[ Dalibor81 @ 04.02.2006. 09:36 ] @
Da li je izvodljivo da se putem elektronike makar malo ublazi mikrofonija kod losijih mikrofona, cim se mic. postavi u neki odredjen polozaj u odnosu na zvucnike, pocinje da pisti. Ima li tome resenja?
Pozdrav
[ Blejd @ 04.02.2006. 10:52 ] @
Pre par godina sam dobio neispravan profi dinamicki mikrofon, toliko star da su se izbrisale sve oznake na njemu (i danas jedan takav koriste reporteri RTS na terenu).
Prepoznao sam ga po paralelnim prorezima koje ima na telu (drsci) a i po specificnom izgledu.
Uzeo sam ga da bi u njega ugradio drugu kapsulu.
Videlo se je da ga je neko pokusavao popraviti pa je spalio izvode sa spuli i nije mu vise bilo pomoci. Ali ono sto me je iznenadilo je bio jos jedan kalem od vrlo tanke zice namotan oko metalnog tela u kojm je u kruznom utoru bila smestena spula sa membranom. Posto je sve bilo "raskupusano" nije se moglo videti da li je i gde taj kalem bio spojen.
Po mom misljenju on je trebao da "pokupi" razne smetnje koje bi se mogle indukovati u namotajima same mik. kapsule.
Ako neko zna pravi odgovor bio bih vrlo zahvalan.
pozdrav,
blejd
[ buljko @ 04.02.2006. 11:45 ] @
Na nekim mikrofonima mozete sresti drugi namotaj koji ima bas tu namenu tj,
protivfazno ponistavanje istog zakasnelog signala i sprecavanje mikrofonije.
Mislim da je i Senhaiser MD427, ako se ne varam, imao isti princip suspenzije
mikrofonije
[ Proko @ 04.02.2006. 14:24 ] @
Uzmeš dva mikrofona, postaviš ih na razdaljini oko 15cm, jednome obrneš fazu, i to sabereš. Može preko operacionih pojačavača, a može i sa CD4069. Takav "mikrofon" potiskuje zvuk sa strane, zato što dolazi u istoj fazi, dok sa prednje (i zadnje strane) radi normalno. Možeš staviti i "reflektor" u vidu tanjira, i dobiješ špijunski mikrofon, koji prima zvuk samo iz jednog pravca.
[ dzigibau @ 07.02.2006. 11:45 ] @
Bez velike filozofije, kupis kvalitetan mikrofon, ukljucis na dobro ozvucenje i nemas problema. Ako ti je mikrofon ispadao koji put (normalna pojava), proveri da li se kapisla izvukla iz lezista. Postoje sklopovi za suzbijanje mikrofonije, ali bolje je novac uloziti u bolji mikrofon.
[ Proko @ 07.02.2006. 13:14 ] @
Postoje integralna kola za tu namenu, koja spuštaju (ili podižu) frekvenciju za desetak herca, što se ne da primetiti, ali izlazni signal više nije taj, i nema mikrofonije. Prilično komplikovana procedura.
[ dzigibau @ 06.03.2006. 23:31 ] @
Evo sam kupio mic. SHURE BETA 58. Koristim ga na zivim nastupima i mikrofonije nigde nema, za razliku od modela sa kojim sam ranije radio ( SHURE SM58) koji je do duse i bio malo mator, tako da samo potkrepljujem svoju predjasnju tvrdnju.... Kupis dobar mikrofon i nemas frke.

To je to.