[ frenne @ 05.07.2001. 15:33 ] @
instalirao sam OSS za 2.2.16 kernel ... i imao sam problem sa pucketanjem zvuka(objasnjen je u mojoj poruci : KDE i ostali problemi)
Instalirao sam nakon toga XMMS .. i slucajno u preference sam primetio da mogu da biram izmedju 3 drajvera ( OSS driver,eSound output plugin,diskwriter plugin)
e sada kada ukljucim eSound output plugin zvuk postoje dobar(sustanje i pucketanje nestaje).

Za pocetak pitanje da li je eSound output plugin deo OSS-a? Ako jeste kako da stavim da mi default drajver bude eSound output plugin , a ne OSS driver?
[ Vojislav Milunovic @ 05.07.2001. 16:11 ] @
hmmm bas cudno,ja sam ranije na SuSE 2.2.10 kernelu imao AWE 64 i OSS i sve je radilo normalno kasnije sam nabavio SBLive 1024 i OSS i sve je radilo normalno,cak sta vise odlicno.

A ovo pucketanje zvuka me podseca na FreeBSD 4.1 pcm driver sto je u 4.2 ispravljeno ;o)
[ m r v a @ 05.07.2001. 17:00 ] @
he
izgleda ovde sve gluv i zbunjen
ovai,
ne razumem kako mislis da namestis da ti esd bude "default" u cemu ???

btw,
oce li neko da me prosvetli zasto kada ranujem xmms, igram kvejk kao root zvuk je ok,
a
pri startovanju xmms kao obican korisnik zvuk ne radi sve dok ne ranujem esd kao root ???!?
[ frenne @ 06.07.2001. 01:38 ] @
pa ne znam sta ti tu nije jasno ...
pogledao sam u xmms ... i pronasao 3 drajvera.
E sad, nisam siguran kako se stvorio eSound output driver.Ne znam da li je on proizvod instalacije OSS-a.
Posto eSound super radi , a OSS mi je default ... da li bi ja mogao da OSS izbrisem .. i da nekako postavim da mi se sav zvuk vrti preko eSound output plugin-a

znaci da li mogu da iskljucim OSS ... i da li je OSS u vezi sa eSound plugin outputom?
[ m r v a @ 06.07.2001. 02:34 ] @
??!??!
pa u xmms-u imas da biras
izmedju OSS i eSound-a ....
ja trece nemam, i ne razumem zasto bi brisao OSS, ako postoji mogucnost selekcije potrebnog ???
[ tOwk @ 08.07.2001. 23:20 ] @
Samo par napomena: OSS ne možeš ukloniti, pošto i sam eSound daemon radi preko njega. Prema tome, OSS su osnovni drajveri, a eSound nudi nešto veću apstrakciju i standardno se koristi u GNOME-u. Međutim, ukoliko želiš neke druge drajvere postoji ALSA (Advanced Linux Sound Architecture, url je nešto kao http://www.alsasound.org/ ili slično), koji su od samog početka i kompletno open-source (ne postoji komercijalna verzija).

Takođe, ukoliko koristiš KDE bolje je da koristiš aRts sound daemon, i skineš aRts output plug-in za XMMS.

Toliko.
[ tOwk @ 08.07.2001. 23:28 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
btw,
oce li neko da me prosvetli zasto kada ranujem xmms, igram kvejk kao root zvuk je ok,
a
pri startovanju xmms kao obican korisnik zvuk ne radi sve dok ne ranujem esd kao root ???!?


Što se ovoga tiče, probaj da podesiš dozvole za /dev/dsp i možda /dev/audio tako da mogu da pišu svi korisnici na njih, a možda je moguće i podesiti esd kao SUID root. Što se tiče dozvola, jedno "chmod o+rw /dev/dsp" bi trebalo da pomogne.

Toliko.