[ stani-pani @ 06.02.2006. 21:27 ] @
Vidim da se u poslednje vreme dosta ljudi javlja sa temema vezanim za umrezavanje, pa rekoh da i ja izlozim svoj problem u nadi da cu doci do resenja.

Daklem, prvo mali uvod u mreze na koje se ja kacim:

Prva) Na krovu moje zgrade sa nalazi ISP-ov AP, par cisco rutera i jedan switch od koga ethernet kabl dolazi do mog Zyxel Prestige 334 broadband router-a. Odatle idu tri UTP patch kabla, od koga dva na PC masine, jedna XP Pro, a druga 2K3 server. Treci kabl ide do krsa od Access Point-a zvanog Gigabyte GN-a16b.

Druga) Lokalna mreza u kojoj se svasta nalazi (kao i vecina budzenih blokovskih mreza u gradu tipa uradi sam), od ethernet-a i od 10Mbps i od 100Mbps, ima tu i HomePNA v.2.0, a i wifi-ja, ali to sve do mene dolazi ethernet kablom.

A sad mali osvrt na masine:

Klijent PC masina ima dva NIC-a (PCI kartice 10/100/1000Mbps). Server PC masina ima tri NIC-a (2 PCI kartice 10/100Mbps + 1 PCI wifi kartica sa onom stapic antenom). A treca masina je Powerbook G3 sa svojom LAN-om i nekom PCMCIA wifi karticom sa oznakom Alfa AWPCH02C koja ima intersil prism 2.5 cipset.

Dolazimo do problema:

PC masine sa manjim ili vecim problemima se snalaze u ovom mom mreznom okruzenju, ali Pismo ne (mada ja tipujem da nije do malise vec do nekog mog previda). Lan kartica na Macu je za lokalnu mrezu i tu malisa nema nikakvih problema...vidi sve masine u lokalu mnogo pre ovih win masina. PCMCIA planiram za net (znaci iz bilo kog dela stana da se konektujem na onaj gore navedeni krs AP, pa preko njega na Zyxel ruter i da tako picim napolje). Od softvera koristim KisMAC i Macsense Connectivity drajvere, i sve to radi sa i prepoznaje tu PCMCIA karticu. Mislim da sam sve lepo namestio, sve je rucna stela dakle nista DHCP, IP poseban, subnet ok, gateway unutrsnja IP adresa rutera. AP mi prijavljuje da se malisa nakacio na njega. Mogu da pingujem sve unutrasnje IP adrese ali od WAN-a nista, ni da bekne. Kada npr kliknem software update posle minut dva mi prijavi "A network error has occured: timed out (-1001). Make sure you can connect to the Internet, then try again." Isto je i sa Safarijem.

Po meni, ocigledno postoji neki konflikt izmedju LAN-a i wireless-a, kao da je LAN dominantan i da malisa pokusava da ide na net preko zice, znaci lokalne mreze. A po vama, sta moze da bude problem i kako da ga resim?

P.S. gotovo 100% siguran da sam dobro namestio podesavanja za mrezne karte, jer npr sa 2K3 serverom preko njegove wifi kartice idem na net, a razlika u podesavanjima je sto Mac ima svoju IP a 2k3 svoju.

I hocu li ja ikada postaviti neku temu a da ne bude to carsav?! :-(
[ MacMladen @ 07.02.2006. 07:36 ] @
Oooo, divno da si pokrenuo ovu temu! Konačno da se vratimo pravim stvarima i pitanjima umesto naklapanja i prazne slame!

Uglavnom ovi problemi nastaju oko konfigurisanja DNS servera.

Zato je najbolje da se posao prepusti kvalifikovanom (DNS ruteru) da on preho DHCPa celom društvu dodeli ne samo IP već i DNS. Ne znam šta bi izgubio, ali imao bi problem manje IMHO.

Kod ostvarivanja veze na bilo koji način, imaš samo parametre koji se nalaze u osnovnom panelu kada izabereš ethernet i configure. Ako tu podesiš polja kako treba, nema razloga da ne radi.

Meni tako funkcioniše (Pismo na DHCP, ADSL ruter konfigurisan) i nemam problema (PC, Mek). Čovek koji je totalno poludeo (što mu to isto ne radi za PC mrežu) je u stvari sam dodelio IP adresu a nije popunio polje za DNS i naravno protok mu je bio 500 bajtova od njega, 0 ka njemu. Samo prebacivanje na DHCP (na PCu) je rešilo problem (pre toga je seckao kabl i menjao konektore u najnemogućijim šemama kabliranja).

Pretpostavljam da ti je Mac pod OS X ali i ako imaš 9, potpuno je ista priča.

Rezime: sve je u TCP/IP panelu, look no further. IP, DNS, Gateway su ključna polja. Aktiviraj i koristi DHCP (zato je i napravljen).

Uz varijavcije parametara u Panelu, predlažem sledeći algoritam:

1) Bar jedan računar u mreži uspešno surfuje: znači mreža+ruter konfigurisani.

E sad varijanta: imaš dve konekcije, Ethernet i WiFi

Predlažem da prvo koristiš samo jednu da bi izolovao problem a onda iskustvo preneš na implementaciju preko drugog kanala.

2) Ostavi samo Ethernet kabl, zaboravi na WiFi

3) Mek pinguje lokalno i njega pinguju: mreža je fizički ok.

4) Mek vidi sadržaje PC diskova: protokoli i ostalo ok. Jedan od načina da proveriš je da upotrebiš Total ili Win komander (ili iz commanda ili čak i Explorera) i probaš da se zakačiš za Meka preko FTPa (ftp://mac.add.res.a/) što će potvrditi funkcionisanje mreže.

5) Iz Safarija kucaš www.whatismyip.com i tu... yupi ili tres.. If yupi then buy a coke; enjoy; endif

6) Probaj (mada ne verujem da ima sanse da proradi) iz terminala ping www.apple.com. Da je OK ne bi ni dosao do ove tacke ali ako jeste onda ti veza radi a nesto nije u redu oko proxy-ja. Ako je "host down", 100% loss, onda ili ne dolaziš do sveta ili te ne puštaju.

7) If ne ide, probaš ping www.tvojprovajder.net (da li te provajder limitira na neki način). Ako njega imaš, nekad bude kod njih problem (pukne im DNS, zagušenje...) i znači da je ipak sve podešeno. Ako ni to nemaš, definitivno ti nisu dobri parametri.

Mogao bi da postujes sliku TCP/IP konfiguracije. Evo prilažem moju:

[ madamov @ 07.02.2006. 09:21 ] @
Citat:
Klijent PC masina ima dva NIC-a (PCI kartice 10/100/1000Mbps). Server PC masina ima tri NIC-a (2 PCI kartice 10/100Mbps + 1 PCI wifi kartica sa onom stapic antenom). A treca masina je Powerbook G3 sa svojom LAN-om i nekom PCMCIA wifi karticom sa oznakom Alfa AWPCH02C koja ima intersil prism 2.5 cipset.


Koliko sam ukapirao, na Internet si povezan preko wirelles AP-a koji je povezan kablom za provajderov AP? I to je veza koju želiš da koristiš za internet? Što reče Mladen, potrebno je da nam kažeš koji su ti parametri namešteni za AirPort.

Takođe, preko LAN porta si povezan na lokalnu mrežu opet na server koji je ujedno router (Windows 2003, ako sam dobro ukapirao), koja opet ima drugi izlaz na Internet. Nadam se da to nije ISTI izlaz ka provajderu, jer je onda to izvor problema.

Jesam li dobro ukapirao konfiguraciju?

U svakom slučaju, uđi u Terminal i otkucaj, recimo:
Code:
traceroute www.apple.com

pa nam pošalji izlaz koji si dobio.

Sada pretpostavke:

1) Ako imaš na oba interfejsa podešen DHCP kao način dobijanja IP adrese, to je no-no, što bi anglosaksonci rekli.

2) Ako na oba interfejsa imaš unesenu adresu routera, tj. gateway, izbriši taj podatak na Ethernet portu, pa probaj da vidiš šta će da se desi.

3) Bojim se ćeš, da ako hoćeš da pristupaš mašinama koje su iza Win2K3 servera, a ispred izlaza na Internet, a da za izlaz na Internet koristiš wireless, morati da se pozabaviš ubacivanjem statičkih ruta.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 07.02.2006. u 10:23 GMT+1]
[ madamov @ 07.02.2006. 09:28 ] @
Citat:
Zato je najbolje da se posao prepusti kvalifikovanom (DNS ruteru) da on preho DHCPa celom društvu dodeli ne samo IP već i DNS. Ne znam šta bi izgubio, ali imao bi problem manje IMHO.

DNS ruter ne postoji. Postoje ruteri i DNS serveri. Onda postoje ruteri koji omogućavaju NAT i DHCP, pa onda kod DHCP-a možeš da podesiš da on prosleđuje kroz NAT zahteve koji idu i dolazae sa DNS servera ili da ne prosleđuje ništa pa da klijentske mašine same idu napolje ka DNS-u kada im zatreba.
[ Marko Simendic @ 07.02.2006. 09:37 ] @
Cenim da je problem u tvom APu ili routeru. Trebalo bi videti kako je podesen AP da radi sa routerom, odnosno kako je router namesten u odnosu na tvoj AP... Pogledaj log routera da ne odbacuje pakete koji idu ka netu sa APa... Da li se neko nekada nakacio na net preko tog APa? Svakako, nadam se da Powerbook ima razlicite IP adrese za oba interfejsa. :)) Najbolje bi bilo da prilozis, pored traceroutea i logove sa routera i apa...
[ madamov @ 07.02.2006. 09:52 ] @
Citat:
5) Iz Safarija kucaš www.whatismyip.com i tu... yupi ili tres.. If yupi then buy a coke; enjoy; endif

Ni ovo nije loše da uradiš, ovo će prikazati spoljnu adresu rutera preko kojeg si izašao na internet. Probaj jednom sa obe veze, pa jednom samo sa prikačenim ethernetom, pa samo sa wirelessom. Nešto mi govori da ćeš u sva tri slučaja dobit isti rezultat, tj. adresu provajderovog AP-a, što će reći da ćemo saznati da obe veze idu napolje na isti link ka internetu.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 07.02.2006. u 10:52 GMT+1]
[ stani-pani @ 07.02.2006. 10:45 ] @
Sinoc posto sam postavio temu, izvukao sam ethernet kabl iz malise, tako da je ostao samo na PCMCIA wifi kartici i sa takvom konfiguracijom se bez problema nakacio na net. Dakle, menjam malo postavku problema.

Uprosteno, problem je sledeci. Jedan kompjuter sa dva NIC-a. Svaki NIC ide na razlicitu mrezu. Napominjem da ne zelim da mesam te dve mreze, znaci nikakav bridge itsl, ali zelim da sa tog kompa mogu obe mreze da (is)koristim. Namerno naglasavam komp a ne Mac jer slicna situacija postoji i na win masinama, s tim sto se one, cini mi se, bolje od malise snalaze u tome. XP Pro npr ide na net preko jednog NIC-a, dok preko drugog NIC-a izlista kompjutere u mojoj workgroup-i i moze da im pridje, ali ne rade neki drugi servisi sa te mreze (mail, chat server, cs server...)

Nisam trenutno u mogucnosti da postavim logove i skrinove sa malise. Btw, gde je Print Screen na Mac-u?

Ne znam koliko sam bio jasan, ali da ponovim: jedan kompjuetr preko dve mrezne kartice da pristupa dvema mrezama ali potpuno odvojeno i u isto vreme. Obe mrezne su dobro namestene, posto mreze rade kad se jedan NIC disable-uje.

[ madamov @ 07.02.2006. 11:56 ] @
Citat:
Btw, gde je Print Screen na Mac-u?

Command+Shift-3 - ceo ekran
Command+Shift-4 - deo ekrana (promeni se mouse pointer, pa izabereš deo ekrana)

Po defaultu, kreiraju se fajlovi Picture 1, Picture 2 itd . na desktopu.

Citat:
Ne znam koliko sam bio jasan, ali da ponovim: jedan kompjuetr preko dve mrezne kartice da pristupa dvema mrezama ali potpuno odvojeno i u isto vreme. Obe mrezne su dobro namestene, posto mreze rade kad se jedan NIC disable-uje.

Znači da je problem sa rutiranjem. Probaj da na jednom interfejsu izbaciš adresu gatewaya.
Drugo, probaj kada su oba uključena da sharuješ internet vezu sa wirelessa na ethernet, to će aktivirati neke rute i reći OS-u da na internet uvek ide preko wirelessa.

U svakom slučaju su nam potrebni parametri za oba interfejsa kako bi našli rešenje.
[ Marko Simendic @ 07.02.2006. 12:06 ] @
Citat:
stani-pani: Sinoc posto sam postavio temu, izvukao sam ethernet kabl iz malise, tako da je ostao samo na PCMCIA wifi kartici i sa takvom konfiguracijom se bez problema nakacio na net.


OK, onda router i ap funkcionišu kako treba.

Citat:

Uprosteno, problem je sledeci. Jedan kompjuter sa dva NIC-a. Svaki NIC ide na razlicitu mrezu.


Ovo bi trebalo da radi bez problema. Koja su podešavanja za obe mreže? IP/gateway/netmask za wireless i ethernet?

Citat:

Nisam trenutno u mogucnosti da postavim logove i skrinove sa malise. Btw, gde je Print Screen na Mac-u?


Možeš da upotrebiš program Grab (nalazi se u Utilities direktorijumu), a može i iz Previewa. Postoje i prečice:
Command-Shift-3 - ceo ekran
Command-Shift-4 - obeležiš deo ekrana koji ti treba

Slike se čuvaju na desktopu kao PDF ili TIFF.
[ Marko Simendic @ 07.02.2006. 13:00 ] @
Pomoglo bi mnogo kada bi nam, sa laptopom povezanim preko wirelessa i etherenta, prosledio rezultat ovih komandi:
$ route get 216.239.59.147 (jedan od IPa Googlea)
i
$ route get lokalna_ip_adresa

Ako koristiš dva gatewaya, i ako su dobro podešeni, za svaku komandu bi trebalo da dobiješ drugačiji gateway. No, verovatno ćeš dobiti isti - onaj za lokalnu mrežu.
[ vukk @ 07.02.2006. 13:37 ] @
Citat:
madamov: Znači da je problem sa rutiranjem. Probaj da na jednom interfejsu izbaciš adresu gatewaya.


potpuno se slazem sa ovim, i to sa ethernet interfejsa, . . . koliko sam ja razumeo i ne treba ti gateway na lokalnoj mrezi jer preko nje i neces da Mac ide napolje . . .




[ Marko Simendic @ 07.02.2006. 13:54 ] @
Citat:
vukk: potpuno se slazem sa ovim, i to sa ethernet interfejsa, . . . koliko sam ja razumeo i ne treba ti gateway na lokalnoj mrezi jer preko nje i neces da Mac ide napolje . . .


Koliko sam razumeo - mora tako, pošto ima dve lokalne mreže: jednu u kojoj je laptop sa 2 PC-ja (WinXP Pro i Win2003), routerom i AP-om, i drugu sa kojom je ta mreža povezana preko PC-ja sa Windowsom 2003. Najverovatnije će morati da doda posebnu rutu za net, odnosno za spoljnu lokalnu mrežu.
[ madamov @ 07.02.2006. 15:59 ] @
Citat:
Koliko sam razumeo - mora tako

I ja sam tako ukapirao, ali rekoh neka proba sa izbacivanjem adrese rutera za LAN deo. Doduše, možda se ta njegova lokalna mreža iza Win2K3 servera negde spaja sa istim linkom ka provajderu, to je onda veliki problem koji će moći da reši samo dodavanjem ruta.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 08.02.2006. u 08:10 GMT+1]
[ stani-pani @ 08.02.2006. 13:30 ] @
Probacu da uprostim maksimalno situaciju posto se izgleda ne razumemo :)

Znaci, zaboravite sve sto sam do sada rekao. Imamo sledecu sitauciju:

Kompjuter sa Mac OS-om u njemu dve mrezne kartice, svaka ponaosob povezana na drugi ISP.

Prva sa sledecim podesavanjima:
IP 192.168.1.2
SN 255.255.255.0
GW 192.168.1.1
DNS 192.168.1.1

Druga sa sledecim podesavanjima:
IP 192.168.2.2
SN 255.255.255.0
GW 192.168.2.1
DNS 192.168.2.1

Prva stvar na koje obe kartice posle nailaze su ruteri ISP-a (uzmimo da fizicki nemam pristup njima). Prva kartica ide na npr PTT.yu, a druga na npr Verat.net (namerno uzeti kao primer ovi ISP-ovi jer su totalno fizicki odvojeni jedan od drugog).

Kada su obe mrezne u funkciji ping prolazi do svih kompjutera u oba lokala, znaci pinguje se i npr 192.168.1.35 i npr 192.168.2.79, ali ping ne prolazi spolja, znaci nema nista od npr. ping www.google.com. Kad se jedna mrezna kartica iskljuci (disable) prolazi ping i LAN-a i WAN-a (znaci, i ping 192.168.1.35 a i ping www.google.com). Isto je i sa drugom mreznom kad se prva iskljuci.

Pitanje: kako namestiti da npr. stani at ptt.yu ide preko mrezne koja se kaci na PTT-ov ruter, a npr. pani at verat.net ide preko mrezne koja se kaci na veratov ruter. Mail uzet kao primer servisa, znaci isto vazi i za npr http, ftp, p2p i za sta vec sve net sluzi.
[ Marko Simendic @ 08.02.2006. 14:36 ] @
Citat:
stani-pani: Probacu da uprostim maksimalno situaciju posto se izgleda ne razumemo :)

Prva stvar na koje obe kartice posle nailaze su ruteri ISP-a (uzmimo da fizicki nemam pristup njima). Prva kartica ide na npr PTT.yu, a druga na npr Verat.net (namerno uzeti kao primer ovi ISP-ovi jer su totalno fizicki odvojeni jedan od drugog).


Pa idu li oba interfejsa na net ili jedan ide na net, drugi na lokalnu mrežu iz bloka? Nije svejedno. :) Šta kaže traceroute, a šta
Code:
$ route get 216.239.59.103
. Koji gateway koristi za tu adresu kada je povezan na obe mreže? Verovatno koristi pogrešan...

Da li DNS radi kako treba? Probaj da pinguješ IP adresu na Internetu?

U svakom slučaju,
Code:
$ sudo route add 192.168.1 192.168.1.1
omogućava da sve lokalne konekcije ka prvoj mreži obavlja gateway 192.168.1.1. Podrazumevani gateway je onaj preko koga se povezuješ na 0.0.0.0 (pretpostavljam da je pogrešan), pa ga odgovarajućom komandom treba "usmeriti". Znači -
Code:
$ sudo route add 0.0.0.0 192.168.1.2
. Mislim da je ovde redosled bitan, pa ako si uneo prvo rutu za Internet, posle treba da uneseš onu za lokalnu mrežu.

Citat:
Pitanje: kako namestiti da npr. stani at ptt.yu ide preko mrezne koja se kaci na PTT-ov ruter, a npr. pani at verat.net ide preko mrezne koja se kaci na veratov ruter. Mail uzet kao primer servisa, znaci isto vazi i za npr http, ftp, p2p i za sta vec sve net sluzi.


Ako se konektuješ na Internet preko obe kartice - vrlo teško ćeš uspeti, bez ručnog dodavanja ruta i razvrstavanja po odgovarajućem opsegu adresa. Onda bi najbolje bilo da podesiš load balancing, s tim što nisam siguran kako to izvesti na BSD-u. :)
[ madamov @ 08.02.2006. 15:13 ] @
Citat:
Pitanje: kako namestiti da npr. stani at ptt.yu ide preko mrezne koja se kaci na PTT-ov ruter, a npr. pani at verat.net ide preko mrezne koja se kaci na veratov ruter. Mail uzet kao primer servisa, znaci isto vazi i za npr http, ftp, p2p i za sta vec sve net sluzi.

Znači da oba idu na internet, samo na druge provajdere? Kao što Marko reče, ako želiš kroz oba na internet, onda ćeš morati da prostudiraš:

Code:
man route


U suprotnom, ovo dodavanje statičkih ruta koje je Marko naveo kao primere bi trebalo da bude dovoljno.
[ madamov @ 08.02.2006. 15:16 ] @
Citat:
Mislim da je ovde redosled bitan, pa ako si uneo prvo rutu za Internet, posle treba da uneseš onu za lokalnu mrežu.

I meni se čini da je redosled bitan, a pri tome sam skoro siguran da OS ovo ne pamti posle restarta, kao što ne pamti ni ručno dodata ipfw pravila, tako da bi trebalo napraviti i startup item koji će ovo da uradi kod svakog restarta. No, o tom potom, prvo ovo da proradi. B)
[ Marko Simendic @ 08.02.2006. 15:41 ] @
Baš... Dodao bih još i to da je potrebno u odgovarajućem panelu obrisati podešavanja za ruter za oba interfejsa. U suprotnom će doći do konflikta pri ručnom podešavanju ruta. Ovo posebno važi za podrazumevanu rutu, kada treba obrisati staro podešavanje pre dodavanja novog komandom:
Code:
$ sudo route delete 0.0.0.0
. Spisak aktivnih ruta se može dobiti komandom
Code:
$ netstat -r
. Stani-pani, bilo bi zgodno kada bi poslao rezultat te komande pošto promeniš rute.
[ stani-pani @ 09.02.2006. 17:21 ] @
Prvo da se unapred izvinim na mess-u od ove poruke, posto sam u nekoj privatnoj frci vec par dana. Definitivno je problem u rutama, koje ocigledno treba rucno nastelovati.

Sa ethernet-a sam izbacio dns i gateway (ethernet u principu ima izlaz na net, ali ja ga ne koristim) i tada je sve funkcionisalo. Problem je sto mi treba gw posto e-mail primam preko ethernet-a, tako da mi se ovo ne cini kao pravo resenje.

Sada idu skrinovi.




[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 09.02.2006. u 18:37 GMT+1]
[ stani-pani @ 09.02.2006. 17:39 ] @
Traceroute do www.apple.com



[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 09.02.2006. u 18:41 GMT+1]
[ stani-pani @ 09.02.2006. 17:42 ] @
I na kraju rute ka gugletu i ka ip adresi ethernet kartice



[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 09.02.2006. u 18:43 GMT+1]
[ stani-pani @ 09.02.2006. 17:57 ] @
I netstat moze da bude zanimljiv



[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 09.02.2006. u 19:02 GMT+1]
[ Marko Simendic @ 09.02.2006. 18:26 ] @
Citat:
stani-pani:Sa ethernet-a sam izbacio dns i gateway (ethernet u principu ima izlaz na net, ali ja ga ne koristim) i tada je sve funkcionisalo.


Pa da, glavni problem je u tome što ruter tvoj rutera :) (195.168.5.1) iz nekog razloga ne pušta na net.

Citat:

Problem je sto mi treba gw posto e-mail primam preko ethernet-a, tako da mi se ovo ne cini kao pravo resenje.


Ako je samo mail, onda ne bi trebalo da bude problem. Reci da li sve radi ako uradiš ovo:

Code:
$ sudo route del 0.0.0.0
$ sudo route add ipmailservera 192.168.3.1
$ sudo route add 0.0.0.0 192.168.10.1


Umesto ipmailservera možeš staviti i ime. Ako radi, javi se da se dogovorimo kako to da ubacimo u startup. Ja sam za uređivanje (pre budženje :)) ) određenih konfiguracionih fajlova, ali možda neko ima elegantnije rešenje. Izvršni BASH skript pri logovanju, Applescript?
[ madamov @ 09.02.2006. 19:07 ] @
Citat:
Izvršni BASH skript pri logovanju, Applescript?

StartupItem koji je package sa izvršnim BaSH skriptom. Dakle prvo ukucaš ovo:
Code:
#!/bin/sh

. /etc/rc.common

StartService ()
{
    ConsoleMessage "Startujem StaniPani"
    route del 0.0.0.0
    route add ipmailservera 192.168.3.1
    route add 0.0.0.0 192.168.10.1
}

StopService ()
{
    ConsoleMessage "Stopping"
}

RestartService ()
{
    ConsoleMessage "Resterting"
}

RunService "$1"


Snimiš fajl pod imenom, na primer, "stanipani". Onda ukucaš ovo:

Code:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple Computer//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
    <key>Description</key>
    <string>stanipani</string>
    <key>OrderPreference</key>
    <string>None</string>
    <key>Provides</key>
    <array>
        <string>stanipani</string>
    </array>
    <key>Requires</key>
    <array/>
    <key>Uses</key>
    <array>
        <string>Network</string>
    </array>
</dict>
</plist>


i snimiš pod imenom StartupParameters.plist. Ako koristiš neki drugi editor, a ne moj omiljeni pico iz Terminala B), onda pazi da su line endings podešeni na Unixovske.

Zatim iz terminala uradiš:

Code:
cd /Library/StartupItems
sudo mkdir stanipani
cd stanipani
sudo cp tamo_gde_si_snimio_fajlove/stanipani
sudo cp tamo_gde_si_snimio_fajlove/StartupParameters.plist
sudo chown root:admin *
sudo chmod +x stanipani


Ako u Library ne postoji folder StartupItems, prethodno ga napravi sam.

Probaj da li je startup item dobar sa:

Code:
sudo SystemStarter start stanipani


[Ovu poruku je menjao madamov dana 09.02.2006. u 20:12 GMT+1]
[ stani-pani @ 09.02.2006. 21:17 ] @
Citat:
Pa da, glavni problem je u tome što ruter tvoj rutera :) (195.168.5.1) iz nekog razloga ne pušta na net.


Mrezno okruzenje u kome se nalazim je malko komplikovano, pa sam zato sve vreme pokusavao da uprostim situaciju. Unutrasnji IP 192.168.5.1 rutera je od ethernet konekcije "Built-in ethernet" (dakle, to je lokalna mreza, gde je IP moje mrezne karte 192.168.3.212). Malo je cudno sto Mac poziva ovaj ruter, posto on nije glavni, vec je 192.168.1.1 i odatle postoji mogucnost izlaza na net. Ja, sa druge strane, mogucnost moje lokalne mreze da izadje na net ne koristim (ne pamtim kad sam poslednji put uplatio), tako da nemam tu mogucnost. Ali imam e-mail koji koristim preko te lokalne mreze.

Na net se kacim preko rutera koji je fizicki kod mene, u mojoj sobi i ima unutrasnju IP 192.168.10.1, tj preko "Ethernet adaptor (en1)" koji ima IP 192.168.10.6 i tu je u pitanju wifi PCMCIA kartica.

Da li ovo menja nesto u onome sto ste mi do sada predlozili da uradim?

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 09.02.2006. u 22:18 GMT+1]
[ madamov @ 10.02.2006. 09:58 ] @
Citat:
Da li ovo menja nesto u onome sto ste mi do sada predlozili da uradim?

Ne menja, jer tvoj Mac i dalje misli da mu je Builtin Ethernet glavni za izlaz na internet.
[ exsold @ 10.02.2006. 15:15 ] @
Unutrasnji IP 192.168.5.1 rutera je od ethernet konekcije "Built-in ethernet" (dakle, to je lokalna mreza, gde je IP moje mrezne karte 192.168.3.212



Sve je ovo totalni zbun, ali kako mrezna karta sa adresom 192.168.3.212 uspeva da se poveze na ruter sa adresom 192.168.5.1


Elem, ako se vec mrezna karta koristi samo za lokalnu mrezu zasto njoj ne dodeliti samo IP i Subnet mask, posto je to za mrezu dovoljno, a na wirelessu dodeliti i to i DNS i Gateway, da bi tako mogao da ide na internet
[ madamov @ 10.02.2006. 15:31 ] @
Citat:
Sve je ovo totalni zbun, ali kako mrezna karta sa adresom 192.168.3.212 uspeva da se poveze na ruter sa adresom 192.168.5.1

Preko rutera koji je na 192.168.3.1, a za njega je ruter 192.168.5.1.