[ bancika @ 04.02.2006. 22:49 ] @
Pozdrav,
koja zvucna bi mi minimalno trebala za kucno snimanje elektricne gitare. Islo bi gitara->pojacalo->line out->cab simulator->PC.
Tnx!
[ ton_majstor @ 08.02.2006. 12:51 ] @
Minimalno ti treba dobar DI box da "ubodeš" gitaru u PC i barem neki SB Live tj. Audigy, tj. X-Fi...
[ jablan @ 08.02.2006. 12:52 ] @
Ja sam bô gitaru direktno u mic in od SB Live i radilo je prilično pristojno (kad se isključi monitor - zbog lošeg šildovanja gitare).
[ player148 @ 13.02.2006. 05:45 ] @
Pozdrav svima,
samo jedno kratko pitanje u vezi sa ovim.Da li kvalitet zvucne kartice(konvertora) utice na kvalitet midija(vst instrumenata), prilikom exporta u mixdown ili se njen kvalitet ogleda samo prilikom snimanja spoljnog audio signala.Trenutno imam M audio 1010LT ,koliko bi se popravio sound ako bih kupio bolju karticu(U pitanju su uglavnom VST).Hvala!

[Ovu poruku je menjao player148 dana 13.02.2006. u 06:48 GMT+1]
[ jelena.o @ 13.02.2006. 19:41 ] @
Karta sa perfomansama 24/96! Odnosno da je 24-bitna i da joj je frekvencijski raspon do 96 hiljada Hz. Sve ispod toga ne dolazi u obzir. I jos nesto... Snimaj bez gitarskog pojacala posto sigurno nemas mikrofon od 1000 eura i dobru mixetu. Osim toga za takva snimanja se koristi vise mikrofona... A i da imas sve to ne znas standarde podesavanja razmaka mikrofona od pojacala,te podesavanja mixete...
Da skratim snimaj bez pojacala ali sa dobrim gitarskim procesorom.... Ponajbolje sa procesorom koji koristi semplovane boje... To je skupa ali prava stvar za tako nesto...
[ Ni ten ichi ryu @ 13.02.2006. 20:55 ] @
jelena.o/Bojane, dobrodosla/dobrodosao na forum.. sta ce mu 96k? S obzirom da se covek zanima za najminimalniju kucnu varijantu, samo bi nepotrebno opteretio masinu. Ne postoje "standardna podesavanja", sve je relativno.

player148, mixdown zavisi od softvera i uopste ne dotice hardver.

[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 13.02.2006. u 22:28 GMT+1]
[ player148 @ 13.02.2006. 21:23 ] @
HVALA! Da li to vazi i kad taj midi(vst) ide preko izlaza kartice u neki spoljni rekorder

[Ovu poruku je menjao player148 dana 13.02.2006. u 22:25 GMT+1]
[ Ni ten ichi ryu @ 13.02.2006. 21:31 ] @
ne vazi. Odnosno zavisi. Ako ide kroz analogni izlaz, prolazi kroz barem jedan set konvertera (plus verovatno jos jedan A/D na snimacu). Ako ide kroz digitalni izlaz -- teoretski ne bi trebalo, ali verovatno bi bilo neke razlike (cekam nekog od digitalnih magova da me ispravi).
[ player148 @ 13.02.2006. 21:50 ] @
Hvala Dragane...to znaci da sound u samom komp. ne bih poboljsao kupovinom bolje kartice ili....
[ Ni ten ichi ryu @ 13.02.2006. 22:18 ] @
u samom kompu ne.. mogao bi mozda da smanjis latency, ali kvalitet zvuka i miksa bi ostao identican.
[ player148 @ 13.02.2006. 22:45 ] @
OK.HVALA!.....znaci ustedecu ....$$$$$$$$
[ ton_majstor @ 14.02.2006. 13:02 ] @
Citat:
Ako ide kroz digitalni izlaz -- teoretski ne bi trebalo, ali verovatno bi bilo neke razlike (cekam nekog od digitalnih magova da me ispravi).


ISTO! Ako imam "plain" ploču koja ima SP-DIF izlaz, wtf!!!! Krknem je u nešto sa KVALITETNIM DA konverterima i vozi Miško!!! Recimo neki kućni AV receiver ili slično...
To je varijanta koji bih voleo da čujem! Pa da se raspravljamo.

Opet, čekamo nekoga digitalnih magova da NAS ispravi!
[ player148 @ 14.02.2006. 13:27 ] @
A sta je sa monitorima koji idu u izlaz kartice.Zvuk ce biti isti bez obzira kakva je ona?
[ Ni ten ichi ryu @ 15.02.2006. 03:58 ] @
ne, naravno ne. Zvuk u tom slucaju mora da prodje kroz D/A konvertere na kartici - e tu je razlika (hteo sam ovo da ti kazem i ranije, ali nisam mogao da nadjem prave reci).

osim ako koristis zvucnike sa digitalnim ulazom, u kom slucaju promena kartice nece imati efekta na monitoring.
[ player148 @ 15.02.2006. 13:39 ] @
Uh,vec postajem sam sebi dosadan sa pitanjima....pretpostavljam da nema uticaja ni na cd....mislim ako uradimo projekt u nuendu.... i to"bacimo" na cd ,zvucna nema nista sa tim?
[ kompozitor @ 15.02.2006. 13:45 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: ne, naravno ne. Zvuk u tom slucaju mora da prodje kroz D/A konvertere na kartici - e tu je razlika (hteo sam ovo da ti kazem i ranije, ali nisam mogao da nadjem prave reci).

osim ako koristis zvucnike sa digitalnim ulazom, u kom slucaju promena kartice nece imati efekta na monitoring.


Mozda sam pogresno zakljucio , uzmem A/D kovertore i ne treba mi kartica ? Cemu onda ona sluzi ?

Pozdrav ...
[ Ni ten ichi ryu @ 15.02.2006. 17:04 ] @
kompozitor, pogresno si zakljucio... zvucna karta u najmanju ruku 'prica' sa kompjuterom i sluzi kao gateway izmedju digitalnog i analognog sveta.. Ne verujem da je moguce raditi samo sa D/A konvertorom, ali ustvari kad bolje pomislim, nista me ne bi cudilo. (sacekajmo dakle nekog digi-mag-a da pojasni).

player148, nisi dosadan. Nema uticaja na CD.
[ kompozitor @ 15.02.2006. 17:11 ] @
Ovo me buni : imam ceo projekat sa Vst instrumentima . To je dakle sve digitalno ( bar bi trebalo biti ) .
Kad hocu da eksportujem fajl odredim izlaz . Na izlazu ( koji biram ) pise Audigy 24/96 .
Logicno mi je da ima export ima neke veze sa karticom jer odredjujem na izlazu drajver od te kartice .

Pozdrav ...
[ Ni ten ichi ryu @ 15.02.2006. 17:18 ] @
razumem sta mislis, i u pravu si, ali ne znam sta da ti kazem.. Mozda sam totalno u krivu.
[ jelena.o @ 15.02.2006. 18:18 ] @
Pozdrav svima! Nema tu puno mozganja... Postoje neki standardi i njih se treba pridrzavati...
Ranije frekvencijski raspon je bio do 22050 Hz...To je bilo proje 30 godina... Pa onda do 44100 Hz pa onda sledi digitalizacija 48000 Hz pa sad 96000Hz... Standardi se pomijeraju pa je to sad preslo 100000 Hz... Naravno to vazi samo za snimanje!!!!!!!! Isto tako izlaz takvih muzicki karti je perfektan jer i izlaz podrzava 96000 Hz... Naravno tu su vazni i biti pa ulogu ima i sto vise bita... U ovom slucaju to su 24-bitne kartice... No morate imati i kvalitetne zvucnike jer se takav izlaz i razlika u kvaliteti najbolje osijeti na dobrim zvucnicima... No tema diskusije je snimanje,a da bi snimak bio dobar i muzicka karta mora biti dobra... Drugacije ne moze... Sto se tice VST-a,zvukovi su vec unijeti i tu karta nema utijecaja no dobar izlaz na karti ce pomoci u produkciji odnosno u nivelaciji i odnosima traka odnosno kad budete umiksavali bubanj,bas,gitaru,vokal itd...
Ali i ako snimate gitaru i ako imate dobru muzicku kartu nemojte koristiti pojacalo i mikrofon jer za te stvari mikrofon bi kostao vise nego vas racunar... A treba vise takvih mikrofona da bi se ozvucilo pojacalo... Osim toga tu je i problem miksete gdje se bodu mikrofoni....Znaci gitara,dobar procesor(stvarno dobar) i direktno u kartu...
TO JE TO I NE MOZE DRUGACIJE!!!(moze ali da je para) P.S.Pitanje za ostale:Da li se u ovakvoj situaciji isplati biti muzicar(muzicar je onaj koji stvarno svira a ne koristi racunar) jer tu se pojave raznorazni DJ-jevi koji malo klikcu po misu i naprave pijesmu i onda kontaju da nesto znaju! E to moze i moja baba... Bez uvrede...
[ Ni ten ichi ryu @ 15.02.2006. 19:14 ] @
Bicu kratak. Pocecu od tvoje definicije muzicara - ne budi smesan. David Byrne "klikce po misu" i napravi pesmu - i da, on je muzicar. Muzicar je osoba koja "pravi" muziku.

Preskupi mikrofoni? Ne znam koliko si gitara snimao, ali meni relativno jeftin Shure sm57 daje neverovatne rezultate. Vise mikrofona? Stvar eksperimentisanja, ali u trenutnom moru jako mocnih sekvencera mogucnosti za stacking i nasnimavanje dodatnih gitara su prakticno neogranicene.

Ponovicu, govorimo o kucnoj produkciji. Zabadanje zive gitare u jeftinu zvucnu kartu je bez veze. Oseca se bez veze. Zvuci bez veze. sm57 kroz najjeftiniji behringer ce zvucati bolje. Sto nas dovodi do A/D konverzije...

96k? cemu? Totalno nepotrebno bacanje resursa... HDD ce da se buni jer se odjednom od njega zahteva vishe nego obicno. CPU ce da se buni jer ce odjednom biti napadnut hrpom nepotrebnog procesinga. Tvoje usi ce se buniti jer razlika u kvalitetu zvuka, reprodukovana kroz istu jeftinu karticu, prakticno nece postojati. Koga zabole uvo za standarde? Ponovo: kucna produkcija. Sto se tice dobrog izlaza na karti, tek treba da naidjem na osobu koja u kucnoj produkciji (ili recimo osoba koja se zanima za najjeftinije moguce resenje snimanja gitare) salje svoj snimak na izlaze i eksterno ga miksa.

I DA! U ovakvoj situaciji se isplati biti muzicar. Softverska resenja su sve vise i vise dostupna, prosumer karte su sve jeftinije i jeftinije - NIKADA nije postojalo bolje vreme za bilo koga da bilo kako ispolji svoju kreativnost. A to da li ce se nazivati muzicarima ili ne uopste nije vazno.
[ player148 @ 15.02.2006. 20:12 ] @
....odosmo malo sa teme ali.....
slazem se sa izrazom "osoba koja pravi muziku".Ima gorih stvari od kliktanja misa( ako se to vec nekom ne svidja)...
Pre par dana tip me pozove u svoj "studio" da mu odsviram nesto na jednoj pesmi. Ima gomilu( dobrih )klavijatura i rolandov rekorder....elem tip pustio ritam sa aranzera nasnimio na to glas,violine....i tako sve pesme.....i gotov album!!! I cak iskoristio "intro" sa klavijature(sa komentarom-"al sam napravio ovaj uvod").A NEMA NI MISA! ...ima i takvih stvari.....
Ponovo se izvinjavam za ovo skretanje sa teme.

[Ovu poruku je menjao player148 dana 15.02.2006. u 21:13 GMT+1]
[ peejunk @ 16.02.2006. 01:05 ] @
Vezano za digitalne veze kao S/PDIF, TOSLink, ADAT itd:

Teoretski, a i u praksi najčešće ne postoje nikakva izobličenja audia prilikom prenosa digitalnog audia. Takođe (ovdje ljudi često brkaju) jitter se iz izvornog sistema ne prenosi u destinacijski jer se radi bufferovanje podataka gotovo na svakom koraku tako da je jitter UVIJEK lokalizovan problem izlaznog stupnja D/A konvertera.

Ipak, radi postizanja što minimalnije latencije ove digitalne audio veze imaju male buffere, jednostavnu korekciju greške (ili nikakvu) i nemaju povratne informacije. Zbog toga mogu nastati neki ispadi kad neki od semplova jednostavno ne stignu ispravni na drugu stranu veze zbog greške u bitstreamu. Neki sistemi zadrže vrijednost prethodnog sempla, drugi opet interpoliraju između prethodnog i narednog. Kada bi se ove pojave dešavale jako često (ali u praksi je to jedan od par stotina hiljada semplova ili rijeđe) tada bi se moglo pričati o degradaciji zvuka.

To su jedini slučajevi digitalne razmjene gdje može doći do ispada, podatkovni linkovi poput Firewire već nude potvrdu i više slojeva korekcije greške pa se ispadi ne mogu desiti ali se mogu u ekstremnim slučajevima desiti pucketanja pri monitoringu (ali recimo, kod snimanja taj "gap" se ne bi pojavio u snimci)..

Drugi problem koji nastaje pri digitalnom prenosu je da se može desiti, naročito na consumer opremi (npr AV receiver i sl.) je da uređaj interno radi promjenu sampleratea na onu na kojoj radi interni D/A. Ovo se radi realtime, i ne baš na najsretniji način kod većine uređaja.

I jedni i drugi slučajevi su ekstremno rijetki i većina digitalnih veza zapravo garantira potpuno očuvanje ulaznog signala.
[ peejunk @ 16.02.2006. 01:08 ] @
Btw softver eksportuje audio apsolutno neovisno o zvučnoj karti. Jedino što nekad na nekim hostovima (npr. FL Studio) ne možeš eksportovati osim u rezoluciji drivera. Kad u Cubaseu radiš audio mixdown lijepo te pita rezoluciju i ime fajla i zvučna s tim nema veze.

I btw2 96/24 samo po sebi ne garantuje nikakvu kvalitetu. Audigy na 96/24 je sigurno lošiji od npr. RME na 48/24. Zapravo Audigy je loš primjer jer uzorkuje na 48 (loše) i onda interpolira na 96 (još lošije) pa je svakako loš. Ali recimo da sam uzeo Terratec X-Fire. Bit je da neki konverteri imaju loše word clockove tako da imaju jako malo koristi od visokih rezolucija jer na njima imaju (srazmjerno) ogroman jitter.

Istina je da bi se takva snimka, nakon filtriranja i resamplinga usrednjila pa bi ti artefakti vjerovatno bili potisnuti. Tako da i onaj ko snima na 192&96 ima rezona jednostavno downsamplati snimku (negdje gdje se to radi kako treba, npr. Audition) na 48 i raditi tu. Trošak diska je samo privremen a kvaliteta novodobijene snimke bi u pojasu do 24kHz bila vjerovatno i bolja (jer bi filteri potisnuli jitter, alias i dobar dio šuma pošto kod modernih noise-shaping Delta Sigma konvertera najviše šuma ima tamo gore gdje ga ne čujemo).

U stvarnom svijetu, naravno, ovo nema puno veze jer su razlike minimalne i jedva čujne.
[ Ni ten ichi ryu @ 16.02.2006. 01:47 ] @
hvala peejunk, znao sam da ces se javiti.
[ ton_majstor @ 16.02.2006. 19:56 ] @
Pidžank... hvala.

Hoćemo li da izvlačimo zaključke u vezi sa ovim?
[ kompozitor @ 16.02.2006. 21:47 ] @
Citat:
peejunk: Zapravo Audigy je loš primjer jer uzorkuje na 48 (loše) i onda interpolira na 96 (još lošije) pa je svakako loš.

Ovo vazi samo kod snimanja ?
Citat:
peejunk: downsamplati snimku (negdje gdje se to radi kako treba, npr. Audition)

Da li si probao novi Audition 2 ? Koliko je poboljsan u odnosu na proslu verziju ?
Da li si uporedjivao kako konvertuje sample rate stara i nova verzija ?

Koje je najbitnije poboljsanje ?
Citat:
peejunk: Vezano za digitalne veze kao S/PDIF, TOSLink, ADAT

Mozes li da ukratko objasnis sta cemu sluzi , ne snalazim se sa pojmovima .

Pozdrav ...
[ peejunk @ 17.02.2006. 09:44 ] @
Citat:
ton_majstor: Pidžank... hvala.

Hoćemo li da izvlačimo zaključke u vezi sa ovim?


Nemam pojma sta moglo biti zaključak :)

Ja lično bježim od tih veza, in the box je zakon, nema ispade :) U narednih par godina će FW i Ethernet (UTP i optički) vjerovatno zamijeniti sve druge audio veze jer ono, pusti ljude kojima su digitalne veze posao da razviju fizicki sloj veze, a ti se pobrini za ostalo, kako već rade Yamaha/Steinberg i Mackie.

Citat:
kompozitor:Ovo vazi samo kod snimanja ?


Nazalost, za Creative kartice (ne i E-MU) ovo važi stalno. Jedini način da dobiješ direktnu rezoluciju sa i na konvertera je da imaš kX drivere i koristiš 48kHz. Tad i zvuče najbolje.
[ kompozitor @ 17.02.2006. 10:49 ] @
Citat:
peejunk: Nazalost, za Creative kartice (ne i E-MU) ovo važi stalno.

Verujem ti da si u pravu , ali ne razumem . Ako eksport ne zavisi od kartice , onda ne zavisi ni od Audigy ( koji je najbolja najgora kartica ) , ili gresim ?

Mislio sam uzeti polovnu Emu 1212m . Cini mi se da je najbolji izbor za najmanje para .
Sta mislis/te o toj kartici ?

Cemu uopste sluzi muzicka kartica , da li je A/D konverzija jedino sto radi ? Ako jeste da li se moze zameniti sa A/D kovertorom ? Znaci , jednog dana uzeti dobar konvertor i miran si ceo zivot .

Pozdrav ...
[ peejunk @ 17.02.2006. 11:27 ] @
Citat:
kompozitor: Verujem ti da si u pravu , ali ne razumem . Ako eksport ne zavisi od kartice , onda ne zavisi ni od Audigy ( koji je najbolja najgora kartica ) , ili gresim ?


Pa i ne zavisi, naravno. Ali preslusavanje (monitoring) zavisi.

Citat:
kompozitor:Mislio sam uzeti polovnu Emu 1212m . Cini mi se da je najbolji izbor za najmanje para .
Sta mislis/te o toj kartici ?


Dobre kartice, odlicne za te novce, ali nazalost neki ljudi imaju uzasnih problema sa driverima. Jednostavno nekad nece da rade s nekim hardverom. Zasad sam skontao da su im slaba tacka VIA cipseti za AMD i Intelovi cipseti za Pentium.

Citat:
kompozitor:Cemu uopste sluzi muzicka kartica , da li je A/D konverzija jedino sto radi ? Ako jeste da li se moze zameniti sa A/D kovertorom ? Znaci , jednog dana uzeti dobar konvertor i miran si ceo zivot


A/D i D/A konverzija, i komunikacija sa racunarom. Ovo drugo A/D konverteri (linijski) ne rade, nazalost :), ali kao sto je Ton-Majstor rekao, mozes svoju jeftinu karticu (npr. Audigy) povezati S/PDIF vezom sa konverterom. S tim da bih ja i tad radio u 48k i koristio kX-e.. just in case.

Naravno, neke kartice (kao pomenuta E-Mu, ili Audigy) imaju na sebi DSP koji mozes uposliti da radi procesiranje. To i nije tako zahvalno ipak, native pluginovi danas zvuce bolje od vecine toga, sem PONEKIH PoCo i UAD pluginova.
[ kompozitor @ 17.02.2006. 12:19 ] @
Citat:
peejunk: A/D i D/A konverzija, i komunikacija sa racunarom. Ovo drugo A/D konverteri (linijski) ne rade, nazalost :)

Koliko je ta komunikacija bitna za kvalitet eksportovanog miksa , tj. da li se to cuje ?
Pitam , jer ne bih da dajem pare za bilo sta sto nije bitno ( sto se ne cuje ) .

Radim sad sa Sempronom 2800 , da li se uklapa Emu 1212m sa njim ?

Citat:
peejunk:sem PONEKIH PoCo i UAD pluginova.

Nisam radio sa UAD . Koliko sam imao priliku procitati , hvale ih preterano . Ako sam dobro procitao " izmedju redova " ( a ubedjen sam da jesam ) , njihova moc lezi u gomili preseta . Ubodes preset i to je to .

Pozdrav i hvala !

[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 17.02.2006. u 13:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 10.03.2006. u 09:51 GMT+1]
[ peejunk @ 17.02.2006. 22:57 ] @
Citat:
kompozitorKoliko je ta komunikacija bitna za kvalitet eksportovanog miksa , tj. da li se to cuje ?
Pitam , jer ne bih da dajem pare za bilo sta sto nije bitno ( sto se ne cuje ) .


???

Ti ocito nisi skuzio sta ti hocu reci.

A/D konverter ne moze raditi sa racunarom. Kartica i audio interface mogu. A/D koverter nije racunarska periferija, nije mu namjena da radi s racunarom i ne moze se direktno spojiti sa racunarom.

Ako racunar i a/d spojis koristenjem POSTOJECE zvucne, makar integrirane, onda ce raditi. To radis tako da iskoristis digitalni izlaz sa kartice i odvedes ga na konverter. Za to treba da oboje koriste istu vrstu digitalne audio veze (i, konacno, da ju kartica uopce podrzava).

I sve to skupa, kako god izveo, nema apsolutno nikakav uticaj na zvuk eksportovanog miksa, osim naravno sto si ti miksanje tog miksa radio preslusavajuci zvuk kroz to rijesenje.

Znas, ti s jedne strane cjepas dlake po kvantnim stanjima po nekim pitanjima, a ovamo ti nisu osnovni koncepti (ono racunarski audio 101) jasni. To bas ne ostavlja jako dobar utisak.

Citat:
kompozitor
Radim sad sa Sempronom 2800 , da li se uklapa Emu 1212m sa njim ?


Dobro, to je AMD. Kljucno pitanje je koji chipset (odnosno proizvodjac chipseta)? U biti, nemam ja pojma sta radi. Ja sam samo vise puta cuo da VIA i E-Mu nisu sretno rijesenje. Idi na forume tipa www.kvraudio.com ili www.emusonacid.co.uk i razaberi kakva losa iskustva ljudi imaju sa E-Mu karticama, informiraj se.

Sa ovim zadnjim generacijama drivera je sve manje ljudi sa problemima, koliko sam primjetio.

Citat:
kompozitor: Nisam radio sa UAD . Koliko sam imao priliku procitati , hvale ih preterano . Ako sam dobro procitao " izmedju redova " ( a ubedjen sam da jesam ) , njihova moc lezi u gomili preseta . Ubodes preset i to je to .


Njihova moc lezi u tome da su Universal Audio proizvodjaci izuzetno cijenjenih i kvalitetnih ANALOGNIH uredjaja, prvenstveno kompresora i pretpojacala, cije su njihovi pluginovi emulacije. Bit je da su se oni mogli posluziti gomilom svojih uredjaja i raznim stupnjevima osnovnog designa, te znanjem inzinjera koji su projektovali te analogne uredjaje da to modeliranje izvedu kako treba. To je vise nego sto imaju mnoge firme, pogotovo mali proizvodjaci. Mnogi se kunu da su razlike izmedju pluginova i hardvera (uz dobar audio interface) na nivou razlika izmedju dva komada istog hardvera. Ja licno nisam imao kontakta sa tom sminkerskom opremom :)
[ bancika @ 19.02.2006. 22:20 ] @
Tolika prica i nijedan konkretan predlog...kao u parlamentu :)
[ ton_majstor @ 20.02.2006. 12:27 ] @
Bancika, malo si bezobrazan. Pustio si nas da se ovde istovarujemo, a NISI NAPISAO OSNOVNU STVAR, tj. koliko ti bre, imaš PARA za to???!!!!!

Tek onda, očekuj konkretne predloge.

"Koliko para, toliko muzike!"