[ nicr @ 08.02.2006. 20:30 ] @

Kako se umreziti sa racunarom udaljenim 7KM od mog. Problem predstavlja sto nema opticke vidljivosti. Po forumu nisam nasao nista konkretno vezano za ovakav problem. Moje poznavanje wireless tehnologija nije na zavidnom nivou, pa bi svaki koristan predlog dobro dosao.
[ krtica14 @ 09.02.2006. 00:13 ] @
Zavisi sta je prepreka ako je brdo ne pokusavaj ,ali ako su par kuca moglo bi na na manjem rastojanju.Pre nego sto sam se nakacio na wireless internet ja i ortak smo isprobali opremu rastojanje 600m 2-3 kuce kao prepreka kod mene antena HyperLink grid od 24dBi i AP sa 150mW(22dBm) snage i atheros chip-om a kod njega grid od 19 dBi i AP sa 100mW(20dBm) i imali smo vezu od 1% do maksimalno 16% i protok maksimalono od 100 KB/s.Tako da za rastojanje od 7km i bez opticke vidljivosti i ne pokusavaj.Jer kada sam ja isprobavao da uhvatim pristupne tacke SBB u Zelezniku (od mene 4.5 km) i na Vidikovcu ( 6km) a prepreka je bila nekoliko kuca nisam nista uhvatio.Jos moras da pazis na Frenelovu zonu to ti je prostor u kom talas ide izmedju dve tacke i u stvari prestavlja u preseku elipsu u čijim su žižama predajnik i prijemnik i najšira je na sredini,to znači što veće rastojanje sto je šira Frenelova zona.Isto pazi i na drveće jer na frekvenciji od 2.4Ghz voda pravi veliko slabljenje za radio talas,zato mikrotalasne rade na toj frekvenciji.Jer možda zimi ti radi ali kad ozeleni neće raditi.Najbolje bi bilo da od nekog pozajmis opremu i isprobaš ali suvise velika razdaljina pri tome nemaš optičku vidljivost teško.

Pozdrav
[ nicr @ 09.02.2006. 01:52 ] @
brdo je, ne preveliko, ali dovoljno da zaj##e , ali kad sam procitao ovu temu (nesto manje-vise slicno), ko da me neko osamari. http://www.elitesecurity.org/t...14-30-km-vazdusno-sa-brda-Moze ...sve u svemu, moze i na 30km, neko je uspeo i 45km ali signal nije imao prepreka.. Stvarno ne znam sta da cinim, (da nije vazno nebi ni razbijao glavu 3h), da li je iko resio slican problem? (ako je moguce da neminiram brdo?)
[ krtica14 @ 09.02.2006. 02:34 ] @
ili ces minirati brdo ili postavi AP na vrh brda odakle se vide oba racunara
[ nicr @ 09.02.2006. 03:09 ] @

jeee, kad bi se pojedinci skontali da na "brdu" ima nesto vredno..ma minirali bi likovi i mene i brdo i po komsiluka. Mozda nisi cuo, ali pre 20ak dana su likovi rastavljali dalekovod i krali sta se moze prodati. Dalekovod pade, policija se prvo ismejala, pa slegla ramenima i nista, a ja dva dana nisam imao struje. BALKAN. (UPS se lavovski borio)
[ krtica14 @ 09.02.2006. 12:20 ] @
UPS je zakon ako jos moze na akumulator strava.Sto se tice wireless-a i ja sam bio očajan dok nije došao wireless internet provader u Sremčicu,koristio sam i satelitski i GPRS ,al to je ok za download ali za upload ne .jer ne možeš da koristiš VoIP, mrežno igranje itd.Otprilike mogu da ti objasnim kako idu proračuni za link.
Neka si ti tačka 1 sa AP koji ima izlaznu snagu 100mW(20dBm) i osetljivošču -93dBm (pošto svaki AP ili wireless kartica imaju u sebi prijemnik i predajnik,izlazna snaga karateriše predajnik,a osetljivost karateriše prijemnik što znači najmanja snaga signala na ulazu u prijemnik koji može da registruje) zatim imas VF kablove izmedju AP i antene i oni imaju gubitke (na primer kabl dužine 3m ima slabljenje 2.5dB tj 0.5dB po metru i 1dB na oba priključka) i antenu sa dobitkom(neki ovo zovu pojačanje) od 24 dBi.Neka u tački 2 postoji slična oprema pa proračun glasi:
P1,P2-snaga AP u tački 1 i 2 respektivno
O1,O2-osetljivost AP u tački 1 i 2 respektivno
G1,G2 dobici antena u tačkama 1 i 2 respektivno
SK1,SK2 slabljenje u kablovima izmedju antene i AP
S=92dB+20log(d[km]) +20log(f[GHz]) slablenje usled prostiranja radio talasa,a d je rastojanje izmedju 1-2 a f je frekvencija na kojoj rade uredjaji 2.4GHz
Link tačka 1 - tačka 2
P1-SK1+G1-S-prepreka+G2-SK2 => O2
Link tačka 2 - tačka 1
P2-SK2+G2-S-prepreka+G1-SK1 => O1
Sto znaci da
20dBm-2.5dB+24dBi-(92dB+16.9dB+7.6dB)-prepreka+24Dbi-2.5Db => -93dBm
-53.5dBm-prepreka =>-93dBm
to znaci ako prepreka unosi slabljenje od 40dB veza nikako nije moguca u najboljim uslovima,isto ovo mora da se izracuna od tacke 2 do tacke1.Sada kako da znas koje je slabljenje prepreke postoje razni teorijski nacini ali koliko su oni "tacni" pitanje je jer moze da i dosta odstupa od prakse.
Pozdrav
[ nicr @ 10.02.2006. 14:37 ] @

HVALA