[ dwarf @ 31.10.2002. 10:49 ] @
WROX me je uvek nervirao zbog toga sto skoro svaka njihova knjiga ima preko 700 strana. I ti taman pomislis kako je do jaja knjiga sigurno, i kako u sebi ima ko zna sta, kad na kraju skapiras da u sebi ima preko 100 strana indexa funkcija.
Ovakav "dodatak" kod PHP-a, gde je manual dostupan u nekoliko razlicith formata i gde je nalazenje prave funkcije 2 klika misem...ma na kojoj platformi se covek nalazio, je samo nepotrebno ubijanje drveca. I pljackanje naroda.
Eto, malo gundjanja. Inace, ja imam "Professional PHP Programming" od istog izdavaca koji je dosta davno izasao (validan za verziju 3.x PHP-a) i ta knjiga mi je na momente jako pomogla a na momente mi je bila daleko gora od bilo cega sto sam trazio na 'netu.
Inace, ko prvi procita ovo mogao bi da stavi ovde neki mini review.
[ Aleksandar Marković @ 16.11.2002. 15:38 ] @
Pročitao sam knjigu Od početka ... PHP 4 ... Grupe autora pa sam želeo da napišem malu recenziju iste i uputim eventualne članove ES u sadržaj iste.
Kako ranije napomenuh, knjigu je izdao beogradski CET štampavši je na "775" strana. Ono što je karakteristično za ovu knjigu je nešto manji font, nego npr. kod kombiba ili bilo kojeg drugog (normalnog :-))izdavača. Tačnije knjiga bi kod njih verovatno dosegla četvorostuki broj strana, tako da imamo i malu štednju od strane CET-a, koja će možda smetati osobama sa nekim od problema u vidu.
Knjigu je u originali izdao poznati WROX, a autora ima ukupno 7 ?!, od kojih su pet glavni likovi što se da i primetiti na koricama knjige - na kojoj su njihove fotke. Kao što je u poslednje vreme malo pomodno u states, u autore knjige "ubacio" se još jedan indijac Ganesh Prasad.
Prevod je vrlo konzistetan i radila ga je jedan osoba (Igor Srdanović), iako se u katalogizaciji iste navodi i Mihailo Radosavljević.
Sadržaj knjige:
Uvod...1-9
Klasičan uvod sa pričom šta je PHP, prednosti istog, napomene vezane za materijal u knjizi, priča o WROX-u, itd.
Poglavlje 1 Instalacija...11-36
Sam naziv poglavlja govori o ovom sadržaju: PHP na win 95/98, podešavanje PWS-a, PHP na NT i 2000, podešavanje IIS, sa sve dataljima i "slikama", Instalacija PHP-a na Linuxu, biranje načina instalacije kao i konfigurisanje APACHA pod linuxom...Iako je knjiga novijeg izdanja mogli su da ubace i storiju o instalaciji php na xp,odnosno apacha pod winom i sl. kad su već pokušali da idu u detalje.
Poglavlje 2 Pisanje PHP programa...39-69
Klasika...pisanje prvog PHP "programa", kompletan spisak rezervisanih reči namenjenih radu sa vremenom. Kratak opis načina rada internet-protokola, HTTP zahtev, zaglavlje itd. Koncept izvršavanja PHP, uvod u promenljive, tipove podataka, matematičke operacije i prioritete izvrpavanja istih, konstante i ključne reči aka define, inicijalizaciju i konverziju, odnosno eksplicitne promene tipova i opis funkcija gettype i settype, isset, unset i empty...
Svako poglavlje ima mali zaključak u kojem se kroz glavne crte prepričavaju stvari koje je čitlac ima priliku da sazna, odnosno bitne stvari na koje bi trebao da obrati pažnju.
Poglavlje 3 Uzimanje podataka od klijenta...71-106
Priča o web formularima i unosu podataka...atributi oznake FORM, atributi ACTION, METHOD uz detaljan opis i razliku POST i GET vrednosti, odnosno priču o URL kodiranju akak raymak vs. %20 itd. Poglavlje se nastavlja opisom i značajem promenkjivih tj, priče o REGISTER_GLOBALS ON/OFF.
Kratki primeri za tekst polja(okvire za tekst), sa NAPOMENOM da posle svakog primera sledi ponekad VRLO DETALJAN opis koda uz komentar skoro svakog reda. Dalje se navode područja za tekst, potvrdu, radio dugmad, okviri sa listom tj. padajući meniji, sa posebnim osvrtom na skrivena polja formulara, lotinkama (password) itd...
Poglavlje 4 Odlučivanje...109-144
Priča o logičkim operatorim, naredbama IF (else, elseif), switch, kao i break odnosno exit narebi uz detaljna objašnjenja i uobičajene primere koji su već postali standardni za svaku spiku o istim
Poglavlje 5 Petlje i nizovi...147-191
Primeri petlji...while, do while, for i kreiranje nizova, uzimanje vrednosti istih, indeksiranje i sortiranje, opis funkcija current, key, next, prev, list, each, od sort, preko asort do rsort tj, asort, ksort opet uz primere i detaljnija objašnjenja rada istih red po red. Arraz push, pop, implode, explode i osnovna objhašnjenja HTTP_GET_VARS i HTTP_POST_VARS itd.
Poglavlje 6 Organizovanje koda...193ž-224
Jedno od kraćih poglavlja u knjizi, ali koje sam sa posebnom pažnjom pročitao jer priča o modularnosti, kreiranju, definisanju, pozivanju i značaju funkcija, korišćenje globalnih promenljivih unutar funkcija i podešavanje lokalnih prom. Dalje se priča nastavlja sa rekurzijama i uključivanjem datoteka aka INCLUDE i njihovim parsiranjem.
Poglavlje 7 Obrada i izbegavanje grešaka...227-259
Ovo poglavlje sam prvo pročitao vaput pre nego što sam nastavio, jer obrađuje pitanje grešaka, od sintaksnih sa posebnom napomenom šta oično izaziva iste i kako ih se rešiti do logičkih, semantičkih grešaka.
Preporuke autora radi izbegavanje budućih grešaka kroz npr. uvlačenje koda, komentarisanje koda, korišćenjem datoteka za uključivanje, funlcija aka modularnosti, smislenih imena promenljivih itd, itd.
Specijalni znaci, šabloni, regularni izrazi, klase užznakova \d \w \s \D \W \S
alternative |
kvalifikatori ? + *
pregled i uporteba metaznakova
proveravanje mail adrese i URL formata
Kako ukloniti greške u PHP skriptu uz primere višestrukog korišćenja funkcije ECHO, provere html koda, suzbijanje poruka o greškama i proveravanje log_errors
U stvari celo ovo poglavlje ima za svrhu da čitaocu pomogne da kod piše sigurbije, pouzdanije...i da isti lepše izgleda :-)
Poglavlje 8 Rad sa klijentima...261-293
Sesije (skoro šest strana) i cookies u PHP-u 4, skrivena polja formulara, http_post_vars, stringovi sa upitom. Uglavnom nisu se baš pretrgli pričom o sesijama, a cookies su posvetili malo više paćnje (oko osam strana).
Šta su sesije, identifikator sesije, sesije u php4, primer brojanja strana, detaljno objašnjeje istog...
Poglavlje 9 Objekti...295-321
Uglavnom autori pokušavaju da koliko toliko objasne OOP i poveđu PHP sa istim, kroz uvod u klase, definisanje istih, instance klase itd..Nisam se previše bavio ovim poglavljem, a isto sam samo i prelistao
Poglavlje 10 Upravljanje datotekama i direktorijumima...323-377
Opis PHP funkcija i primeri rada sa istim kroz otvaranje i tatvaranje datoteka, tj. čitanje i pisanjem u iste, odnosno brisanje i navigaciju uključujući u celu spiku i direktorijume i (skoro) identične operacije nad njima.
fopen (r, r+, w, w+, a, a+), fclose, fread, fwrite, fgetc, feof, fgets, fputs, file, fpassthru, redafile, fseek, ftell, rewind itd. itd.. Primeri skoro za svaku funkciju i od kraćih do detaljnijih primera i objašnjenja...
Poglavlje 11 Povezivanje PHP-a sa bazama podataka...379-421
Poglavlje počinje kraćim teorijskim objašnjenjima baze podataka,, modela podataka, normalizacije i relacionom PB, arhikteturom PB, modelom klijent/server i onda prelazi na prednosti rada PHP sa MySQL-om i instaliranjem istog na win i linux. Sledi uvod u SQL i opis tipova podataka (brojeva, datum/vreme, znakova).
Sledi opis rada sa indeksima i klkjučevima, upiti ili naredbe SQL-a, kratka igra sa MySQL-om kroz pokretanje iz komande linije istog, biranjem baze, pregledom baza, manipulacijom nad podacima u bazi...
Opis naredbi GRANT i REVOKE, povezivanje php sa mysql.om..tj. otvaranje veze, rad sa bazom na serveru i zatvaranjem veze kroz naredbe php tipa mysql_connect do mysql_affected_rows. Primeri i pravljenje BP i tabela iz MySQL-a. Primarni ključ, ključevi, jedinstvena vrednost - unique...menjanje tabela, ubacivanje podataka u tabelu itd...Primeru su osnovni i po mom mišljenju cela ova priča je mogla biti malo šira i detaljnija krou više urađenih primera, ali s obirom da je ovo ipak beginnig PHP..i to je dosta...
Poglavlje 12 Uzimanje podataka iz MySQL-a korišćenjem PHP-a...423-447
Celo poglavlje posvećeno je različitim načinima korišćenja PHP skriptova i prikupljanju podataka iz baza MySQL-a. Uglavnom se sve svodi na primere uz objašnjenja istih, kroy opis i način rada SELECT, select from limit, select from where limit i sortiranjem order by naredbama. Uparivanje šablona kroz operatore like ili not like i korišćenje tkz. agregatnih funkcija sum, max, min, avg, count.
Dalje sledi opis nešto složenijih uzimanja podataka kroz DISTINCT, kao i razlika rada u upotrebi GROUP BY i order by.
Globalne promenljive i upotreba inc datoteka kroz primer.
I ovde važi što i u prethodnom slučaju, moglu su da prošire ovas poglavlja i daju još koji primer možda i nešto praktičniji no dobro kako rekoh ipak je ovo beginnig...
Poglavlje 13 Manipulacija podacima u MySQL-u korišćenjem PHP-a...449-491
Poslednje poglavlje u knjizi it trodelne serije sa temom php i mysql, kroz spiku o manipulaciji podacima iz mysql PB pomoću PHP-a.
Direktno ubacivanje slogova i objašnjenje mqsql_insert_id funkcije. Upotreba specijalnih znaka kroz primere tipa
"I'm a PHP developer" OK
'I\'m a PHP developer' OK
'I'm a PHP developer' NOT
Funkcije addslashes i stripslashes, htmlspecialchars ...
Ažuriranje i brisanje slogova iz tabela kroz teorijske i praktilne primere, rad sa poljima tipa datum i vreme i opisom rada svih funkcija za dobijanje informacija o tabelama u bp od mysql_list_fields do mysql_fetch_field. Opcije ENUM i gotova skripta za registraciju korisnika kroz detaljno objašnjenje rada iste. A već rekoh da i posle najmanje skripte do najveće uvek sledi opis koda, sa napomenom da dosta od ovog materijala imate u knjizi mysql za 24 sata u izdanju kombiba...
Poglavlje 14 XML...493-512
Ovo sam samo pretrčao, ali i ono što sam pročitao je neki mali uvod i objašnjenje xml...ništa posebno...
Poglavlje 15 Obrada elektronske pošte...515-553
Anatomija email poruke i primer u php za html-php formular online slanja iste...kao i skripta za email newsletter
Poglavlje 16 Generisanje grafike...555-591
Opsi dalekokruga PHP kroz direktnu povezanost grasgike sa podacima u bazama podataka i korišćenjem php grafičke biblioteke gd. Opis i razlike jpeg i png kompresora i pravljenja slika sa imagecreate, podešavanjem boja i korišćenjem koordinatnog sistema na slikama, tj. crtanje linja, krugova,, pravougaonika itd. Data je praktična aplikacija interaktivne mape.
Napredno manipulisanje grafikom...
Poglavlje 17 Elaborat - Program za upravljanje direktorijumom URL adresa...593-667
Praktično celo poglavlje je kako naslov kaže "mali elaborat" pravljenja direktorijuma tipa Yahoo. Znači celo poglavlje opisuje od početka do kraja postupak rada na istom i njegovim sistemom za upravljanje, tj. of interfejsa do baze.
Dodatak A: ODBC...669-680
Šta je ODBC i šta nije :-)... PHP i ODBC i primer
Dodatak B: PHP funkcije...683-743
Spisak svih PHP funkcija sa nazivom istem, njenim opisom i podacima koje vraća, tipa string, niz, ceo broj...
primer:msql_connect([hostname]) vraća ceo broj opis otvara vezu do daog msql servera i vraća link_id itd..
Indeks funkcija...745-752
Indeks...755-775
ZAKLJUČAK
Ovo je čini mi se treća i najdeblja :-) knjiga o PHP (na srpskom). Posle njenog čitanja čini mi se da je ovo ujedno i najbolja prevedena knjiga, kako za početnike tako i za "profesionalce", jer u istoj svako može da pronađe neki podatak i/ili informaciju koja će mu otkriti nešto novo ili razbiti neku od ...hmmm..."iluzija" koje je imao pri radu sa PHP-om. Pretpostavljam da ovo nije i najbolja knjiga o PHP, ali kako rekoh, po meni, za sada ona ipak drži prvo mesto na srpskom govornom području.
Knjigu je uzdao CET, a štampala "Svetlost" iz Čačka. Tokom čitanja knjige možete jednog trenutka pomisliti da je njen prevod nekonzistentan, ali meni se čini da to ipak nije slučaj. Prevod je (skoro u celini) radila (isključivo) jedna osoba i po ličnom mišljenju uradila vrlo "fin" posao. Ono što na prvi pogled deluje kao "čudan" prevod je u stvari broj autora kojih ima 5+2. Znači ukupno sedam autora su učestvovali u pisnaju ove knjige, što bez obzira na sav trud izdavača, u ovom slučaju čuvene kuće WROX, nije ostlo neprimećeno. Svaki od autora, poseduje sopstveni način izlaganja i predstavljanja znanja, tako da "ritam" knjige nije narušen od strane prevodioca, već je on takav-kakav je, s' obzirom na činjenicu da je toliki broj ljudi učestvovao u njenom pisanju/stvaranju.
Knjiga pokušava da dotakne sve strane PHP i njegovu upotrebnu vrednostpri dizajniranju web strana, tako da je knjiga više nego odličan uvod za početnike u svet ovog programskog jezika, kojeg je još 1994. godine osmislio Rasmus Ledorf.
Po meni bilo bi više nego dobrodošlo da CET izda i Profesionall PHP Programming (u bliskoj budućnosti), jer bi tada bile više nego zaokružene knjige o PHP na srpskom.
Knjiga je na ovogodišnjem sajmu knjiga u Beogradu mogla da se nabavi za 900 dinara, da bi danas sa popustom za članove CET-ovog kluba bila 1130 dinara, odnosno za sve ostale 1260 dinara.
Imajuću u vidu da će ovu knjigu uglavnom kupovati srednjoškolci i studenti, čini mi se da je cena malo previsoka, ali s' obzirom na broj strana i no što pruža to možda i nije baš tako viskoa cena koja se mora platiti.
Uglavnom, knjiga zaslužuje da je svaki PHP programer ima u svojoj kolekciji, što pre to bolje :-). Ali moram i dodati da mi je glavna yamerka ipak na primere koji su dati u knjizi, milsilm malo je verovatno da 'e početnik u PHP imati odmah posla sa dizajniranjem web portala ili da će da radi posao za banku ili...Uglavnom i pored nekih nedostataka, knjiga pruža više nego dovoljno za ulaz u svet PHP-a...
Ocena: 8.5/10
[ 01011011 @ 08.12.2002. 09:45 ] @
Knjiga je za mene razocaravajuca, otisao sam u Biblioteku i onako je prelistao, i nije mi se svidjela ali sam napravio kopiju pdf fajla pa isprintao da imam eto tako kao neki prirucnik, mada se meni vise svidja ADVANCED PHP4 od istih autora, i mislim da bi cak trebala da izadje jos jedna knjiga, koja ce biti jaca od advanced, koliok sam skontao, njihov chart...
A za one koji hoce da saznaju vise o samoj knjizi neka mi se ajve i poslacu im knjigu u PDF fajlu preko maila ili cu postaviti na neki server da moze da se pregleda za svakoga...
I jos me interesuje da neko ne zna gde mogu da nadjem
php4 advanced da downlodiram pdf fajl
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.