u nasim uslovima to samo moze da bude izuzetak a ne pravilo. Sta da nastavis kada on ne ceni ili nema ili ne zeli da plati tvoj posao.


Iako je ovo delimično tačno, grešiš jer generalizuješ stvari. Tvoja zadnja rečenica je jedan od čestih izgovora gomile stručnih ljudi koji su otišli iz zemlje (jedan sam od onih koje ovo duboko pogađa). Ako želiš da hodaš sam u web biznisu u Srbiji, možeš da budeš i ekspert u oblasti, ali to nije dovoljno. Ono što su ljudi u ovom forumu nazivali "spika" kao i malo poznavanja psihologije je neuporedivo važnije, jer je nažalost retka osobina kod programera.

Moraš da naučiš da je mušterija uvek u pravu (a to je takođe osnov tržišne ekonomije), bez obzira kakav kreten bio. Ako on ne ceni to što si ti uradio, onda je on loše odrađen. Dobro je da ti visoko ceniš svoje znanje i veštine, ali, bez obzira na to da li mu popravljaš bicikl ili praviš web sajt nekome, tvoj osnovni cilj je da njega zadovoljiš. To ćeš naravno uspeti, samo ukoliko pre posla tačno definišeš šta on hoće, napraviš ugovor na osnovu toga i radiš.

Uvek uradi više od onoga što se od tebe traži. Ukoliko se neke dobre ideje setiš za vreme definisanja zahteva, ne uključuj je u inicijalni posao, uopšte mu je ne pominji. Izađi sa tim, tek neposredno pre isplate. Ukoliko je ideja dobra, prethodni posao će ti isplatiti odmah, a imaćeš odmah i naredni.
Ako se sa ovim ne slažeš, OK, ali u tom slučaju ćeš zaista uspeti tek kada sebi nađeš menadžera.
[ Batica @ 22.11.2002. 16:22 ] @
Shvatam da postoje slucajevi kada ima smisla raditi ispod cene i to u smislu u kojem je pisao Bluesman. Ali to su izuzeci.

Nema potrebe biti skroman i praviti trule kompromise. Pogledajte samo jugoslovenske sajtove npr. citroen-a, Mercedesa,...... Bas su se istrosili. Nema se para?
Zasto bi francuz ili nemac od istolog posla tamo mogli da kupe auto a mi ovde ne mozemo (ni da sanjamo). Mnogo puta smo sami krivi za to.
Dace, dace..Samo cool i bez kompromisa.
[ Marko Bijelic @ 22.11.2002. 16:53 ] @
Samo da se ubacim. Danas uopste u Srbiji nije lako biti profesionalni developer. Kao ste miles rece, moras da budes expert na mnogo polja ukljucujuci: dizajn, programiranje, usability, marketing, a posebno menadzment.

Btw, koliko je jedan takav nas covjek cijenjen u inostranstvu? Takodje kad sam vec kod inostranstva u svakom slucaju se nesmije zaboraviti ovdasnji "zivot na svjezem zraku" odnosno masovna piraterija, gdje smo (a u RS se jos moze :) masovno koristili piratski softver u struci. Znam, sada ce neki reci imas Linux, Apache,PHP, neki_free_editor i picis. Mada ne znam ni jednog developera da je krenuo da radi u takvim okolnostima. Znaci dzaba smo koristili sve moguce verzije Winova (ukljucujuci i NT),
Photoshop, Ilustrator, Kompletnu Macromedinu paletu proizvoda (Dreamweaver i Flash ovkors), etc. Zahvaljujuci tome nase ljudi su na zapad odlazili sa maximalnom pripremom i uzimali vel'ke pare..

U vezi CMSa u potpunosti se slazem. Kljuc dobrog developmenta (& profita) je izrada modularno koda. Napisi jednom, iskoristi gdje god mozes.

E sada da spomenem sindrom klinaca. Ja sam klinac i radim wd :) Ja recimo znam nekoliko mladjanih ljudi (<= 18) koji wd rade dugo, u trendu su, mnogo su kreativni i usput budi receno ne prodaju svoj rad za male pare.

Sta reci za "starije"? Ja recimo znam lika koji je prije dvije godine kupio prvi comp, a evo od prije jedno pola godine otvorio firmu za wd i posluje zadovoljavajuce uz nikakav kvalitet (url firme necu da navodim).
Tu su i neki koji su poceli rano da se bave wd-om (profil: uglavnom dtp dizajneri i ljudi koji su vrlo rano bili u kontaktu s Netom) ali mnogo nisu odmaknuli od mogucnosti tadasnjeg weba. Odnosno kasne 2, pa i vise godina, sto je u wd-u nezamislivo.
[ Marko Bijelic @ 22.11.2002. 17:35 ] @
Offtopic:

Posto je tema veoma popularna, a vidim okupila se vecina developera sa ES da i nesto predlozim. Na ESu vec imamo dva kvalitetna foruma posvecena poslovnoj primjeni wd-a. U pitanju su e-commerce
i e-marketing forumi. Cini mi se da je potreban i treci clan da se zaokruzi cjelina.

Forum posvecen sledecim stvarima:

- XML (i njegove varijante)
- Content Managment Systems
- App Service Providing
- Diskusija o trenutnom stanju wd scene
- Recenzije profesionalnih (komercijalnih) sajtova i sl.

Nemam nista protiv Web dizajn foruma ali mislim da je forum preglomazan i da se provlace poruku nivoa "pogledajte moj prvi sajt" i mnoge sporedne stvari. Mislim da bi web dizajn forum trebao i dalje nastaviti u principu postavljanja pitanja, recenzije sajtova, programama, alata i sl. dok bi novi forum bio posvecen diskusiji na malo visem nivou. Takodje smatram da na ESu vec postoji stvarno zavidan broj
profesionalnih web developera. Ako postoji recimo forum EsOS sa jednom jedinom temom nazvanom: hmmm.... mislim da uopste nije problem otvaranje jednog ovakvog foruma na ESu.

Mozda sam to malo nabudzio, ali ko procita svatice. Komentari ?
[ flylord @ 23.11.2002. 11:57 ] @
Citat:
mungos:
Offtopic:

Forum posvecen sledecim stvarima:

- XML (i njegove varijante)
- Content Managment Systems
- App Service Providing
- Diskusija o trenutnom stanju wd scene
- Recenzije profesionalnih (komercijalnih) sajtova i sl.



Ja bih rekao da je XML tema za poseban forum, bez obzira sto je povezana sa ostalim temama. Jer XML nije vezan samo web. Moj brat je Delphi programer, i trenutno radi aplikacije koje intenzivno koriste XML. Sam Oracle, po defaultu podrzava upite koji su XML a ne SQL:) a daje i izlaz u XML. To sve nema veza sa CMS/ASP koji su pak tema sa sasvim poseban forum. Jer ako ja razvijam neki CMS u kombinaciji Cold Fusion/C++/Java (sto je inace jako moguce i koristi se intenzivno u svetu), gde na primer da postavim neko pitanje ili komentar:))))

Gojkoooooo:)
Poz
[ Dragan Varagic @ 23.11.2002. 11:58 ] @
Dve stvari:

1. Predlog za novi forum bi mogao biti advanced ICT koji bi uključivao navedeno + ebusiness integration teme. Znači, primena tehnologije.

2. Naplatu po satu koristim za svoje usluge i nemam više problema s cenama. Znam potrebno vreme imam rokove, plan, mogu da predlažem dodatke jer mi se isplati, itd.

S druge strane, prednost naplate po stranici izrade jeste u činjenici da vi na jednostavan način klijentu objašnjavate da ta cena po stranici podrazumeva i prethodno uloženi rad. Samo to treba znati izračunati i uskladiti s cenama na tržištu.

Juče sam na TV-u čuo nekog tipa iz svetske banke koji je izjavio da je, između ostalog, jedan od najvećih problema ovdašnje ekonomije jaka potreba za SNALAŽENJEM DA BI SE DOBIO POSAO. To je ovde većini problem. To je svuda problem kada moraš i da znaš da prodaš pored toga što znaš da radiš posao. Verujte, to uopšte nije loše znati na duže staze - bolje ćete proći ako znate da prodate to što radite :)
[ Batica @ 23.11.2002. 12:53 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Dve stvari:

Juče sam na TV-u čuo nekog tipa iz svetske banke koji je izjavio da je, između ostalog, jedan od najvećih problema ovdašnje ekonomije jaka potreba za SNALAŽENJEM DA BI SE DOBIO POSAO. To je ovde većini problem. To je svuda problem kada moraš i da znaš da prodaš pored toga što znaš da radiš posao. Verujte, to uopšte nije loše znati na duže staze - bolje ćete proći ako znate da prodate to što radite :)


Imamo malo i srece. Zastupnici ili gen. distributeri stranih firmi MORAJU da imaju web sajtove, to im traze centrale (znam pouzdano). Ne bi oni 'al mora se :).
Ovi sto imaju, uglavnom je jad i beda, moraju da rade ponovo jer se nisu pokazali kao ozbiljni partneri. Zato kazem samo cool i bez kompromisa.
[ miles_davis @ 24.11.2002. 14:28 ] @
Citat:
mungos:
Offtopic:

Posto je tema veoma popularna, a vidim okupila se vecina developera sa ES da i nesto predlozim. Na ESu vec imamo dva kvalitetna foruma posvecena poslovnoj primjeni wd-a. U pitanju su e-commerce
i e-marketing forumi. Cini mi se da je potreban i treci clan da se zaokruzi cjelina.

Forum posvecen sledecim stvarima:

- XML (i njegove varijante)
- Content Managment Systems
- App Service Providing
- Diskusija o trenutnom stanju wd scene
- Recenzije profesionalnih (komercijalnih) sajtova i sl.


Predlog:

Iz foruma IT - Razvoj i poslovna primena izbaciti E-commerce i E-marketing teme. Napraviti forum E-Business i u njemu postaviti teme: E-Commerce, E-Marketing, CMS, E-Learning, E-Government.
Baš me čudi što se ove zadnje tri vrlo slabo pominju ovde. Generalno, problem implementacije i razvoja jednog sistema je uvek mnogo, mnogo jednostavniji od postavljanja principa i njegovog dizajna (ne web dizajna )

XML je stvar tehnologije i ne treba da bude ovde. ASP je dobra tema, ali nisam siguran da bi bilo dovoljno dobrih diskusija.
[ customer @ 18.12.2002. 20:13 ] @
Citam shta pishete i pitam se zashto imate negativan stav prema ljudima koji vam donose zaradu .
Vecina vas ovde stalno pominje neke seljake koji dolaze kod vas za web dizajn i njima naplacujete vishe poshto pojma nemaju o istom .A onima koji se bar donekle razumeju njima je niza cena .
Pretpostavljam da ste doshli do zakljucka da kad vi koristite usluge nekih drugih ljudi iz drugih branshi da oni vama (poshto nemate pojma ) naplacuju vishe nego shto bi trebalo .Cela ta filozofija je pogreshna i necete dogurati do zavidnog nivoa sa istom.
Vi kazete da ste profesionalci , pa pokazite onda to .Mushterija dodje kod vas kaze vam zelim to i to , imam budzet toliki.Vi mu kazite moze ili ne moze .Kakve veze ima jel covek hoce da prodaje diskove , mercedese ili kajmak.Treba bar da vam imponuje shto je doshao kod vas nego da je otishao kod klinca u komshiluk , to je bar znak da je covek ozbiljan.
Ja ne zelim da vas napadam ili da vas kritikujem svaka cast vama, ali dajte malo razuma 4 nule za web dizajn u Jugoslaviji je nerealno , pogledajte prosecne plate.
Budite sigurni da ima dosta ljudi koji imaju da plate velike sume za web dizajn a bar malo se razumeju u to da ce se obratiti stranom web dizajneru.Cisto imajuci u vidu da su oni profesionalci i da ce za velike pare koje plate imati i kvalitet .A pritom ne moraju da razmishljaju da li ce neko da ih zajebe za cenu .
Ja sam u krugu ljudi koji su za dizajn logo-a a i web site koristili usluge engleskih web dizajnera i veoma su zadovoljni .
Kazem opet svaka cast pojedincima ali ipak , vecina koja kaze da su web dizajneri su priuceni i plagijatori .E to je ceo problem , zbog velikog broja takvih vama opada ugled u ocima poslovnih ljudi .Eto sada ima sve vishe kurseva u Beogradu za web dizajn koji traju par mesici i eto oni su kao web dizajneri .
Ja nisam web dizajner ali koristim vashe usluge , budite sigurni da ce ozbiljne mushterije dobro da provere ko ste i shta ste radili pre nego shto vas angazuju .
Ja sam posetila ovaj forum jer radim istrazivanje o vashim radovima za jednog klijenta koji zeli da angazuje web dizajnera a nisam videla da se hvalite sa nekim uspeshnim dizajnima .Vishe od pola vas nema portfolio .Profesionalizam ?Jedino shto sam videla je da omalovazavate jedni druge umesto da se drzite zajedno i pomognete mladjima , iz razloga da bi web dizajn u jugoslaviji dostigao zavidan nivo .
Na kraju mogu samo da zakljucim iz vashih komentara da je jedini ozbiljan web dizajner Mr. Pilipovic - bluesman.
Pozdrav svima
[ Batica @ 18.12.2002. 20:54 ] @
Ha,ha:
"Ja sam posetila ovaj forum jer radim istrazivanje o vashim radovima za jednog klijenta koji zeli da angazuje web dizajnera a nisam videla da se hvalite sa nekim uspeshnim dizajnima "

A ovo je jos bolje:
"Ja sam u krugu ljudi koji su za dizajn logo-a a i web site koristili usluge engleskih web dizajnera i veoma su zadovoljni".

a mi smo kao pasli travu pa ne znamo kako smo dobijali i kako dobijamo i ko narucuje poslove. Zajebi bre.

I da dodam, negde u februaru sam radio za jednu malu americku firmu (prosle godine im je bila zarada oko $5.5 mil i to je mala firma) i izmedju ostalog sam imao uvid u to kako izgledaju sajtovi njihove konkurencije i tog ranga.
Ja te sajtove nikad ne bih ni gledao, nego posao. Bio sam zapanjen koliko je to bilo lose, bas lose, uzas jedan.
Dobar deo nasih ljudi koji je ovde diskutovao radi mnogo, mnogo bolje bez obzira sto se nekome ne cini tako (i neosporno je da stalno treba napredovati i uciti).
Zato bez predrasuda, samo napred....

ps. Da li je taj nick "customer" posledica navike da stalno komunicirate sa engleskim web dizajnerima?
[ Dragan Varagic @ 22.12.2002. 09:30 ] @
Citat:
customer:
...
Budite sigurni da ima dosta ljudi koji imaju da plate velike sume za web dizajn a bar malo se razumeju u to da ce se obratiti stranom web dizajneru.Cisto imajuci u vidu da su oni profesionalci i da ce za velike pare koje plate imati i kvalitet .A pritom ne moraju da razmishljaju da li ce neko da ih zajebe za cenu .
Ja sam u krugu ljudi koji su za dizajn logo-a a i web site koristili usluge engleskih web dizajnera i veoma su zadovoljni .

...

Na kraju mogu samo da zakljucim iz vashih komentara da je jedini ozbiljan web dizajner Mr. Pilipovic - bluesman.
Pozdrav svima


Bez obzira šta je ova osoba napisala (nešto ću prokomentarisati kasnije), ovo je veoma dobra ilustracija za temu www.elitesecurity.org/tema/17452 . Iz odgovora osoba u diskusiji vidi se ko je koliko ozbiljan, i na osnovu toga se lepo može odabrati eventualni poslovni partner. Inače, slažem se da je Bluesman jedan od najozbiljnijih učesnika u ovoj diskusiji s aspekta profesionalizma, ali svakako nije jedini :)

Inače "Customer", to što vi angažujete inostrane Web dizajnere je samo odraz vaše neobaveštenosti. Izvinite na kvalifikaciji, ali ako vi savetujete klijente po pitanjima Web dizajna, a ne znate šta se ovde sve radi i na kom nivou, to je definitivno vaš problem. Činjenica je da se generalno za veoma ozbiljne poslove ne može angažovati pojedinac, ali i za to ovde postoji veoma opravdano cost/benefit rešenje - postoje izuzetno kvalitetne agencije koje između ostalog nude i kvalitetni Web dizajn. S druge strane, veoma ozbiljne Web development agencije imaju kvalitetne podizvođače, itd. Koje su to kvalitetne firme (po mom mišljenju) i njihove reference, već sam pisao, čak i na ovom forumu.

Inače, ovaj "Customer" komentar je veoma indikativan i zbog toga što je činjenica da ovde kod malo većih poslova teško da ćete direktno pregovarati o Web dizajnu. Obično neko drugi uzima posao i daje svojim Web dizajnerima, ili podizvođačima (češće). Slično je i na Zapadu. Po mojim iskustvima, male firme na Zapadu imaju isti šablon ponašanja kao i naše firme - nemaju pojma, neće da daju neke velike pare (sem ako ne znate dobro da prodate svoj posao), traže turnkey rešenja, a veoma retko delove (kao što je sam Web dizajn). Zato se na ovom forumu i spominje da radite i druge poslove, a ne samo web dizajn.

[ customer @ 22.12.2002. 18:25 ] @

Poshtovani Gospodine Varagicu

Verovatno je doshlo do nekog nesporazuma jer nisam najbolje objasnila celu situaciju .Ja trenutno zivim i radim na Malti ( pogledajte IP) .Stavila sam lokaciju Beograd iz razloga shto sam tamo rodjena i tamo mi je porodica .
Ceo razlog angazovanja engleskih firmi za izradu wed dizajna i ostalog je shto nisam u Jugoslaviji. Nash covek koji ima ovde firmu je izrazio zelju da angazuje nasheg web dizajnera .
Meni je samo zasmetalo shto konstanto pojedini ljudi u ovom forumu napadaju druge bez neke osnove i razloga .
Meni kao prvo nije ni mesto u ovom forumu poshto nisam u vashoj branshi ali nisam mogla da precutim .
Ja sam citala samo vashe komentare ovde i na osnovu njih izvukla zakljucke o gospodinu Pilipovicu .Eto izvinjavam onima koji su se nashli uvredjeni ali nishta shto sam prethodno napisala nije trebalo da bude zlonamerno .
Pozdrav

A shto se tice izvesnog Batice nije moj nivo da odgovaram na takve nezrele komentare .
[ Dragan Varagic @ 23.12.2002. 08:13 ] @
Citat:
customer:
...

Ceo razlog angazovanja engleskih firmi za izradu wed dizajna i ostalog je shto nisam u Jugoslaviji. Nash covek koji ima ovde firmu je izrazio zelju da angazuje nasheg web dizajnera .

...

Meni kao prvo nije ni mesto u ovom forumu poshto nisam u vashoj branshi ali nisam mogla da precutim.


Pogledajte malo i prethodne rasprave, pa ćete videti primer firmi koje imaju izuzetno kvalitetne usluge, bolje od većine onih za koje vi plaćate sigurno mnogo više. Drugim rečima, dobro je da ste se javili, treba takvih mišljenja na specijalizovanom forumu, a vi bi mogli od sada češće da angažujete pojedince i firme s ovih prostora :)

Inače, ni ja nisam web dizajner :)

[ -zombie- @ 24.12.2002. 07:00 ] @
kad smo vec kod toga... ni ja nisam web dizajner. i zato se i nisam ukljucivao u diskusiju, iako mislim da su deme web design i web development (php/asp/cf/jsp/... programiranje) nerazdvojne.

htedoh da vam prenesem da ni cene "napolju" nisu basloslovno vece od nasih. recimo, upravo zavrsavam sajt za jednog amera. ja sam radio php deo, i spremio "prazne" (funkcionalne) sablone (template), a on sada radi web design na njima.

cisto za odnose, sajt nije nesto extra veliki/komplexan, ali ni zajebancija. ocekuje se (za koji mesec) poseta od nekoliko hiljada pageViews dnevno, sto (racunajuci po njegovim prethodnim sajtovima) verujem da ce i postici.. (sajt inace ima i prodaju, pa ovo nije mala cifra).

za sablone sam koristio smarty (ko razume, shvatice), i stalo se kod cifre nesto ispod 50tak sablona. od toga je oko trecina za back-office (admin deo), i ne verujem da ce raditi design za njih, jer su vec ovako funkcionalne, a verovatno ih nece videti/koristiti niko osim njega.

e sad poJenta moje cele price. posto se meni licno prilicno svideo njegov dizajn, onako reda radi sam ga pitao da li radi kao freelance dizajner, i koliko bi on sam sebi (tj drugome) naplatio za taj/takav/toliki posao. (posto mi se toliko svideo, i razmisljao sam da ga unajmim za neki projekat na kome bi u buducnosti radio).

on je rekao da je da mu je to oko 10tak dana posla (ne kao primarni posao, radi u jednoj firmi) i da bi to naplatio otrpilike $400-500. (podsecam, radi se o 30 i nesto sablona, mada broj slika nije preveliki..).

ja sam se (blago receno) iznenadio, i evo, ozbiljno se ovih dana razmisljam i preracunavam da sledeci put kada mi bude potreban web dizajner (pa makar i za nase trziste) unajmim njega.

cena je znaci u rangu sa domacim dizajnerima (slicnog nivoa, tj visokog), a i mnogo je prijatniji za rad od nekih "domacih" dizajnera. recimo, vrlo rado je proucio smarty dokumentaciju (deo za dizajnere), i sam radio na menjanju sablona (dva-tri puta sam mu nesto pomogao, ali boze-moj).

ovo je bitna razlika u odnosu na neke domace "razmazene" dizajnere koji kada im pomenem da je nesto template, i da to ne mogu bash skroz da odrade u DW-u, (ili slicnom) vec da moraju ponesto i da kuckaju, da paze i da koriste bar najobicnije template varijable {$korisnik.ime} i sl, oni me odmah gledaju belo, i kazu "jeL mogu samo ja tebi da to snimim kao *.html a posle ti tu ubaci taj tvoj php?". ;)

ovo je cak i primarni razlog zbog koga se razmisljam da "ladno" sledeci put kada mi bude trebao dizajner, posao ponudim njemu (naravno, posto cena nije astronomska).


znaci, poJenta cele price: domaci dizajneri, (i wanna-be dizajneri) dovedite se i vi u red. vasi klijenti nisu samo "seljaci" koje mozete da derete, vec smo cesto to i i mi, vase "kolege", web developeri/programeri..

ponasajte se profesionalno, i tako ce se i drugi ponasati prema vama. nemojte klijente da delite na seljake (citaj, onaj koga mogu da oDerem) i one koji se "malo razumeju" (citaj, ne mogu bash toliko da ga oDerem).

po takvoj podeli bi ja trebao da vam platim najmanje, jeL tacno znam kakav/koliki je to posao (koji bi i sam mogao da radim, ali necu iz prostog razloga, ne smatram da sam dovoljno obdaren da procenim sta ce se ljudima svideti, i ne stidim se da to priznam).


ako zelite da budete konkurentni za "inostrano trziste", a narocito ako ne zelite da izgubite i poslove za domace (ma koliko malo verovatno zvuci, pocelo je ;) opametite se.


(izvinjavam se na ovako dugom postu, ali kad sam pocinjao, nisam ovo planirao ;). takodje, izvinjavam se profesionalcima medju vama, jer ovo nije upuceno vama. mada, vi se verovatno i niste osetili prozvanim ;)
[ Batica @ 24.12.2002. 16:43 ] @
Customer:
"ja nisam iz ove branse, nisam web dizajner"

varagic:
"Inače, ni ja nisam web dizajner :)"

Zombie:
"kad smo vec kod toga... ni ja nisam web dizajner"

?????
[ Goran Rakić @ 24.12.2002. 16:52 ] @
e da, kada ste već pomenuli, znate, kako da vam kažem, ni ja nisam web designer.
[ -zombie- @ 25.12.2002. 05:27 ] @
ja jesam iz branshe, ja samo nisam web dizajner.

ja trvdim da je ova tema (i forum, i sajt ;) nesrecno nazvana, posto najozbiljniji ucescnici (voragic, bluesman, ...) i ja pricamo o necemu mnogo "vecem" od "web dizajn", tj o necemu gde je web dizajn samo jedan deo.

mozda je najbolji naziv za ovo "web development", ili sta vec (recimo razvoj sajtova po nashki). bash zato sto se ovde nije pricalo samo o "dizajniranju" (u smislu crtanje) sam i resio da se ukljucim u pricu...
[ mikis @ 25.12.2002. 19:14 ] @
"Web development" ili "razvoj web aplikacija" mi malo zvuči rogobatno, zato mi se čini da slobodno može da se kaže "web dizajn" a da svi znamo na šta se misli :)
[ igorsa @ 26.12.2002. 02:11 ] @
A da li vam se kada desilo da nakon zavrsenog posla (rec je o dizajnu), narucilac kaze da mu se ne svidja to, to i to nego da bi to trebalo da bude tako i tako (a to po vama nema veze sa dizajnom) i kako tada postupate?
[ Dragan Varagic @ 26.12.2002. 09:31 ] @
Ovo je dobro pitanje. U ugovoru pre izrade sajta definiše se koliki procenat izmena potpada u datu cenu nakon inicijalnog prihvatanja dizajnerskog rešenja. Sve ostalo se dodatno naplaćuje.

Ili da pojednostavim: Dozvoli se određeni broj velikih izmena rešenja (najviše tri preporučljivo, posle toga mu kažete da nađe drugog dizajnera, jer će te na takvom zajebantu samo gubiti vreme), pre samog prihvatanja dizajnerskog rešenja od strane klijenta. To se stavi u ugovor. Kada je klijent nedvosmisleno prihvatio dizajnersko rešenje, sve one izmene koje predstavljaju više od ušminkavanja, ili drugim rečima zadiru u koncepcijsku promenu dizajna, naplaćuju se posebno. Sve ovo se prethodno objasni klijentu i navede se u ugovoru koji se sklapa pre izrade sajta.

Zapamtite, akceptni nalozi više neće postojati, na osnovu ugovora vi ćete moći da odete u vašu banku i rok plaćanja koji je unešen tamo je rok izvršenja. Nakon tog roka vaša banka automatski uzima sredstva od banke klijenta.
[ bluesman @ 26.12.2002. 21:54 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Ovo je dobro pitanje. U ugovoru pre izrade sajta definiše se koliki procenat izmena potpada u datu cenu nakon inicijalnog prihvatanja dizajnerskog rešenja. Sve ostalo se dodatno naplaćuje.


Mi pricamo ovde o idealnom slucaju, cista teorija. U praksi stvari stoje malo (mnogo) drugacije.

1. Ne znam zasto bi se klijent obavezao da moze da ima maksimalno 1, 3, 5 ili 105 izmena. Ako neko placa, hoce da za svoje pare dobije najbolje sto moze. Znaci, ako ne valja, naravno da ce da vrati na "doradu". Mislim da je to korektno i niko ko se bavi ovim poslom ne sme da se ljuti ako mu posao bude vracen.

2. Druga je stvar, ako neko, kao sto se meni desilo, maksimalno zajebava pa trazi uradi mi ovako, pa kada uradis kaze "necu tako, bolje onako" pa kada vratis na "onako" on kaze "ne-ne - ipak je bolje ovako". To je maltretiranje. Ja imam problem jer ljudi sa kojima sam radio (ja sam bio subcontractovan) nisu jasno povukli crtu dokle je razvoj sajta a odakle pocinje "odrzavanje" (koje se posebno naplacuje). To je po meni glavna stvar.

Znaci definisati zahteve, rokove, ocekivanja.... sta god. Od trenutka kada se svi ti elemeti ispune svaki dalji rad na projektu spada u odrzavanje, pa se shodno tome i naplacuje.
[ Noe @ 26.12.2002. 22:48 ] @
Citat:
Dragan Varagic:

Zapamtite, akceptni nalozi više neće postojati, na osnovu ugovora vi ćete moći da odete u vašu banku i rok plaćanja koji je unešen tamo je rok izvršenja. Nakon tog roka vaša banka automatski uzima sredstva od banke klijenta.



Reci mi molim te da se ne salis za ovo :) Ako ce biti tako odlicno. Naime ugovor klijenti mnogo lakse potpisuju nego sto bi dali akceptni nalog ako su usluge u pitanju.
[ Miroslav Mitrovic @ 27.12.2002. 11:31 ] @
Jedno pitanje!Kako odraditi neki posao ako nemas firmu?To prvenstveno pitam radi ugovora.Znaci ja nemam firmu i hocu da odradim neki posao a ne bi zeleo da se desi nesto u tom smislu "ne svidja mi se" ili nesto slicno.Da li ja mogu odraditi ugovor i da li ce mi automatski skinuti 20 % od vrednosti posla (naravno mislim na porez).
[ Dragan Varagic @ 27.12.2002. 13:21 ] @
Citat:
bluesman:
Citat:
Dragan Varagic:
Ovo je dobro pitanje. U ugovoru pre izrade sajta definiše se koliki procenat izmena potpada u datu cenu nakon inicijalnog prihvatanja dizajnerskog rešenja. Sve ostalo se dodatno naplaćuje.


Mi pricamo ovde o idealnom slucaju, cista teorija. U praksi stvari stoje malo (mnogo) drugacije.


Ja sam rekao nešto što koristim od početka ove godine, jer sam i ja imao slučaj mučenja od strane klijenta. Nakon toga sam shvatio zašto Ameri imaju ugovore od po 40-tak stranica gde je sve definisano. Uspeo sam da dođem do 2-5 strana ugovora gde se sve što je potrebno za naše uslove definiše. I već sam radio projekte gde je odmah dato na znanje klijentu šta znači fleksibilnost, a šta menjanje po principu koji je opisao Bluesman.

Ovakav pristup, između ostalog povećava kredibilitet kod klijenta, jer se vi na ovaj način ponašate drugačije od konkurencije - cenite vaš posao na razumljiv način klijentu koji npr. nije iz branše.

Što se tiče ugovora u tome i jeste stvar, zato će između ostalog biti bitno odabrati dobru banku koja će lako da obavlja usluge za tebe.

Ako ste Web dizajner ne morate imati firmu da bi ste radili posao, potrebno je da budete član nekog zvaničnog udruženja primenjenih umetnika. Prema zakonom o autorskom delu, vama firma plaća uslugu i to s manjim porezom nego što je većina ostalih (negde oko 16 %). Ovo sve znam zato što imam knjigovođu koji mora da zna prave stvari :)



[ Miroslav Mitrovic @ 28.12.2002. 14:47 ] @
Bio bih vam zahvalan ako bi mi napisali neko udruzenje ili jos bolje link ka njihovom sajtu!
Jer za takav nacin je potrebno manje para u startu.Jer pri otvaranju firme pored poslovnog prostora potrebno je srediti i dokumentaciju naravno tu je i telefon i ostalo sto ide uz to.A za nekog ko nema toliko posla ipak je to puno para.
[ broker @ 28.12.2002. 15:34 ] @
Mislim da moze i preko ugovora o delu da se radi, samo ne znam kolike su zdazbine. Za to samo treba da otvoris ziro racun fizickog lica u banci...

E sad od ng se sve to sa ziro racunaima menja...

Inace sto se naplate tice, ako ne budu stilsi posl eng pa bude mogao
kes i dalje da se vadi, mozemo se dogovoriti da ja u tvoje ime fakturisem iznos, pa kad uplate da ti dam kes...

Nego Dragane, moze li neki primerak tog ugovora da padne na mail (bez cifara)? Gulim isti problem oko definisanja sta je sta sa zahtevnim i probirljivim klijentima i jos nisam nasao dobar model da ih držim pod uzdom.


[ Dragan Varagic @ 29.12.2002. 14:54 ] @
Citat:
broker:
Nego Dragane, moze li neki primerak tog ugovora da padne na mail (bez cifara)? Gulim isti problem oko definisanja sta je sta sa zahtevnim i probirljivim klijentima i jos nisam nasao dobar model da ih držim pod uzdom.


Kako vidim da mi je nekoliko zahteva stiglo na običan i privatan mail ovde, kao i javno pitanje, postaviću neke karakteristične delove ugovora u novu temu na ovom forumu, a vi zatim dodajte vaša iskustva.

Eto, inače ovo opširnije nameravam da postavim u svoju buduću subscription based sekciju na sajtu, nadam se u toku naredne godine :)
[ Aleksandar Marković @ 29.12.2002. 16:37 ] @
http://www.impact.co.yu/cenovnik/osnovne.htm
http://www.impact.co.yu/cenovnik/ostale.htm
http://www.impact.co.yu/cenovnik/domeni.htm
[ zmilin @ 29.04.2003. 03:37 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
A da li vam se kada desilo da nakon zavrsenog posla (rec je o dizajnu), narucilac kaze da mu se ne svidja to, to i to nego da bi to trebalo da bude tako i tako (a to po vama nema veze sa dizajnom) i kako tada postupate?


E, sinko to se unapred resava. Kod nas (kao sto dobro znas) u DIGIMARKU se prvo saslusa klijent, pa se onda pogleda kako izgledaju konkurentni sajtovi, pa se lepo dogovori sa klijentom kako bi trebalo da izgleda sajt i na kraju zakljucuje se posao po usmenom ili pismenom ugovoru uz avans od 100% do 50% ukupne procenjene sume. Kada se klijent popismani i trazi muzicke i slicne zelje to mora da ga kosta jer izlazi iz okvira dogovora i trazi dodatno angazovanje ljudi i sredstava. Da bi mogao da radis zaista profi, moras da jedes svaki dan. Da bi jeo svaki dan moras da imas para da kupis hranu. Da bi imao para da kupis hranu moras da radis. Da bi radio ne smes da bacas vreme. Dakle, koliko para - toliko muzike...
[ zmilin @ 29.04.2003. 05:01 ] @
Citat:
-zombie-:
ponasajte se profesionalno, i tako ce se i drugi ponasati prema vama. nemojte klijente da delite na seljake (citaj, onaj koga mogu da oDerem) i one koji se "malo razumeju" (citaj, ne mogu bash toliko da ga oDerem).

po takvoj podeli bi ja trebao da vam platim najmanje, jeL tacno znam kakav/koliki je to posao (koji bi i sam mogao da radim, ali necu iz prostog razloga, ne smatram da sam dovoljno obdaren da procenim sta ce se ljudima svideti, i ne stidim se da to priznam).


ako zelite da budete konkurentni za "inostrano trziste", a narocito ako ne zelite da izgubite i poslove za domace (ma koliko malo verovatno zvuci, pocelo je ;) opametite se.

Svaka cast! Neka si im i napisao. Gospodo dizajneri i "dizajneri" uskoro ce sve nas cekati jedna lepa novina. Ta novina zove se TEAM WORK. Da bi ste ostali i opstali, moracete da naucite kako da radite u timu i pisete kod peske a ne po navici da koristite hakerske varijante pisanja koda. Morate znati tacno svaku liniju svog koda sto i nije tako tesko. Medjutim, bice neupotrebljivo ako to recimo neko iz tima ili neki John Doe ne bude mogao da shvati. Pored toga zelim da Vas upozorim da DRANJE nije izraz za profesionalan odnos prema bilo kom naruciocu (citaj: Klijentu).
Svaka roba ima svoju cenu, a tako je i sa uslugama koje vi nudite. Dakle taj sto ga oDeres vise ti nikada nece doci. Taj sto ga manje oDeres ce ti mozda doci, ali ce gledati da ga i sledeci put manje oDeres nego onaj prvi put. Gospodo mora se doci do nekog usaglasenog cenovnika... Ajde da vidim sta vi mislite o ovome?
[ zmilin @ 29.04.2003. 05:32 ] @
Citat:
Batica:
Imam primer i iz nase zemlje. Tip koji prodaje el. uredjaje na nasem trzistu jedne renomirane svetske firme , imao je prodaju od januara do septembra ove godine od 10.000 komada (najjeftiniji kosta $750) i cist
profit, samo za sebe od $250.000. Inace firma ima 5 zaposlenih. On je trazio da mu se uradi web a budzet mu je bio $25.000. Drugim recima bio je spreman maksimalno toliko da plati.Sta se desilo, niko nije hteo da mu radi projekat a nudio je posao eunet-u, scnet-u i tehnikom-u, uzgred za druge nije ni znao, gde da ih nadje?
U cemu je fora, fora je u tome da ljudi ovde imaju para i hoce da plate pa i tolike cifre ali nema ko da ponudi protiv uslugu za tu cenu. Protiv uslugu jedne agencije ne cini "izrada stranica" pa da neko ovde stalno pita posto je jedna html stranica i jos hoce zajednicki cenovnik da pravi, vec je protiv usluga da
garantujes klijentu da ce se obim njegove prodaje u sledecoj godini povecati za 20%. Niko to nije smeo da mu garantuje pa nije imao covek kome da plati. Za njega je mnogo da plati $2000 i da ne dobije garanciju nizasta, da od toga nema nikakve koristi ili da ima korist teoretskog tipa sto se ovde cesto pojavljuje kao argumentacija kao 24 sata reklama, vidi vas ceo svet i takve budalastine za koje samo idioti daju pare i malo placaju.
Eto zasto projekti na zapadu mogu da kostaju od $100.000 pa navise a zasto ovde toga nema.
Naplacuje se znanje a ne izrada web stranica i dosta vise sa tim pitanjima koliko kosta jedna web stranica.



Odlicno prika! Volim da vidim tolike nule u iznosima. 25.000$? Gde je taj nas covek koji nudi toliko para za sajt a hoce i garanciju za to? Javi mi se private da mi malo razjasnis obim posla... mozda bi dao i par desetina hiljada za reklamu?

Dakle, to je princip cemu nasa agencija tezi. Klijent zna sta hoce. Postavio je cilj. Nase je da taj cilj sagledamo i pruzimo mu mogucnost da ga dostigne. Postoji samo jos jedna sitnica... Da li je budget dovoljan da bi se ostvario postavljeni cilj? Ako covek daje $25000 u ovoj zemlji za sajt koji bi mu povecao prodaju, mislim da ce se veoma razocarati! Ovde jos uvek ljudi nemaju pojma sta je NET i sta se sve moze preko njega. Medjutim da je covek mene pitao za savet, znao bih kako da zavrsim posao...

Vidim da smo otprilike na istim talasnim duzinama Batice, pa potpuno podrzavam tvoj stav da nema toliko veze koliko web stranica moze da kosta, medjutim, nisam bas siguran da sajt moze da kosta vise nego sam marketing. Morate ovde da shvatite razliku izmedju same izrade sajta i njegovog funkcionalnog cilja. Zasto neko hoce nesto da plati? Zato sto zna da mu to treba. Gospodo, razmislite o ovome jer mislim da smo dosli do veoma bitne poente!!! Da pokusam da vas navedem na pravilno razmisljanje... Vise ljudi = vise znanja!

[ Dragan Varagic @ 29.04.2003. 15:39 ] @
Citat:
zmilin:

Dakle, to je princip cemu nasa agencija tezi. Klijent zna sta hoce. Postavio je cilj. Nase je da taj cilj sagledamo i pruzimo mu mogucnost da ga dostigne. Postoji samo jos jedna sitnica... Da li je budget dovoljan da bi se ostvario postavljeni cilj?

[...]

Vidim da smo otprilike na istim talasnim duzinama Batice, pa potpuno podrzavam tvoj stav da nema toliko veze koliko web stranica moze da kosta, medjutim, nisam bas siguran da sajt moze da kosta vise nego sam marketing. Morate ovde da shvatite razliku izmedju same izrade sajta i njegovog funkcionalnog cilja. Zasto neko hoce nesto da plati? Zato sto zna da mu to treba. Gospodo, razmislite o ovome jer mislim da smo dosli do veoma bitne poente!!! Da pokusam da vas navedem na pravilno razmisljanje... Vise ljudi = vise znanja!


Lepo je to Željko sto ste napisali. A zašto je vaš sajt na lokaciji 8m.net? Po mom mišljenju ovakva adresa ne oslikava dovoljno ozbiljnost nekog posla koji se predstavlja na Internetu. Komentarišem ovo zbog tonaliteta vaših prethodnih poruka (navođenje na pravi način razmišljanja i sl.).

Mislim da je najveći broj iskustava s ovdašnjim klijentima u vezi s njihovim nepoznavanjem mogućnosti Interneta, što se obično rešava na dva načina - edukacijom klijenta ili angažovanjem posebne firme koja radi evaluaciju projekta za klijenta tokom samog njegovog nastajanja (audit, pisao sam već o tome).

Činjenica je da se najčešće pri izradi sajta razmišlja upravo o samom sajtu, a ne o tome čemu on služi i da je potrebno uložiti sredstva i za promociju istog. Naravno, ovakav pristup je samo dokaz nepostojanja ozbiljne stragije prisustva firme na Internetu.

Inače, dodao bih, vezano za samu temu ovog thread-a da su plaćene cene većine dizajnerskog rada u našim uslovima mnogo manje od spomenutih na početku ove rasprave. Drugim rečima, velika je retkost dobra naplata, što je razumljivo, obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo (prvenstveno mislim na stepen razvoja tržišne ekonomije).
[ zmilin @ 30.04.2003. 03:47 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Lepo je to Željko sto ste napisali. A zašto je vaš sajt na lokaciji 8m.net? Po mom mišljenju ovakva adresa ne oslikava dovoljno ozbiljnost nekog posla koji se predstavlja na Internetu. Komentarišem ovo zbog tonaliteta vaših prethodnih poruka (navođenje na pravi način razmišljanja i sl.).


Prijatelju, Nas sajt je na freeservers stigao iz samo jednog razloga: BETA verzija!

Prava verzija sajta je u fazi cekanja. Nema se vremena za sebe. Prvo klijenti, a onda mi!
Secate se one stare... Obucar u probusenim cipelama, Krojac pocepan...
Inace, supermoderator ovog foruma je radio taj sajt i mogu Vam reci da je od tada mnogo uznapredovao... Nova verzija ce biti postavljena verovatno na nekom od kanadskih servera i bice mnogo ozbiljnija od BETE sa 99% FLASH-a.
Pored toga, po statistikama na sajt je doslo nesto preko 1500 ljudi, pa smatram da jos nije vreme da se ozbiljno upustamo u neke nepotrebne i nagle troskove...

Sve ostalo sto ste rekli - procitali ste mi misli ;)

[ old_pink @ 24.05.2003. 13:15 ] @
E 'ajte sad vi meni recite koliko biste vi kao web dizajneri naplatili za jednu stranicu koja ima funkcionalnost kao recimo Weta FX a dizajn negdje u sredini po kvalitetu. Interesuje me koliko KM, DM, $, €, i ne znam šta još za jednu osrednju Flash stranicu sa pet-šest "podstranica", kontakt listom i sličnim stvarima?
[ drazha @ 19.06.2003. 13:45 ] @
Postovani g. Varagicu,

Citat:
Dragan Varagic:

Verovatno možete zamisliti (ili nemožete) koliko ima pojedinaca i firmi koji rade svoj dizajnerski posao odavde, ali da ne posećuju ovakve diskusije, ili bilo šta vezano za YU Cyber prostor. Nedavno sam čuo za jednog klica koji živi u mom komšiluku i koji nešto programira za Erikson. Eno, vozi Porše .



Dal bi ste bili ljubazni da mi saznate ime tog kolege koji programira iz ?Novog Sada? (ako sam shvatio dobro) za Ericsson i vozi Porsche-a.

Licno smatram da je ovo dezinformacija posto mogu iz prve ruke da vas obavestim da ovde takva kola evenutalno moze da vozi Organizational Manager, i mozda jos po koji dobro namazan klipan, koji u principu i nesme da pokaze takva kola cak i da ih ima.

Pozdrav iz Ericssona,

Dragutin Cvetkovic
[ Dragan Varagic @ 21.06.2003. 09:52 ] @
Za sada moraćete uzeti priču o klincu iz Novog Sada kao urbanu legendu :(

Radi se o tome da sam pre nekih godinu dana ispred mog stana na Limanu bio s jednom osobom koja je videla u blizini kola i izjavila da je to vozilo od dotičnog klinca. Nakon toga je sledila i priča. Priču nisam proveravao, a zaboravio sam s kim sam pričao o tome. Možda ovo podsećanje posluži da se dotični seti, pa da sve prisutne obavesti o podacima na koje se može računati. U ovoj diskusiji priču o klincu sam izgleda upotrebio po automatizmu.

Iskoristiću ovu priliku da opovrgnem sopstvene primere firmi Perspectives i Active Design iz ovog thread-a, iz razloga što nisam dobio eksplicitnu dozvolu da ih objavljujem, s jedne strane, a s druge strane dogovori o cenama koji su u primerima spomenuti nisu direktno vođeni predamnom, tako da je moj navod procena (ispostavilo se netačna).

Ovom prilikom izvinjavam se svim firmama i pojedincima kojima sam na neki način naneo štetu datim primerima.

Redovi veličina cena koje sam spominjao za Web dizajn nisu izmišljeni, bio sam prisutan pri sklapanju ugovora još 2000 g. kada je jedna ekipa uzela 1.500 EUR za dizajn sajta (ovaj put neću eksplicitno bez dozvole spominjati o kome se radi), ako to već nisam spomenuo u ovom dugačkom thread-u.

Problem je u tome što kada se u našim uslovima spominju veće sume za bilo koji posao iz ove oblasti, pa i za Web dizajn, neki dizajneri/developeri se "uzjogune" pa koriste ovakve navode za izgovor da bi tražili više para, a možda nisu baš toliko kvalitetni da bi njihov rad vredeo koliko traže.

Definitivno više neću spominjati konkretne primere iz bilo koje oblasti, sem u slučaju da dobijem eksplicitnu dozvolu da to mogu učiniti, jer mi uopšte nije potrebno da se nerviram što sam spominjao nešto što nekom ne odgovara, ili možda nisam nešto dobro čuo ili procenio.

Stojim iza ostalih navoda koje sam spominjao u ovom thread-u, kao i bilo gde drugo na ovom forumu.

Još jednom, izvinjavam se svima.
[ bluesman @ 23.06.2003. 00:53 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Redovi veličina cena koje sam spominjao za Web dizajn nisu izmišljeni, bio sam prisutan pri sklapanju ugovora još 2000 g. kada je jedna ekipa uzela 1.500 EUR za dizajn sajta


Sta je tu toliko strasno, cudno... sto se izvinjavas? Pa 1500 i nije neka cena da mora da se cuti :-))
[ Dragan Varagic @ 23.06.2003. 09:08 ] @
Problem je u sledećem:

1. Koliko osoba s ES-a je do sada uspelo da za Web dizajn jednog sajta uzme 1.500 EUR?
2. Koliko domaćih firmi koje angažuju Web dizajnere je do sada platilo nekom za dizajn jednog sajta 1.500 EUR?
3. Na žalost, to je stanje stvari u generalnom slučaju, veće sume su egzotični izuzeci u našim uslovima.
[ McKracken @ 23.06.2003. 14:56 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Problem je u sledećem:

1. Koliko osoba s ES-a je do sada uspelo da za Web dizajn jednog sajta uzme 1.500 EUR?
2. Koliko domaćih firmi koje angažuju Web dizajnere je do sada platilo nekom za dizajn jednog sajta 1.500 EUR?
3. Na žalost, to je stanje stvari u generalnom slučaju, veće sume su egzotični izuzeci u našim uslovima.


1. Za sada ja snam za nekoliko (ukljucujuci i moju firmu)
2. Manje nego sto bi trebalo :) Ali je uglavnom problem u tome sto oni koji nude usluge ne umeju da prezentuju cost-benefit analize.
3. Mogli bi da osnulemo udruzenje za zastitu bogatih klijenata :) "Supethik ltd" :)

Moja firma ima jedan sektor koji se bavi web razvojem. Uglavnom naplacujemo jako puno i imamo jednostavnu politiku: ili se sajt naplacuje u celosti ili (ako je klijent nepoverljiv a ima zanimljiv proizvod) se pravi dogovor tipa "Uradicemo free, ali je nase 20% od profita preko weba" ... do sada se pokazalo kao vrlo uspesan metod. :)
[ bluesman @ 23.06.2003. 18:17 ] @
Ja iskreno i ne "opštim" sa domaćim firmama baš zbog tačke 1. Ne zato što nema onih koji mogu da plate već moraš da im crtaš i da ih ubeđuješ zašto to mora tako da bude, a onda isti taj "marketing director" ode i plati za mesešno oglašavanje po časopisima 4-5000 eur i tako svaki mesec. Ko je tu lud? Znači cenjkaju se za site od 2000-3000 eur a za te pare ne mogu da naprave ni poštenu kampanju po novinama. Ko ne veruje, neka pogleda cenovnike oglašavanja po časopisima, gde je recimo oglas na k4 600eur. Da ne dužim dalje priču koliko stvarno časopisa izlazi na vreme i kako se kreiraju časopisi i ko može da priušti (koja ciljna grupa) ... ne mogu da skapiraju da im je web najisplativiji oblik oglašavanja.

Mislim da je 1000 eur neki entry-level za iole kvalitetan site. Verovatno si pod "web dizajn" mislio na kompletan site, ne samo dizajn.

Ja eto znam, da ne pominjem imena, firmu koja naplaćuje tako što traži minimum 2000 eur za site, a kada ljudi kažu "pa ne treba nam to, to i to..." oni kažu "nema veze, to je minimalna cena, a šta ćete vi da staviti - to ćemo se dogovoriti".
[ miles_davis @ 23.06.2003. 22:16 ] @
Citat:

Verovatno si pod "web dizajn" mislio na kompletan site, ne samo dizajn.


Bas me zanima odgovor na ovo. Pazite kako baratate ciframa, umislice se ovi nasi web dizajneri. 1500 EU za web design je mnogo i ja to nikad ne bi platio kao Project Manager, koliki god da je budzet. Naravno, sigurno ima i drugacijih misljenja, ali sam uveren da su to samo retki izuzeci. Ne zaboravite da uvek mozete da odete na monstertemplates ili neki slican portal i kupiti neki template za 400-500 USD (ne kupujete macku u dzaku vec odlicno uradjen design, po kojim god hocete kriterijumima).
Ako se osvrnete malo po domacem web-u (jedinom referentnom za ocenu kvaliteta domacih web designera) videcete se da se stanje stvari uopste ne uklapa u besomucno velicanje domace pameti i ukusa. Ima izuzetaka, ali prednjace prodavci magle sa jedne i ambiciozni pocetnici sa druge strane.

E sad, 1500 EU za kompletan projekat je OK, cak i skromno, ukoliko se radi o prostijem sajtu ili se primenjuje neki CMS, bez prepravki i dopravki.
[ bluesman @ 24.06.2003. 14:48 ] @
Citat:
miles_davis:
E sad, 1500 EU za kompletan projekat je OK, cak i skromno, ukoliko se radi o prostijem sajtu ili se primenjuje neki CMS, bez prepravki i dopravki.


Pa ti i pokusavam da kazem :-)
[ Marko Bijelic @ 24.06.2003. 17:44 ] @
Citat:

Bas me zanima odgovor na ovo. Pazite kako baratate ciframa, umislice se ovi nasi web dizajneri. 1500 EU za web design je mnogo i ja to nikad ne bi platio kao Project Manager, koliki god da je budzet.


Ja ne mogu nikako da ukapiram poimanja tog termina "dizajn".

U stvari, da li mozes (ti ili neko drugi) da mi objasnis sta se u stvari podrazumjeva pod "dizajnom" u jednom Web projektu. Sta je "dizajn", koliko sam ja vidio dosta ovdje ljudi pod dizajnom "smatra" tek:

1. Puko crtanje (iliti dizajniranje) sajta u Photoshopu ili nekom vektorskom programu (Ilustrator, Freehand), tj. izrada templatea
2. Prebacivanje istog templatea u HTML

[ miles_davis @ 25.06.2003. 11:45 ] @
Citat:
mungos:
Sta je "dizajn",..


http://www.elitesecurity.org/tema/24817

[ Dragan Varagic @ 25.06.2003. 13:54 ] @
Upravo sam mislio "samo" na Web dizajn. Zato sam i spomenuo date cene. Što se tiče kompletnih sajtova, naravno da su cene različite i mogu biti veoma visoke za klasično poimanje cene u ovdašnjim uslovima.
[ rdragan79 @ 17.08.2003. 18:26 ] @
Zanima me nesto, oni koji imaju kupljen legalan/licencan software: windows, adobe design collection , ultraeditor itd...

Koliko mogu da u cenu svog rada uracunaju i cenu software-a?

[ arsa x @ 31.08.2003. 00:29 ] @
Retko ko ima kupljeni softver.
Jedan od razloga je sto standard u nasoj zemlji ocajan.

Drugi zato sto vecina ljudi radi za smesne pare.
Evo ja bih ovom prilikom apelovao. Neradite za dzabe.
Sta pod tim podrazumevam:
U mom selu majstor na gradjevini ima dnevnicu 20-25 evra.
Moler koji mi je radio spancki zid radi od kvadrata. Inace stvarno dobar majstor.
Takodje vrlo brz.
Sta mislite kolko mu je izasla dnevnica?
35 evra.

E sad vi razmislite kolko bi trebalo da imate dnevnicu.
[ ShojkE @ 16.09.2003. 13:41 ] @
rdragan79
Izuzetno mali broj ljudi je u mogucnosti da sebi priušti licencirani softver... O tome je bilo reči u Internet ogledalu gde sam kao primer navodio realne cene softvera sa realnim naplatama web dizajn usluga... Zaključaj je da je nemoguće da se jedna firma u Srbiji bavi kao primarnom delatnošću web dizajnom... Jednostavno odnos cena i mogućnosti domaće klijantele nisu proporcionalne sa poslom kojim se bavimo...

Na svu sreću sve je više ljudi koji su spremni da plate i više od 1.500 evra da bi dobili uspešno dizajniran sajt... Dizajn polako zauzima svoju odavno zasluženu poziciju, a marketing postaje sve bitniji faktor... Internet razvoj kod nas tek vidi horizonte velikog rasta...

Bruka je samo što gomila ljudi krajnje ne profesionalno odradjuje poslove i time se ubija sama svest o dobro dizajniranoj web prezentaciji i ono što ona donosi firmi u svakom marketinškom pogledu...

Sa rastom konkurencije, raste i potražnja za što boljim i kvalitenijim dizajnerskim rešenjima, a samim time i cene izrade prezentacija...
[ djmaki @ 23.05.2004. 21:23 ] @
Za 500 eura cu ti uratiti ceo sajt!!!!!!!!!!
[ kwizac @ 23.09.2004. 08:03 ] @
ovako
najmanja cijena po stranici html je 30 eura ukljucujuci sve
za coding 10 eura po liniji
za flash 300 eura for start(odnosno minimalno)
e to je tako u st
[ coya @ 17.03.2005. 01:12 ] @
web-design

Stvarno mi je zao sto sto sam ovu temu propustio a postavljena je jos 2002 od kad su i pocela moja interesovanja vezano za ovu oblast.
web-design prica se samo o dizajnu to jest o intefejsu ako se meni cini o onome sta klijent vidi.A mislim da bi trebalo da se pricha I o web-razvoju,web-development-u. Formiranje cene je stvarno razlicita. Posto je dizajn kao i dizajn (industrijski ili graficki) mnogo zavisi i od onga ko ga radi.Sigurno dizajn koji je uradio "Pera" ili "Mika" nevredi isto koliko ga je uradi napr. Douglas Fisher
ili nije isto ako ga je uradila firma ("BGsvetionik ili Yellowpages") a rade ga Verso ili
Tako da "pera" koji je napravio slican dizajn kao Douglas ne moze ga naplatiti isto.Ovaj ima ime a pera nema.
Naprimer kad bi Van Gog ustao iz groba i napravio web disign nekog site ,verovatno bi naplatio 1000000$ a mozda i vise.

Ali site nije samo dizajn!! Nego je i ono sve sto klijent-posetilac nevidi mucno programiranje. ok nastavka sledi....... :) pozdrav svim serpskim dizajnerima i developirima ..hehe

[ blzz @ 04.04.2005. 22:17 ] @
Naplatio sam jednom klijentu sajt 350€. Pare sam dobio, ali taj sajt nikad nije ugledao svjetlo dana. Malo mi je to bilo glupo jer sam se trudio, a tamo nema sajta. Novac jesam dobio. Evo sad svoj dizajn ne neplaćujem ispod 200€, možda mi i nije dizajn baš nešto, ali uložim velik trud u to, tako da po mome, treba tražiti najveću moguću cjenu. Ako npr. trebate dizajnirati sajt koji ima neke moćne efekte, neke ekstra grafičke elemente i sastoji se od 10 djelova, tj. deset tema (home, download...), ja bih za to tražio od 800€ pa na više.
[ krdr @ 17.04.2005. 09:14 ] @
Uvek postoji prica sta se prodaje, koliko se prodaje, i sta se ocekuje.

Niko ne moze da garantuje povecanje prodaje od 20% bilo kome. U danasnjem trenutku, najvazniji cinioc uspeha sajta je promocija. Najace oruzuje za promociju sajta (pa statistikama) su ljudi (od usta do usta) i reklama sajta u ostalim medijima. Zbog toga, kad se meni poajvi neko sa takvim zahtevom, posaljem ih ageniciji (inace sam freelance). Dizajner agencije, u saradnji samnom uradi dizajn, ja sve ostalo, agencija promociju. Tako se to radi.

Naravno da i sam radim dizajn, ali kad su zahtevi tipa hocu da povecam svoje ucesce na trzistu, to je zahtev za reklamnu agenciju, a ne pojedinca, ili web developmnet firmu.

Sam (koliko je to moguce) radim samo korporativne sajtove, cistog dizajna.

Koliko naplacujem? imam fixnu cenu za min. rad, sve ostalo se naplacuje ekstra. aplikacija, baza, flash... dinamicki deo (aplikacija i baza) zavisi od od slozenosti i posebnih zahteva.

trudim se da u svakom poslu zastitm sebe. Volim da mi klijent potpise zahteve, da potpise dizajn, screen shots-e, a svaka naknadna promena ima svoju cenu.

E da, i ja sam uvek u pravu. Ipak je on dosao kod mene, a ne ja kod njega.
[ Sale_123 @ 28.04.2005. 20:12 ] @
Zanima me samo vase misljenje za open source i kako to da onda programeri ne bi imali pravo da naplate svoj rad nego bi trebali da rintaju za dzabadu.
[ Sasha21 @ 23.05.2005. 10:18 ] @
Ako imate rodjaka ili prijatelja po politickoj osnovi koji radi u organizaciji koja potrazuje sajt dobicete posao, bez obzira da ste sposobni ili nesposobni za rad. Stvar je internog dogovora kako ce te se dogovoriti za cenu izrade, za koju se po pravilu nikada ne raspisuje konkurs.

[Ovu poruku je menjao Sasha21 dana 31.05.2005. u 01:21 GMT+1]
[ tiranin @ 23.05.2005. 19:14 ] @
Kada se priča o cenama, ne videh da neko pravi razliku između neto i bruto cene. Kada pominjete brojke da li je to po "solarnom" (lova na sunce) ili "žiralnom" principu.
Ne mogu se uspoređivati cene kada se radi o fizičkim licima koji su spremni da plate cash, ili pravnim licima koja sve rade preko računa.
Ja za preko računa (imam agenciju) ne fakturišem manje od 200 evra za najbedniji sajt(par HTML stranica, ništa PHP, ništa Flash, neko od najstandardnijih template-a). A za cash to isto bih radio i za duplo manje.
Zato, ako hoćemo da budemo jasni onima koji čitaju naše postove, lepo bi bilo da i ovaj podatak preciziramo.
[ komentator @ 23.05.2005. 19:30 ] @
Citat:
Sasha21: Ako imate rodjaka ili prijatelja po politickoj osnovi koji radi u organizaciji koja potrazuje sajt dobicete posao, bez obzira da ste sposobni ili nesposobni za rad. Stvar je internog dogovora kako ce te se dogovoriti za cenu izrade, za koju se po pravilu nikada ne raspisuje konkurs.


U potpunosti se slazem i mislim da su ove dve recenice pravi pokazatelj kakvo je trenutno stanje u Srbiji. Ovaj zakon vazi za veliku vecinu srpskih sajtova. Izuzetak su samo veliki i ozbiljni sajtovi gde se ide po principu - posao dobija neko ko je radio konkurenciji ili neko ko je jak u web programiranju. U manjim firmama ili firmama nezainteresovanim za internet sef kaze jednom radniku da nadje nekog ko bi im napravio sajt... i onda koliko se nagode za cenu sta god da se radilo.
[ CITIZEN-X @ 31.10.2005. 00:59 ] @
Evo ovako citam ovaj forum i nemogu da verujem koliko ovde ima lazova
daj bre ljudi gadjate se nekim ciframa vecim 15 000 eura , 5 000 eura , realno gledano 99% od vas nikad nije videlo tolike novce...(a kamoli zaradila)
aj vi pametnjakovici ostavite link sajta koji ste radili za 5 000 eura???ni jedan link nisam do sada video...znaci aj ubuduce vi veliki web dizajneri recite koliko ste naplatili vas rad i ostavite link sajta kojeg ste radili...
15 000 eura...toliko se nenaplacuju ni online servisi:))
klikcete po nekim aplikatorskim programima (tipa dreamweaver) , zamazete neku slicicu u photoshopu sa nekoliko clickova...(skidate sa neta source codove, koje su drugi mesecima pisali) ubacujete u vas sajt koji radite , da nepominjem nelegalne softvere na kojima radite (na kojima su ljudi koji su ih pravili mozgove pogubili) ....-rezultat : ja sam veliki velemajstor svog zanata , jednom recju od mene veceg umetnika nema:) (ovako vecina vas misli)....TRAGIKOMICNO
Sto se mene tice ja radim html x flash (web prezentacije koje se ponekad upadateuju i izmene)...nikada vise od 500 eura nisam nikome istrgao iz dzepa , moji klijenti su najcesce bili privatnici tipa ; zlatari , privatne lekarske ordinacije , sportski klubovi , zanatilije , umetnici ...itd da nenabrajam vise.....pomenuci i to da sam ja taj koji izlazi na teren slika proizvode , lokacije , radi graficki dizajn , ispisuje html , ponekad izradi neki flash , postavlja na net , ponekad nesto novo ubaci i sve to za 300 - 500 evropljana (netrudim se preterano , sajt zavrsim za 10-ak dana)...sebe smatram za neki prosek sto se tice izgleda sajta...kad bi mi neko rekao dobices 15 000 eura ako budes radio na jednom sajtu 10 meseci , verujte mi da bi tih 10 meseci svaki radni dan visio na racunaru po 8 sati...
Pomenucu primere ljudi koje poznajem koji su zavrsili etf , dosta njih radi po inostranstvu , vecina njih poznaje po nekoliko programskih jezika tipa c++ , php ,pascal , visual basic , html da nepominjem on je smeshan:)...dakle to su strucnjaci...pomenucu primer jednog od njih koji radi negde u sloveniji (EU) , decko radi u jakoj firmi , radi na odrzavanju 2 online servisa u slobodno vreme , radi programiranje u c++.......plata oko 2 000 eura (za sloveniju je to extra) kao kad bi ovde imao recimo 50 000 din:)...
Pa vi sad uporedite vash sajt za kojeg vam neko plati u proseku 5 000 eura sa ovim momkom koji radi mnogo ozbiljnije stvari za mnogo manje novca (ne samo on nego veliki broj njih)......toliko od mene , mislite o tome!

P.S i josh nesto posetite http://www.cartier.com al detaljno!, e za ovo se moze reci da vredi tih novaca s kojima se gadjate kao da su dinari u pitanju:))))))))
€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€
[ noviKorisnik @ 31.10.2005. 07:15 ] @
Trpač? Nemoj da se žestiš toliko. Lepo je ako za neki posao zaradiš 500 e, a još lepše ako to bude nekoliko puta više. Nije razlog da se žestiš.
[ boccio @ 31.10.2005. 13:11 ] @
Mislim da je ova tema zrela za lock i jedno ciscenje...
[ bojan_bozovic @ 15.11.2005. 09:58 ] @
@citizen-x

Ima sajtova koji se naplacuju sestocifreno ako imas ime i sve ostalo. Vidi npr http://www.flottaltsaa.no/

Ljudi su radili reklame za Remy Martin i interfejs za Operu 7+. Koliko bi oni naplatili?

Evo, da vidis: http://www.flottaltsaa.no/illustration_B.htm

http://www.flottaltsaa.no/illustration_A.htm

Sada cu ja da komentarisem. Za 50evra ne bi ni palio kompjuter, a za toliko, ne vise, vecina ovde ocekuje, po mogucnosti, ono sa linkova gore. Ne znam, web design ili web development nije dobar posao, niti ovde, a ni vani. Puno ima onih koji pocinju i prave sajt za 50 evra bilo da su u Srbiji ili SAD, izuzetno se je tesko probiti i zbog open source skripti, i, sve u svemu, sem za mali broj vrlo srecnih koji imaju priliku, jer nisam od onih koji veruju da svako ima 'svojih pet minuta' web design je mrka kapa.

BTW, prilikom procenjivanja sopstvene cene uzmite u obzir da vas portret (dakle ulje na platnu) kosta 100 evra, a svakako covek koji to radi pravi i izuzetan dizajn (koji samo treba malo skenirati i iseckati) za recimo... pola te sume.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 15.11.2005. u 12:26 GMT+1]
[ CITIZEN-X @ 18.11.2005. 00:31 ] @
Moram da se osvrnem na ove linkove sto si dao...i na ulje na platnu:)
sto se tice ovih slika sa linkova koje si dao , kao osoba koja je 4 godine imala predmete poput estetike struke , teorije forme , crtanje , slikanje , kaligrafija , vajanje ...mogu ti reci da su ove slike nista posebno ...ovako nesto mogu i ja u svako doba dana da uradim , ovo je pravljeno iz vishe segmenata (ova sa avionom) shta je taj lik uradio ? skinuo sliku oblaka , avion , (ovi likovi ne znam odakle mu:) , iseckao ih ,napisao text, zavario u jednu celinu , razmazao pixele i eto rezultata...
Ako je za ovo dobio sestocifrenu cifru , onda ima srece nezna se...ja mu za ove dve slike nebi platio ni 50e , jer mu je konkretno za to trebalo pola sata (najvise , a i te dve same slike nevrede 50e)
. Portret i ulje na platnu je daleko teze uraditi nego ovo , znam iz licnog iskustva , jer kao sto sam pomenuo i sam sam imao posla sa umetnickim zanatima (rucnim)..
milim da je daleko vrednije ono sto covek moze uraditi rukama , nego kliktanjem na neki program , ali u ovoj zemlji se neplaca ni jedno ni drugo , tako da mora da se radi za relativno sitan novac...
Nezestim se nego samo zelim da vidim to sto vredi 15 000 hiljada jevreja;) , i da izmenim koji utisak sa njim , a koliko sam citao u ovoj temi takvih likova ovde ima bar 10-ak...
[ bojan_bozovic @ 29.11.2005. 16:05 ] @
@Citizenx

Pa vidis, kad neko ima 'reference' sta moze da radi, a ima i 100 puta gorih koji sigurno naplacuju toliko Obrati paznju na ovo

http://www.leveltendesign.com/
http://roger.staubach.com/ (da vidis jad i bedu - templejt za http://wordpress.org/)

a sada ide cenovnik http://www.leveltendesign.com/pricing.php

[irony]
Bravo Dreamweaver majstori !!!
[/irony]

Dakle nisu ni taknuli kod (ja moj novi sajt od nule pisem u PHP) nabacili jednu Photoshopovanu sliku i to koliko naplacuju... Pu, pu, j... im pas mater!

Inace, znas onda, ako imas iskustva sa slikanjem, koliko je Leskovac jak tu (mozda je samo Beograd jaci), a moji prijatelji slikari 'leba nemaju da jedu... Za 50 evra bih dobio vrhunsku ilustraciju za ovakav blog i graficki dizajn.
[ Vucko @ 26.12.2005. 00:00 ] @
Ja mislim da je web dizajn kao i sama rec vise stvar dizajna nego znanja. Ne bih da zvucim zlonamerno jer sam radio samo html, PHP ne znam .Neki se hvale da rade u kodu ali ja mislim da lazu, mnogi ga kao urade u design-u pa onda ciste kod, a u stvari svi ga urade u Dreamweaver-u ili Frontpage-u i onda objave a nikad i ne pogledaju kod. One cifre za nas su ogromne, za te pare ja bih ga u nekom tekst editoru kucao. Za sajt velicine 15-tak stranica par gif i jpeg slicica realna cena je 200 eura. Uradi se brzo ali prvo moras da pogledas sta to pravis pa ukrades neke slicice sa interneta, odes 2-3 puta kod narucioca da on to pogleda. Zapravo najvise vremena potrosis na deo koji se zove proucavanje i analiza projekta koliko god to glamurozno zvucalo.
[ Ilic Igor @ 26.12.2005. 00:28 ] @
Citat:
Vucko: Ja mislim da je web dizajn kao i sama rec vise stvar dizajna nego znanja.


Pa, sad.
Ne bih se slozio, ipak mora i znanje da bude prisutno.
Ako bas gazda zahteva da to bude lepo, onda bolje mu katalog predlozi da uradis nego sajt imace vise koristi.
Ipak kad se sajt radi treba i ljudi da ga pronadju.
I dizajn je znanje.

Pozdrav.
[ noviKorisnik @ 26.12.2005. 03:25 ] @
Citat:
Vucko: Neki se hvale da rade u kodu ali ja mislim da lazu

:-))) Svako bira onakav način rada koji mu najviše odgovara u posmatranom trenutku. Nije to hvala, to je činjenica. Meni bi bilo pravo mučenje da moram da radim u dizajn modu, ali mi ni najmanje nije čudno što nekom drugom upravo to odgovara. Da nije tako, u programu bi postojao samo onaj pogled koji odgovara svima.
[ Vucko @ 26.12.2005. 21:39 ] @
Nisam zeleo nikoga da uvredim i ako sam to ucinio bilo je ne namerno. Samo mi se cini da je brze u dizajnu ali je neminovno da se pogleda i kod, cak je nekada i neohodno kao recimo inlineframe u dreamweaver-u.
A sto se tice samog dizajna opet to je subjektivne prirode.
Davno sam citao neku knjiu o web dizajnu gde su neki strucnjaci u toj oblasti protiv bilo kakve slike samo reci u razlicitim bojama sa linkovima, a sve objasnjavaju da je sama zamisao postojanja interneta i web prezentacija brza razmena informacija, ali ovo su ipak samo filozofska stanovista.
[ inzenjer2005 @ 14.01.2006. 02:33 ] @
Citat:
Vucko:Davno sam citao neku knjiu o web dizajnu gde su neki strucnjaci u toj oblasti protiv bilo kakve slike samo reci u razlicitim bojama sa linkovima, a sve objasnjavaju da je sama zamisao postojanja interneta i web prezentacija brza razmena informacija, ali ovo su ipak samo filozofska stanovista.

Mislim da je ovde kljucna rec "Davno", jet to je nekada "Davno" bilo zaista tako, dok su konekcije bile mnogo sporije, ali danas to vise nije slucaj, tako da se intenzivno koriste i graficki elementi, ali ja se prilikom dizajniranja trudim da sto vise uradim u CSS-u, a da onda sto ne mogu da postignem preko njega uradim preko raznih slicica za koje se trudim da ih bude sto manje, a i da one budu sto manje. Uostalom i danas postoje veliki i ozbiljni sajtovi koji imaju karakteristican minimalisticki pristup grafickom dizajnu kao npr. Google.
[ bojan_bozovic @ 14.01.2006. 12:13 ] @
@Vucko

Kazes klijentu pravis sajt tako sto pokupis neke slicice sa Interneta?? U tome je problem, kada pravis sajt moras ili da koristis Free fotografije (za komercijalno koriscenje) ili da sam slikas, ili da platis fotografije, ili da dobijes dozvolu za koriscenje iste. Ako je sajt iole posecen, i vlasnik fotografije primeti, moze i da tuzi firmu odn. tvog narucioca, zamalo ja da se zaj... tako. Nije problem ako je sajt Mika Trejd SZR iz Bunuse na koji dodje pet ljudi mesecno, ali npr. vrlo posecen sajt? Zato ne bih smeo da trazim dizajn ovde od nekoga koji moze komotno da me unesreci za ceo zivot, zbog jedne fotografije, a jos sam video sajtove koji su pravljeni sa komercijalnom muzikom.
Izvini, 15 strana u HTML i par GIF slicica se napravi za 15 minuta i nerealno je da ocekujes da ti neko toliko plati, ako se iole razume u web. Upravo zbog takvog zavaljivanja kad se web "dizajneri" ponasaju sa klijentima ko nakupci na pijaci oni koji zaista rade kako treba ne mogu doci do klijenata, jer u Fropntpage moze sajt da napravi, pazi svako ako ume misa da pomera. Dizajn nije mrljanje slika u Photoshopu, bar za mene (i samim tim nisam dizajner) jer za dizajn je potrebno i odgovarajuce formalno obrazovanje (tj. ugalj). S obzirom da adekvatno formalno obrazovanje (akademija likovnih ili primenjenih umetnosti) nemam, sebe ne mogu zvati dizajnerom, jeste, procita se par tutorijala za Photoshop i odmah smo "dizajneri".
[ Vucko @ 17.01.2006. 21:41 ] @
Dobro nisam mislio da ukradem retus slike neke pop zvezde ili da postavim delo nekog umetnika, pod ovim sam mislio neko dugme ili nesto slicno koje svakako obradim i stavim u novi kontekst tako da se smisao izgubi. Moram priznati vase primedbe su tacne tj. slazem se sa njima. Vremena se menjaju,a verovatno da bih se i ja naljutio kada bi neko iskoristio sliku ili jos gore ceo tematski pristup na koji sam potrosio nedelje rada.
Citat:
Ilic Igor
Ako bas gazda zahteva da to bude lepo, onda bolje mu katalog predlozi da uradis nego sajt imace vise koristi.


Lepo receno, ali ja nemam stampariju.
[ drinciceva @ 30.04.2006. 00:29 ] @
Interesuje me od ljudi koji se time bave koliko bi kostala izrada sajta koji bi najgrublje poredjeno trebao da bude slican ovome http://www.netauto.co.yu/ a da je pritom dizajn vec odradjen? Ako ima zainteresovanih neka ostave neku okvirnu ponudu...
[ mikevecoss @ 30.04.2006. 16:19 ] @
Ova zadnja poruka je sa sledecim odgovorom.

Sajt je uradjen u asp.-u.

Dakle programiranje,ne dizajn.

Dizajn je tu sporedna prica,najvise 10% rada.

"Asp" kao i "PHP" su programski jezici i za takvu vrstu rada minimum rata po satu je 15 eura ili 20 dolara.

Pitanje je sada koliko je sve vremena trebalo da se ovo napravi da bi se dobilo to sto jeste uradjeno.

Po mojoj proceni posto radim i sam PHP/MYSQ minimum 60-70 radnih full sati.

DAkle to sto treba da kosta je najeftinije 900-1000 eura.

Na zapadu to niko ne bi radeo ispod 5000-6000.

Indici koji vaze za najeftinije ipak nisu ni oni toliko jeftini i tom slucaju bi radeli po groe pomenutoj najeftinoj projektovanoj ceni.

Moze i u open source skripti ali je kod od pocetka do kraja ipak najsigurniji.

[ Dikan @ 30.04.2006. 16:36 ] @
Takav sajt mozes dobiti za 70.000 dinara.

Pozdrav


MOD: Izbačena reklama.


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 13.05.2006. u 17:16 GMT+1]
[ longhorn4058 @ 11.05.2006. 22:39 ] @
Dobar web dizajn? Može za 200 €: Može da se odradi relativno brzo u Photoshop-u i posle se sasmo implementira u dreamwiver
[ Buum @ 13.05.2006. 05:23 ] @
Ma može i za dve ljute i papke u saftu...
[ noviKorisnik @ 13.05.2006. 08:14 ] @
Baš. Ne može gladan čovek da radi.
[ vreljanski @ 08.07.2006. 12:34 ] @
razgovoru nikad kraja :-D

elem, po mojim skromnim informacijama ovako stoje stvari oko naplate:
(izvinjavam se za ovako grubu kategorizaciju tipova sajtova, ali je ovde neminovna)
(takodje postoje ogromne razlike izmedju freelance trzista i firmi-agencija...)

FREELANCE TRZISTE:

USA I EVROPA

Mali sajtovi - dizajn + html implementacija ide od 250 USD pa do 750, cesto se desi da vas pokopaj neki freelancer za 170 ili cak 150 usd i dobije posao.

Web aplikacija - forum, clanovi, knjiga utisaka (sve slicne, manje kompleksne plug n play :-) skripte, naravno prilagodjene) idu od 500 do 1000 USD i to se cesto desava da ljudi nude ispod 500 USD sve do 250 USD kada neki optimista dobije posao.

Sve ostalo - podrazumeva razvoj skripti i koda potpuno prilagodjeno po zahtevu klijenta, naravno ukljucuje i ekomerc sajtove... Ova kategorija ide i do 20.000 USD ali stvarno treba imati kontakte i preporuke pa doci do ovih poslova, realnije je da se moze ugrabiti nesto za 1000-2500 USD. Zanimljivo je da se u ovoj kategoriji retko kad desavaju spustanja cena od strane konkurencije :-D

*Napomena, ovde ste u vecini slucajeva angazovani od strane neke konsalting agencije koja je posrednik i potpisnik rada.

NASE TRZISTE

"E ocemo da radimo ono moje?"
"Sajt?"
"Ma da"
"Ocemo, ajd da se vidimo sutra"
"Super, e poceo sam da pisem O NAMA..."
"Fenomenalno, pa kazem ti ja vec godinu dana da ne mogu bez materijala da radim, kako ide?"
"Super ide, nisam nista napisao, jebiga 29 put to pocinjem, jel bi mogo ti...?"
"U guzvi sam gadnoj, aj cucemo se od nedelje"

Ovako nesto ne kosta nista i traje beskonacno dugo...

Inace od 150-300 evra je po meni neka prosecna cena, barem po ingformacijama od ljudi koji odrade neki posao.

naravno podrazumeva se da odradite kompletno graficko resenje, korekturu tekstova, zatim ponovo novo graficko resenje, onda da slikate pogone, radnje masine servise... onda uradite trece graficko resenje koje ispadne dobro, ali morate da provedete par sati za racunarom sa vlasnikom firme i da pomerate linije levo desno...(line art je mrtav, ziveo line art). Podrazumeva se da na kraju kada vec uradite ceo sajt tek onda opredelite vlasnika da vam plati i da pristane da mu radite sajt.

Nije mi namera da kritikujem i pljujem po nasem trzistu, ovo pisem u dubokom uverenju da smo svi ovde slicnih mentaliteta, shvatanja i ubedjenja i da je to jednostavno nase ogledalo, naravno pisem ovo i sa zeljom da se ovo promeni :-D jednostavno je tako, sta ces.
[ Ivan Miladinović @ 03.08.2006. 11:05 ] @
Citat:
NASE TRZISTE

"E ocemo da radimo ono moje?"
"Sajt?"
"Ma da"
"Ocemo, ajd da se vidimo sutra"
"Super, e poceo sam da pisem O NAMA..."
"Fenomenalno, pa kazem ti ja vec godinu dana da ne mogu bez materijala da radim, kako ide?"
"Super ide, nisam nista napisao, jebiga 29 put to pocinjem, jel bi mogo ti...?"
"U guzvi sam gadnoj, aj cucemo se od nedelje"

Ovako nesto ne kosta nista i traje beskonacno dugo...

Inace od 150-300 evra je po meni neka prosecna cena, barem po ingformacijama od ljudi koji odrade neki posao.



OVO JE 100% tacno!

Cast izuzecima...

Pozzz...
[ Gulp @ 03.08.2006. 11:24 ] @
Citat:
vreljanski:

Inace od 150-300 evra je po meni neka prosecna cena, barem po ingformacijama od ljudi koji odrade neki posao.

naravno podrazumeva se da odradite kompletno graficko resenje, korekturu tekstova, zatim ponovo novo graficko resenje, onda da slikate pogone, radnje masine servise... onda uradite trece graficko resenje koje ispadne dobro, ali morate da provedete par sati za racunarom sa vlasnikom firme i da pomerate linije levo desno...(line art je mrtav, ziveo line art). Podrazumeva se da na kraju kada vec uradite ceo sajt tek onda opredelite vlasnika da vam plati i da pristane da mu radite sajt.

Onaj ko pristaje na ovakav sistem rada bolje da ide da kopa kanale. Uz svo to prepucavanje sa klijentom tebi treba mesec i po dana da uradiš sajt (i posle da juriš pare). Prosečna plata za prosečan posao u Srbiji je oko 200€ ako ne grešim. Pretpostavljam da ima ljudi koji rade sajtove za 150 - 300€, ali što reče neko iznad: rade gladni.
[ Ivan Miladinović @ 03.08.2006. 13:07 ] @
Ja sam imao 2 takva klijenta i to je bilo strasno prepucavanje... Ali uredno su sve u evro platili na kraju...
Cak su i lepe sajtove dobili sa dosta infomacija iako je bio bas gore navedeni sistem. ALI BUKVALNO GORE NAVEDENI SISTEM!

Imam arhivu sajtova kao i fascikle sa dostavljenim podacima pre izrade sajtova... Mozda skeniram jednom prilikom nesto sto sam dobio "za izradu sajta" i pokazem vam kakav je site na kraju ispao... Ali ako budem bio raspolozen neki dan.

Za jednog "klijenta" je skupljanje podataka trajalo vise od godinu dana, a za drugog mesec i po... Znaci katastrofa ziva. Ali placanje je bilo ok.

Jeste muka ziva, ali pazi ne treba meni mesec i po da uradim site jer ne pocinjem NIKAD site dok ne dobijem sve podatke. E kad se krug sa podacima zatvori ja kazem to toliko kosta, toliko traje izrada i to je to.

I cekaj, nemoj da poredis prosecnu platu i site... :)
Jer prosecna plata je jedna mesecno, a sajtova moze da bude i 2-3 mesecno... :) I iskreno da ti kazem, ne mrzi me uopste da radim site ono klasika 5-10-15 stranica, malo programiranja, malo dizajna za 200-300evra. Nije mi tesko veruj mi. Pre cu to da radim nego da kopam kanale. :)

Ali NE podrzavam nikako ovaj sistem rada od mesec i po!
Samo sam naveo primer kako radim. Znaci i ako se podaci cekaju 2 meseca ili 5 meseci izrada sajta traje isto. I NIKAD nemojte da pocinjete da radite site ako nemate sve podatke. Nemozete ni koncepciju ni plan rada da napravite. Ali ovo je vec druga tema...

Pozdrav!
[ Gulp @ 03.08.2006. 13:36 ] @
Ako su to sajtovi kakve možeš da uradiš tri komada mesečno, onda je cena od 200-300€ sasvim O.K. Ali baš zbog tog čekanja podataka to nikad ne ispadne tako. Mislim, ako čekaš da prvo dobiješ sve podatke, onda stvarno možeš da se načekaš. E sad, ako si u stanju da radiš tri sajta istovremeno, pa se par dana koncentrišeš na jedan, par dana na drugi, par dana na treći (u zavisnosti od toga kako podaci stižu) to je dobro, ali ja dok radim jedan sajt moram da odbijem bilo kog drugog ako se pojavi u međuvremenu (heh, nije to baš česta situacija al desi se), pa ako ću da radim po onim cenama, nema šanse da zaradim prosečnu srpsku platu. Radio sam ja i tako, da se ne lažemo, svaki početnik radi tako jer niti ima reference na osnovu kojih bi tražio više, niti je u situaciji da tvrdi pazar jer mu je frka za svaki dinar a klijenata niotkuda... Samo brzo uvidiš da to vodi ili u rad na brzinu koji šteti i tebi i klijentu, ili stvarno radiš gladan.
[ Ivan Miladinović @ 03.08.2006. 14:09 ] @
Ne mogu da radim simultano 2-3 sajta. Nikako. Mada imam sposobnost rasute paznje (da kenj*am i citam novine), ali sajtovi su drugo.
Ako dobijem podatke za tri sajta u toku meseca (sto je retko) odlucim kad koji radim i kazem ovaj radim od 1-10. ovaj od 11-20. ovaj od 21-30. u mesecu. Ali to su ti "klasicni" mali sajtici...

Imao sam ponudu za samo jedan ozbiljniji projekat, tip je hteo nesto poput online prodavnice, ali ja sam sracunao satnicu od po 10e za 1h programiranja u PHP-u i rad sa MySQL bazom + dizajn (platio bi drugome da ga uradi) i kad sam mu rekao cenu programiranja + SEO + dizajn(bilo je oko 800e za ono sto je on hteo) on se zaprepastio i nije hteo nista da mu radim... Pitao me u fazonu kako si Ziki iz SZR Muckam-muckalice mogao da radis za 200e?

A hajde mu ti objasni razliku izmedju ta dva sajta?
Izmedju 10 HTML stranica i full PHP shop skripte.

Ja mislim da ljude treba pre svega edukovati pa onda im nuditi sajtove... Jer ovako ne vredi na zalost...

Uh... Nemam link trenutno a namerno bi ga pokazao iako ne volim da radim to...

Meni su najjaci 'programeri' koji 'programiraju' u HTML-u... Joj ako nadjem link moram vam pokazati. Eh kad bi oni mene hteli da nauce tajnama programiranja u HTML-u gde bi mi kraj bio...
A ti 'programeri' su inace iz Wien-a i rade sajtove za po 500e pa navise. Moram to da vam pokazem, probacu da nadjem.

Pozdrav!
[ CtrlAltDel @ 04.08.2006. 11:24 ] @
svaki put se nerviram kad postujem u slicne teme.

samo cu reci ovo:

U Srbiji je prebukiran nl pro group i onaj idiot Zarko - to mislim dovoljno govori o proceni osnovne pismenosti na racunaru kod nas...

e sad kako moze neko ko je za 7 dana dobio 'extra znanje' da skapira sta je ozbiljan rad na racunaru i koliko to vredi...


[ Ivan Miladinović @ 04.08.2006. 11:53 ] @
Da da... Bas tako. 7 dana kurs i postacete KRALJ RACUNARA svi ce vam zavideti... Get a life... Mislim taj kurs je ok za neku sekretaricu koja treba da zna da kuca sa svim prstima i shalje mail, ali oni ih ubede da su jbte hakeri...

Idem. Necu vise da pisem sada ako nastavim iznerviracu se pre jutarnje kafe...
[ noviKorisnik @ 04.08.2006. 12:03 ] @
... dobar taj tajming za jutarnju kafu :-)))
[ Ivan Miladinović @ 05.08.2006. 00:31 ] @


'oce to od dugog sedenja za kompjuterom...
[ nikolla983 @ 23.08.2006. 00:03 ] @
Davno sam bio učlanjen na ovom forumu, dugo me nije nesto bilo, sad čitam i potpuno se slažem s ovim što govorite, naročito o načinu rada, neupućenosti klijenata, čekanju na podatke i o cenama izrade...
Trenutno radim prezentaciju za jedno vodoprivredno preduzeće i nemate pojma kakve muke mučim s njima... Sve što sam od njih dobio je mapa sajta, onako kako su je oni zamislili i istorijat firme (a slike za galeriju sam išao da slikam)... A gde je još 20 stranica koje su oni zamislili, pa baza podataka sa hidrološkim podacima i trenutnim stanjem vodostaja... A o ceni da ne pričam, tek će tu borba da se vodi... Ne znam ljudi kako je vama, ali raditi našim ljudima ovde nešto je pravo paćenje...
[ Marko_L @ 26.08.2006. 19:46 ] @
Citat:
A o ceni da ne pričam, tek će tu borba da se vodi... Ne znam ljudi kako je vama, ali raditi našim ljudima ovde nešto je pravo paćenje...

Otkud ti ideja da kreneš da radiš nešto, pa tek onda pogađaš cenu ili satnicu ? To se valjda prvo uradi čim vidiš šta treba da se radi.
[ CtrlAltDel @ 26.08.2006. 22:51 ] @
slazem se sa Markom...

ovako je ispalo da radis nesto po varijanti daj kol'ko das...
time si srozao bitnost i tvog rada i samog sebe ... i naravno srozao si cenu o kojoj jos nije bilo govora.

sledeci put dogovori prvo dogovori sta treba da se radi , ne govori odmah cenu idi kuci razmisli daj svoje misljenje sta treba da se doda sta da se izbaci , napisi to sve lepo , stavi cenu, stavi da se svaka promena naplacuje - turi im pod nos da potpisu pa onda sedi da radis...

i da jos jedan predlog kad uradish dizajn - odstampaj odnesi i trazi da potpisu da se slazu jer sta ce da bude kad zavrsis veci projekat a onda krene a jel moz ovo da se spusti malo , e sad ne bih zelenu nego zutu, jel moze ovo da skace itd.
[ Ivan Miladinović @ 27.08.2006. 02:44 ] @
Citat:
CtrlAltDel:jel moze ovo da skace itd.



ROFLMAO!!!


P.S.: Da nije toliko smesno bilo bi zalosno - jer je istinito.
[ Dragan Varagic @ 27.08.2006. 14:17 ] @
Na osnovu onoga što sam pročitao ovde, ali i na osnovu iskustva u radu sa Web dizajnerima, došao sam do zaključka da postoji više kategorija osoba koji se bave ovim poslom, s kojima radim na različite načine, u zavisnosti od vrste posla:

1. Kako obično samo prebacujem poslove kreiranja malih/jednostavnih sajova, u poslednje vreme manje zahtevnim naručiocima preporučujem početnike, uz obaveznu napomenu: "Evo, možeš za pristojnu cenu da dobiješ sajt, imaćeš dosta pažnje, ali se radi o početniku, pa nemoj puno da očekuješ...". Svi su zadovoljni - naručilac dobije sajt za ne velika sredstva, a početnik dobija neophodne mu reference...

2. Ima onih koji veoma lepo rade za ne velika sredstva, iz razloga što hoće veći broj poslova. Sa ovom grupom radim u zavisnosti od vrste posla i vrste dizajna koji konkretan dizajner upražnjava:

- Klasičan Web dizajn, čist kod, malo "mrdanja" = upotrebljivo za većinu sajtova...
- Isto kao prethodno, uz korišćenje "uglja", kako je ovde neko lepo rekao = ovo je kvalitetnije i skuplje.
- Klasičan dizajner koji radi Web design mockup = u ovim slučajevima volim da radim sa boljim dizajnerima, i to obično dosta "košta".
- "Turbo" Web dizajneri (flash-related i sl.) = sa njima najmanje radim, sem u slučajevima kada imaju znanja, volje i želje za radom na poslovnim sajtovima koji imaju manje ili višesadržaja, a da su vidljivi na pretraživačima. Angažman zavisi i od cene koju ponude...
- Web dizajneri koji imaju osećaj za dobar dizajn u okruželju velike količine sadržaja = ovo je posebna kategorija osoba (ima je od svih ostalih vrsta), i ovde zna da bude osoba različitog design iskustva. I cene su različite...
- Web dizajneri koji znaju da kreiraju look-like-expensive sajtove = ovakvih je najmanje...

U crticama sam opisao uglavnom i ostale kategorije Web dizajnera... (mozda sam nesto zaboravio)...
[ ventura @ 27.08.2006. 14:29 ] @
Citat:
Dragan Varagic: - Web dizajneri koji znaju da kreiraju look-like-expensive sajtove = ovakvih je najmanje...


Jel možeš da navedeš primere takvih sajtova?

[ Dragan Varagic @ 27.08.2006. 19:08 ] @
Dobro pitanje. Radi se o personalnom doživljaju klijenta. U mom slučaju, nešto kao www.godiva.com (domaća varijacija http://www.cokolada.co.yu/) i naravno www.alistapart.com. U svakom slučaju, skladna kombinacija preglednog dizajna, sa elementima rada dizajnera "u ruci"...
[ Marko Bijelic @ 27.08.2006. 20:02 ] @
S tom razlikom da look expensive nije uvijek zahtjev, te look expensive nije uvijek i najbolji experience... ;)
Dirketni primjeri: www.craigslist.org , www.ebay.com
[ WawaHOO! @ 27.08.2006. 20:12 ] @
Citat:
mungos: S tom razlikom da look expensive nije uvijek zahtjev, te look expensive nije uvijek i najbolji experience... ;)
Dirketni primjeri: www.craigslist.org , www.ebay.com


Ja ne bih izostavio ni del.icio.us :)
[ mile1990 @ 05.09.2006. 13:29 ] @
Citat:
ventura: Jel možeš da navedeš primere takvih sajtova?


sta ce ti ?
da napravis pa da i ti budes look-like-expensive-glamour-ultra_fashioned?
[ Aleksandar Marković @ 24.10.2006. 11:06 ] @
http://www.pearsonified.com/20..._much_should_a_design_cost.php
[ dejan_su @ 03.12.2006. 10:15 ] @
a koliko bi ste naplatili implementaciju nekog gotovog resenja?
npr. da nabacite neki cms, potrebne module, dokumentaciju i slike dobijete od klijenta i to je to...gotovo za jako kratko vreme.
[ varginjo @ 02.02.2007. 18:35 ] @
Citat:
dejan_su: a koliko bi ste naplatili implementaciju nekog gotovog resenja?
npr. da nabacite neki cms, potrebne module, dokumentaciju i slike dobijete od klijenta i to je to...gotovo za jako kratko vreme.


Mene ovo takođe zanima!
Kolika bi bila razlika u implementaciji recimo Joomle sa gotovim templatom, sa nekim manjim izmenama
ili u izradi templeta od nule ?
[ mikevecoss @ 17.02.2007. 18:34 ] @
Web dizajn u Srbiji?

Da nije smesno bilo bi tuzno...


Skoro smo pravili jednu kampanju oko postavke internet prodavnica u Nisu cije je demo na

www.demo.vecoss.com

za nekih 50-ak evra bez unosa artikala.

Niko se nije javio,iako se radi o prestiznim firmama,buticima,prodavnicama i tako dalje.

U sustini je to test trzista u Srbiji i potraznje za Web uslugama.

Zakljucak svega glasi:

"Samo za Amere i nikog drugog.Ispod 1000$ nikako pa makar i jedan obican HTML sajt na 5 strana."

Sto si skuplji-ljudi ce te vise zvati.Sto si jeftiniji-sam sebe degradiras pa makar i znao da radis."

Istinita anegdota o cenama,potraznji i ponudi..

Bila neka zena u Americi,kupila kucu za 400.000 $ po trzisnoj vrednosti i ulozila 30.000$ na sredjivanje i interijer i ponudila je na prodaju za 600.000 $ putem oglasa za nekretnine.

Niko se nije javio.

Na nagovor muza umesto da smanji cenu-stavila cenu od fantasticnih 1.500.000 $ dakle milion i po.

Sta je dalje bilo?

Javili se odmah 10-ak kupaca u prvih nedelju dana i naravno prodala je za milionce i po.

Pa vi sad vidite koliko treba drzati cenu...
[ Sinanko @ 06.03.2007. 18:13 ] @
Pogledajte sajt www.sokobanja.org.yu za koji je Skupstina opstine Sokobanja iz budzeta, a na ime izrade, isplatila 292.000 dinara (oko 3.600 eura). Posao je poveren Masinskom fakultetu Nis, a posao odrzavanja Ljubinku Milenovicu, novinaru SokoTV.



Zvanična prezentacija Sokobanje (www.sokobanja.org.yu) prilagodila je prikaz svojih stranica najekspanzivnijem turističkom tržištu - kineskom. Domaćim posetiocima (koji su svojim parama iz lokalnog budžeta finansirali izradu ovog sajta - oko 292.000 dinara) razumevanje i navigacija sajtom je umnogome otežana, ali šta je to u poređenju sa armijom novopridošlih turista koje srdačno očekuju.



Međutim, prema najnovijim informacijama, sa targetiranog tržišta stižu primedbe da korišćeni simboli nisu prepoznatljivi ni na novo kineskom ni na mandarinsko kineskom pismu. Takođe žalbe su uložili i posetioci sa saudijskoarapskog i amazonsko plemenskog govornog područja - ni njima pojedini znaci i simboli nisu bili prepoznatljivi. Insajderske informacije govore da nacinalna manjina - AŠKALIJE planira da pojedine simbole iskoristi za kodifikaciju svog pisma.

Evo i dokumenata na kojima lepo pise na koji nacin je napravljen ovaj sajt:










Simpaticna reklama, slozicete se, i za Skupstinu opstine Sokobanja koja bez posluje bez tendera i za Masinski fakultet Nis i njihovog webdesign strucnjaka.

Pitanje je:
Sta vi mislite, da li je kvalitet opravdao cenu ???



[ VlaDiXx @ 29.04.2007. 20:57 ] @
Ne znam šta da Vam kažem oko svega ovoga,ali kada jedan programer uzima po 1000 EURA maximalno ,meni cifre po 500-2000 eura nisu OK.

Najgore je to što je veoma malo pravog rada,sve se zasniva na krađi ,da ne bude pregrubo rečeno.

Ja radim sajtove od 150-300 EURA , i meni je dobro . Ipak bolje je imati 3 sajta mjesečno nego 5 sajtova godišnje ,a naplatiti veliku "cifru".

Evo sada radim (još je test faza bez materijala) http://www.tmm-doo.com
[ lepi džoni @ 09.05.2007. 01:58 ] @
Da stvar nije tužna, bila bi smešna !!!

Slažem se u potpunosti sa prethodnim sagovornikom, da je kod nas sistem vrednosti totalno poremećen. Kod nas se Web dizajn potpuno pogrešno shvata i često se poistovećuje sa izradom novinskih reklama. Ali nisu krivi samo naručioci posla tj kupci, već i neki tzv. dizajneri koji koriste na loš način tuđa rešenja, da nekažem "kradu".



[ apex @ 09.05.2007. 15:23 ] @
Citat:
Ali nisu krivi samo naručioci posla tj kupci, već i neki tzv. dizajneri koji koriste na loš način tuđa rešenja, da nekažem "kradu".


Tako je !


Problem stoji i iza ljudi (narucioca) koji zahtevaju da im se uradi cms sa milion opcija, a sve to hoce da plate 100e, time omalovazavajuci samog izvrsioca i njegovo znanje.


stvar je sto narod nema para i grebemo i za tih 100e ne razmisljajuci da to nikome ne ide u prilog.

[ Zmaj @ 09.05.2007. 22:18 ] @
Citat:
VlaDiXx: Ne znam šta da Vam kažem oko svega ovoga,ali kada jedan programer uzima po 1000 EURA maximalno ,meni cifre po 500-2000 eura nisu OK.

Najgore je to što je veoma malo pravog rada,sve se zasniva na krađi ,da ne bude pregrubo rečeno.

Ja radim sajtove od 150-300 EURA , i meni je dobro . Ipak bolje je imati 3 sajta mjesečno nego 5 sajtova godišnje ,a naplatiti veliku "cifru".

Evo sada radim (još je test faza bez materijala) http://www.tmm-doo.com



To je prilican problem sti ti radis za tako male pare, ne samo tebi nego svima, zar mislis da svo tvoje znanje vredi tih para. Da neko uradio kvalitetan sajt, treba mnogo iskustva, a raditi za male pare je potcenjivanje samog sebe. Ne znam koliko si naplatio taj tmm, ali to bez 400e ne bih radio. Pomisli koliko te kosta sve sa strane (telefon, prevoz...) da bi ga napravio.

Prakticno ispada da jedan fizikalac na mesalici ima vecu platu od tebe, a on MOZDA ima zavrsenu skolu. Misli o tome.

Moj cilje da uzmem 2000+ mesecno i da mogu da kupim sta mi padne na pamet.

A onaj sto je napravio sajt za 200.000+odrzavanje, je ispao najpametniji od svih nas, jer je uspeo da progura totalno sr*nje za te pare. Ali on nece vise dobiti takvih poslova, jer mu je referenca ocajna.
[ Zmaj @ 10.05.2007. 02:58 ] @
e da jos jedna stvar, za narudzbine/kupovine/placanje do 200.000, po zakonu, nisu duzni da raspisuju tender, taj iznos mogu da plate direktno iz budzeta, bez da odgovaraju ikome
[ miksi @ 10.05.2007. 12:05 ] @
Da li smo svi pali s Marsa? Pa koja jos drzavna institucija to radi bez provizije, tu se pare dele!!! i vrlo je verovatno fifti-fifti i naruciocu i izvrsiocu. Klasicno pranje para. Secate li se iznosa koji je pratio izradu famoznog "nadlanu" he,he,he. Naravoucenije, uclanite se u ODGOVARAJUCU stranku ili bezite glavom bez obzira iz ove lude zemlje jer kad se budete probuduli kao penzioner, bicete vec na narodnom kazanu
[ triballiss @ 19.05.2007. 13:53 ] @
Pozz svima...
čujte ljudi,kapiram da se svi vi ovde extra razumete u izradu sajtova i celu tu priču...bla bla...
i naravno da je uvek velika i najbitnija tema koliko naplatiti odradjeni sajt.
E sad ovako...prvi put u životu sam odradio neki sajt,i to u nekom bzvz programu baš za izradu
sajtova u FLASH-u kog sam skinuo sa neta...
To je sada nebitno...ali mozda ipak i jeste jer pokazuje da nemam znanje da sajt odradim u makromedia flash
a kamo li neki html sajt...
Naime,odradio sam ovaj sajt za jednu privatnu gimnaziju u Vršcu i žešće se lomim oko toga koliko da naplatim
to što sam odradio...
De aj kada ste svi već toliki experti za celu ovu priču,pogledajte na www.alphalingua.edu.yu pa mi malo
pomozite time sto ćete po0gledati i prokomentarisati to što sam ja tamo odradio i KOLIKO bi mogao da tražim
za njegovu izradu????????

Napominjem da sam taj sajt radio danima breeee....uhhh...ej,ali mislim da nikako ne bi bilo ok sa moje
strane da naplaćujem jako mnogo zbog toga,jer JA sam taj koji je *kriv* za to što sam ga radio i uporedo
UČIO kako se u opšte i radi neki sajt...kakav takav da je!!!!

pozdrav svima iz Vršca
[ Eskimo @ 21.05.2007. 22:48 ] @
Pa nije to "neki html", markup lang ko i svaki drugi mnogo prost. A iz licnog iskustva znam da bi trebalo ih oderesh. Iz prvog razloga sto je to skola i dokle god ona dere nas trebamo i mi to raditi njima. Sajt ono nije losh ali postoji i neka druga logika sa kojom se susrecem poslednjih nekoliko vremena. Ljudi obozavaju da ih "sisas", takav primer ti je "buvljak" ista roba samo jeftinija al ce se neko paliti zato shto je sajt platio 500 evra.

Ne kazem da ne cenim svoj rad al me ljudi mnogo vise cene ako to uradim za neke vece pare a verujte nisam pro.
[ triballiss @ 21.05.2007. 23:07 ] @
pre svega hvala Eskimo na odgovoru...veruj mi da mi bilo koji komentar pomaze...
znam,u glavnom sam se i naslusao takvih odgovora tipa "ej pa ako je to privatna gimnazija oderi ih,
uzmi minimum 800"! Ne znam...jos pazi,to su mi rekli ljudi koje se profi bave web dizajnom...ali i dalje ne znam,jer
u cemu je pre svega moj problem...da li se naplacuje samo vreme provedeno praveci sajt,kompleksnost dizajna,
to neko minimalno programiranje koje sam odradio i.....ne znam sta jos???
Sajt ima taj problem sto se malo duze ucitava...ali naravno popravicu sve to jer sam zaduzen i za odrzavanje sajta,
tj da ubacujem i menjam sta vec bude trebalo...dakle bune me i te cene azuriranja,ali ok,skontao sam
da se od prilike uzima 10 evra za,recimo,jedno doradjivanje,preradu,bla bla sta vec....

Aj ako ima jos nekih komentara...ono...hit me ;-) hehe...

Pozz svima


[ 2stamlers @ 21.05.2007. 23:25 ] @
Budući da je u pitanju privatna gimnazija, koja za upis uzima 4000 evra (u 4 rate :), i da je sajt uradjen profi, mislim da ne bi trebao da tražiš manje od 500 evra, i to u najgorem slučaju. Što se tiče održavanja sajta, tu se lepo ugradiš nekih fiksnih 50 do 100 evra mesečno, a za svaku veću intervenciju uzmeš 20-tak evra.

pozz
[ triballiss @ 22.05.2007. 00:12 ] @
2stamlers

ne znam sta da kazem osim HVALA na onom PROFI (ali brate moj ja to nikako nisam)ali sajt stvarno lepo izgleda,
to mi je bas dosta njih reklo :)
Ok,jeste da je privatna gimnazija u pitanju,ali ajde da zamislimo da nije...i da ti ljudi nemaju toliko para???
Znas...zelim da budem posten,da ne bude da mi je zinulo dup.....e kada sam vide kolike se cifre ovde
spominju za izradu tamo nekih sajtova....ali i da ipak realno naplatim sav taj rad na tom sajtu,a rada je bilo
boga mi poprilicno jer sam bukvalno sve sam odradjivao,i slike,i tekstove i sve...

Sad kapiram da ce se neki od majstora ovog "zanata" smejati kada vide sajt i reci da je prost ko pasulj,ali
ja sam pre svega graficki a ne web dizajner,zato me ova tema i buni toliko,a masa tih koji se hvale svojim znanjem
u programiranju sajtova i ne znam ti ni ja cime sve ne,nemaju ni blage veze sa onim sto je PRIMAMLJIVO I LEPO
za oko...znas,neki su jednostavno operisani od toga,tako da mislim da ipak i to treba uzeti u obzir,DIZAJN ali
naravno i FUNKCIONALNOST samog sajta.


pozzz :)

[ VlaDiXx @ 22.05.2007. 13:14 ] @
Dobar si sajt uradi ,fin flash ,samo pazi na rezoluciju (izdužena je ,ali nema veze).

Kada neko kaže : UČITAVA SE MNOGO. : Pa učitava se onoliko koliko je potrebno za prenos informacija u MB ,ovdje je to oko 1300 MB ,ako se ne varam.

Kada sam vidio kolike su školarine kažem ti jedno : NE ŽALI IH NEGO IM DERNI KOLIKO TI SE ĆEFNE !!!

Po meni ja bi uzeo od 500-600 EURA ,a za svaku sledeću promjenu ,mada za flash promjene nisu baš najbolja solucija, bar 20 EURA.

Eto ,da je to HTML i obična gimnazija ne bi bilo fer tražiti iznad 150 EURA.
Ali ako si učenik u toj gimnaziji ,mnogo više ćeš dobiti ,ako manje naplatiš ,mada u ovom slučaju nemoj ovo poštovati pošto je ipak u pitanju PRIVATNA.

Citat:
Napominjem da sam taj sajt radio danima breeee....uhhh...ej,ali mislim da nikako ne bi bilo ok sa moje
strane da naplaćujem jako mnogo zbog toga,jer JA sam taj koji je *kriv* za to što sam ga radio i uporedo
UČIO kako se u opšte i radi neki sajt...kakav takav da je!!!!


Sajt radio danima ---pa sajt se radi minimum 10 dana--
ti si kriv ?---ionako www je neizbježan ,došao bi prije ili kasnije---
na ovom sajtu ne vjerujem da si učio --ovo je za profi--

Pozdrav
[ CtrlAltDel @ 22.05.2007. 14:42 ] @
hm... otisli smo u offtopic...
ali moram i ja nastavim...

uopste se ne slazem sa gornjim postovima da je uradjeno profi...
sto se tice grafike - dizajna vise je nego amaterski - izbor boja ... jao, predimenzionirani elementi navigacije, one strelice ili sta god na svakoj strani, kvadratici...

drugo sama izvedba flasha je vise u elemenarnom stilu power pointa... slideshow ( next-previous ) nema nikakvog scenaria... tako da nema nikavke poente sto je radjeno u flashu...

jedino sto se moze reci da ima dosta "slajdova"...
i da uopste se ne slazem da se sajt radi minimum 10 dana ... svasta moze da se uradi i za 24h... konkretno za ovo ne bi trebalo vise od toga...

sto se tice cene zna se " prodaješ pošto možeš - kupuješ pošto moraš "... u svakom slucaju trudio se si dosta to sigurno stoji i taj trud i rad treba naplatiti...
[ Eskimo @ 22.05.2007. 17:21 ] @
...ali nemam sta da dodam :-)
[ CtrlAltDel @ 22.05.2007. 18:04 ] @
sasvim je jasno da trebas da naplatis o tome nije bilo govora...
cak mislim da je 400e malo ... posto koliko sam i napisao ne osporavam da si se trudio i radio dosta...
a nije bas da uzimas pare sirotistu :)...

preko 500e slobodno ... ( bez obzira koliko bi mi trebalo vremena bez 500e ne pipam flash )
samo jedan predlog nemoj da ides na okrugle sume to uvek izgleda kao da si zaokruzio na vecu znaci npr. das cenu 530e
uvuci negde stavku npr. "odrzavanje" 20-40e mesecno... ali kao daj im prva tri meseca gratis , a reci da trebaju na 6-mesecnom nivou avansno da ti placaju odrzavanje ( onda i to ispadne lepa suma 120-240, a ne da se brukas svaki mesec da zoves za 20e )...

eto toliko...

btw. nije mi bila namera da bude pljuvanje nego samo iskreno sta sam video... mislim da je to bolje nego da se svi tapsemo po ramenima i vicemo extra... :)

[ triballiss @ 26.05.2007. 14:01 ] @
sta reci...

[Ovu poruku je menjao triballiss dana 29.05.2007. u 00:43 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 26.05.2007. 14:49 ] @
Da ne bi bilo zabune, obzirom na izjave tipa šta je profi, a šta ne, prilažem tri linka koja ne bi trebalo da zaobiđete da bi ste znali šta uopšte jeste Web dizajn, i kako se to profesionalno radi. Što se rade jednostavniji sajtovi, potrebno je kreirati jednostavniju pripremu o kojoj je u ovim linkovima reč:

1. http://webstyleguide.com/
Besplatna knjiga koju obavezno treba pročitati. Po mom mišljenju (ovo naročito važi za flash dizajnere), ko ovo ne pročita i ne shvati, ne može sebe zvati Web dizajnerom (naravno ovoga ima i na drugim mestima, ali ova knjiga je "pod must").

2. http://www.pebbleroad.com/arti...maintaining_a_web_style_guide/
Čemu služi "Knjiga grafičkih standarda na Webu" (tzv. Web Style Guide)

3. http://www.monash.edu.au/staff/web/
Jedan od najpoznatijih primera knjige grafičkih Web standarda.
[ Mitrović Srđan @ 22.06.2007. 17:11 ] @
Au prvi link treba da bude Holy Bible za sve web dizajnere :)
[ Marko Bijelic @ 13.08.2007. 13:28 ] @
Sad će još malo pet godina ove teme, vođen naslovom :)

http://rainfall-daffinson.com/online-sales/


[Ovu poruku je menjao Marko Bijelic dana 23.03.2008. u 19:47 GMT+1]
[ Vinse @ 28.09.2007. 01:39 ] @
na koji nacin moze da se udje u ovaj posao i sta je potrebno od softvera. Pitam zato jer mozda nije lose pre cene znati kako doci do musterije ?
[ tarva @ 03.10.2007. 21:56 ] @
Ovako... bavim se već neko vreme web programiranjem u okviru firme (radio CMS sistem od nule) za www.zrenjaninske.com, ali sam sad otkrio da nema puno smisla izmišljati vruću vodu.

Za neke drugare sam "pro bono" uradio sajt www.tacentar.net u Joomli. Ono - skoro nikakav HTML rad, 99% konfigurisanje, nalaženje i uklapanje komponenti. Ako vas ne mrzi pogledajte... jeste da mi se čini da ima viška opcija i sl. ali sajt je još u test fazi, pa da vidimo šta će od opcija da drži vodu sadržajem, a šta ne.

Sajt ima standardnu Joomla konfiguraciju, dodate komponente za Forum sistem, Galeriju i Kalendar.
Grafički izgled je neznatno modifikovan free template.
Iskreno, mislim da se uz malo napora i još manje programiranja može napraviti kvalitetan sajt u ovom alatu, rešio sam da ga malo bolje upoznam i da možda sledeće projekte radim u njemu.

Interesuje me vaše mišljenje koliko bi bilo realno naplatiti svoj rad u ovakvom sistemu (sa gore pomenutim opcijama).
Podpitanje bi bilo - ako sajtu dodam i on-line prodavnicu (opet open-source komponenta) koliko bi to onda vredelo?

Nemam iskustva sa ovakvim poslovima... (jbg... stvarno skoro ništa nisam programirao... sramota me da kažem).
Navikao sam da uzmem PHP u ruke i da pravim od ničega sajt... ovo je sad sve novo za mene (i moram priznati, interesantno).

Unapred zahvalan na pažnji i vremenu koje ćete posvetiti ovom postu.

Tibor.
[ VlaDiXx @ 03.10.2007. 22:43 ] @
Kako god, zavisi od zahtjeva klijenta, ali, po meni, ispod 200 EURA ne bi smio ići. Ja naplaćujem 300 EURA Joomla sve moguće.

P.S. Nemoj raditi forum u Foreboardu. Ipak je SMF zakon!!!
[ Arandjelovic @ 09.12.2007. 00:23 ] @
NE ZNAM LJUDI ZASTO VAS RANIJE NISAM PROVALIO...NE BI OVAKO...EEEEEE

PRVO STO ZELIM DA KAZEM/PITAM JESTE KOLIKO VREDI OVAJ SAJT KOJI JE DOBIO NAGRADU PUBLIKE NA WEB FESTU U KATEGORIJI KULTURA I UMETNOST...
P.S. RADIO SAM GA GRATIS ZA ORGANIZACIJU CIJI SAM CLAN...I TO JE MOJ PRVENAC BTW...




A USPUT OVO JE SAJT KOJI TRENUTNO RADIM TJ. POCEO SAM DA RADIM...pa bih da mi kazete samo koliko REALNO vredi jer mi kazu da sam ga precenio...

MOLIM VAS...BILO KO!!!!

[ gangula_90 @ 16.03.2008. 11:27 ] @
Po meni sve treba biti na profesioinalnom nivou, lepo potpises ugovor i gotovo.

Zanima koliko bi naplatili npr. web sajt koji koristi Joomla system,sa 5-6 dodatih modula, i otprilike 20 stranica...

a) sa originalnim templateom
b) sa templatom skinutim sa nekog sajta



nasao sam odgovor na forumu..
izvinjavam se sto nisam potrazio i postavio poruku..
Pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao gangula_90 dana 18.03.2008. u 08:40 GMT+1]
[ Rekla Kazala @ 21.03.2008. 23:36 ] @
Povratnik nakon 40 godina u "belom svetu" mnogo toga mi je ovde još uvek nejasno. Konkretno u ovom topiku što me najviše čudi to je da se mnogi trude koliko naplatiti "Web Dizajn". Zašto me čudi? Pa sama reč Dizajn treba da predstavlja da je osoba završila neku vrstu Dizajn fakulteta. A mnogi sajtovi koje sam video ovde, su u najbolju ruku klinci koji su se izradom web stranica, samouko učili od kada su dobili prvi komp. Kao drugi primer se spominju CMS programi koji sami po sebi nemaju nikakve veze sa čistim dizajnom.

Možda bi bilo bolje tražiti cene izrade web stranica kao samouci, verovatno su to oni koji traže od 100 do 300 evra
I zasebno Web Dizajn za ljude koji imaju adekvatno školovanje za to, gde nevidim razlog da početna cena nebude ispod 1000 evra.

Za sve koji žele da se bave sa "Web Dizajn" preporučujem iz sveg srca knigu koju možete da skinete na p2p
The.Principles.of.Beautiful.Web.Design.Jan.2007.pdf

Zahvalan bih bio svakim odgovorom na moja zapažanja i rado bih primio uputstva kako se to "kod nas radi"

Srećno

P.S. Nemojte mi zameriti na srpskom jer to mi je tek treći jezik






[ Ivand @ 22.03.2008. 09:58 ] @
Kako je pokazalo mini istrazivanje sajta Freelanceswitch

ovo su prosecne i relevantne cene za freelance poslove

Detaljnije na http://freelanceswitch.com/gen...surveyed-the-results-are-here/
[ boccio @ 22.03.2008. 19:23 ] @
Molio bih sve vas da ne koristite ovu temu za appraisale "koliko kosta ovaj sajt", tema ove diskusije je u potpuno drugom pravcu.
[ Aleksandar1987 @ 25.03.2008. 22:32 ] @
Sta mislite koliko se ljudi u Srbiji bavi konkretno Flash dizajnom? Da li ima neki studio ili freelancer koji se istice po vasem misljenju?

Nesto sam nacuo pa me interesuje, da li vise para za dizajn moze izvuci slobodni dizajner ili neki dizajn studio za isti sajt?

Da li neko ima iskustvo sa radom sa stranim klijentima? Sta mislite, kako doci do takvog posla?

[ insajder1 @ 07.12.2008. 11:44 ] @
Kako se moze garantovati povecanje prodaje? Pozdrav http://www.sokobanja.ucoz.com
[ insajder1 @ 20.12.2008. 21:58 ] @
Nisam znao za to http://sokobanja.blog.com
[ insajder1 @ 04.01.2009. 18:40 ] @
Hoce li mi neko reci kakav je ovaj sajt? http://www.sokobanja.socialgo.com
[ insajder1 @ 18.01.2009. 21:07 ] @
nE VIDIM DA JE NEKO NAPISAO CENU DIZAJNA http://apartmani-sokobanja.blog.com
[ johonunu @ 27.01.2009. 23:38 ] @
Pozdrav svima,
Hteo bih da pitam sta vi mislite koliko bi se kretala cena mojih sajtova.
Meni oni vrede dosta, ali se pitam sta vi mislite o njima, i za koliko para bi mogao da ih unovcim !

http://wip.viser.edu.rs/~nikolanrt2107/sajt2
http://wip.viser.edu.rs/~nikolanrt2107/

Unapred zahvalan,
Johonunu
[ Milan Kragujevic @ 10.04.2010. 09:48 ] @
Šta mislite,koliko bi trebao da naplatim ovaj WEB sajt za bambi:
Rađen je u PHP,ali ne zahteva MySql ! moguće,moguće...
Za izradu sam istrošio 3 dana(36 sati/noći)
[ Zmaj @ 10.04.2010. 22:27 ] @
Izmedju 7,5 i 11,48 evra. Ako me pitas zasto bas ove cifre ne znam, kao sto i ne znam zasto mislis da je ovo za naplatu. A ako ti Bambi dao da radis sajt i prihvatili su ovaj dizajn onda naplati i vise, mozda 20e.
[ VlaDiXx @ 11.04.2010. 00:11 ] @
nisam siguran da sam dovoljno kompetetan, al se prilično slažem sa prethodnim postom od Zmaja
loše je ovo i ako kažeš da si za ovo istrošio 3 puna dana onda ili se zezaš ili ...
[ Milan Kragujevic @ 11.04.2010. 11:34 ] @
Tri puna dana - DA,ali to je vreme dok sam "radio" sajt.
Uradio sam ga za 30 minuta sa sve tekstom.Ali ću promeniti dizajn.Rađen je na tadašnjem CMSimple-u,koji je postao MegaTv Easy WEB.
'Sa ću da okačim sliku novog dizajna.
Dva ipo dana sam mislo kakav sajt da bude(odnosno dizajn) jer nisu bili baš odlučni(neka bude zanimljiv i naših boja)...
[ Zmaj @ 11.04.2010. 20:24 ] @
Ti si jos jedan primer koji dokazuje da progamer ne treba da bude dizajner. Prepusti nekome ko ima iskustva da to nacrta pa onda kodiraj i radi ne tome. Iz ovog dizajna se ne vidi tvoje znanje programiranja, ali se vidi da si los dizajner Pronadji neki dizaj na netu, kupi ga, promeni ga, i to prodaj. Krajnji rezultat ce biti mnogo bolji nego sad ovo.
[ neb @ 08.02.2011. 10:36 ] @
Koliko bi recimo kostala jedna ovakva internet prezentacija?

Link
[ VlaDiXx @ 08.02.2011. 11:05 ] @
50 € sve sa hostingom i domenom :)




__________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus signature database 5855 (20110208) __________

The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.com
[ Danilo Cvjeticanin @ 08.02.2011. 11:45 ] @
Citat:
neb: Koliko bi recimo kostala jedna ovakva internet prezentacija?

Link


Hosting + Domen = 30e, i za ruke uzmi 50e, to je maksimum za takav sajt.
[ Zmaj @ 08.02.2011. 14:16 ] @
sve preko toga je nagrada :D
[ kokan11 @ 10.09.2014. 19:22 ] @
Drugari, zanima me sledece...da li neko zna koji je softver koriscen na ugasenom sajtu www.sigurica.com i koliko bi kostala izrada takvog sistema koji racuna procente i uzastopne nizove?
Kako je to izgledalo moze se pogledati ovde i ovde .

Ko ima vise informacija i ko bi mozda mogao da uradi ovako nesto moze mi se javiti u inbox.