[ jarar777 @ 21.01.2006. 17:00 ] @

Cao. Da li moze neko da mi preciznije objasni sledece: Zelim da pravim jednu vrstu “identifikatora” – radara. Medjutim oskudevam u odredjenim segmentima teoretsko-tehnoloskim ( ne kazem da ne znam nista  ), pa se nadam da cu kod Vas naci jednu vrstu saradnje I solidarnosti, iskrene I profesionalne. Ovo iako je prvo, nece biti poslednje pitanje od mene, tako da cu Vas Intelektualno terorisati )

O cemu se radi?

Interesuje me koje vrste talasa ( pretpostavljam, ali ne znam tacno da li su to : ultrazvucni elektromagnetni talasi, ili neki drugi visoko frekventni) ili bar koje velicine talasnih duzina su one, koje se koriste u “radarskoj industriji”. Naime, interesuje me : koji su to kategorizatori koji uslovljavaju, razlicitost vrste talasa za detektovanje razlicitih predmeta”???

Koliko ja znam  , “identifikovanje predmeta koji je izlozen uticaju datih talasima, znajuci njegovu zapreminu I gustinu, racuna se na osnovu poznate talasne duzine I vremena potrebnog da talasi odu do predmeta I odbiju se nazad do prijemnika”.

Primer : za klasicne radare, policija, koriste se ti I ti talasi- u odbijanju od metal te vrste(vrste od koje je napravljena skoljka auta). Za razliku od, recimo X zracenja u medicini, jar samo oni mogu da daju jasnu sliku skeleta.
Mozda je malo specificnije ali potrebno mi je da resim jedan tkz. ad hoc problem ;) I slobodno me ispravite, ili dopunite u definicijama koje sam navodio.


Unapred zahvalan . . .
[ marko37 @ 23.01.2006. 16:47 ] @
Mnogo ti je opširno pitanje. Za početak, savetujem ti da pogledaš stranicu na Wikipediji koja će ti objasniti dosta toga - http://en.wikipedia.org/wiki/Radars.
Radar koristi elektromagnetne talase raznih učestanosti (talasnih dužina) za otkrivanje ciljeva i merenje rastojanja do njih. Pored toga, koristi se i laser kao izvor svetlosti (koja je opet takođe elektromagnetni talas) kojom se takođe može vršiti detektovanje i merenje rastojanja do cilja. Ultrazvuk se koristi kod sonara.
Ako se koristi metoda reflektovanja talasa, onda ti nije potrebno da znaš koja je gustina, zapremina, itd., samo brzina prostiranja talasa i vreme preleta. Možda si pobrkao sa meteorološkim "radarskim" ispitivanjima oblaka, koji mere gustinu, permitivnost i sl.
Talasna dužina zavisi od toga šta meriš i u kakvom okruženju. Osmatrački radari su uglavnom u opsegu do 1.5-2GHz, nišanski su od 5GHz pa nadalje. Meteorološki su oko 4GHz, a policijski od 10GHz pa nadalje.
Ako te još nešto interesuje - pitaj (konkretnije).