[ Yu Raider @ 31.01.2006. 21:29 ] @
U kakvom je stanju tzv. shareware trziste i da li se pomocu istog nesto moze zapravo zaraditi? Posto cinim 1-man-team o profesionalnim naslovima i ne razmisljam, ali svakako ne planiram da napravim sitnu igru tipa tetris. Zato pitam u sta spadaju te "srednje" igre. Dakle nije DX Ball a nije Quake 4...
[ Dark Icarus @ 03.02.2006. 14:31 ] @
Pa evo pošto ja pravim nešto što bi se moglo smatrati tom "srednjom" igrom možda bih mogao da podelim ono što sam do sada saznao. Prvo, shareware igre se prodaju, žive su i zdrave. Na indie sceni (ne znam koliko znaš ili ne znaš o dotičnoj sceni, indie= independant game developer) postoje vrlo uspešni timovi koji preko shareware-a plasiraju svoje igre. Po onome što si rekao recimo da hoćeš da izbaciš neku 2d igru složeniju od tetrisa, možda neki klon space invadersa, itd. Nije baš da postoji preterani bum 2D igara, ali takođe te neće niko gledati iskosa ako se pojaviš sa 2D igrom. Indie igre imaju cenovni domet od oko 10-20$. U stvari, tu imaš paradoks - SVE indie igre koje su otvorene za download uglavnom koštaju oko $20 bez obzira na kvalitet. Začudio bi se za šta će se sve ljudi drznuti da naplate $20, pošto AAA naslovi koštaju oko $50. Shareware distributeri rade "na procenat", tako da će ti zarada direktno zavisiti od broja downloada. Postoji nekoliko bitnih stvari koje možeš da uradiš da bi pospešio download bez obzira na kvalitet igre. Ljudi obično čuju za indie igru na nekom sajtu ili od prijatelja. Da bi odlučili da je kupe moraš da skrpiš neki publicitet - ili je daj na review nekom indie games sajtu, ili se prijavi na IGF (independend games festival) itd. Igra mora da privuče pažnju dovoljno dugo da ljudi skinu demo. Onda, ako je demo dobar (što je vrlo bitna stavka za shareware igre), onda će da kupe igru. Naravno, ne treba u potpunosti mešati "shareware" scenu i "indie" scenu, ali uglavnom se poklapaju i ako hoćeš da kreneš sam, indie scena su vrata na koja treba pokucati.

U suštini ne moraš da ispuniš neki preterani tehnički kvalitet da bi igra mogla da nadmaši "freeware" kategoriju. Samo je bitna ideja i jednostavnost. Najviše šanse u početku imaš sa puzzlama. Svako ko ume da radi sa sprajtovima i zvukom može sam da napravi novi Bejeweled za 2-3 meseca, Bejeweled se jedno vreme prodavao za $20 kao lud (PopCap ti je dobar primer uspešnog developera puzzle igara). Ako hoćeš da stekneš neku ideju kako treba da izgledaju indie igre koj se nadaju da uspeju na shareware tržištu, poseti sledeće adrese, pročitaj review-e nekih igara i pogledaj koliko koštaju: www.indiegamer.com ; www.gametunnel.com ; www.diygames.com ; itd. Takođe ti preporučujem da se raspitaš o IGF-u, to bi mogao da ti bude neki srednjeročni cilj.
[ bkaradzic @ 03.02.2006. 18:07 ] @
Evo primer prodaje jedne shareware igre:
http://www.elitesecurity.org/poruka/1035451
[ Kill me @ 04.02.2006. 09:56 ] @
Veoma zanimljiva tema. Posto ja jos nisam punoljetan kako bih ja mogao nesto prodati?
I kako jos tek ucim programirati, usput se bavim ovim makerima (Game maker, FPS Creator...), i da li mogu prodati koju igru napravljenu njima?
[ bkaradzic @ 05.02.2006. 06:05 ] @
Ne znam ništa u vezi Game Maker-a ili FPS Creator-a. Ali uglavnom uz svaki softverski proizvod dobijaš readme.txt ili licence.txt fajl. Tamo možeš pročitati detaljnije o tome da li možeš da prodaješ proizvod napravljen tim softverom i pod kojim uslovima.

Što se tiče prodaje pogledaj ovaj forum, ima više informacija u vezi poslovanja preko Interneta:
http://www.elitesecurity.org/forum/60


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 05.02.2006. u 07:05 GMT+1]
[ bkaradzic @ 05.02.2006. 07:10 ] @
Evo još jedan primer indie igre:
http://www.elitesecurity.org/poruka/1037855
[ Dark Icarus @ 07.02.2006. 10:19 ] @
@Kill Me
Maloletan ili ne, intelektualna svojina je intelektualna svojina - ti možeš da praviš igre - ali biće ti problem da otvoriš devizni račun, da otvoriš svoju firmu, itd. tako da bi verovatno morao da uključiš roditelje ili neko drugo punoletno lice. Što se tiče raznih makera... ne znam da postoji i jedna jedina komercijalna igra rađena u Game Makeru (da li zbog licence ili nečeg drugog, ne znam).

@bkaradzic
Hvala na linkovima! I smem li samo da kažem... HOLY CRAP! Da sam ranije znao da pravljenje igara može da bude toliko profitabilno...

Za Democracy pominju neke advertisement costs, expenses... da li taj reklamni tretman i ostala logistika mora "ručno" da se radi ili postoji neki paket u ugovoru (sa web hostom/distributerom/whatever)?
[ Kill me @ 09.02.2006. 19:53 ] @
Ovdje su sve informacije oko prodaje igra napravljenih u Game Makeru.

http://forums.gamemaker.nl/ind...28c35f6469b33&showforum=13