[ torbica @ 04.11.2002. 00:17 ] @
Na ministarskoj konferenciji bili su gosti dvojica osnivaca wireless community networka u Pragu
http://www.czfree.net i bilo je u u sredu 30.10.2002. organizovano pice sa njima (David Cermak [email protected] i Zdenek Janda [email protected]) gde su oni ispricali svoj case study. Organizator je bio Centar za razvoj interneta, Beograd u kaficu na cosku Molerove i Krunske (ex proleterskih brigada).
Doslo je nekoliko ESovaca sto gostima nije smetalo da ispricaju svoju pricu i odgovore na sva pitanja.
Mislim da nema prepreke da se slicna stvar organizuje i u Beogradu. Osim Knowhow, Cesi su ponudili i nabavku opreme pod povoljnijim uslovima a CRI je ponudio da sponyorise gateway ka internetu + fund raising za opremu kad se napravi ozbiljan projekat.

[ Sale81 @ 04.11.2002. 00:19 ] @
Mogli ste ranije da najavite taj skup... Jos esovaca bi(h) doslo
[ torbica @ 04.11.2002. 00:22 ] @
Bilo je zaista na brzaka, sto ne smeta onima koji su bili da prenesu utiske!
[ B o j a n @ 04.11.2002. 00:28 ] @
Okej, trebace neko malecno inicijalno drustvance da se formira u bg-u da bi zaziveo wi-reless.

Za pocetak to bi bilo neki private-only net, koji bi samo imao internu razmenu fajlova.


Realan problem je, da li su svi delovi grada pokriveni, u sta sumnjam. Ako ne, koji jesu.
Ja licno sam spreman da investiram u wireless karticu, ali ne bih da srljam u nevolju ( SuN[tm] ) pa da mi posle kaze CRI eee ***i ga nisi dostupan, ili sta vec.



[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 04.11.2002. u 02:33 GMT]
[ torbica @ 04.11.2002. 00:32 ] @
@Bojan
CRI donira gateway na net! za pocetak
[ mikis @ 04.11.2002. 00:40 ] @
> CRI je ponudio da sponyorise gateway ka internetu +
> fund raising za opremu kad se napravi ozbiljan projekat.


Eh, sve je to lepo, i naravno da od sveg srca podrzavam, ali mislim da je ovo osnovni problem. Naime, cak i sa novonajavljenim cenama interneta koje je Telekom najavio, sumnjam da ce bilo ko moci finansijski da izdrzi takvu vrstu sponzorisanja -- govorimo o troskovima reda par hiljada evra mesecno. Kako je to zamisljeno da se resi? Pretpostavljam da bi se saobracaj morao na neki nacin ograniciti, ali se onda postavlja pitanje upotrebljivosti. Ko bi sve u tome mogao da ucestvuje (firme, pojedinci, udruzenja?) i kakva su njihova iskustva, koji je maksimalan/ optimalan broj korisnika jednog takvog sistema?
[ Sale81 @ 04.11.2002. 00:44 ] @
Posto YU provideri, posebno ovih dana, 'toliko brinu o korisnicima i razvoju Interneta kod nas', mogli bi za pocetak da sponzorisu takav projekat...
[ mikis @ 04.11.2002. 00:54 ] @
He he, kako da ne... Mislim, za pocetak, da si ti provajder, da li bi dao nekome dzabe nesto sto ti inace drugima krvavo placas? I kojem provajderu je u interesu da korisnici sa dial-upa i istalih tipova veze koje naravno placaju, predju na besplatan sistem?

Ja bih prvi pristao i na mesecnu pretplatu do 50€, ali za razuman kvalitet linka i pristojne limite. Sa sadasnjim cenama protoka, to je jos uvek utopija.
[ torbica @ 04.11.2002. 02:00 ] @
@Mikis a da je CRI provajder kao sto jeste dao bi nesto za dz za pocetak a ti mozes i sad komercijalno da se prikljucis......
[ twiddle @ 04.11.2002. 02:08 ] @
Citat:
mikis:
> CRI je ponudio da sponyorise gateway ka internetu

Eh, sve je to lepo, i naravno da od sveg srca podrzavam, ali mislim da je ovo osnovni problem. Naime, cak i sa novonajavljenim cenama interneta koje je Telekom najavio, sumnjam da ce bilo ko moci finansijski da izdrzi takvu vrstu sponzorisanja -- govorimo o troskovima reda par hiljada evra mesecno. Kako je to zamisljeno da se resi? Pretpostavljam da bi se saobracaj morao na neki nacin ograniciti, ali se onda postavlja pitanje upotrebljivosti.


Osnovna poenta wireless community networkinga nije parazitiranje i isključivanje iz procesa rešavanja problema, već upravo suprotno, a to je -- COMMUNITY NETWORKING! Dakle, parola: "Zajedno smo i lepši i jači!"

Bez toga cela ideja ne samo da nije ostvariva, već i gubi svaki smisao...

CRI je ponudio permanentnu tehničku i logističku podršku (know-how), kao i prvi interface prema Internetu (ograničenog propusnog opsega), dok mreža ne stane na sopstvene noge... Ako se u mrežu zakači 15-ak ljudi i ako se oformi zajednički fond za Internet uplink od recimo 25-30 evra po osobi mesečno, mislim da se može dobiti prilično komotan link, imajući u vidu broj korisnika (pri čemu je *potpuno* nebitno da li uplink ide preko CRI ili nekog drugog ISP).

Nemojte misliti da je do wireless community networka + brzog i kvalitetnog Internet linka moguće doći a) brzo, b) jednostavno i c) jeftino. Dakle, ova mislija nije nemoguća, ali zahteva zajednički rad na izgradnji mreže i rešavanju problema koji se pojave u hodu (frekventni opsezi, rutiranje, Internet uplink, zagušenja itd).
[ Sale81 @ 04.11.2002. 02:13 ] @
Ako bi se svi dobro organizovali, moze da uspije i te kako

OK onda neka provideri trpe torturu telekoma. Nego provideri su samo posrednik... sva poskupljenja telekoma placamo mi, korisnici. Tako da ce ova 'frka' da traje jos par dana, dok svi provideri ne usklade cijene.... i to je to.... CUTI i placaj....
[ mikis @ 04.11.2002. 02:17 ] @
CRI-ju svaka cast, ja u ostale provajdere sumnjam. Naravno veoma, veoma bih voleo da gresim. :) Sto se komercijalnog prikljucenja tice... Bojim se da je ipak preskupo za moje prohteve (kao pojedinca).

Sto se nekomercijalnog dela i samog community koncepta tice, *veoma* sam zainteresovan da se u ceo projekat ukljucim -- i kao pojedinac, a i preko par firmi sa kojima saradjujem.
[ B o j a n @ 04.11.2002. 08:40 ] @
Hej Hej, ja bih bio srecan da za pocetak mogu da importujem nfs:///usr/ports/distfiles od tamo nekog geek-a sa Kosutnjaka, ili mp3 od tamo nekog music manijaka sa Zvezdare ... L;)

Internet gateway ce doci sam po sebi kasnije kad se omasovi broj nodova.
[ Sale81 @ 06.11.2002. 00:41 ] @
Procitao sam ovaj topic na benchmark forumu, ali... nesto mi ne izgleda ubjedljivo ona pricica

Stavili su neke 'dokaze', ali....
[ Mihailo @ 06.11.2002. 01:18 ] @
Naleteo sam na Slešdotu na jedan zanimljiv članak koji se bavi upravo temom - pogledajte kako su momci iz Bristola odradili stvar http://www.psand.net/clan/ . Naravno mi možemo da se poslužimo i čips-antenama s obzirom na pojačan životni standard :)
[ mikis @ 06.11.2002. 01:45 ] @
Ma jesi normalan, konzerva Pringlesa je 150 dinara ;))
[ Gojko Vujovic @ 08.11.2002. 23:23 ] @
Kakva ce oprema biti koriscena? Koji protokoli kao prvo, i najbitnije pitanje? Indoor/outdoor?

Onda malo detalja o strukturi mreze, gde su pristupne tacke itd..
[ torbica @ 09.11.2002. 02:57 ] @
mozda wireless pivo/radni sastanak?
[ B o j a n @ 09.11.2002. 10:37 ] @
Moze l;)
Ali, Zorane, molim te bez uzbudjivanja na pitanja: *Kako* i *Gde* l;)
[ Dzivdzan @ 10.11.2002. 14:05 ] @
Too good to be true....
[ radovic @ 27.12.2002. 09:52 ] @
Moram malo da se umesam cisto da bacim neke info :)

Evo ovako,

Vec jedno mozda godinu dana funkcionise jedna takva mreza, nas u mrezi ima mozda 20 tak .... i sledeca mesta su prikljucena.

Igraonica u Bolecu *20 racunara* 7 ljudi u Bolecu, 5 ljudi u Ritopeku,
troje ljudi na Novom Beogradu (blok 28).
I konacno ja na vracaru :) kod bozidarca .... zatim treba uskoro i jos jedna igraonica na vracaru da se poveze... + tu jos neki likovi sa vracara ... nevredi da vam pisem imena kada su oni anonimysi :)

Bazne stanice se nalaze na Kulama *ustanicka* Ritopecko brdo .. Novi Beograd.... i Vracar..

Protok izmedju nas u lokalu je 128 kb i igramo wc3 sa sound podrskom :) naravno jedan racunar je zajednicki gde ima gooomila mp3iova i filmova .. ali zaista gomila + razmena u lokalu ...

Od servisa ka spoljnom internetu radi samo MAIL, 6667, 7000, i neki ICQ port ... nista drugo ...

Mesecno niko nikome za sada nista neplaca ... jer nema neke ni potrebe za to ....

Websajt takve privatne mreze jos uvek nema ..jer nema potrebe za tako nesto .... to je vise ono od ortaka do ortaka ..

e jedno sto je s***** ..je sto oprema za takvo cudo kosta 300 evra ... ali recimo u mojoj zgradi nas troje je na tom jednom sranjcetu od 300 evra ...

e sad ako hocete da se povezete ok .... postujte ovde

Ime Prezime
Ulica i Broj
Opstina
Telefon
Visina zgrade i dal ima mogucnosti da se vidi zgrada na ustanickoj ...

onda cu reci vodji :)) ove bezicne mreze .... igor srejic . da pogleda sva vase lokacije i da vas poveze ... takodje ako imate neka bas ono dodatna pitanja i gorite od zelje ..pozovite 063/724985 igor srejic ..

Mozda je lakse da se ova mreza nadogradi u tako nesto da ne pravite ispocetka sve ...
oprema koja se koristi ..koliko se ja razumem u to je cisco aironet ... mislim da mi na vracaru imamo samo neku PC verziju ...ali radi ...

mada se meni licno ne svidja wirelles ...jer je ogranicen na 2 mb u maximumu ...a ja volim protoke vece od 10 mb :))) ali za sada je podnosljivo jer nemam druge alternative ...

dakle ja kuci imam DSL od verata 128 kb *naravno* + wirelles 128 kb :))
nije da me bas to zadovoljava ...ali izdrzljivo je ...

u 300 evra je ukljuceno

PC server (mala neka verzija)
CISCO AIRONET *ne znam oznaku*
ANTENA
MONTAZA

izvinte sto sam bio poduzi :) ... nadam se i koristan ...

ajd zdravo :)
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 03.02.2003. 03:25 ] @
Citat:
mikis:
He he, kako da ne... Mislim, za pocetak, da si ti provajder, da li bi dao nekome dzabe nesto sto ti inace drugima krvavo placas? I kojem provajderu je u interesu da korisnici sa dial-upa i istalih tipova veze koje naravno placaju, predju na besplatan sistem?

Ja bih prvi pristao i na mesecnu pretplatu do 50€, ali za razuman kvalitet linka i pristojne limite. Sa sadasnjim cenama protoka, to je jos uvek utopija.


Sta podrazumevas pod razumnim kvalitetnim linkom i pristojnim limitom?
[ mikis @ 06.02.2003. 01:20 ] @
Bar 256kb veza i najmanje 2GB protoka mesečno, ili možda i manje ali pod uslovom da se domaći saobraćaj računa sa manjim koeficijentom.
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 13.02.2003. 03:00 ] @
Citat:
mikis:
Bar 256kb veza i najmanje 2GB protoka mesečno, ili možda i manje ali pod uslovom da se domaći saobraćaj računa sa manjim koeficijentom.


Internet surfovanje Flat Rate:
- pristupna brzina duplex 128kbit/s (do 1,2Gbyte mesecno) Euro 30
- pristupna brzina 2Mbit/s (do 5 Gbyte mesecno) Euro 80

Internet surfovanje
po sistemu "koliko povuces toliko platis" 1kbit/s mesecno samo Euro 27.

Jel ti ovo odgovara?

pozdrav