[ hulja @ 02.02.2006. 09:35 ] @
od kada su se pojavili modeli sa intel procovima dosta sajtova su na tu temu napisali neko poredjenje. vecina se zaustavila na copy paste operacijama drugih sajtova tako da testovi lice kao jaje jajetu. danas sam vrlo iznendjen najdetaljnijim testom koji poredi i arhitekture i real life situacije.evo putanje http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2685&p=1 jedan detalj testa mi je bio vrlo interesantan iako sedim na g4 ibook-u i prenecu ga jer ga smatram vrlo bitnim za sve mac usere"
"For the majority of performance tests that I conducted on the iMacs, leaving the G5 set to Automatic actually gave me performance within about 3% of the system's performance if I set the energy saver setting to Highest. However, there were some benchmarks where the iMac incorrectly would not increase CPU frequency in order to accommodate a very high demand task. The best example that I could find was my Quicktime Pro 7 H.264 encoding test (the same test that I actually use in Windows for my CPU reviews). With the G5 running in Automatic mode, the test took over 25 minutes to complete, compared to 9.8 minutes for the Core Duo. Setting the processor performance to Highest, the G5's time dropped down to a more respectable 12.3 minutes, a reduction of more than 50%! The goal of the Automatic processor performance setting should be to crank up CPU frequency when it's needed, and scale it back when it's not. The results that I saw in my Quicktime test show that it fails at that goal in a major way, which isn't acceptable. There were a few other isolated cases where the same was true, forcing me to leave the iMac G5 in its Highest performance state for all of my performance tests. "
sta je poenta.vrlo je moguce da update-om sistema se ovakve stvare promene i da os x stvarno u nekom trenutku ne podigne cpu perfomanse. ovo je meni pogotovu interesatno jer vecinu vremena provedem na ibook prikopcan na strujnu mrezu a setovanje je na automatic. ucinilo mi se u skorije vreme da za iste procedure mu treba daleko duze vreme. ja sam sada prebacio na hightest kada sam na struji a automatic kada sam na baterije. vrlo je moguce da ovo sto je zakljucio vazi i za g4 samo sto naravno takvo poredjenje nije bilo u clanku. zasto rizikovati daleko manje perfomanse zbog glich-a u detekciji zahteva?
[ Darko Selakovic @ 02.02.2006. 14:08 ] @
Zanimljivo,
recimo, ako na pr. koristite GarageBand i pustite baš više audio track-ova on će vas upozoriti da je procesor setovan na Automatic i da treba staviti na Highest (mada je u tom momentu ako su u pitanju .
Pretpostavljamo da procesor kad je na Automatic nikada ne radi maximalnom brzinom, a kad ništa ili malo radi smanjuje takt procesora, na radu na baterije ovo dosta znači jer je procesor pored TFT monitora jedan od najvećih potrošača energije pa direktno utiče na vreme rada na baterije.
Međutim uvođenje Automatic režima kod rada na punjaču znači zbog samog grejanja procesora jer će se ventilatori mnogo ređe paliti, najbolji primer je iMac G5 pa ako legnete da spavate u sobi a pored vas je iMac G5 a pustili ste da nešto kompresuje (100% zauzeće procesora) u režimu Highest već pri otvaranju prozora export u Quick Time-u ventilatori na procesoru se ubrzavaju i sa time podižu buku, a pri kompresiji ako procesor setujete na Automatic, brzina procesora se smanjuje i ventilatori odmah usporavaju.

Razlika u kompresiji je zbog H.264 kodeka koji kodiranje video fajla radi u dva prolaza, prvi prolaz je samo praćenje frejmova, tj. razlika u odnosu na predhodni frejm... i sama operacija je manje zahtevna nego drugi prolaz kada se kodira po šemi iz prvog prolaza. Quick Time pamti prvu operaciju tako da ako niste zatvorili taj ponovno uključenje Export komande NE zahteva prvi prolaz jer već ima rengensku sliku video fajla i odmah kreće u drugi prolaz... otud razlike.... al to je za temu "baljezganje stručnjaka".