[ Paramecijum @ 07.02.2006. 00:54 ] @
Imam dva sajta koji nisu ništa posebno, ali meni odrađuju određene stvari.
Recimo:
paramecijum.com
Sve što sam tamo postavljao, na bilo kom mestu unutar te adrese Google je uredno stavljao u rezultate pretrage.
Medjutim, već neko vreme (bar mesec dana) sve što ažuriram, ne pojavljuje se, kao da je Google rešio da me zaobiđe.

Ista je stvar i sa drugim sajtom koji imam.

Pokušao sam na sve načine da mu nametnem da me nadje, relativno mi je bitno da se pojavi neka knjiga koju sam uradio, ali to se jednostavno ne dešava; u pretrazi mi uredno nalazi sve što je postojalo do kraja prošle godine, ovo novo, ne...

Ima li iko ideju o čemu se radi i da li ja zapravo mogu išta da učinim?
[ bsaric @ 07.02.2006. 08:46 ] @
Citat:
Pokušao sam na sve načine da mu nametnem da me nadje


Kao npr.?

Citat:
(bar mesec dana)


Linkovi prema domeni su mjera za popularnost sajta na tražilicama, ukoliko ih nemaš sajt ti nije popularan i tražilica dolazi sve rjeđe i sporije.

I usput verzija prije ti nije imala uopće teksta pa zašto bi se bot uopće vratio?
[ broker @ 07.02.2006. 09:42 ] @
Sajt je indeksiran na Google, mada, kako se cini, nisi odradio SEO. Po kojim kljucnim recima si probao da ga nadjes?
[ Paramecijum @ 07.02.2006. 10:24 ] @
Sajt je mnogo popularniji i posećeniji nego što to možda izgleda.
Neki njegovi delovi su linkovani u USA na vrlo bitnim mestima i pristupa mu veliki broj ljudi iz inostranstva, a i kod nas.
Doduše, moguće je da ne pretražuju, već idu na zadate linkove, ali nikada nije bilo drugačije, zašto je pre pet meseci praktično svakodnevno bilo ažurirano a sada ne.

Na drugom sajtu, koji zapravo ima samo forum www.znaksagite.com/diskusije , ostalo je u fazi rada, postavljeno je da umesto php pretraživanja sajta, ide Google pretraživanje, dakle, broj upita je popriličan, a i ta adresa je linkovana "napolju" i ima značajan protok ljudi i podataka, pa se desilo isto.

Da li je moguće da ima veze sa firmom (Verio) preko koje sam zakupio ta dva domena. Oni su preselili svoje servere i fizički i po adresama početkom godine.


SEO, e, pa ti znaš da ja nemam pojma šta je to, ja plutam u internetskom prostoru; mislio sam da te stvari funkcionišu same od sebe. Ja ne jurim nikakav rank, dovoljno mi je da me nalazi, kad tad...
[ bsaric @ 07.02.2006. 12:05 ] @
Citat:
Neki njegovi delovi su linkovani u USA na vrlo bitnim mestima


Nije mi iskreno jasno, jer ja te linkove ne vidim, vidim samo jedan jedini i to na yahoou koji ih pokazuje najtočnije.

http://siteexplorer.search.yah...mp;bwm=i&bwmf=d&bwms=p

Prema onome što vidim jasno je što se ti se događa i zašto sve ide poprilično sporo. Daj malo više informacije pa ću pogledat detaljnije, recimo starost domene, daj te linkove i reci što si točno učinio da bi podigao popularnost sajta.

P.S. Ako misliš da je hosting, što je moguće, prebaci se na neki drugi i stvar riješena.




[ broker @ 07.02.2006. 13:49 ] @
Citat:
Paramecijum:
SEO, e, pa ti znaš da ja nemam pojma šta je to, ja plutam u internetskom prostoru; mislio sam da te stvari funkcionišu same od sebe. Ja ne jurim nikakav rank, dovoljno mi je da me nalazi, kad tad...


Searh Engine Optimisation predstavlja niz tehnika koje se primenjuju pre svega na sadrzaju samog sajta tako da omoguce pretrazivacu da lakse zakljuci sta je sadrzaj sajta, kome je namenjen i kakav mu je znacaj.

U tvom slucaju, www.paramecijum.com se sastoji od jedne strane koja ima linkove na cetiri jpg-a. Ostali sadrzaj sajta sa naslovne strane nije dostupan. Recimo www.paramecijum.com/boban/ je bolje indeksirano.

Ne lici mi da sam sadrzaj naslovne strane krsi neka od pravila koja je Google ustanovio, pa jeste cudno da Gogole nije indeksirao cak ni tu jednu stranu. Po svemu sudeci, jedino je sam domen u indeksu.

Ovo je obicno slucaj kod domena koji su tek indeksirani, a resenje je sacekati da gogleto malo vise istrazi.

Proveri u logovima pristupa da li je Gogole dolazio i sta je sve citao sa sajta.

Proveri u statistici posecenosti, odakle su ti dolazili korisnici i ak su dolazili sa pretrazivaca koje su kljucne reci koristili.

Obavezno sa naslovne strane povezi ostale HTML sadrzaje koje imas na sajtu, da Google ima sta da nadje i indeksira.

Potrudi se da na neka mesta na netu (a koje imaju kakav-takav rejting na Google-u) stavis direktne linkove ka svom sajtu. Koliko sam mogao da vidim, Google nema u indeksu nijedan sajt koji sadrzi link ka tvom sajtu.

Razmisli da angazujes nekoga da uradi SEO i promociju sajta.


[Ovu poruku je menjao broker dana 07.02.2006. u 14:54 GMT+1]
[ Paramecijum @ 07.02.2006. 17:46 ] @
Da, sada vidim da je nekoliko mesta gde su bili linkovi nestalo, tj, prebačeni su u PDF arhive i to verovatno više nije to.
tja... ništa nije večno na ovom netu.
Moraću izgleda malo da se angažujem oko svega toga.
[ Paramecijum @ 08.02.2006. 09:59 ] @
Ali vidiš ovo; noćas je Google ladno nalazio najnoviji sadržaj na stranici paramecijum.com, a sada ga ponovo ne nalazi.
U čemu je tu stvar; kako je moguće da ga malo ima, a malo nema.

Isti slučaj je i sa znakomsagite, koji na Google daje 7400 odgovora i potpuno sam siguran da sam u jednom trenutku dobio linkove do stvari postavljenih pre 2-3 dana, a sada ih opet nema, opet se vratilo na stanje od prošle godine.

[ bsaric @ 08.02.2006. 21:42 ] @
Citat:
U čemu je tu stvar; kako je moguće da ga malo ima, a malo nema.


Sad sam siguran da ti je problem što nemaš linkova zato je sve sporo, a to što malo ima ili ne je potpuno normalno, radi se o googleovima datacentrima (DC) kojih ima na desetke i svaki prikazuje različite rezultate ovisno o raznim faktorima, zato jednom vidiš jednom ne, dok se dc ne usklade, tad će bit sve ok, to će vjerojatno bit brzo, nadam se da je jasno.