[ ® marsal ® @ 01.02.2006. 18:54 ] @
Imam jedno pitanje za sve poznavaoce elektronike.....Za koji dan imam ispit iz Elektronike pa sam naleteo na jedno pitanje za koje ja inace znam odgovor ali on ne zadovoljava profesora......
Pitanje glasi...

-Na kom PN spoju NPN tranzistora nastaje Zenerov a na kom lavinski proboj i ZASTO.......i nacrtati karakteristike ovih proboja ( u sprezi sa zajednickom bazom )...Za ovaj drugi deo pitanja ako ko ima neki link gde bih mogao pogledati sliku..bio bih mu zahvalan....

Thanks...marshall
[ vladd @ 02.02.2006. 01:19 ] @
To bre niko pouzdano ne zna. Prckali su nesto sa PN spojevima, praveci tranzistor, i onda je Zener prvi otkrio da dolazi do proboja, repetitivnog na odredjenom naponu. Posle je Avalanche slican efekat konstatovao...
Zabrljali sa tehnologijom, a posle uspeli da "kontrolisu" pojave.
[ rsinisa @ 02.02.2006. 19:56 ] @
Izvini, jesi li siguran da je postojao taj Avalanche? Jer, koliko je meni poznato, ta rec znaci lavina, a i taj se efekat u udzbenicima naziva lavinski efekat.

Pozdrav.
Sinisha
[ vladd @ 02.02.2006. 23:05 ] @
U svakoj sali ima malo sale. Zamisli da se "covek" prezivao Guzina, kakav bi to efekat bio!!!
Elem, kolik ja znam, "covek" avalanche nije postojao, da bi bio povezan sa "efektom". Ne iskljucujem mogucnost postojanja prezimena.

Malo me "iznervirao" doticni nastavnik, koji trazi nesto sto sigurno ni njemu nije najjasnije, ali kako zaleciti licne probleme. Knjiske definicije, na nivou srednje skole, ne dozvoljavaju "povezivanje" sa zdravom pameti, ili diskusijom ili pravim objasnjenjem pojave, koje nisu ni za taj uzrast, niti ostalo "gradivo", matematike ili fizike, ne pokrivaju tematiku objasnjenja pojave.
Pa sta covek hoce, u stvari. Da se potegnu metastabilni neutrali, ili energetski nivoi otvaranja "tunela", ili fizika cvrstog stanja i P-N spoju. Pa jel' to u nekom programu, ili sta? A to bi bio pravi put za objasnjenje pojave, a ne neke srocene definicije, "osakacene" za odredjeni uzrast, koje tako "osakacene" i uproscene u stvari nicemu i ne sluze.
Cisto zbog "nastavnika" sam odlutao u salu.
[ pantmil @ 03.02.2006. 09:22 ] @
Evo ti samo dve stranice iz fakultetskog uđbenika za elektroniku
o ovoj temi. Morao bi pročitati bar pola knige da bi ti bilo jasnije.
I sva objašnjenja obiluju "nerazumljivim" matematičkim formulama.

P.S.
Kad pogledamo današnje knjige i uđbenike o asinhronim motorima
ni Nikola Tesla to nebi razumeo i ako je izumitelj tih mašina.




[Ovu poruku je menjao pantmil dana 03.02.2006. u 17:01 GMT+1]
[ bogos_z @ 03.02.2006. 09:48 ] @
Cenerov nastaje kod inverzno polarisanih PN spojeva sa vecom koncentracijom primesa (vrednosti probojnih napona su tada manje, brzina kretanja istrgnutih elektrona i supljina je mala). Lavinski nastaje kod PN spojeva sa malom koncentracijom primesa, napon proboja je veci, elektroni se jako ubrzavaju i imaju dovoljno kineticke energije da u sudarima izbijaju nove elektrone (dolazi do udvostrucavanja broja slobodnih nosilaca pri svakom sudaru).

Znaci B-E Cenerov, B-C lavinski.
[ ~stojko~ @ 03.02.2006. 13:07 ] @
Evo jedno moje razmisljanje (znaci ne tvrdim sa sigurnoscu) vezano uz neka prakticna znanja i (pre)malo mozganja.
Pretpostavljam da je bogos ispricao istinu i govorim za spoj ZE, mada mislim da je svejedno.
"Zna" se da kad se tranzistoru zamijene C i E moze doci do rikavanja tranzistora. Ako je C tamo gdje treba biti tada on bez problema (tocnije spoj CB) podnosi inverzni napon od 10 V. Kod zamjene ce taj napon biti na spoju EB koji "poznato je" ima puno manji probojni napon (zvoni mi "tipicnih" 6 V u usima).
Taj spoj BE ima Zenerov proboj, dok CB ima lavinski. Kod CB nije moguc Zenerov, jer ... tu sad ide neka prica s energetskim dijagramima spoja CB a vezana uz koncentraciju primjesa. Mogao bih je ispricati, ali ionako ne kuzim ju predobro pa ne znam cemu :/ ...
Kad u tablicama se navodi UCEmaks tad je on vezan uz probojni napon spoja CB (pretpostavljaaam!!! - to nas nisu ucili na fakultetu - pretpostavljam, jer ni sami to ne znaju-ili ne znaju da je vazno-svejedno).
Jos cu iznijeti svoju tezu zasto je lavinski cesci kod manjih koncentracija primjesa.
Sto je manja koncentracija primjesa to je barijera sira. Kad elektron prelazi preko barijere njega elektricno polje ubrzava.
Sto je barijera duza, to ce ga polje stici vise ubrzati, a on ce na svom putu pogoditi vise atoma i izbiti vise drugih elektrona.

I kod vecih koncentracija mogao bi se desiti lavinski proboj, ali pri vecem naponu nego Zenerov. Stoga se Zenerov proboj desi prije ...
[ ® marsal ® @ 03.02.2006. 14:12 ] @
Hvala svima na odgovorima....posebno @~stojko~ ..
..Dalje...
[ vladd @ 04.02.2006. 19:44 ] @
Lavinski efekat kod manjeg broja "primesa" (o njima posebna diskusija) nastaje zbog veceg uticaja polja, izazivanje vece brzine kojecega (i elektrona i jona i neutrala-"primesa") i u medjudejstvu dolazi do pojave jako velikog broja cestica sa energetskim nabojem, koje se sudaraju prenose energiju i umnozavaju se velikom progresijom.
Zenerov "proboj" treba vise vezati za uticaj energetskog nivoa polja na veci broj cestica, gde na odredjenom potencijalu (kod tranzistora je oko 7,5V) dolazi do nagomilavanja primesa vece energije (izazvanih poljem a ne "sudarima") i "toka" struje