[ prikojas @ 21.01.2006. 15:30 ] @
Prilikom (nepazljivog) montiranja kulera okrnjio sam povrsinu procesora na koji naleze kuler!! E sad.. dali je procesor po pravilu stradao?? Ovo pitam posto sam nalazio u prodaji procesore "b klase" (kako su ih nazivali prodavci}, koji su takodje imali ostecenja na rubovima metalne plocice na koju naleze kuler?
A drugo pitanje je dali taj isti procesor ako je ostecen moze da osteti maticnu plocu, i na koji nacin?

Hvala!
[ Frane Marinković @ 21.01.2006. 15:50 ] @
I meni se to dogodilo, sve ponovo radi i ništa mi se ne događa ploči več 1.5 godinu, tj. nema veze
[ gojdo @ 21.01.2006. 23:03 ] @
zavisi koji procesor, i shta si otkiduo..?
[ prikojas @ 21.01.2006. 23:22 ] @
procesor je amd iz serije atlhlon(frekfencija nebitna za dalju pricu zar ne?) okrnjena je ivica metalnog dela na koji naleze kuler("za gledaoce sa jeftinijim kartama"»»» metalni pravougaonik na sredini procesora sa gornje strane)! Ako je neko montirao procesor zna o cemu pricam! Interesu je me dali su moguce neke posledice po procesor izuzev zagrevanja, i dali takav isti procesor ako je ostecen moze da na neki nacin nanese stetu maticnoj ploci?
[ Goran Mijailovic @ 21.01.2006. 23:59 ] @
Zavisi kolika je velicina okrnjenog dela i sta si sve ostetio, da li samo plocicu ili i procesor.
[ McKracken @ 22.01.2006. 02:27 ] @
Stavis ga u plocu i ako ne radi onda je mrtav, ako radi onda ga koristi dok ne postane mrtav :)
[ prikojas @ 22.01.2006. 11:58 ] @
niko da mi odgovori na drugi deo pitanja?
Dali procesor ako je na opisan nacin ostecen moze da izazove kvar na maticnoj ploci?
[ Frane Marinković @ 22.01.2006. 13:03 ] @
Možda
[ JOJO847 @ 22.01.2006. 13:13 ] @
jel bi ti to mogao necime uslikati da mi to vidimo i procjenimo?

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 22.01.2006. u 14:24 GMT+1]
[ prikojas @ 22.01.2006. 14:24 ] @
http://img141.imagevenue.com/i...amp;image=194ee_DCAM006411.JPG

evo linka sa slikom pa prosudite.
[ pctel @ 22.01.2006. 14:58 ] @
Mislim da ce da upali ali ce mnogo da se greje. Ako imas neki ekstra dobar kuler koji ce da ga drzi ispod 50 stepeni, moglo bi cak i da radi (neko vreme).
[ prikojas @ 22.01.2006. 15:09 ] @
Znaci nema bojazni da bi ovako "okrnjen" procesor mogao da unisti maticnu plocu? "Osim ako se ne pregreje i istopi socket!"?
[ StORM48 @ 22.01.2006. 15:18 ] @
O da, može da uništi ploču.

Napomena: ovo nije previđanje, već plod iskustva :(

Pozdrav
[ pctel @ 22.01.2006. 23:32 ] @
Cini mi se da se desilo u meni, jednom... od hiljadu slucajeva, pa se takva mogucnost moze zanemariti.
[ vaske71 @ 22.01.2006. 23:44 ] @
Moze da osteti itekako , nemoj zbog 1 stete da napravis vise a sve to u pogledu eksperimenta koji ce se zavrsiti lose po tvoj dzep
[ codeus @ 23.01.2006. 03:10 ] @
sta se igras sa kulerom .. pa nije to klackalica ...
sve dok masina radi ..dobro je ..
glavni problem je kod takvog silovanja da pokidas vodove na ploci ili izlomis (izgubis) kontakte na viasima (male rupice ...da neobjasnjavam) s'obzirom na primenjenu silu i min. 4 slojnu stampu i elasticnost pertinaksa (kao suvi djinkavac). skidanje kulera zna da bude minerski posao samo ako je neko nepazljiv ili koristi neprimereni alat.... ovo na slici nije od JEDNOG skidanja ...
[ maliradojca @ 24.01.2006. 16:34 ] @
Meni je jednom "neokrnjeni",ali neispravan Duron skroz zaglupeo BIOS na ploci.Na kraju sam morao da saljem plocu da je flesuju,jer nije htela da se digne vise ni sa ispravnim procesorima...To je jedini put sam video da procesor "pokvari" plocu.Ali ne kontam da li tebi radi ili ne taj procesor?
[ gojdo @ 24.01.2006. 17:01 ] @
do sada sam ubacio bar 50 razlichiti pokvarenih komada procesora na test u ispravnoj matichni plochi. Nikada ne mi se dogodilo da se pokvari matichna plohca.
Mislim da nema razloga da se o tome brinesh!
[ lancia88 @ 24.01.2006. 17:36 ] @
POzdrav,

ukoliko se Tebi nije desilo konkretno, nemoj savetovati da je i sigurno tako nesto. Ukoliko sam nemas losih iskustava, ne znaci da ona ne postoje a ako su vec i navedena, neka sam odluci postavljac teme sta ce da radi na osnovu toga. Savetovati da je sigurno samo zato sto nemas licna losa iskustva je u najmanju ruku neozbiljno.
[ prikojas @ 24.01.2006. 19:31 ] @
Kao sto sam naveo na pocetku, nakon postavljanja nezgrapnog kulera desilo mi se da sistem nije hteo da se podigne, posle cega sam utvrdio ostecenje na procesoru! Ali zatim i ploca nije htela da funkcionise ni sa drugim procesorima.
Pa sam zato i postavio pitanje: Da li je taj isti okrnjeni procesor prouzrokovao kvar na maticnoj ploci? Ali u medjuvremenu sam otkrio da ne samo da sam okrnjio procesor vec da sam sa istim kulerom ostetio i neke od elektrolita u blizini socketa(skupa zabava)!
Dosad se nisam usudjivao da postavim procesor u drugu plocu ali posle ovog saznanja moracu!! Nasao sam neku staru kt333 plocu pa cu da isprobam! Ako nekog interesuju rezultati(dal ce okrnjeni procesor da proradi i dali ce se prekomereno grejati), stavicu na forum jel: "glup se uci na svojim greskama, a pametan na tudjim", tako da ce nekom mozda dobro doci u buducnosti!
Ispostavilo se kao sto je rekao neko odgore da je postavljanje kulera minerski posao, ali to treba doslovno shvatiti!!
[ vaske71 @ 24.01.2006. 22:02 ] @
Lepo sam rekao nemoj zbog jedne stete napraviti jos steta i na tvoje pitanje dali takav procesor moze ostetiti maticnu odgovor je da i to u 99% slucajeva .Rezultat tvog ispitivanja unistice ti i drugu plocu tako da ne moras to raditi
Ali nije sve tako crno ako nista drugo iz ovoga ces izvuci samo da si jos bolji majstor pa u buducnosti ces bar znati sta da radis . I nemoj misliti da se ovo desilo samo tebi - desilo se i meni a verovatno i na jos 50% posto servisera sa ovog sajta bar ja tako mislim. Zato hrabro Covek se na svojim Greskama uci !!!!
[ Vill @ 25.01.2006. 14:55 ] @
Ako ti nije zao praa koje potencijalno mozez da izgubis, udri, ako se
neckas, i nije ti sve jedno, batali to, i nemoj da gubis zivce i nerve, da
li ce ili nece raditi. Iskustva su, kao sto vidis razlicite, i mnogo toga
zavisi od faktora srece. Samo sebe pitaj, da li bi dao garanciju na takav
procesor, sve ce ti se samo kasti
[ prikojas @ 25.01.2006. 16:01 ] @
Cisto radi sebe sam probao da ugradim pre pomenuti procesor na plocu koja i nije od neke vrednocti cc 10tak e! I radi!! A sto je nazanimljivije ne greje se.
Odma da napomenem da ne ohrabrujem nikog da u slucaju da nabavi ovakav procesor ili da mu se desi isto sto i meni pokusa isto, jer stvarno verujem da je ipak u pitanju verovatnoca od 1:100 da ce da funkcionise(mozda je i pravo pitanje dal ce ovaj moj da izdrzi par dana uzastopnog rada ali videcemo..)
Na nekoj ploci od vece vrednosti ni sam nebi experimentisao ovo je bilo samo da zadovoljim "decacku" radoznalost ili >>mali test iz fizike<<!!
Nadam se da ce ovo moje iskustvo pomoci nekom da ne napravi istu gresku tako da obratite paznju prilikom montiranja kulera, jer naizgled nije ni malo naivan posao!!
Sad se neko verovatno smeje dok ovo cita, i misli se u sebi "eh! kolko sam ih ja montirao...", najinteresantnije u celoj prici je da sam ih i ja sam poprilicno montirao, toliko da sam taj posao smatrao rutinskim, ali sam se izgleda previse opustio!!