[ hecky @ 21.01.2006. 09:48 ] @
Zamolio bih nekoga da objasni prakticni postupak trgovanja na Belexu (procitao sam uputstvo na http://www.mvi.co.yu/akcije/postupaktrgovanja.php, ali nije bas detaljno niti preterano korisno).

Konkretno me zanima kako se zadaju nalozi (da li neki broker nudi online zadavanje naloga) i kolike su tipicne provizije prilikom trgovanja?

Poslao sam mail sa pitanjima MVI-ju, ali su dovoljno neljubazni da na njega nisu odgovorili.

Takodje, da li postoji alternativa http://www.belex.info/ za realtime pracenje kretanja na berzi (traze 2500 din mesecno)?

[Ovu poruku je menjao hecky dana 21.01.2006. u 23:29 GMT+1]
[ dr7jo @ 23.01.2006. 07:39 ] @
postupak trgovanja uglavnom ide tako sto ti das brokeru nalog telefonom i on ga unosi u berzinu belex aplikaciju za trgovanje. Nijedan broker ne nudi online davanje naloga iz prostog razloga jer nam to zakon ne dozvoljava. Kada se usvoji zakon o elektronskom potpisu i to ce biti lako ostvarljivo.
Ne postoji alternativa belexinfu i trenutno je jedini (za tako male novce) za realtime pracenje cena ali na njemu ne vidis dubinu trzista (sto ti je jedino i bitno) . Sto se tice provizije obicno je oko 1 % na realizovanu transakciju ukoliko nemas neke vece transakcije i nonstop trgujes i tada se smanjuje.
[ hecky @ 28.01.2006. 11:02 ] @
Hvala na informacijama.

Da li mozes razbiti na sastavne delove troskove trgovanja akcijama kod nas (npr. porez, tipicna provizija brokera, ...) ako je moguce?

Nadam se da ce uskoro brokeri kod nas pribliziti trgovanje akcijama narodu, jer kako sada stoji, covek mora svojski da se potrudi da dodje do potrebnih informacija.
[ Milutin Cvijetic @ 15.01.2007. 11:11 ] @
Hm, posle godinu dana sam naisao na ovu temu, pa ako nije kasno da odgovorim...

@hecky
proverio sam arhivu mailova i nisam pronasao ni jedan mail koji sadrzi pitanja o kojima pricate. Inace uvek se trudim da odgovorim odmah na mail ili prosledim kolegama koji su kvalifikovaniji.
Stranica koju ste naveli jeste imala nedostatke koje smo se potrudili da ispravimo u novoj verziji sajta:

http://www.mvi.co.yu/new/sr/in...index.php?page=akcije_troskovi


Iako sam siguran da ste do sada pronasli odgovore na pitanja koja ste postavili nadam se da ce drugima ovi sadrzaji biti interesantni.

Korisne info za pocetnike:

http://www.broker.co.yu/blog/?p=22
[ Trinity Consulting @ 16.05.2007. 22:28 ] @
Sto se informacija za pocetnike tice, evo malog doprinosa:

Svaki investitor mora da u banci ima otvorena 2 racuna: namenski za kupovinu hartija od vrednosti i namenski za prodaju hartija od vrednosti.

Kupovina hartija od vrednosti se vrsi preko prvog i provizije koje mi placamo su sledece:
0,5% provizija brokera
0,2% provizija banke
0,12% trosak berze (bilo je 0,15%)
0,1% trosak registra

Prilikom prodaje hartija od vrednosti (pare lezu na racun za prodaju hartija od vrednosti) placamo sledece provizije:
0,5% provizija brokera
0,2% provizija banke
0,12% trosak berze
0,3% porez na prenos apsolutnih prava
0,05% provizija CRHOV za obracun poreza na prenos apsolutnih prava

Fizicko lice podnosi prijavu poreskoj upravi na cijoj teritoriji zivi u roku od 15 dana od dana prodaje (i placa 20% poreza na kapitalnu dobit)
Pravno lice placa 10% poreza na dobit
[ Vojin Jovanovic @ 19.06.2007. 11:42 ] @
Zdravo,

mozete li malo pojasniti oko dobiti na nekom primjeru jer koliko vidim nesto oko 25% poreza se daje. Objasniti na primjeru ako je ulozeno 5000 eura u akcije i nakon nekog vremena prodamo ih dobijemo 5100 eura. Da li je dobit 75 eura.

Hvala
[ 0810971 @ 19.06.2007. 15:27 ] @
Citat:
Vojin Jovanovic: Zdravo,

mozete li malo pojasniti oko dobiti na nekom primjeru jer koliko vidim nesto oko 25% poreza se daje. Objasniti na primjeru ako je ulozeno 5000 eura u akcije i nakon nekog vremena prodamo ih dobijemo 5100 eura. Da li je dobit 75 eura.

Hvala


Porez na kapitalnu dobit prilikom trgovanja na BB je trenutno 20%,nadamo se da ce ga smanjiti ili ukinuti.Obracunava se na razliku izmedju kupovne i prodajne cene akcije.
[ WindRaider @ 29.06.2007. 12:27 ] @
... možda malo kasnim sa komentarom, ali sve jedno>
dr7jo,
moram da te demantujem ("Ne postoji alternativa belexinfu i trenutno je jedini (za tako male novce) za realtime pracenje cena ali na njemu ne vidis dubinu trzista (sto ti je jedino i bitno)..:"

POSTOJI!> http://professional.teletrader.com/
registruj se (ne bitno je ime - samo daj mail da ti stigne user/pass i imaš 'free-trial' 15 dana...)
navigacija po programu: u gornjem-levom uglu unesi 'simbol' i snađi se za dalje...
ova 'trejderska stanica' je po funkcionalnosi bliska Reuters-u i Bloomberg-u, a po ceni IDENTIČNA belex.info-u (koji je popriličan krš)


... sve se može kad se hoće i sve se hoće kad se može
[ pctel @ 29.06.2007. 14:05 ] @
Ako sam dobro razumeo, porez se placa na di
Citat:
Vojin Jovanovic: Objasniti na primjeru ako je ulozeno 5000 eura u akcije i nakon nekog vremena prodamo ih dobijemo 5100 eura. Da li je dobit 75 eura.

Hvala

Ako sam dobro razumeo, porez se obracunava na dinare, a ne na EUR-e. Znaci, ako sada kupis akcije za 5.000 EUR-a po kursu 79, a prodas na zimu za 5100 po kursu 88, dobit je (5100*88-5000*79)=448.800-395.000=53.800, na sta platis porez 20% tj. 10.760 dinara, tj. 122 EUR-a i racunajuci troskove trgovine 45 + 60 EUR-a, ostane ti 4873 EUR-a. Kao sto vidis, ti si u ovom primeru "kratak" 127 EUR. Medjutim, poreznici to ne gledaju tako, vec gledaju da si ti u startu imao 395.000 dinara, a posle svih ovih transakcija ostao si na 428.824 dinara. Sve su to igre reci na koje se ljudi lako upecaju.
Neka me neko ispravi, postoji li mogucnost da trgujem belex akcijama u EUR-ima i da platim porez na taj visak EUR-a koji budem imao kad resim da izadjem iz toga?

I jos nesto...
Cuo sam da brokerske kuce nece da rade ispod 5.000 EUR-a, kazu da se ne isplati. Sa druge strane opet stizu informacije da se bez problema moze uloziti u akcije i samo 500 ili 1000 EUR-a. Sta je od toga tacno?
[ 0810971 @ 29.06.2007. 14:23 ] @
Na BB je vrednost akcija iskazana u dinarima tako da ne mozes trgovati u eurima.
Ne postoji donji limit.Mozes kupiti 1 akciju koja vredi 50 din (lupam).Jedino ogranicenje je kolicina novca koji si deponovao na racun za kupovinu akcija.
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2007. 15:14 ] @
Citat:

Cuo sam da brokerske kuce nece da rade ispod 5.000 EUR-a, kazu da se ne isplati. Sa druge strane opet stizu informacije da se bez problema moze uloziti u akcije i samo 500 ili 1000 EUR-a. Sta je od toga tacno?


Netacno - moze se bez problema trgovati u bilo kom iznosu, pod uslovom da nesto moze da se kupi za te pare. Broker je duzan da ti kompletira nalog, sve da hoces i jednu akciju da kupis - ali obicno podese troskove transakcije na minimum da bi svaka takva mala ulaganja bila ludost.

Sasvim sigurno mozes investirati u hartije od vrednosti vredne 500-1000 EUR. Znam nekoliko ljudi koji trguju na Belexu bas u takvim obimima.
[ Saša Nikolić @ 12.01.2019. 14:28 ] @
Pre nekoliko godina u okviru teme Izbor banke za deviznu štednju, vodili smo debatu o uslovima koje banke nude štedišama u tzv. nedelji štednje. Već nekoliko godina unazad primetan je trend pada kamatnih stopa na dinarsku i deviznu štednju. Bankari se ne trude da privuku potencijalne ulagače.

I sad se poštavlja pitanje: Šta je alternativa štednji u banci? Šta da rade oni koji imaju novac, a nemaju ideju kako da ga ulože?

Da li je Beogradska berza dobra alternativa za ulaganje i koliko je isplativo trgovanje akcijama?

Kako se odlučiti koje akcije kupiti i koje su naše kompanije najsigurnije za ovakav vid ulaganja?

Uključio sam se na berzu početkom decembra, preko internet tredera jedne naše banke. Koliko vidim, akcije se na dnevnom nivou teško kupuju, a verovatno se tako i prodaju. Treba biti strpljiv i ne očekivati veliki prinos. Meni je i dividenda dovoljna. Jedino me brine kretanje kursa evra. Ako u narednih godinu dana ne pređe 120 dinara, ulaganje u akcije će se isplatiti. To je moje laičko razmišljanje.

Kakva su vaša iskustva?