[ bakiman @ 21.01.2006. 23:48 ] @
Znači mislim prvenstveno za novije mašine i procesore (2000+ god.), (a i na starije, što da ne)

Da li se to nekome desilo s obzirom na silne zaštite u novije vreme...

Lično mislim da se to jako retko dešava, bar onima koji imaju iole znanja oko OC. (a ko je lud da radi nešto što ne zna?)

Pozz

PS: Zanimljivo bi bilo da se stavi koji screenshot zagrelog proca.
[ buljko @ 22.01.2006. 00:53 ] @
Zasto mislis da se razlikuje od ispravnog? Na oko su potpuno isti.
[ vaske71 @ 22.01.2006. 01:09 ] @
Pa i ne desava se bas tako retko kao sto mislis znam najmanje petoricu kojima je riknuo procesor zbog mnogo znanja ali neka ih ako oni to ne rade od cega cu ziveti
Ziveo overcloking !!!!
[ McKracken @ 22.01.2006. 02:34 ] @
Kako ti zamisljas "screenshot" izgorelog procesora?
[ Carnivore @ 22.01.2006. 12:34 ] @
Zasto mislite da izgledaju isto? Kod ekstremnog overclock-inga sam vidio da procesori EKSPLODIRAJU. Takvih video snimaka ima dosta na internetu.
[ StORM48 @ 22.01.2006. 15:44 ] @
Da, da. Umeju i da pocrne odozdo. Onako, malo zagore nekako.

Kod nekih se zaista ne primeti.

Pozdrav
[ nnn @ 22.01.2006. 15:50 ] @
meni je maticna izgorela kod overklokovanog celerona, a procesoru nista
[ apex @ 22.01.2006. 21:05 ] @
Kod mene je delimicno crkla ploca (crkla je integrisana grafika na ploci), nisam pazio na podesavanje odnosa magistrala u biosu i to je bio rezultat. Procesor preziveo i uspesno radi (Athlon XP 1800 --> Athlon XP 2400).
[ sasa022 @ 22.01.2006. 22:07 ] @
Ma ljudi bakiman pokusava da spali INTEL-a,ali mu ne polazi za rukom
Mora da proba sa AMD-om da vidi kako je to lako...
[ Marcony @ 23.01.2006. 06:42 ] @
Samo nemoj da stavis kuler, pa da vidis kakve lepe "screenshot-ove" ces imati .

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 23.01.2006. u 07:42 GMT+1]
[ gojdo @ 24.01.2006. 17:28 ] @
naravno da se dogodilo, samo ne meni. nepraviljno montiranje kulera i pregoren ventilator kulera je jedna moguchnost. Neispravno napajanje/UPS ili struja je druga. U servis ne retko vidim ovake primere
[ apex @ 30.01.2006. 00:09 ] @
AMD rules



[Ovu poruku je menjao apex dana 30.01.2006. u 01:10 GMT+1]
[ bakiman @ 30.01.2006. 00:43 ] @
Now we are talkin*

Da, "malo" sam se prešao, ne screenshotove nego one druge ...shotove (Snap?)

Pa šta i da se skine cooler kad sam hardware gasi komp kad temp. pređe, lupam, 70C. Bilo ti da imaš vodeno, vazdušno, svemirsko, azotno ili nikakvo hlađenje...

Pozz

[ nicr @ 30.01.2006. 01:35 ] @
80% je hladjenje, a ostalih 20% faktor je*iga
[ apex @ 30.01.2006. 12:24 ] @
Citat:
Pa šta i da se skine cooler kad sam hardware gasi komp kad temp. pređe, lupam, 70C.

Pa intela i da oces tesko ces ga sprziti posto imaju ugradjen temperaturni senzor pa ako je visa temp. smanjuju frekvenciju rada . . ., dok AMD nema taj senzor, nego se zastita navodno vrsi tako sto ploce imaju temperaturni senzor i ploca je ta koj gasi ceo racunar ako se procesor pregreje. E tu AMD i pada - ta zastita ce odraditi posao jedino kada si npr u igri i kada ti se temp. povecava da kazem linearno (postepeno), dok kada mu skines hladnjak u radu - odmah ce izgoreti, jer zastita nece stici da odreaguje i rezultat je kao ona slika iznad (ili ispod).


[Ovu poruku je menjao apex dana 30.01.2006. u 15:14 GMT+1]
[ Billy_boy @ 18.02.2006. 22:13 ] @
Ne bi se slozija:
-Barton 2500+ blagi OC + ljeto
-AN7
-Zalman 7000 Cu
-Chiftek 360W
-Sve to ubaceno u jeftino kuciste

I sta se dogodilo? Tesko napajanje, iskrivilo se kuciste i kad sam isa ukopcati USB ladicu, nasloniom se ja na kuciste. Udubi se gornja stranica, pritisne jos dodatno napajanje, napajanje pritisne zalmana i on se odvoji od jezgre procesora. Nakon desetak sec alaram (na 60 C), a nakon oko 15 sec gasenje (70 C).
S toga kompa pisem ovu poruku.
[ apex @ 19.02.2006. 09:12 ] @
Citat:
Tesko napajanje, iskrivilo se kuciste i kad sam isa ukopcati USB ladicu, nasloniom se ja na kuciste. Udubi se gornja stranica, pritisne jos dodatno napajanje, napajanje pritisne zalmana i on se odvoji od jezgre procesora


Sad mi jos reci da si ti tako stojao naslonjen na kuciste tih 25s razmisljajuci sta se desava? :) - Mislim sta reci - IMAO SI SRECE

kao sto nema Duron, Athlon, tako ni Barton nema senzor, tako da si ga stvarno odvojio od coolera riknuo bi ti za par sekundi, izgleda je cooler ipak dodirivao proc.
[ Billy_boy @ 19.02.2006. 11:39 ] @
Ne, nisam osta naslonjen na kuciste, ali kad sam ponovo upalija komp opet je nakon par sekundi poceja alarm dok nisam pritisnija zadnju stranicu da se napajanje podigne. Ako je ima kontakt moga je imati samo na donjem bridu jezgre. Sve jedno, prema ovome nece rikniti ako crkne ventilator ako maticna ima imalo dobru zastitu. Recimo sa Zalmanom kad je procesor na 42 C istekam ventilator i za jedno 5 min dođe do 55 C bez opterecenja. Pod opterecenjem nek dođe do 55 C za 1 min, do 70 C ce za 2 min, sto bi bilo dovoljno i bimetalu urađenom u cooler (da bude u kontaktu s jezgrom). Znaci s dobrom masom coolera nema zime (ni vrucine).

A, sta se tice senzora: koliko sam upucen, Bartoni imaju "senzor" (diodu, odnosno tranzistor spojen kao dioda) u sebi, a na maticnoj je sklop koji se brine o ocitavanju tog senzora (u ovom slucaju uGuru) i gasenje kompa ako je tako postavljeno. Mislim da je problem bija u plocama koje su tu kontrolu izvrsavale koristenjem samoga procesora, pa ako procesor blokira, blokira i zastita i rezultat je kao na gornjim slikama. Danas imalo ozbiljnija maticna za OC ima mikroprocesor koji se brine o naponima i temperaturi.

P.S. Znaci, za realne uvjete Barton (uz dobru maticnu) ima dovoljnu zastitu, ali nije foolproof.
[ Horvat I @ 19.02.2006. 14:12 ] @
Pogresno postavljen hladnjak na Bartona (okrenut za 180) + stara (okrucena) silikonska mast rezultat- komp se gasio nakon par minuta
[ Billy_boy @ 19.02.2006. 18:33 ] @
To sto je okrenut za 180 nema apsolutno veze ako i dalje dobro naljeze na jezgru. Recimo Zalman 7000 na AN7 jedino ide okrenut za 180. Ali, ona pasta koja je tvornicki na box coolerima (i nekim drugim isto) je dobra 6-12 mj, a poslje toga je gore s njom nego s najlosijom termalnom pastom koja se moze kupiti danas (bar prema mojim iskustvima)
[ Horvat I @ 19.02.2006. 19:57 ] @
Telo hladnjaka se naslanjalo na podnozje procesora i malo na rub procesora
[ Billy_boy @ 19.02.2006. 21:22 ] @
Pa onda je par minuta jos i dobro.

Dobra zastita na maticnoj i malo paznje je sasvim dovoljno korisniku koji sam sređuje komp i/ili je komp overclockan, a onima koji komp kupu sastavljen i nista ne diraju moze jedino zaribati ili crkniti cooler. I tu je dobra zastita dovoljna.

Neke ekstremne zastite su potrebne samo za extreme testove koji su po meni budalastine.

Da se vratimo na temu: Uz dobro hlađenje i stabilan, ne previsok napon opasnost je minimalna.
[ anon28907 @ 19.02.2006. 22:20 ] @
Sad jedno zanimljivo pitanje:
Jel se moze napraviti program da sprzi procesor ? Znam da imaju oni programi tipa SpeedFan koji moze valjda da zaustavi cooler ili mu smanji brzinu ... a mozda i lupam
[ victorb @ 19.02.2006. 23:27 ] @
ako zelis da nekom spris procesor onda si ... da se ne uvredis a ako ti je cilj da vidis kako dimi (tamo gde dima ima i vatra postoji :) )onda uzmi na vrhovima oguljen provodnik i pecni 220v na procesor.

PS: Programeri koji se bave tim stvarima su za streljanje!

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 20.02.2006. u 02:48 GMT+1]
[ puska @ 20.02.2006. 00:36 ] @
evo da i ja dodam moj slucaj Athlon XP 1700+ prikljucivanjem harda ne znam kako greskom otkacen fan sa ploche, dakle procesor bez ventilatora, upaljen komp dize windows i gasi se komp, ja opet palim on se gasi, pipnem heatsink i opecem prst gledam vidim da je skinut vratim kabl palim komp i radi, i dan danas taj komp radi bez problema
[ anon28907 @ 21.02.2006. 22:11 ] @
Citat:
victorb: ako zelis da nekom spris procesor onda si ... da se ne uvredis a ako ti je cilj da vidis kako dimi (tamo gde dima ima i vatra postoji )onda uzmi na vrhovima oguljen provodnik i pecni 220v na procesor.

PS: Programeri koji se bave tim stvarima su za streljanje!

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 20.02.2006. u 02:48 GMT+1]

heh .... samo sam bio malo radoznao
[ Ivan Garovic @ 05.08.2006. 21:49 ] @
Tema je malo zastarela ali ja sam nov pa... morate mi oprostiti ali moram da kazem

Odmah kada je ćale kupio dva identična kompa (pre mnooooooooogo godina) ja sam ih overklokovao (AMD K6 350MHz @ 400Mhz) i dan danas rade bez ikakvih problema, a rade 24h dnevno bez gašenja (kompovi u radio-stanici) tako da ni AMD nije za bacanje (već za oc hehe). Naravno da danas imam nove kompove ali ćale ne da onu dvojicu ''ni za živu glavu''
[ Fuzz @ 07.08.2006. 11:21 ] @
Ja sam pre jedno dve godine ostavio Athlona 1500 da radi i otisao napolje.
Vratim se kuci, a ono cooler crko i masina se resetuje. Ugasim racunar, odem po novi cooler, i keva radi na njemu i danas.
[ Blackbite @ 18.08.2006. 01:56 ] @
Meni je umro AMD 1200 athlon zbog neispravnog uzemljenja na kablu, sto se tice pregrevanja ploca moze da zastiti procesor gasenjem pri odredjenoj temperaturu, samo treba podesiti u BIOS-u.
[ buljko @ 18.08.2006. 02:12 ] @
Citat:
Blackbite: Meni je umro AMD 1200 athlon zbog neispravnog uzemljenja na kablu...


Kako si dosao do takvog zakljucka? Nije nemoguce ali me interesuje koji su pokazatelji da se to desilo BAS zbog nedostatka uzemljenja?
[ Blackbite @ 18.08.2006. 17:18 ] @
Ne mogu se setiti tacno, mozda sam cak i dva procesora spalio, jedan sam zamenio jer sam mislio da je skart. Covek mi dade drugi. Spaljivanje je bilo gotovo trenutno. Prvo sam posumnjao na plocu, al bi me to zacudilo jer nisam nikad cuo da je crko ABIT, stara neka masina mi se zapalila kablovi neki izgoreli u kucistu dim da se ugusis i sve to za nekih deset sekundi. Sve ostalo zivo na abitu. Uglavnom posle crkavanja procesora masinu sam rastavio i odneo u drugu prostoriju prikljucio samo neophodno i preznojavao se cekajuci da ako se nesto desi odmah iskljucim struju (ipak je ostao samo 2400+ (ili 2500), a njega nikako nisam zeleo da unistim) Sve proslo ok, i na kraju utvrdim da je kabal bio skart jer je uzemljenje "postojalo" samo na utikacu, a u samom kablu nije bilo treceg provodnika.
[ buljko @ 18.08.2006. 19:05 ] @
Sve sam razumeo i slazem se da je kabal bio "skart" ali, nigde ne vidim osnovu za tvrdnju da je uzrok tome nepostojanje voda za uzemljenje. Kod paljenja na primrnoj strani, uzemljenje i moze imati neku ulogu zastite ali, kod paljenje kablova na sekundarnoj strani...tesko. Kod elektrostatskih proboja, takodje, uzemljenje moze biti zastitni faktor.
[ Blackbite @ 18.08.2006. 20:29 ] @
*Ma paljenje kablova nema veze s'tim davno je to bilo nego sam se setio u momentu i toga pa sam napisao onako "on the fly" kratak spoj bio u tom slucaju.*
U svakom slucaju ploca je ubijala procesore, sigurno zbog nagomilanog eliktriciteta koji nije imao gde da ode, nisam pre toga ni pomislio da uzemljenje da moze da napravi toliki damage, mada zna dobro i da pecne kuiciste kad nije sve po propisu.
[ Vladokv @ 18.08.2006. 21:40 ] @
PC-Alert nikad ne gasim i to mi je 15-ak puta spasilo komp. Ozbiljan problem moze da bude prasina koja se kod mene relativno brzo nakupi(oko mesec dana). AMD je, pa kad nesto nije uredu bolje je brzo delovati!
[ Galle PIM @ 18.08.2006. 22:00 ] @
Citat:
buljko: Sve sam razumeo i slazem se da je kabal bio "skart" ali, nigde ne vidim osnovu za tvrdnju da je uzrok tome nepostojanje voda za uzemljenje. Kod paljenja na primrnoj strani, uzemljenje i moze imati neku ulogu zastite ali, kod paljenje kablova na sekundarnoj strani...tesko. Kod elektrostatskih proboja, takodje, uzemljenje moze biti zastitni faktor.


Jos kad bi barem 50% elektroinstalacija u zemlji bilo propraceno kvalitetnim uzemljenjem, ko sto nije. :)
[ random @ 19.08.2006. 17:44 ] @
Citat:
bakiman: Da, "malo" sam se prešao, ne screenshotove nego one druge ...shotove (Snap?)


Mislim da je „fotografije“ reč koju tražiš :o)
[ random @ 19.08.2006. 17:51 ] @
Btw, meni je kućni Barton 2500+ nekoliko puta otišao do 100°C, nakon čega se napajanje isključi bez obzira na setovanje u BIOS-u. I živ je i zdrav još uvek.
[ JOJO847 @ 19.08.2006. 18:02 ] @
@blackbite

Trazi drugdje uzrok kvara procesora, ne u uzemljenju. Napajanje,ploca - nesto od toga dvoje ti nije stimalo.
[ Blackbite @ 20.08.2006. 01:13 ] @
Stima i dan danas, kao i pre toga. Bila neka zuta minuta, a zemlja je bila najlogicniji krivac. Osim ako ploca nevoli ne XP athlone. Sa oc. bartom, i hyperx-om se ne zali.
[ Mister Big Time @ 21.08.2006. 18:47 ] @
Bas skoro sam se istraumirao da cu kod jednog klijenta da sprzim cpu.... Naime menjao sam kuler ..... i posto me je socekt za s478 malo zezao (nije novi kuler mogao da nalegne lepo od onih plasticnih srafcica) tako da kada sam upalio komp udjem odmah u BIOS i vidim temp raste... kada sam video prvu vrednost - 65c za sekundu 70c... odmah sam ga ugasio... i CPU je preziveo na srecu.....

Tako da izdrzljivo je to..... samo ako mu ploca pusti neki ludacki napon ode mast u propast... neko ovde pominje 220v.. haha.. pa urnisanje.... a CPU-ovi rade na koliko 1.5v prosecno... :P
[ Syberbob @ 29.08.2006. 01:40 ] @
Meni je crkao CPU na jednom kecu na 166mhz povecao sam voltazu i samo izletese varnice i ode i ploca i CPU. Svoj AMD 2200+ ne mogu da overclockujem zbog ploce. Moze samo da se podese 4 radne frekvencije a na 2200mhz nece da pokrene win dok ovako na 1800 sve lepo radi.
[ mijatovic_86 @ 29.08.2006. 02:36 ] @
Meni je riknuo kuler na Duronu od 850 MHz, i svirnuo je za 15 sec, a zajedno sa njim i ploca!!
Vrlo tuzna prica sve u svemu !!
Zato sada uvek drzim kuciste otvoreno i vidim da li kuler radi