[ Plamenko @ 08.07.2001. 02:45 ] @
Prepun sam pitanja.
Za pocetak: imam u projektu karticu koja je nesto kao 'options' koja sadrzi neke checkbox-ove i radiobutton-ove, i kako ja sad da vrsim inicijalizaciju istih?, odnosno da pri ponovnom pokretanju projekta ostanu ukljucene opcije koje je korisnik ostavio ukljucene pre zatvaranja?Za pocetak toliko.
[ Ivand @ 08.07.2001. 09:26 ] @
koristi ini fajlove
toliko za sada kad budem imao vremena napisacu
opsirno !
[ Plamenko @ 08.07.2001. 14:33 ] @
Pretpostavio sam da se inicijalizacija vrsi pomocu inicijalizacionih fajlova ali me zanima u kom obliku da vrsim zapis u fajl i kako. U svakom slucaju hvala ivand.

[Ovu poruku je menjao Plamenko dana 07-08-2001 u 02:35 PM GMT]
[ Boris @ 08.07.2001. 16:05 ] @
stavis gore u private:

private
IniFajl:TIniFile;

onda stavis za form1

procedure TForm1.FormClose(Sender: TObject; var Action: TCloseAction);
begin
Inifajl.WriteBool('View', 'CheckBox1', CheckBox1.Checked);
IniFajl.free;
end;

i ono pri izlazu iz programa zapisuje dali je checkovan CheckBox1 ili nije u Inifajl koji je definisan dole(pogledaj ispod).


i sada pri stvaranju form-e ide ovako:

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
Inifajl:=TIniFile.Create('Opcije.ini');
CheckBox1.Checked:=IniFajl.ReadBool('View', 'CheckBox1',CheckBox1.Checked);
end;


i sada program na ulazu cita dali je CheckBox1 chekiran ili nije.
[ Plamenko @ 20.07.2001. 21:18 ] @
Hvala boris sa malim zakasnjenjem , ali imam malih problema naime nije mi jasno zasto se stavlja u private IniFajl:TIniFile? cemu to sluzi tj. zasto u private zasto jednostavno ne bi stavio u VAR odeljak? Inace nije mi upalilo to sto si rekao jos uvek ?!? cak sam i u uses uveo IniFiles. Nije mi jasno.
Imam jos nekoliko pitanja ako moze neko da mi odgovori: imam paradox 7 tabelu i zelim da jedna kolona bude proizvod druge dve kolone, kako? Da li tu kolonu pravim u bazi ili je kreiram u komponenti tabela i kako da joj kazem da ona proizvod dve kolone. Naime o cemu se radi: jedna kolona je kolicina robe a druga cena u jedinici mere i treca bi trebala da buda cena ukupno znaci da korisnik ne ukucava nista u nju nego se sama izracunava. I naravno ne znam koje operacije treba da koristim za tip podataka money?
na primer da prebacim iz dinara u marke i obratno u zavisnosti od toga sta korisnik zeli. E da i kako celu tabelu prebacim u marke ili dinare? Da li treba pregazim celu tabelu odnosno bazu ili da napravim neku privremanu varijantu , na primer u bazi drzim sve u dinarima pa ako korisnik zeli podatke u markama prikazujem 'PodatakIzBaze / 30,00 ' a ako zeli u din prikazujem pod. takve kakvi su bazi?Pomagajte. Znam da je nekima to sve smesno ali nazalost ucim na primerima i sopstvenim greskama jer nemam nikog ko bi mogao da mi pokaze . Hvala unapred na razumevanju.
[ MoDcHe @ 21.07.2001. 12:32 ] @
Citat:
Plamenko je napisao:
Inace nije mi upalilo to sto si rekao jos uvek :( ?!? cak sam i u uses uveo IniFiles. Nije mi jasno.


Mislim da moras da stavis gore u uses i registry a za bazu podataka to sve pravis u Database desktopu
[ Riste Pejov @ 11.08.2001. 17:29 ] @
Mislim da bi ti pomoglo kad bi prvo poceo sa ucenjem OOP
da skontas sve o klasama, inheritance, polymorphismom itn ...

znam da u nekim knjigama ima bas sve o OOP u Delphiju .. t.e. object pascal ...

peace
[ misk0 @ 11.08.2001. 22:49 ] @
Citat:
Ivand je napisao:
koristi ini fajlove
toliko za sada kad budem imao vremena napisacu
opsirno !


A je'l iko ikad pokusavao da radi serijalizaciju u Delphiju
znaci da se neke stavke jednostavno sacuvaju onako kakve su bile prije zadnjeg zatvaranja programa . ?
[ tOwk @ 13.08.2001. 02:31 ] @
Citat:
misk0 je napisao:
A je'l iko ikad pokusavao da radi serijalizaciju u Delphiju
znaci da se neke stavke jednostavno sacuvaju onako kakve su bile prije zadnjeg zatvaranja programa . ?


Hm, nesto neprecizno.

Prvo pitas za serijalizaciju (serijalizacija nekog posla je obavljanje tog posla na taj nacin da se svaki dao tog posla obavi deo po deo, znaci ne simultano i sinhronizovano, vec asinhrono i serijski - redom).

Zatim ide poistovecenje serijalizacije sa pitanjem iz ove teme.

Sto se tice tog problema, upravo su ljudi i dali odgovor o tome kako se moze zapamtiti stanje komponenti u INI fajlovima. Naravno, moguce je koristiti i registry i "MOJ FORMAT", ali onda je procedura nesto drugacija. A sto se Delphi-a tice, ti mozes da prodjes sve prozore i komponente automatski i da zapamtis stanje svakog od tih u, recimo, Application.OnTerminate ili kako si ga vec nazvao.

Toliko.