[ gojava @ 27.10.2002. 22:12 ] @
Ne znam šta se dešava!?

Koristim JBuilder, JSP, Tomcat 4 i MySQL

Postavio sam i meta tag: charset=iso-8859-2

Kad prosledim podatke iz forme (metod=POST), naša slova se prosleđuju u obliku: &#nnn; (e.g. š=š č=č etc.) što je i normalno.

Kad pročitam neki parametar koji sadrži naša slova, kao na primer:
String skl = request.getParameter(skl_form);

dobijam da je: skl="škola"

Kad ovo prikažem na HTML strani pomoću <%= skl %> sve je u redu jer dobijam: škola

Problem je što kad upišem string skl u MySQL bazu, on se upisuje kao škola a ne kao škola. Vidi se da je upis u bazu za 5 karaktera duži nego što bi trebalo da bude.

U čemu je problem?
Kako da u bazu upišem tačnu dužinu stringa skl?

[ gojava @ 27.10.2002. 22:20 ] @
Ovaj forum ima bug.
Preview pokayuje jedno a konačan prikaz je drugačiji.

Evo kako ustvari treba da iygleda poruka:
----------------------------------------------------------------------------------

Ne znam šta se dešava!?

Koristim JBuilder, JSP, Tomcat 4 i MySQL

Postavio sam i meta tag: charset=iso-8859-2

Kad prosledim podatke iz forme (metod=POST), naša slova se prosleđuju u obliku: &#nnn; (e.g. š=&amp;#353 č=&amp;#269; etc.) što je i normalno.

Kad pročitam neki parametar koji sadrži naša slova, kao na primer:
String skl = request.getParameter(skl_form);

dobijam da je: skl="&amp;#353;kola"

Kad ovo prikažem na HTML strani pomoću <%= skl %> sve je u redu jer dobijam prikaz: škola

Problem je što kad upišem string skl u MySQL bazu, on se upisuje kao &amp;#353;kola a ne kao škola. Vidi se da je upis u bazu za 5 karaktera duži nego što bi trebalo da bude.

U čemu je problem?
Kako da u bazu upišem tačnu dužinu stringa skl?
[ gojava @ 27.10.2002. 22:24 ] @
Ovaj forum ima bug. Katastrofa sta radi.
Preview pokayuje jedno a konačan prikaz je drugačiji.

Evo kako ustvari treba da iygleda poruka:
----------------------------------------------------------------------------------

Ne znam šta se dešava!?

Koristim JBuilder, JSP, Tomcat 4 i MySQL

Postavio sam i meta tag: charset=iso-8859-2

Kad prosledim podatke iz forme (metod=POST), naša slova se prosleđuju u obliku: &#nnn; (e.g. š=&#353 č=&#269; etc.) što je i normalno.

Kad pročitam neki parametar koji sadrži naša slova, kao na primer:
String skl = request.getParameter(skl_form);

dobijam da je: skl="&#353;kola"

Kad ovo prikažem na HTML strani pomoću <%= skl %> sve je u redu jer dobijam prikaz: škola

Problem je što kad upišem string skl u MySQL bazu, on se upisuje kao &#353;kola a ne kao škola. Vidi se da je upis u bazu za 5 karaktera duži nego što bi trebalo da bude.

U čemu je problem?
Kako da u bazu upišem tačnu dužinu stringa skl?
[ gojava @ 27.10.2002. 22:25 ] @
Napokon, sad je ispalo kako treba.

Ko može da pomogne u vezi ovoga?

[ Pajer @ 07.11.2002. 01:30 ] @
Probaj ovo:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">
[ gojava @ 09.11.2002. 21:11 ] @
Ma probao sam i ne radi.

Ali resio sam taj problem. Isao sam na eksplicitno konvertovanje parametara u bitove pa u char set sa domacim slovima i to sad radi, mada nisam odusevljen elegancijom resenja.

Nego interesuje me kako da pod windows-om konfigurisem MySQL bazu tako da moze da prihvati "iso-8859-2" tj. "latin1" charset a ne samo "iso-8859-1" koji joj je po default-u. Dokumentacija koju imam vazi za linux, ali kako da ovo uradim pod windows-om?
[ gojava @ 09.11.2002. 21:12 ] @
Opet sam omasio.

"iso-8859-2" ~ "latin2"
[ miles_davis @ 10.11.2002. 11:29 ] @
mysqld --default-character-set=ISO-8859-2

Ali odmah da ti kažem da to nije dovoljno. Imao sam isti problem kao i ti, svojevremeno i ovo ga nije rešilo, barem kod mene nije radilo. Ma koliko delovalo glupo, skini Tomcat 4.0.4. Mislim da mi je neko rekao da mu je sa njim radilo. Dakle, po ovome, problem nema veze sa mysql-om.

Tvoje rešenje će malo da smori Tomcat, zar ne ? Ne mogu da verujem da ne postoji nešto elegantnije. Čekaj dok dođeš do ćirilice :)
[ mikeai @ 27.11.2002. 14:37 ] @
Fora je u tome da morate JDBC drajveru MySQL-a proslediti opciju "useUnicode=true".
Dakle, tamo gde unosiš url servera treba posle ? dodati ovu opciju.
Šaljem delić mog repository.xml u kome se vidi kako jdbc drajver treba biti konfigurisan.

<jdbc-connection-descriptor
platform="MySQL"
jdbc-level="2.0"
driver="com.mysql.jdbc.Driver"
protocol="jdbc"
subprotocol="mysql"
dbalias="//localhost:3306/ojb?useUnicode=true"
username="mikeai"
password=""
eager-release="true"
/>

Tek sam se danas priključio forumu, ali ne videh pravog odgovora, pa rekoh da ipak odgovorim.

Pozdrav,
Mickey.